Domů > Magazín > Jídlo pod lupou

Akrylamid v kávě a kávových alternativách

V poslední době se často mluví o obsahu akrylamidu v potravinách, protože se ukázalo, že způsobuje rakovinu. Jak je tomu s kávou? Kolik ho obsahuje a jak se obsah akrylamidu kontroluje? Zeptali jsme se i výrobců obilných káv.

Nové nařízení má za cíl snížit obsah akrylamidu v potravinách

Akrylamid – je látka, která vzniká přirozenou cestou v potravinách při tepelné úpravě pokrmů za vysokých teplot (např. pečení, grilování, smažení).
způsobuje rakovinu u zvířat a odborníci se domnívají, že může být pravděpodobně příčinou rakoviny i u lidí.
– akrylamid byl pravděpodobně součástí naší stravy od počátku  tepelné přípravy pokrmů člověkem.
– v dnešní době ho ale jíme extrémní množství v průmyslově zpracovaných výrobcích (hranolky, chipsy, přepečené pečivo, sušenky, káva aj.)


Obsah akrylamidu
se začal více sledovat se vstupem v platnost Nařízení komise (EU) 2017/2158 z 11. dubna roku 2018. Výrobci potravin i spotřebitelé dostali od Evropské komise návod, jak množství akrylamidu snížit. EU chce tímto nařízením snížit výskyt toxického akrylamidu v potravinách na minimum a omezit riziko vzniku rakoviny u spotřebitelů. Provozovatelé potravinářských podniků budou muset nastavit své výrobní postupy tak, aby obsah akrylamidu v jejich výrobcích nepřevýšil porovnávací hodnoty. Nařízení také zakládá povinnost na odběry vzorků a analýzu pro ověřování obsahu akrylamidu.

Porovnávací hodnoty pro kávu a kávové náhražky

Dle Nařízení komise (EU) 2017/2158 jsou stanovené pro výrobce kávy tyto porovnávací hodnoty, které nesmí jejich výrobky převýšit:

  • pražená káva 400 µg/kg
  • kávovina výhradně z obilovin 500 µg/kg
  • kávovina z čekanky 4000 µg/kg

Jsou-li výsledky analýz kávy vyšší než tyto hodnoty, nařízení obsahuje tzv. Zmírňující opatření – tedy rady, jak obsah akrylamidu u jednotlivých výrobků snížit.

Zeptali jsme se výrobců…

Monitoring obsahu akrylamidu v kávě nebo špaldové kávě SONNENTOR provádíme v akreditovaných laboratořích. Poslední výsledky analýz ukazují, že SONNENTOR káva i SONNENTOR špaldová káva splňují podmínky tohoto Nařízení a jím dané porovnávací hodnoty dle přílohy IV (pro praženou kávu 400 µg/kg, pro kávovinu výhradně z obilovin 500 µg/kg).” (Miroslava Kubáčková, manažer kvality, Sonnentor)

Rozbory akrylamidu máme pro všechny naše PROBIO výrobky, kterých se to týká. Hodnoty akrylamidu u všech výrobků jsou nižší (tj. 202 ) než doporučené porovnávací hodnoty z Nařízení Komise (EU) 2017/2158.” (Ing. Barbora Hernychová, PROBIO)

PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?

Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !

Zdravé recepty, zdravé vaření a životní styl. Tisíce receptů zdarma. Co víme, sdílíme! :-)

12 lidí už poděkovalo za článek.

Komentáře

děte majitelé servu doprdele – jak se mám na ten odkaz v komentáři asi dostat – aby vám tu někdo něco neukrad ….

Prosim pekne, prazeny zeleny čaj bio a bio cekankova kava v bio kvalite take nejsou ok?Ja si to vubec nespojila.Doposud jsem cekankovou kavu( s asvagandou a cinskymi hobickami, macou a skorici dohromady) s ryzovym nebo ovesnym mlekem pila jednou denně nekdy dvakrát, tu druhou jen s rostlinnym mlekem bez cukru samozřejmě.
Dekuji za odpoved.Šárka

Ukázat další komentáře

Vyzkoušejte také

17

Velikonoční cukrovinky: Dejte si u nich pozor na tato umělá barviva!

Děti milují všechno, co je barevné. A to platí i u cukrovinek. Výrobci potravin to moc dobře vědí a moc rádi jim vyhoví. Třeba takový velikonoční perníček ...