Domů > Magazín > Vaše příběhy

Když chlap vaří jinak aneb konec výmluv (Jarda, 48 let)

Vysokohorská turistika, fotky hor, taiji. To byly mé lásky, které jsem miloval, ale artróza kolene mi je vzala. Problémů bylo víc a já nechtěl brát prášky.

Moje kuchařské a sportovní začátky

Jíme Jinak i na túrách, jde to bez salámů i sýrů.

Moje první vaření? To bylo v 6. třídě základní školy – kakaové koláčky s rybízovou marmeládou. Kuchyň sice vypadala jako po výbuchu, ale mamka byla šťastná, že jsem něco zkusil. Byly výborné, leč recept už zmizel v čase.
Kolem mých 19 let jsem začal koketovat s posilovnou a tím pádem došlo k prvním úpravám stravy a samostatnému vaření. Jelikož jsem nebral žádné suplementy, tak to tělo nedalo a já musel po 6 letech skončit. Po 2 letech takové nějaké nečinnosti jsem objevil Taiji, u kterého jsem pak zůstal 20 let  (září 1999 – červen 2019). To sebou neslo objevení kouzla pití čaje a  od roku 2000 jsem čajomilcem :-) Cca půl roku jsme zkoušeli se ženou vařit podle makrobiotické kuchařky, ale prostě to nešlo…

První zdravotní problémy

Jak běžel čas, začal jsem mít problémy s cholesterolem, tuky v krvi a vyšší krevní tlak, to vše cca ve 41 letech. Ač jsem pravidelně sportoval, tak asi vzhledem ke stravování to prostě nestačilo. Vaření jsem se věnoval v takových vlnách, chvíli mě to bavilo, pak zase ne a vše jsem zase nechal na své ženě…
Myslím, že rozhodující byla návštěva workshopu pečení kváskového chleba a výroba pickles. Bylo to v červnu 2017, kdy jsem po tomto workshopu změnil snídaně a už po pár týdnech přestaly bolesti nad žaludkem, které se dříve objevovaly po snídaních. A zde se dostávám k prvnímu kontaktu s Jíme Jinak – po zadání výrazu  „miso polévka“ do vyhledávače jsem objevil web Jíme Jinak. Na podzim jsme se ženou jeli ještě na jeden workshop. Dostal jsem další impuls a začal si tisknout recepty z Jíme Jinak. Vařila žena, já pekl akorát chleba a dělal pickles. Časem jsme podle Jíme Jinak vařit přestali, protože mi to moc nechutnalo, dnes již vím proč :-) Krev se mi nelepšila a krevní tlak nadále stoupal.

Díky video receptům v kurzu jsem se naučil připravovat skvělé saláty a lahodné dezerty.

Konec mých velkých lásek

Pak přišla pro mne velmi drsná zkušenost. Byl rok 2019 a já už řadu let trpěl bolestí kolene po tréninku Taiji a náročných výletech v horách. Po dovolené tohoto roku jsem přijel s totálně opuchlou nohou, následovala artroskopie s diagnózou, po které se mi zhroutil celý svět :-( Mám poměrně vážnou artrózu a kdybych byl starší, zvažovala by se už totální endoprotéza. V mém věku zatím nikoliv. Nicméně operace byla nevyhnutelná. To pro mne znamenalo po 20 letech okamžitě skončit s milovaným Taiji, které změnilo celý náš život, doufám, že snad i k lepšímu :-) Zákaz vysokohorské turistiky, další věc kterou jsem miloval… :-( Fotil jsem hory a fotky dával na svůj web…

Začaly se dít zázraky

Pomalu se vracím ke cvičení. Začínám jógou.

