Káva je v dnešním světě zcela běžně popíjeným nápojem. Mnoho z nás si bez svého šálku kávy nedokáže představit den. Asi víte, že to zdravotně není úplně ideální. Chcete to změnit a nevíte jak na tuhle závislost? Pojďme to změnit společně! Připojte se do naší výzvy.

Proč piji kávu?

Patříte také mezi kávomily? Mezi požitkáře, kterým vůně čerstvé kávy přináší extatické pocity, nebo mezi ty, kteří bez kávy v práci nedají ani ránu? Na chvilku se zastavte a položte si otázku: Proč vlastně piji kávu?

 • Namísto plnohodnotného jídla. Mnoho lidí má kávu místo snídaně. „Nemám čas se najíst.“ Nebo místo svačiny: „Odpoledne mám v práci hlad, tak si dávám kafe s mlékem, to mě zasytí a do večeře vydržím.“ Zamyslete se a přehodnoťte své priority. Opravdu je práce důležitější než vaše tělo a pohoda? Kvalitní výživa vlastního těla by měla být jedna z hlavních priorit. Díky tomu, že se budete o své tělo lépe starat, budete výkonnější, zdraví, silní a plní energie. I bez kávy.
 • Udržení bělosti. Často uváděným důvodem pro pití kávy je potřeba se nastartovat. Buď hned po ránu nebo v práci po obědě. Někdo se potřebuje nastartovat i 5xdenně…Místo šálku kávy pro odstranění únavy se raději pořádně vyspěte a odpočiňte si. Pomůže také dobrá hydratace (vodou nebo čajem bancha), čerstvý vzduch, procházka či cvičení.
 • Chuť a zvyk. Někdo má prostě kávu rád. Voní mu, chutná mu. Nepije jí z nutnosti ale kvůli oblíbené hořké chuti. Na trhu je plno zdravějších alternativ, kterými můžete své chuťové buňky uspokojit. Brzy si je všechny představíme!

Kofein… Přítel nebo nepřítel?

Kofein, podle rostliny Coffea arabica, česky kávovník arabský, je alkaloid, který stimuluje centrální nervovou soustavu a srdeční činnost, a je zároveň nejrozšířenějším stimulantem na světě. Je to hořká, bílá, krystalická látka, jejíž purinové deriváty se vyskytují v listech, semenech a plodech nejméně 63 rostlin. Mezi nejznámější patří právě kávová zrna, dále kakaové boby, cola ořechy, čajové lístky a guarana.

Pro srovnání – 200 ml šálek obsahuje:

 •  v případě čaje přibližně 35 mg kofeinu (teinu)
 •  v případě kávy pak 220 mg kofeinu

Čas setrvání kofeinu v těle člověka, takzvaný biologický poločas rozpadu, se pohybuje mezi 3 až 10 hodinami, přičemž nejvíce působí během prvních 30-60 minut a jeho stimulační účinky mohou být pozorovány již 10 minut po spotřebování.

Nežádoucí účinky kofeinu

Kofein prokazatelně stahuje mozkové cévy a spouští sled procesů, které mají za následek zvýšenou produkci adrenalinu. Přijme-li naše tělo v krátkém časovém sledu více než 400 mg kofeinu, mohou se objevit nepříjemné pocity, dále pak nervozita, podrážděnost, červené tváře, třas rukou a cukání svalstva, hyperaktivita či poruchy spánku. U žen může tato dávka denně představovat i vyšší riziko inkontinence.

Životu nebezpečná dávka

V souvislosti s kofeinem se hovoří o tzv. životu nebezpečné dávce, což je množství, které může dospělou osobu přímo ohrozit na životě. Chcete-li zjistit, jaká je ta vaše životu nebezpečná dávka, pak dosaďte svou aktuální tělesnou váhu do jednoduché rovnice: 150 mg kofeinu × vaše váha v kg.
Pro osobu vážící 70 kg je tato dávka 10,5 g kofeinu, což odpovídá přibližně 70 šálkům kávy. Mnozí z nás tak pravidelně a dobrovolně konzumují zhruba jednu desetinu této smrtící dávky každý den.
A to jsme teprve u kofeinu. Škodlivých látek je, bohužel, v kávě ještě mnohem víc.

