Jen málokdo nepropadl jejímu kouzlu a návyku dát si ji buď ráno pro nastartování, po obědě nebo pro tu chvíli klidu. Na vaše žádosti jsme napsali o jejích účincích na naše zdraví. A teď s létem přichází chuť někde si sednout a dát si kávu i na nás. Jak to řešíme? Jednoduše.

Poptávka roste, místa přibývají

Pozorujeme s radostí, že přibývají místa, kde je v nabídce i obilná káva a rostlinná mléka. Tuhle jsme našli takovou skvělou kavárničku v Hlinsku (dvě různé kořeněné obilné kávy na fotce vpravo) a hned jsme ji přidali do mapy restaurací na JJ. Měli tam ajurvédské kávy, yanoh, špaldové kafe a několik dalších obilných káv. A navíc skvělé dezerty. Dokonce některé bez lepku i bez mléka. K dokonalosti chybělo už jen, aby byly bez cukru. Poptávka prý ale stoupá, takže možná příště… Takže se poptávejte, a pokud najdete místo s dobrou nabídkou, neváhejte je přidat do mapy pro ostatní.

A když v restauraci nemají, nevadí, poradíme si sami!

Kafe i mléko v kapse

Při změně jídelníčku jsem záhy odhalila, že mi vadí i ta trocha mléka v kávě. První, co jsem tedy v oblasti kafování vyměnila, bylo mléko. Místo kravského jsem si do něj začala sypat sušené rostlinné. Nechutnalo mi to tak jako dřív, ale když už byla nezbytná touha, bylo to pro mě relativně bezpečné a alespoň jsem toho nepila tolik.

TIP NA VÝLETY A NÁVŠTĚVY
Noste si s sebou kvalitní sušené rostlinné mléko (je potřeba číst složení) odsypané v malé lahvičce a obilnou kávu (odsypanou v lahvičce nebo využijte sáčkovanou meltu). Na návštěvě nebo v kavárně pak stačí objednat horkou vodu.

Časem jsem si vyzkoušela, jak špatné účinky má káva na mojí psychiku a zdraví a i to občasné kafe na návštěvě nebo výletě (doma už jsem pila jen obilné kávy) potřebovala nahradit. Začala jsem tedy nosit v baťohu (jako matka jsem přestala nosit kabelky) sáčkovou meltu.

Objednávám čaj, piju kávu

Ne všude jsou ochotní vám donést horkou vodu, i když jim rovnou řeknete, ať si naúčtují čaj. Nebo je to pro ně tak složité na pochopení (kdo dnes pije horkou vodu, že?), že jsem se pro klid můj i obsluhujícího personálu naučila objednávat v restauracích a kavárnách porcovaný čaj. Místo doneseného sáčku si pak nenápadně vyměním donesený čaj za svůj sáček s meltou. Zrada nastává v restauracích, kde vám vrznou sáček přímo do hrnečku…

RECEPTY NA SNADNÁ MLÉKA
makové mléko
kokosové mléko
mandlové mléko
mandlová smetana

Káva na dovolených

Na delší cesty do míst, kde si můžu uvařit, si beru sypanou obilnou kávu, protože ty instantní už mi nechutnají, a mandle. Ráno si uvařím termosku čaje a kávy. Tato vyzbrojená můžu podniknout cokoli kdekoli v létě nebo v zimě.

A jakmile mi procházky po kolonádách a kavárničkách ve městě začnou připomínat, jak moc mi chutnalo kafe laté nebo kapučíno, namočím večer pár mandlí, mák nebo kokos a ráno je rozmixuji ponorným mixérem, který mám všude, kde vařím, s sebou. Do uvařené kávy pak stačí nalít domácí rostlinné mléko nebo smetanu a je dušička spokojená, že taky má svoje vytoužené kafíčko. Pokud máte výkonný mixér, můžete si udělat i mléčné frapé.

