Domů > Magazín > Jídlo pod lupou

Mysli na své zdraví: nejez müsli, ani granolu

Na zdraví bychom rozhodně měli myslet, ale ne s plnou pusou müsli, jak se nám snaží reklamy na tyto produkty namluvit. Snídat müsli nebo granolu má na první pohled mnoho výhod a hlavně nám chutná, ale pojďme se na to podívat z jiného úhlu. Zřejmě budete překvapeni.

Toxický akrylamid v granole

Akrylamid je chemická látka, která se tvoří přirozeně v potravinách obsahujících škrob při použití vysoké teploty (např. pečení, smažení, grilování). Díky ní potravina hezky “zezlátne” a získá chuť, kterou máme tolik rádi a kvůli které potraviny pečeme, smažíme a grilujeme. Dle Evropského úřadu pro bezpečnost potraviny je akrylamid rakovinotvorný a genotoxický (poškozuje DNA). Právě pečené granoly (a je úplně jedno, jestli jsou ze zdravé výživy, anebo supermarketu) jsou jedním z rizikových výrobků, co do obsahu akrylamidu a měli bychom je jíst pouze výjimečně.

Obilí a ovoce = nevhodná kombinace pro trávení

Ovoce a obilovina není pro naše trávení vhodná kombinace. Rychlé sacharidy z ovoce zablokují složité sacharidy z obilí a tím pádem v našem trávicím traktu vzniká potrava pro kvasinky a plísně, které se pak v těle začnou množit. A my (často si ale nepřipouštíme, že by na vině mohla být tato kombinace) začneme trpět na různé gynekologické a trávicí problémy. Typickým příkladem je pro nás ženy známá kvasinková infekce a dále pocit plného a těžkého žaludku, plynatost a nadýmání.

💡 TIP: Sezóna plavek je tu! Zkus tento jídelníček a sprav si postavu.

Antinutrienty v obilí

Dřívější generace věděla, že vločky se musí upravit
Zeptejte se dřívější generace, jistě si ještě pamatují na to, jak byly krabice s ovesnými vločkami označeny doporučením je vždy přes noc nechat namočit. Věřte, že tam toto doporučení nebylo jen tak… ;-)

Ovesné vločky, ale i další zrniny, ořechy a semínka, které müsli a granoly obsahují, jsou vybaveny látkami (tzv. fytáty), které v těchto zrníčkách plní zásobní funkci energie a minerálů. Pokud takové zrníčko sníme bez úpravy (fytáty se eliminují máčením, klíčením, fermentací a vařením), obsažené fytáty (zejména kyselina fytová) vytvoří s ionty železa, zinku a vápníku nerozpustné komplexy (soli) a brání jejich vstřebávání do našeho těla. A tak tyto minerály odchází z těla nevyužity a nám mohou chybět a vznikat zubní kazy, ztráta kostní hmoty, demineralizace atp. 

Zvířata, která se zrny živí, mají až 4 žaludky nebo mají ve střevní stěně obsažen enzym fytázu, který kyselinu fytovou rozloží. My nemáme ale ani 4 žaludky, ani tento enzym. Musíme si tedy pomoci jinak – namáčením, klíčením, fermentací a následným vařením. Müsli ani granola se ale přes noc nenamáčí, nefermentuje, ani neklíčí a spolu s miskou müsli zkonzumujeme i spoustu kyseliny fytové, která nám zabrání vstřebat potřebné minerály. Navíc zde naprosto chybí zelenina, která vyrovnává překyselující účinek a kompenzuje právě kyselinu fytovou.

Syrové obilí je nestravitelné

Stejně jako syrová mouka, ani syrové obiloviny nejsou vhodné k přímé konzumaci. Nejenom že mají moučnou a škrobovitou chuť a nejsou chuťově tak přijatelné, jako tepelně upravené, ale pro náš trávicí trakt jsou velmi těžce stravitelné, protože obsahují nerozpustnou formu vlákniny, která komplikuje jejich stravitelnost. Proto je vždy důležité je vhodně tepelně upravit. Suché syrové müsli tedy není příliš vhodné pro pravidelnou konzumaci.

Müsli i granoly jsou příliš suché a jangové

Ani z pohledu energetického působení na tom müsli a granoly nejsou dobře. Jsou ze své podstaty velmi suché, tedy stahující a vysušující (jangové). Nesvědčí to zejména našim játrům, ale ani naše střeva nebudou z této kombinace nadšená. Takové pokrmy nás pak nutí buď je zapíjet, což pro trávení opět není ideální, nebo rovnu podávat v jogurtech či mléku, což také nedoporučujeme.

Müsli i granoly jsou plné cukru

Vyrobte si vlastní bez cukru
zdravá granola bez cukru
müsli tyčinky bez cukru
quinoové müsli tyčinky

Většina müsli a granol obsahují kromě přirozeného a vysokého obsahu cukru v sušeném ovoci ještě cukr přidaný – ať už ve formě klasického bílého, třtinového či kokosového cukru, anebo různých druhů sirupů. Ani zdravé müsli a granoly neobsahující žádný cukr nejsou výhrou. Sušené ovoce je velmi energeticky vydatnou potravinou, která obsahuje hodně cukru a ve větším množství nebo při časté konzumaci není pro naše tělo vhodné. Naši předkové si sušené ovoce nechávali na zimu, když bylo málo jídla. Datle se tradičně jedí na poušti, kde jídlo není a lidé potřebují velké množství energie.