Celý půlrok po operaci kolene jsem se v tom pěkně plácal a zvažoval, co budu celý život dělat, když to, co jsem miloval, mi bylo odebráno… Od loňských Vánoc (2019) mi bylo už permanentně pořád zle, protože miluji cukroví, co peče žena, dělá cca 14 druhů. No a přetrvávalo to s pár pauzami až do jara. Přemýšlel jsem, co s tím. Znovu na web Jíme Jinak, znovu naděje, že mi snad bude pomoženo.
Začalo to změnou snídaní i o víkendu a právě v té chvíli se začaly dít zázraky. Po mnoha letech občasných problémů, které se ozývaly pod hrudníkem, těsně pod sternální kostí (nechci vědět co se tam nachází :-)), tak tyto problémy začaly “samy” po úpravě snídaní mizet!
Jelikož k Taiji má nejblíže jóga, tak se velmi opatrně od března letošního roku začínám vracet i k nějakému pohybu.

Foto z cyklu “Když muž se ženou snídá” :-)

Vařím podle video receptů

Řekl jsem si: „Aha, to vypadá, že by to mohlo fungovat“. A začal doma znovu vařit dle Jíme Jinak, a to od konce května letošního roku. 2-3 dny jsem zvažoval zaplacení členství, nakonec si k němu koupil i dva kurzy Super saláty 1 a 2 a Zdravé dezerty. Ano, stojí to nějaké peníze, tak jsem oznámil rodině: „Dejte mi to k narozeninám, nic jiného teď nepotřebuji.“
Nakonec mi žena koupila i nový blender, abych při vaření zbytečně nechytal “nervíčky” :-) Rád využívám hlavně videa v receptech, když si nejsem něčím jistý. Kurzy jsou fajn, protože to jsou vyladěné věci a tak to člověk dá hned na první dobrou. Ve vaření nejsem nováček, zvládnu kompletní menu od polévek, hlavních jídel po sladké dezerty a cukroví, ale potřebuji recept. Mám to tak prostě rád, když je to nalajnované :-)
Moje žena, pokud takto uvařím, se stravuje se mnou, je ráda, že má také někdy z kuchyně volno :-), syn má svojí kulturistickou stravu, ale zdravé dezerty mu chutnají a dává si je společně s námi.

Vedlejší účinky Jíme Jinak

Na tento video recept jsem se těšil a vyplatilo se – chuť je prostě skvělá a ta poleva nemá chybu. Je to nepřeslazené a lehké.

No jo, ale kdo by čekal, že se budou dít takové věci. Obrovský splín, který přetrvával od podzimu, po oznámení diagnózy začal odplouvat někam pryč. Co na to říct, Jíme Jinak prostě funguje.
Ano, má to řadu vedlejších účinků, které nemusí nutně každému vyhovovat. Například skvělá nálada po každém jídle, i když se to nepovede. No a co, tak o to větší výzva to je na příště, případně se recept zahodí a zkusí se další :-) Až neskutečná energie, pocit jako když se vypustí čert z krabičky, nesmírná radost při pohledu na nazdobený talíř. Škoda, že ještě fotografie neumí zprostředkovat ten pocit.

Uzdravit a zhubnout s plným talířem

Trávicí problémy jsou pryč, krevní tlak na preventivní prohlídce už 2x ukázkový 120/80 (předtím běžně 145/90). Mizející chuť na sladké, předtím nebyl problém sníst pár balení sušenek nebo celou čokoládu na posezení.
No a ve finále váha k 30.9.2020 je 68 kg, v pase 88 cm. Pro srovnání 2.1.2020 byla moje váha 76,9 kg, v pase 96 cm. Věřte mi, že na porcích jsem nešetřil, občas je v receptech napsáno „pro 4 osoby“, ale my to dáme se ženou ve dvou :-) Hubnutí jsem neplánoval  nějak cíleně, přišlo to tak nějak samo, znovu mě napadá oblíbená věta: “A zbytek Vám bude přidán cestou“. Prostě vaříte s Jíme Jinak, jíte do sytosti a bez zábran a do toho vám samovolně odtéká pánský tukový prstenec krásy.