Pojďme to společně změnit!

Vezmeme-li v úvahu i další nežádoucí účinky kofeinu na lidský organizmus, které může pozorovat každý přímo na sobě (podrážděný či překyselený žaludek, pálení žáhy, nepravidelný srdeční rytmus – poskakování srdce, přechodné zvýšení krevního tlaku, úbytek vápníku v těle a s tím spojené komplikace, častější nucení na močení či poruchy spánku), nestojí za zvážení, jak jinak situaci řešit? Říkáte si, že byste se závislostí na kávě chtěli něco udělat, ale nevíte, jak na to? Připojte se k nám do některého z našich programů, kde se to společně odnaučíme, jako například Petra, která prošla naším Podzimním detoxem:

Petra: Tak pro dnešek jedno velké AHA! Nemám chutě na sladké! Na tu takzvanou „dorážku“ po jídle ke kafíčku a vlastně ani chuť na kávu. Dnes (a vlastně i včera) jsem si ji v obvyklou dobu uvařila, ale pak ani nevypila… prostě jsem na ni neměla chuť! To jsou objevy 🙂 Jsem zvědavá, co přijde dál 🙂

Anebo zkuste kávu vysadit sami po přečtení těchto článků:

A jak se s kávovým detoxem popere Frankieboy?

Podívejte se na první díl seriálu a dejte nám vědět, jak se vám líbí.

 

Martina: Výborné! A muž pochválil: „Máš

Martina: Výborné! A muž pochválil: "Máš to dobrý" :)...

Za 6 dní v kurzu Hubnutí do plavek má dole 1,5 kg a 4 cm v pase!

Dagmar: Jsem 6.den v kurzu Hubneme do plavek a...

Dle JJ vařím a peču, už od toho neuteču

Petra B.: Dle JJ vařím, smažím, peču od toho už neuteču. Ať...

Jídlo jsou pestrá a rozmanitá, že už se nechci vrátit ke klasice

Viky: Hezký den, jídla jsou pestrá, rozmanitých chutí, že...

Už si nedovedu představit talíř bez zeleniny

Marie: Jídla mi moc a moc chutnají! Dole 2...

Jsem nadšená, jak mi jídlo chutná a nemám chuť na sladké

Dagmar: Dobrý den Evi, jsem nadšená, jak mi jídlo...

Děkuji, že JJ děláte s láskou a obrovským nadšením

Žaneta: Moc se mi Vaše stránky líbí, je vidět,...

Díky za kurz, který mě nikam netlačil, ale naopak motivoval

MoniVr: Dobrý den, chci moc poděkovat, cítím se moc...

Konečně jsem začala chutně vařit

Julajka: Chtěla jsem Vám poděkovat za úžasný kurz, pečlivě...

Meditace pro mě je, když si stoupnu ke sporáku a vařím dle JJ

Sidonia: Pro mě meditace je, když přijdu z práce...

Všechny informace, které jsem si musela přečíst v knížkách, jste shrnuli

Pavlína M.: Ten článek o müsli je prostě, nejde...

Už po týdnu se cítím lépe a dokonce jsem zvládla i půst

Slunivok: Já jsem se radostně pustila do jarní očisty....

S vaším webem je stravování pro nás jednodušší

Ludmila D.: Vaše stránky už sleduji nějakou dobu. Letos jsem...

Šok: jí to i můj masomil manžel!

Jana: Šok! Jídla z kurzu jí i můj masomil...

Kurz pro začátečníky

Alena: Děkuji za spoustu podnětů, které jsem na vašem...

Kojené dceři se rapidně zlepšil ekzém

Veronbak: Následkem jídla dle JJ se mé 0,75 kojené...

