Jen málokdo nepropadl jejímu kouzlu a návyku dát si ji buď ráno pro nastartování, po obědě nebo pro tu chvíli klidu. Na vaše žádosti jsme napsali o jejích účincích na naše zdraví. A teď s létem přichází chuť někde si sednout a dát si kávu i na nás. Jak to řešíme? Jednoduše.

Poptávka roste, místa přibývají

Pozorujeme s radostí, že přibývají místa, kde je v nabídce i obilná káva a rostlinná mléka. Tuhle jsme našli takovou skvělou kavárničku v Hlinsku (dvě různé kořeněné obilné kávy na fotce vpravo) a hned jsme ji přidali do mapy restaurací na JJ. Měli tam ajurvédské kávy, yanoh, špaldové kafe a několik dalších obilných káv. A navíc skvělé dezerty. Dokonce některé bez lepku i bez mléka. K dokonalosti chybělo už jen, aby byly bez cukru. Poptávka prý ale stoupá, takže možná příště… Takže se poptávejte, a pokud najdete místo s dobrou nabídkou, neváhejte je přidat do mapy pro ostatní.

A když v restauraci nemají, nevadí, poradíme si sami!

Kafe i mléko v kapse

Při změně jídelníčku jsem záhy odhalila, že mi vadí i ta trocha mléka v kávě. První, co jsem tedy v oblasti kafování vyměnila, bylo mléko. Místo kravského jsem si do něj začala sypat sušené rostlinné. Nechutnalo mi to tak jako dřív, ale když už byla nezbytná touha, bylo to pro mě relativně bezpečné a alespoň jsem toho nepila tolik.

TIP NA VÝLETY A NÁVŠTĚVY
Noste si s sebou kvalitní sušené rostlinné mléko (je potřeba číst složení) odsypané v malé lahvičce a obilnou kávu (odsypanou v lahvičce nebo využijte sáčkovanou meltu). Na návštěvě nebo v kavárně pak stačí objednat horkou vodu.

Časem jsem si vyzkoušela, jak špatné účinky má káva na mojí psychiku a zdraví a i to občasné kafe na návštěvě nebo výletě (doma už jsem pila jen obilné kávy) potřebovala nahradit. Začala jsem tedy nosit v baťohu (jako matka jsem přestala nosit kabelky) sáčkovou meltu.

Objednávám čaj, piju kávu

Ne všude jsou ochotní vám donést horkou vodu, i když jim rovnou řeknete, ať si naúčtují čaj. Nebo je to pro ně tak složité na pochopení (kdo dnes pije horkou vodu, že?), že jsem se pro klid můj i obsluhujícího personálu naučila objednávat v restauracích a kavárnách porcovaný čaj. Místo doneseného sáčku si pak nenápadně vyměním donesený čaj za svůj sáček s meltou. Zrada nastává v restauracích, kde vám vrznou sáček přímo do hrnečku…

RECEPTY NA SNADNÁ MLÉKA
makové mléko
kokosové mléko
mandlové mléko
mandlová smetana

Káva na dovolených

Na delší cesty do míst, kde si můžu uvařit, si beru sypanou obilnou kávu, protože ty instantní už mi nechutnají, a mandle. Ráno si uvařím termosku čaje a kávy. Tato vyzbrojená můžu podniknout cokoli kdekoli v létě nebo v zimě.

A jakmile mi procházky po kolonádách a kavárničkách ve městě začnou připomínat, jak moc mi chutnalo kafe laté nebo kapučíno, namočím večer pár mandlí, mák nebo kokos a ráno je rozmixuji ponorným mixérem, který mám všude, kde vařím, s sebou. Do uvařené kávy pak stačí nalít domácí rostlinné mléko nebo smetanu a je dušička spokojená, že taky má svoje vytoužené kafíčko. Pokud máte výkonný mixér, můžete si udělat i mléčné frapé.