Vážení přátelé ano! Toto je opět symfonie chutí. Nebyl jsem líný a připravil si krutonky i tempeh podle videa. Zálivka je velmi dobrá a skvěle specifická k tomuto salátu. Pochutnala si žena i se synem. Prostě toto je skvělý kurz :-)

Nechci umělý kloub, musím postavit klky

Před 26 lety v roce 1994 jsem na ortopedii v Náchodě končil civilní vojenskou službu. Že se tam po čtvrt století vrátím jako pacient by mě nenapadlo. Primář ortopedie my na začátku vysvětlil, že v mém věku už nemám moc šanci na prostup chondroprotetik skrze tlusté střevo vzhledem ke stavu klků. Hovořil něco o maximálně 10% vstřebatelnosti léků. Zřejmě mám místo klku ve střevu klouzačku… Takže úkol zněl jasně – změnit stravu, klky postavit do pozoru a pokusit se znovu hýbat.
Na další kontrole v červenci mu hlásím, že mám 8 kg mám dole, nachozeno cca 800 km. A jídlo jsem změnil od základu. Měl velkou radost a říkal mi, že musím vydržet co nejdéle, aby mi nemusel dát umělý kloub. P
otíže s kolenem výrazně ustoupily,  nezmizely úplně. Pokud bych vyrazil na obvyklou túru do hor, opuchlo by to. Ale proti minulému roku zatím chodím bez berlí a doufám, že ten zbytek chrupavky vydrží co nejdéle.

Už žádné výmluvy

No a co mi Jíme Jinak vzalo? Výmluvy, že něco nejde. To je totiž pěkná blbost, opravdu nemám rád výmluvy typu: „Na to nemám čas. “Já to neumím“. Tak to je omyl, vážení přátelé, je to jinak: „Nejsem ochoten si pro to najít čas, jsem líný se něco zkusit naučit“. Je totiž třeba si nalít čistého vína, a tím nemyslím to krabicové z marketu, ve vztahu sám k sobě. Nebojte, také sklouzávám ještě občas k těmto naučeným klišé :-) Co je pro mne největší odměnou, je inspirace kohokoli dalšího k jakékoliv změně. Mám moc rád větu: “Změň sebe a změní se celý svět“.

Oslava narozenin mojí milované ženy. Kompletní stůl podle Jíme Jinak. Byla to obrovská výzva, do poslední chvíle jsem nevěděl, jak to vše dopadne. Mám nesmírnou radost, že to potěšilo i ostatní 🙂

Občas zhřeším, ale bez výčitek

Nejím 100% podle Jíme Jinak. Klidně si v létě u nás na letišti v kiosku dám klobásu s pivem. Ale už ne 2-3x týdně. Dám si toto jídlo občas a s dobrým pocitem, ne s výčitkami, že je to úplně špatně. Ono totiž pokud člověk procentuálně zvýší stravování podle Jíme Jinak, tak i občas nezdravé jídlo, s tělem tolik nezatočí. Takže zvlášť pro pány další výhoda – nemusíte se vzdát svých oblíbených jídel,  jen je nejezte každý den :-)

Nejsem žádný borec, jak mi Eva píše pod fotky jídel, které dávám na stránky a do FB skupiny, na Jíme Jinak jsem teprve začátečníkem. Jen mě okolnosti života nutí ledacos změnit. Řada mých kolegů už musí jíst prášky na kdeco a to já nechci. Všem co ještě váhají vzkazuji, že opravdu stačí s vařením jen vydržet a pak to přijde “samo”.

Jaroslav Hlávka

PS: Z práce do práce, život letí a vy nic nestíháte?

Pokud před sebou stále jen hrnete všechny ty povinnosti, které život přináší, je čas se zastavit. 🛑 Je tohle život, který chcete? O tomto jste snili? Asi ne. V přírodě začíná nový biologický rok, nový začátek a i my to letos můžeme udělat jinak. Právě tomu se v Jarní Očistě také věnujeme a máme dokonce připravený silný závěrečný aktivační rituál, aby se vaše záměry mohly uskutečit. Zdaleka v očistě nejde jen o vyvážený jídelníček. Pojďte si ujasnit touhy, naberte zas energii a pojďte se cítit ve svém těle lépe. Začněte s námi 8 týdenní Jarní očistu. Pročistíme tělo, zlepšíme jídelníček, postavu i psychiku.