Sušené ovoce obsahuje éčka

V müsli a granolách se nejčastěji vyskytuje konzervant oxid siřičitý, který obsahuje sušené ovoce a stabilizátor a zahušťovadlo polydextróza (E 1200) a další “éčka”. I když jsou možná považována za bezpečná, nikdo stále neví, co s námi udělá koktejl různých aditiv, které konzumujeme. Proto je vhodné se jim vyhýbat.

Müsli obsahuje jedovaté extrudáty

Müsli v sobě často kromě ovesných vloček obsahují i nejrůznější extrudované tvary (kroužky, polštářky, hvězdičky), pufovaná zrna, burizony, anebo kukuřičné či jiné lupínky. Tyto “potraviny” se vyrábí nepřirozeným průmyslovým zpracováním, při kterém se hodnotné obiloviny mění v jedovatou substanci.

Nevhodná snídaně pro naše tělo

Z pohledu potřeb našeho těla je müsli nebo granola (případně zalité studeným mlékem) nevhodnou snídaní. Naše snídaně by měla být vlhká. Toto pravidlo znali a dodržovali i naši předkové. Jejich snídaně se vždy skládala z teplé polévky nebo kaše.

Co na snídani místo müsli a granoly?
– Snídaně od A do Z – miso polévka a obilná kaše se zeleninou
– Jak a co zdravě snídat – doma i v práci
– Jak si poskládat ranní kaši krok za krokem
– Sytá a rychlá snídaně: miso polévka a kaše 2v1
– Ovesná kaše makové panenky
– Kukuřičná kaše se špaldovým kernottem, melounem a čokoládovou polevou
– Ovesná kaše s mrkví a dýňovým semínkem
– Řepová miso polévka plná omega3

Závěr

Granolu a müsli běžně nesnídáme, ani si je nedáváme jako pravidelnou svačinku. Důležité jsou věci, které děláme na pravidelné bázi, každodenně. Pokud si tedy uděláte domácí verzi granoly bez cukru (nebo slanou bylinkovou granolu jako posyp na salát) a jste jinak zdraví, dát si ji občas na zpestření či svačinku není problém. Naopak problémem je jíst ji na denní bázi jako snídani či svačinu, navíc ještě zalitou mléčnými výrobky (mlékem, jogurtem).

Nevíte jak začít? Potřebujete návod pro začátečníky? Krok za krokem?

Přidejte se do našeho kurzu zdarma a pochopte, jak je vše jednoduché!

Chci se naučit jíst zdravě

PS: Cítíš se v plavkách sebevědomě?

Pokud letos nechceš schovávat zadek pod ručník, pojď na to s námi jinak.
Chci lepší postavu!

Zdravé recepty, zdravé vaření a životní styl. Tisíce receptů zdarma. Co víme, sdílíme! :-)

10 lidí už poděkovalo za článek.

Komentáře

Šárka
7. 7. 2020

Pěkný den, a když na kokosovem oleji osmahnu vločky, pak na pár sekund přidám mleté vlašské ořechy, zaliji javorovým sirupem a nechám dojít, aby trošku krupalo, je to také špatně? Již je to tepelná úprava, ne? Děkuji za odpověď

Dobrý den, v tomto článku píše autorka o tom, jak jsou müslii vlastně nezdravé, hlavně nepoužívat k tomu jogurt a mléko a následně stejná autorka dá na stránky “zdravý” recept (https://www.jimejinak.cz/domaci-krupava-granola-s-kvaskem/) kde doporučuje jíst granolu s jogurtem. Najednou to není nezdravé? Co si z toho mám vzít? Nechápu.

Ukázat další komentáře

Vyzkoušejte také

Snídaňové cereálie pod lupou: Ještě je jíte?

Podívejte se na aktuální výsledky nejen českých, ale i zahraničních snídaňových cereálií s kakaem. Zdravý začátek dne nebo nevhodná potravina?

Müsli tyčinky – zdravá výhra?

Müsli tyčinky jsou často vyhledávány zastánci zdravého životního stylu a strážci štíhlé linie.  Ale jsou opravdu tak zdravé, jaká je jejich pověst?

Extrudované chlebíčky a cereálie: toto jste o nich nevěděli!

Je řešení nahradit běžné pečivo extrudovaným? Jsou rýžové polystyreny, kukuřičné a jiné obilné chlebíčky vhodné pro dětskou výživu? A co cornflakes nebo pu...
74
10

Šokující výsledky: Pouhá změna struktury potravin změní naše chutě k jídlu

Celý oves, ovesné vločky, instantní ovesná kaše nebo ovesné polštářky. Která potravina způsobí brzký hlad? Jedná se pořád o jednu a tu samou potravinu R...
24
2

Dítě na klasické stravě sní za den více než 21 kostek cukru. To je 2x víc než se doporučuje

Chcete pro své děti to nejlepší? Ale jak se v té spoustě výrobků v obchodě vyznat? Co jim koupit? Podle čeho vybírat? Podle obalu? Takto vypadá jídelníček ...