Rostlinné mléko nejen do kávy

Když už budete vyrábět rostlinné mléko, udělejte si ho větší množství. Mě se osvědčilo mixovat základ (ořechy, mandle apod.) ve větší skleněné lahvi (viz foto pod článkem). V té se pak dobře skladuje hotové mléko v lednici. Kromě chuťovky do kávy si pak můžete vylepšit kaše, uvařit pudinky nebo zjemnit polévky a omáčky.

Na dovolené si dovolte

Samozřejmě, pokud vám káva nebo mléko nečiní větší obtíže, jste zdraví a dobře se vám spí i po kávě, klidně si ji dejte. Dovolená a výlety jsou od toho, abychom se uvolnili a užili si něco, co běžně nemíváme. Není třeba se trápit pro jedno vypité kafe večer na kolonádě 🙂

Hubnutí jde samo

Iva1: Dobrý den, pořád se bavím a pořád hubnu,...

Výborné recepty

Zlatka: Již týden vařím podle vašich receptů, výborné!

Všichni pějí na vaše jídla chválu

Helena Š.: Dobrý den, protože nejsem na sociálních sítí, ale...

Vaříte super

Moc děkuji za recepty. Vyzkouším. Určitě budou výborné, vaříte...

Můj jídelníček se díky vám úplně změnil

Petr C.: Nováček již nejsem, čerpám z Vašich volně dostupných...

Zamilovala jsem se do česnekové pomazánky

Vendtechman: Prave jsem se zamilovala do dnesni cesnekove pomazánky...

Za týden co jíme jinak o čtyři kila méně

Merci 72: Krásné ráno děvčata. Chtěla bych Vám mockrát...

Už nechci vařit klasiku, kterou jsem dříve vařila

Pavlivlmaeorua: S pomocí dcery jsem se dostala k programu...

Děkuji za cenné vychytávky a úžasnou motivaci

Annabirke S.: Ahoj Evi. O pochvalu nemáte nouzi, ale...

Anna: Objevila jsem vás díky České televizi

Anna: Dobrý den, jsem na těchto stránkách poprvé díky...

Od doby, co jsme na JJ nás zubařka chválí

Petra: Tak u nás (zejména u mě) to byla...

Kurz mi pomohl mnohé si uvědomit

Slechtova777: Kurz mi velmi pomohl si uvědomit, že někdy...

Nehoní mě mlsná a dokázala jsem se vzdát kávy

Silvushe: Evi, Helčo, jste fenomenální ! Vy i vaše...

Dcera se mnou začala snídat polévku!

Kajkule: Všechna jídla jsou moc dobrá! Moc vás chválím, pěkně...

Jsem nadšená a hubnu

Siva: Dobrý den, jsem tady poprvé. Stránky JJ jsem...

Díky JJ jsem ušetřila, cítím se lépe, hubnu a lépe i vypadám!

Kateřina: Na JJ stravě jsem oproti normálnímu stravování ušetřila...

Jste unavená a vyčerpaná? Posilte v zimě ledviny

Nastartujte imunitu a vyhněte se nemocem.

Je to snadné. Zjistěte, jak na to.

Stáhnout ZDARMA

  1. Super nápad! I tak mnohdy propadnu kávě, když jsem venku.. i přestože si do termosky uvařím tu svou obilnou.. Ale jakmile to “dám” a výdržím 3 dny, tak mám skoro vyhráno.. Už asi po osmé přestávám a zrovna potřebuji nějaké nakopnutí nebo někoho, kdo prožívá to stejné, a mohli se tak podpořit. Kafe mi zdravotně neprospívá a i když si říkám, zítra už ne, tak se zrovna blbě vyspím nebo něco a zase po něm sáhnu. Odnaučila jsem se kouřit, pít, změnila jídelníček, ale ta káva jedna.. ne a ne se jí zbavit..

  2. Zobrazit 5 komentáře

Komentujte
Vaše jméno

Jméno uložíme a zobrazíme, váš e-mail nezveřejníme. Zásady ochrany údajů.

Předchozí článekRetro: Zboží je svůdné a láká
Další článekMyslela jsem, že snad umřu (Irma, 52 let)