Se změnou jídelníčku jsem se zbavila mnoha zdravotních potíží, se kterými si medicína nevěděla rady 30 let. Jídlo, vaření, psaní a šíření zdravého životního stylu se stalo mojí vášní. Je mi čím dál lépe a konečně mám své zdraví ve svých rukách. Celý příběh

34 lidí už poděkovalo za článek.

Komentáře

Super a závidím že společně s manželkou. Já stále bojuji. Nejím podle receptů, vynechala jsem maso skoro úplně, dám si třeba 1x za 14 dní kuře ale jen pár soust, mléko nejím, vejce málokdy, sýry také ne ,přidávám si hodně zeleniny dušené ke každému jídlu, pickles prozatím kupuji ve zdravé stravě jelikož se mě nepodařilo a prostě mě chutná tak si ho přidám skoro ke každému jídlu, a na snídani si vařím zeleninové polévky a přidávám miso pasu a to mě také chutná. Manžel snídá také polévky a zezačátku to miso v ní cítil, nyní už ne a já o tom nemluvím, co jsem dala či nedala. Všude přidávám zeleninu na talíř, kde rodina má knedlík, dám si něco jiného, rýži, jáhly, nebo klidně obojí dohromady. Omezila jsem solení spíše bych řekla, že jsem citlivá na to když je něco více slané a místo masa tofu. Např. rodina hlavně vnučka má ráda maso “na hořtici”.je to naložené maso nakrájené na kostičky ,přidaná hořčice, sojovka a olej, potom se to rychle udělá na pánvi. Řekla jsem si pro ne tofu, naložim to podobně a bylo to výborné ,přidala na talíř jim opečené brambory a trochu rýže, sobě rýži, dušenou zeleninu, pickles a ještě i kysané zelí, to má rád manžel a spokojenost všech. Hledám cesty . S pečivem ještě jsem úplně nezabojovala, kupuji si žitné rohlíky když jedu do práce 1x týdně (jsem senior je mě 72let),jinak pracuji z domu na počítači, tak si rohlíky namažu avokádem a nebo vege pomazánkou, co si koupím. Vím, že domácí by byla lepší a mám ještě mnoho rezerv ale lepším se a co můžu říct, chutná mě a živočišné produkty mě nechybí. Hodně zdraví všem

Jardo, jsi SUPER 👍🤩🥰😘

Ukázat další komentáře

Vyzkoušejte také

10 týdnů s Jíme Jinak mi vrátilo svobodu (Marie, 50 let)

Diet jsem kvůli váze vyzkoušela hodně, s váhou to bylo vždycky jak na houpačce. Výsledkem byly bolavé kotníky, strhané koleno a rameno, stále nafouklé břic...
21
3

Nebolia ma kĺby a behám ako rybička Marta (53)

Po dvoch mesiacoch s Jíme Jinak ma nebolia kĺby, kolená a ustúpili aj  ďalšie zdravotné problémy súvisiace s menopauzou. Som prekvapena, že toto varenie ni...

Cítím se svěží a fit (Eva, 68 let)

Po přechodu jsem hodně nabrala. Zkusila jsem drahou dietu s koktejly a doplňky. Shodila jsem, ale neměla radost ze života, šly na mě chmury a málem deprese...

Diabetoložka nevěří svým očím ani výsledkům z laboratoře (Líba, 53 let)

Změnu jídelníčku jsem podnikla kvůli manželovi, který je diabetik. Jeho stav se po prodělání obyčejné chřipky velmi zhoršil, jeho stav byl děsivý. Změna st...
11
8

Žádná panická ataka, žádné menstruační bolesti (Anet, 26let)

Ahoj Evi a celý týme Jíme jinak! Považuju za svou povinnost ocenit vaši práci, přispět svým vlastním příběhem a pomoct tak třeba lidem, kteří mají podobný ...

Potíže s přechodem mizí i bez léků

O tom, že strava může zmírnit potíže spojené s přechodem jsem se přesvědčila na vlastní kůži. Díky změně stravy podle Jíme Jinak a účasti v Jarní očistě js...