Studie potvrdila: vitamíny a doplňky stravy nenahradí zdravou stravu

5

Až 75 % Čechů bere multivitamíny a doplňky stravy alespoň sezóně, většina dokonce celoročně. V minulém roce jsme za multivitaminy a potravinové doplňky v lékárnách utratili kolem 6 miliard korun. Nová studie ale zjistila, že nejenom nenahradí pestrou stravu, ale dokonce mohou způsobovat úmrtí.

Nejíme dostatek zeleniny

Knedlo, vepřo, zelo, pivo a k tomu buchty. Klasické české polední menu. I když je výživa alfa omegou, stále ji Češi podceňují. Šidíme zejména čerstvou zeleninu. To, co dříve věděli naši předkové, potvrzuje dnes i věda. WHO (Světová zdravotnická organizace) doporučuje sníst denně až 400 g ovoce a zeleniny. A to v poměru 2:1 ve prospěch zeleniny, tj. minimální 270 g zeleniny a 130 g ovoce denně.

Až 75 % Čechů užívá doplňky stravy a věří, že to stačí

Jak se ukázalo, tak na syrové zelenině si denně pochutnává pouze každý 3. Čech. Přitom více než 75 % Čechů od 25 let užívá alespoň sezonně vitamíny a minerály formou doplňků stravy a věří, že je to způsob, jak dostat živiny, které potřebují. Většina z nich dokonce jí doplňky stravy i celoročně. Bez ohledu na roční období utratili Češi v minulém roce za vitaminy a potravinové doplňky v lékárnách kolem 6 miliard korun.

Raději zobou tabletky, místo aby si dali například misku s kysaným zelím,“ podivuje se odbornice na výživu Karolína Hlavatá (1).

Doplňky nezlepšují zdraví, právě naopak

Nový výzkum ale naznačuje, že multivitamíny a doplňky stravy nemusí být dostatečné, aby nás udržely zdravé. Živiny přijaté prostřednictvím doplňků stravy nezlepšují zdraví a dlouhověkost tak účinně jako čerstvé potraviny. „Zatímco získávání správných živin ve správném množství z potravy bylo spojeno s dlouhověkostí, to samé neplatilo pro živiny z doplňků,“ říká spoluautor studie Fang Fang Zhang (2).

Pro obecnou populaci není třeba užívat potravinové doplňky,“ říká Zhang. „Je stále více důkazů, že nemají žádné výhody, takže bychom měli jíst tak, abychom dostali všechny živiny ze stravy, spíše než spoléhat se na doplňky stravy.“ Výzkumníci zjistili, že dostatek vitamínu A, vitamínu K, hořčíku, zinku a mědi je spojen s nižším rizikem dřívějšího úmrtí, ale pouze tehdy, když tyto živiny pocházejí z potravin (2).

Doplňky ohrožující naše zdraví

Například lidé, kteří užívali vysoké dávky vápníku prostřednictvím doplňku, měli o 53% vyšší riziko úmrtí na rakovinu než lidé, kteří neužívali doplňky stravy, uvádí studie. Naopak přebytek vápníku ze stravy nebyl spojen s podobným zvýšením rizika úmrtnosti, což naznačuje, že tělo nemusí být schopno vyloučit přebytečný vápník z doplňků, jak to umí s tím ze stravy. Spojení mezi nadbytkem vápníku a rakovinou bude ještě vyžadovat další výzkum (2). Lidé, kteří neměli nedostatek vitamínu D, ale i přes to užívali vitamín D jako doplněk, měli také vyšší riziko úmrtí během období studie. U osob, které trpěly nedostatkem vitamínu D doplněk stravy riziko úmrtí nezvyšoval (2).

Jíme Jinak radí:

 • Pokud budete jíst pestrou stravu plnou zeleniny, bylin, luštěnin, celozrnných obilovin, semínek, oříšků, řas a ovoce, tak budete mít vše, co vaše tělo potřebuje a není třeba jíst žádné doplňky stravy.
 • Problémem může být pouze v zimních měsících vitamín D a vitamín B12 (u veganů).

Díky vám trávím v kuchyni víc času

Pavlaoanv0: Díky vám v kuchyni trávím víc času a...

Vše zvládám levou zadní a na tréninku mi nestíhají

Gabča: Jsem na detoxu poprvé a moc mě překvapilo,...

Martina: Výborné! A muž pochválil: “Máš

Martina: Výborné! A muž pochválil: "Máš to dobrý" :)...

Absolutně luxusní koprovka, po které mě nebolí břicho

Pstoklask: Absolutně luxusní koprovka, po které mě (konečně!) nebolí...

Objevila jsem kapustu a nemohu se jí nabažit!

Stipl2: Misto cizrny sel do hrnce opeceny tempeh a...

Děkuji za skvělý kurz

Ilona: Děkuji, děvčata, za skvělý kurz. Tady to jde...

Z vašich článků jde cítit tolik pozitivní energie! Čtu je každý den.

Dagstr: Z Vašich článků a rozhovorů jde tolik pozitivní energie....

Podpora v kurzu byla úžasná

Bilkorji: Kurz VÝBORNÝ, pro potěchu těla, duše i oka...

Kurz mě nakopl a konečně přemýšlím o tom, co jím

Lucka: Ahoj Evi a Helí, byly jste úžasné a...

Je to fakt supééér! Tři týdny, tři kila. (Hana, 50 let)

Milá Evi, jsem ve Vašem klubu JJ a v kurzu...

Děkuji moc za videa

Magda: Děvčata, děkuji moc za videa, jsou úžasná a...

Naučili jste mě, že jídlo není jen o obživě, ale také o radosti a potěšení

Lenka: Jsem přesvědčená, že člověku se dostávají informace, které...