Seriál: Jak na jaro

materiály
 • Stáhněte si jej a upravte jídelníček.
 • Vyhněte se nemocem a jarní únavě.
 • Jídelníček ke stažení!
 1. Evičko, mohu Tě poprosit o správný postup přípravy melty? a jak často ji doporučuješ a čím případně osladit… děkuji za odpověď. Jsem ráda za tuto skupinu 🙂 kávu nepiji už několik měsíců, jen sem tam zhřeším kávou z automatu, takovým tím kapučínkem. Cca 2x za měsíc 🙁

  • Dělám ji tradičně jako se dělala v dětství – dám vařit vodu, když vře, vsypu meltu a vypnu, protože začne bublat a zvedat se. Nechám pár minut a přecedím do termosky a piju a piju….když dojde, udělám další. V zimě ji piju na střídačku s čajem a horkou vodu celý den. Nesladím, vyhovuje mi hořká chut, nemám pak chuť na kafe apod. Když sladit, tak ideálně sladem. Když už kapučíno, tak bych si dala v dobré kavárně fakt kvalitní, protože to z automatu, to není ani káva, ani mléko, mrkni schválně na toto https://www.jimejinak.cz/vite-co-si-sypete-do-kavy/ a budeš vyléčená 🙂 Ono to chutná spíš jen proto, že je to sladké 😉

 2. Manžel dostal velmi kvalitní přístroj na přípravu kávy 3měsíce před začátkem dalšího těhu.. zlákalo mne napěněné mléko, ze začátku mi bylo z ní špatně, pak jsem si vytvořila spojitost s chvilkou pro sebe a s mužem, sice jsem jí pila jednu za týden, max pak v krizovém období 2-3 dny v týdny, ale až po porodu jsem jí propadla úplně – nedostatek spánku, spousta rušivých elementů a bylo to.. naštěstí mě dost podpořil muž, abych šetřila krevní oběh dcerky , tak jsem se do toho dala.. a už 3,5 týdny jsem neměla ani lok 🙂 a úplná pohoda , neb mi stejně káva nikdy nevoněla, dávala jsem si dost mléka aby to byla spíš melta 😀 a aby mě povzbudila, pak jsem vydržela 4-5 hodin být akční turbo myš 😀 při pravidelném pití ke konci už jsem cítila, jak mám z ní pocuchanou nervovou soustavu a byla jsem v začarovaném kruhu.. nikdy jsem ani nechtěla začínat pít kávu.. tak doufám, že mi tato lekce stačila 🙂

  • Neli, to jsou skvělé postřehy a zajímavé zkušenosti z praxe! Moc za ně děkujeme 😉 Jo jo, je lepší některé věci ani nezačínat pít a jíst :-)))

 3. Ahoj, já kávu nepotřebuji. Doma si dám cikorku s mandlovým mlékem. Pro mě je to taková společenská záležitost. Když jdu s manželem do hospůdky nebo chci jen potkat nějaké lidi, často je to to jedinné, co si můžu dát. Slazené nápoje nechci, vodu taky ne, čaj mají často jen černý a ovocný, který nepiji (nkdy mi to nechutná nebo mi to přijde horší alternativa – zdravého na tom taky nic není). Zákusek si nedám, protože mám celiakii a stejně je v tom mléko a cukr. Takže káva mi zůstává jako jedinná dobrota, kterou si tam můžu dát.

  • Tohle znám a mám fintu – nosím si s sebou vlastní sáčky melty nebo oblíbeného čaje :-)) A když náhodou někde skončím bez vlastních zdrojů, objednám si čaj a sáček nevložím. Piju horkou vodu s citrónem. Kávu mám taky spojenou s posezením s manželem, chvilku klidu. Ale s ohledem na to, co mi dělá, si to většinou dokážu odpustit :-))

 4. Ahoj! Tak já bez kávy ani ránu, jednou jsem zkoušela přestat a po třech dnech bez kávy jsem málem skončila na kapačkách. Z bolesti hlavy jsem omdlévála. Od té doby se bojím kavu vynechat. Stačí když si den nedám a už cítím jak mě tlačí hlava… ? Ale vzhledem k tomu, že jsem měsíc těhotná, chtěla bych přestat… Ale zatím si to neumím představit, jak to moje tělo zvládne. Hodně pracuji, odpočinku málo.

  • Míšo, to jsou krásné zprávy. No, pokud nechceš mít malého nespavce, chtělo by to přestat co nejdříve. Mám od mnoha maminek dobrou zkušenost, že je v těhotenství chuť na kafe buď přešla nebo jim z ni nebylo dobře, takže přestaly snadno. Snad to bude i tvůj případ!