Rostlinné mléko nejen do kávy

Když už budete vyrábět rostlinné mléko, udělejte si ho větší množství. Mě se osvědčilo mixovat základ (ořechy, mandle apod.) ve větší skleněné lahvi (viz foto pod článkem). V té se pak dobře skladuje hotové mléko v lednici. Kromě chuťovky do kávy si pak můžete vylepšit kaše, uvařit pudinky nebo zjemnit polévky a omáčky.

Na dovolené si dovolte

Samozřejmě, pokud vám káva nebo mléko nečiní větší obtíže, jste zdraví a dobře se vám spí i po kávě, klidně si ji dejte. Dovolená a výlety jsou od toho, abychom se uvolnili a užili si něco, co běžně nemíváme. Není třeba se trápit pro jedno vypité kafe večer na kolonádě :-)

Za týden co jíme jinak o čtyři kila méně

Merci 72: Krásné ráno děvčata. Chtěla bych Vám mockrát...

Toto som dlho hľadala (Dušana)

Dušana: Som v šoku, po dvoch týždňoch 3,5 kg...

Děkuji, že JJ děláte s láskou a obrovským nadšením

Žaneta: Moc se mi Vaše stránky líbí, je vidět,...

Díky kurzu již chápu souvislosti

Ilona: Jsem šťastná, že jsem si váš kurz koupila....

Mám o 9 kg méně, přestaly zdravotní potíže (Milu)

Milu: Chtěla bych moc poděkovat za výborný kurz a...

JJ mi změnila pohled na jídlo a dodalo sebevědomí si dělat věci po svém

Venisy: Skupina Jíme Jinak mi před šesti lety změnila...

Musím pořídit nový šatník – zhubla jsem z 60 na 53 kg!

Hanka: Jen jsem Vám chtěla poděkovat. V kurzu jsem...

Děkuji za podrobné recepty, inspiraci a motivaci

Jája: Dobrý večer, jsem začátečník a tak dost nestíhám.....

Díky kurzu mám mnohem více času

Stramis: Z programu jsem naprosto nadšená. Mám díky vaření...

Vyřešilo se plno mých zdravotních problémů

Krizoak: Ráda bych vyjádřila obrovské díky Evičce a celému...

Přestala mi být konečně zima

Ilona L.: Evi a Helenko, hlásim úspěchy po odezněni...

Za těch pár korun za kurz jsem dostala nálož informací

Vlasztovka: Přesto, že podle stránek JJ jím už od...

Mám první den za sebou a jsem velmi spokojená (Vlaďka)

Vlaďka: Dobrý den, dnes mám první den za sebou...

Trávenie sa postupne lepší a mám dolu 5 kg (Monika)

Monika: Aj ja mávam problém so zápchou a nafukovaním,...

Děkuji za cenné vychytávky a úžasnou motivaci

Annabirke S.: Ahoj Evi. O pochvalu nemáte nouzi, ale...
  1. Super nápad! I tak mnohdy propadnu kávě, když jsem venku.. i přestože si do termosky uvařím tu svou obilnou.. Ale jakmile to „dám“ a výdržím 3 dny, tak mám skoro vyhráno.. Už asi po osmé přestávám a zrovna potřebuji nějaké nakopnutí nebo někoho, kdo prožívá to stejné, a mohli se tak podpořit. Kafe mi zdravotně neprospívá a i když si říkám, zítra už ne, tak se zrovna blbě vyspím nebo něco a zase po něm sáhnu. Odnaučila jsem se kouřit, pít, změnila jídelníček, ale ta káva jedna.. ne a ne se jí zbavit..

  2. Zobrazit všech 5 komentářů

Komentujte
Vaše jméno

Jméno uložíme a zobrazíme, váš e-mail nezveřejníme. Zásady ochrany údajů.

Předchozí článekRetro: Zboží je svůdné a láká
Další článekMyslela jsem, že snad umřu (Irma, 52 let)