Stal se zázrak. Dcera je nadšená z jídla

Trundova: Večer dcera (10 roků) snědla zbylou svíčkovou a...

Jíme Jinak působí na všech úrovních

Michjana: Náš mladší syn (15) si minulý týden přerovnal...

Díky novým videím v kurzu mám pocit, že jsme si blíž

Tereza: Moc moc chválím za nové zpracování kurzu (videa),...

Jsem ráda, že jsem do toho šla!

Giana: Chtěla bych moc poděkovat za celé zpracování kurzu,...

Jste unavená a vyčerpaná? Posilte v zimě ledviny

Nastartujte imunitu a vyhněte se nemocem.

Je to snadné. Zjistěte, jak na to.

Stáhnout ZDARMA

 1. Byla bych velmi opatrná v laickém posuzování takových studií – jen proto, že s jejich výsledkem souzním, není podle mého rozumné je považovat za věrohodný zdroj, manipulace s daty je velmi snadná, jak naznačuje například anglický příspěvek výše. Prostudujete-li si například výsledky práce lékařů tzv. orthomolekulární medicíny (jistě, nebude to na jedno odpoledne…), šíře úspěchů dosažených především pomocí doplňků je udivující. Samozřejmě, že je ideální získat všechny potřebné nutrienty ze stravy, ideálně z organicky pěstované. Jenže život bohužel někdy mnohým tuto variantu neumožňuje, a pak jsou doplňky jistě přínosem. Zejména u vitamínů B a C bych se nebála, případné přebytky se z těla vyloučí. Jiná věc jsou samozřejmě minerály nebo vitamín A. Ale to už je o tom, jestli se dotyčný namáhá se v problematice trochu zorientovat.

 2. ja zase casto z ruznych stran slychavam, ze dnesni puda uz je chuda na ziviny tudiz je nema ani to co v ni roste. Jsou na to pokud vim take ruzne studie, ktere prokazuji podstatne nizsi mnozstvi vitaminu a mineralu napr. v zelenine nez tomu byvalo kdysi. A jeste podotykam, ze tento nazor zastavaji lide, kteri zaroven nejsou prodejci doplnku. Sama jsem z toho dost zklamana a rada bych tomu neverila a radeji se spolehala na prirozenou zdravou stravu. Uz jen proto, ze nejruznejsi doplnky zvlast ty kvalitni nestoji zrovna par korun.

  • Bohužel, Hanko, tak to je. Zničili jsme si půdu a vodu, proto máme nedostatek živin. I to je jedním z důvodů, proč přidáváme do jídla miso pasty, sojové omáčky a používáme řasy. Jsou to zdroje přirozených živin, kterými naše ochuzené mrkve doplňujeme. Když si člověk pěstuje sám, může část své půdy spravovat, léčit, doplnit jí, co chybí a pak má super výživné jídlo. Ale je to práce. Více info zde https://www.jimejinak.cz/bob-carr-zelenina-jakou-jist-a-jak-ji-pestovat/

 3. na uvedenou studii můžete hned na netu najít třeba takové vyjádření od známého britského propagátora low GI, Patrick Holford. Já osobně jsem nestraník. jestli někdo bere kvalitní vitamíny, lepší než nic, pokud si tím tedy lidé nekompenzují špatné stravovací návyky.

  ‘Supplements don’t work’ ran the headline in yesterday’s Daily Mail. That’s apparently the conclusion of yet another study from the same anti-supplement lobby headed by Jeff Blumberg at Tufts University. The press release says “There was no association between dietary supplement use and a lower risk of death.” But it could equally well have said “There was no association between dietary supplement use and a higher risk of death.” However, neither of these statements are true.
  What the survey, published in the Annals of Medicine, actually found was very positive – to quote the study “Supplemental use of most individual nutrients was associated with lower risk for all-cause death but not CVD or cancer death.”… “Lycopene supplement use was associated with lower risk for all-cause death and cancer death; magnesium was associated with lower risk for all-cause death.”
  There was one negative – “calcium was associated with higher cancer mortality.” There’s no clear reason why, but I don’t favour high dose – above 1,000mg – calcium supplementation because it is simply unnecessary. Many women take this hoping to prevent osteoporosis but it doesn’t.
  So, how did the quoted author, Fang Fang Zhang (what a name!), manage to eliminate the benefit and focus on the one negative? By ‘adjusting’ the numbers to take into account education and lifestyle. Guess what? They found that supplement takers, generally, have higher education standards. So, it must be the higher education that reduces the mortality, not the supplements. That is a very big assumption. What if supplements increase intelligence, as trials have shown? If your brain is working you are surely more likely to undertake higher education?
  I’m sure statisticians will dissect the lengthy stats but it seems to me to be the same old story – yet another relatively meaningless statistical analysis of the same old data to create a scaremongering headline that sells papers and denigrates supplements. The strange thing is that these headlines appear to have no effect at all on sales of supplements. Given that supplement takers apparently have higher education does that mean they are wise to the ruse and ignore it?…They found that supplement takers, generally, have higher education standards. So, it must be the higher education that reduces the mortality, not the supplements. That is a very big assumption. What if supplements increase intelligence, as trials have shown? If your brain is working you are surely more likely to undertake higher education?

  • Bohužel, setkávám se se spoustou lidí, co zobou doplňky ve snaze udržet zdraví, ale je to tak jediné, co pro sebe dělají – životospráva děs běs a pilulka to má zachránit. Je to takové moderní řešení…

 4. Zobrazit 5 komentáře

Komentujte
Vaše jméno

Jméno uložíme a zobrazíme, váš e-mail nezveřejníme. Zásady ochrany údajů.

Předchozí článekMléčná krémová rýžová kaše
Další článekJarní pohankový kuba