   • Evi, děkuju za odpověď, podporu, ano, chci přestat. Teď mám větší motivaci, než tehdy.

 5. Podporuji všechny, kdo do toho jdou – a obdivuju ty, kteří se kávy dokážou vzdát. Já se nepřipojím. Ačkoli jím jinak už skoro 5 let, kávu jsem se rozhodla si ponechat. Mám nízký tlak (ať jím, co jím). Ten jde sice redukovat jinými prostředky, třeba červeným Lapachem, ale přišlo mi, že káva nebo čaj – vyjde to nastejno. A káva mi chutná, zatímco Lapacho žádný zvláštní požitek není. Takže jsem se rozhodla, že s kávou bude můj život lepší. Nežádoucí účinky naštěstí nepozoruju (aniž bych tím chtěla říct, že žádné nenastávají).

  • Takhle to má hodně lidí, kávu si nechávají jako takové jediné, jak bych to řekla, zahřešení? A když je člověk zdravý, tak proč ne.

  • Pak pijte bez mléka.
   Jenom čerstvě namletou (tedy nezoxidovanou) kvalitní Arabiku, třeba i bio a vyhnete se většině nežádoucích účinků.
   Jako u každé poživatiny je vše hlavně otázka kvality a množství které za den přijmete.
   Eterické oleje v kávě obsažené dokáži někoik málo hodin po namletí udržet její schopnost chovat se více alkalicky a nepřekyselovat.

 6. K tomu se přidávám ráda. Kávu jsem nikdy moc nepila a po koketování s jj jsem jí bez problémů vynechala. Ze začátku jsem občas s manželem odpoledne zasedla a dala si malé presíčko, teď mě to ani nenapadne.

  • My si takhle sedáme s manželem k meltičce. Na cestách někdy kávě neodoláme a já pak vždycky hořce lituju. Já nespím, močák bolí a manžel se při spaní mele, takže když už usnu, vzbudí mě, jak se mele 🙂

 7. No, tak já jsem kávu vysadila a místo ní jsem začala pít obilnou kávu a meltu, ale dávám si do ní sušené pohankové mléko a to taky není úplně dobré…Chci to mléko odbourat, ale nedaří se…Máca.

  • To chce čas. Mě to původně s rostlinným mlékem moc nechutnalo, tak jsem si sem tam cucla samotné obilné kávy a po čase jsem zjistila, že mi ta samotná černá obilná káva nebo melta přijdou lahodné a mléko už mě neláká.

 8. uvítám kolektivní výzvu… lítám v tom 😀 a mám vyzkoušené první 3 dny – že jsem na přesdržku a bolí mě hlava 😀

 9. Ahoj, krásná výzva, jen ne „pro mne“. 🙂 Naštěstí bez kávy můžu být, zhřeším max. jednou za měsíc a někdy ani to ne. 🙂 Nikdy jsem ji moc nepila, kdysi občas na chuť kafe s mlékem. Nechybí mi, když mám chuť, dám si meltu nebo nějakou jinou lepší verzi se sojovým mlékem. 🙂 Držím pěsti všem, kteří výzvu přijmou.Mějte se krásně.

  • Katko, to je super, že máte kávu „na háku“ 🙂 Gratulujeme a děkujeme za přání pro všechny ostatní, co se k tomuto stavu budou pokoušet propít 🙂

 10. 1male espresso denně. Mam nucený detox kavy a vina-zanet ledvin. Presne stres, nachlazeni, káva, vinko na oslavě a zadna voda. Trochu prochlazeni a jde to i bez výzvy a možná i 14 dni?.

  • Jejda, Marcelo, cítím s vámi a držím palce, aby to šlo. Já jsem ledvinář, vím, jak to bolí a vím, jak to káva dokáže přivolat snadno zpět. Držíme palce a dejte vědět, jak se to daří zvládat.

 11. Zobrazit všech 23 komentářů

Komentujte
Vaše jméno

Jméno uložíme a zobrazíme, váš e-mail nezveřejníme. Zásady ochrany údajů.

Předchozí článekKoupelnová kosmetika – chemická past nebo přírodní ráj?
Další článekČervená miso polévka