V pondělí půjdou prvňáčci poprvé do školy. Je to veliká událost a vy se nás ptáte, co jim dát s sebou do školy. Zda přistoupit na model s kornoutem plným bonbónů a pro jednou přivřít oko, nebo dětem vysvětlit, že u vás doma se cukr prostě nejí a oni nic nedostanou. Máme pár tipů, jak to vyřešit, aby dítko nebylo smutné a vy jste nemuseli polevit ze svých principů.

Už je to i u nás

Mě osobně dotazy tohoto typu překvapily. Netušila jsem, že se dnes do školy nastupuje s kornoutem sladkostí. To jsem znala jen z “Lucie postrach ulice”. Myslela jsem, že to je německá záležitost, ale zřejmě už prosákla i k nám. Alespoň podle vašich dotazů soudě. Za mého dětství nic takového nebylo a naše děti se učí doma, takže tenhle problém mě minul. Ony tedy úplně stačí kroužky, hudebky, sporty, návštěvy, restaurace a jiné příležitosti, kde se dětem strkají sladkosti a člověk se musí naučit v tom chodit. Takže jisté zkušenosti mám a co jsem se naučila ráda předám dál.

Nemá cenu je trápit

Ověřte si, že tento zvyk už prosákl i k vám. Třeba se to u vás nenosí a není co řešit. Ale jestli skutečně i ve vaší škole bude první třída plná dětí s kornoutem, bude potřeba se podle toho zařídit. Bylo by asi pro vašeho malého prvňáčka těžké přijmout, že je jediné bez něj. Nemá cenu dítě trápit chytrými řečmi o tom, že je to zbytečnost, komerce, nezdravé apod. Bude ostatním závidět. Koneckonců, já to té Lucii záviděla v době, kdy filmy u nás běžely, taky. A to jsem už určitě nebyla prvňák.

Speciální kornout pro první školní den

Připravte dětem vlastní speciální kornout. Můžete ho spolu vyrobit. Čas strávený společně nad přípravou na velký den je pro děti mnohem důležitější než ony bonbóny. To je to, co jim dává jistotu, pocit bezpečí a doplňuje jejich nádobku lásky. Pak si na ně školní nástrahy v nejrůznějších podobách nepřijdou! Takže se o víkendu chopte nůžek, papíru, lepidla, pastelek a tvořte spolu.

Hotový kornout můžete naplnit taky společně nebo se můžete domluvit, že to pro něj připravíte jako překvapení. Můžete se zeptat, co by tam chtělo dítě mít, ale můžete říct, že to nemůžete slíbit. Na vás pak bude, co do kornoutu dáte.

Co dát do kornoutu za sladkosti

Teď je přesně ta příležitost vytáhnout trumfy. Pokud doposud dítě nedostávalo konvenční sladkosti, máte to velmi snadné. Do kornoutu dejte:

 • čerstvé ovoce (jablíčka, švestky, hrušku, meruňku,….)
 • sušené ovoce (křížaly, rozinky, meruňky, švestky, fíky, ananas, hrušky,…)
 • ořechy (vlašské, lískové, mandle,…)
 • semínka (pražená dýňová nebo slunečnicová, ostatní jsou dost malé)
 • případně mlsání ve zdravější verzi (nějaké dezerty bez cukru nebo něco ze zdravé výživy – tyčinky, kuličky, sušenky, bonbóny bez cukru apod.)
 • pokud potřebujete ještě větší trumfy, přidejte dosud běžně nedávané tropické ovoce nebo něco jiného, co jste si nechávali pro tyto příležitosti jako eso v rukávu, ideálně něco, po čem dítě touží a o co si už říkalo

Bonus do kornoutu

A můžete přidat nějaký bonus – překvapení v podobě drobné hračky, pastelek, malé knížečky, hezkého ořezávátka, razítka, omalovánek apod. Nebo namalujte kartičku s jasným vzkazem – máma, táta, dítě a srdíčko. Pak dítě snadno přestane řešit, zda děti mají zelené, červené nebo žluté bonbóny a bude se radovat z nečekaného dárku.

Moje osobní zkušenost je, že děti (aspoň ty naše) mají raději tyto malé věcičky než nějakou sladkost. Navíc už z toho mají rozum a snadno si domyslí a nám pak taky vypráví, že “ostatní si to snědli a my máme medvídka”.

Pro jednou přivřete oko

Jestli ale takhle jako rodina nefungujete nebo vaše dítko patří k těm, které velmi těžko snáší odlišnosti, pak pro tentokrát stáhněte krovky a přivřete oko. Nebo rovnou obě oči. Vyrobte kornout, naplňte ho něčím z obchodu a pak se modlete, aby cukrová vichřice rychle přešla. Třeba to bude pro vás i dítko poučné a až cukrové běsnění přejde, budete si mít o čem povídat. 

Moje zkušenost

Mě osobně se vyplatilo držet děti nenápadně zkrátka úplně od začátku. Nejprve jako batolátka dostávaly místo sladkostí ovoce. Dlouho jsme si pak vystačili s jablíčky apod. Postupně jsem přidávala naše dezerty. Rozinky nebo oříšky pak byly vrcholným mlsáním. Teprve vloni jsme začali řešit zmrzlinu a sušenky. A když jsem teď potřebovala zabodovat u holek (6 a 9 let) něčím extra, stačily k jejich euforii doma vyrobené agarové bonbóny, lízátko a pralinka v krabičce viz obrázek výše. Vše bez cukru, bez mléka, bez chemie, bez éček. To bylo radosti! Zachytila jsem ten moment na fotce vpravo. Byly z toho úplně na větvi, nadšené, spokojené. Když se začne přísně, máte několik let co přidávat 🙂  Dnes už chtějí i takové věci jako je zmrzlina, tak ji občas vyrobím a je

Buďte citliví, naslouchejte a čtěte mezi řádky

Nejsnazší to mají ti, kdo se už delší dobu jako rodina stravují jinak a možná i spoustu jiných věcí řeší jinak. V takové rodině jsou děti zvyklé, že nemají všechno, co mají ostatní (mobil, tablet, hračky, které jsou zrovna IN, oblečení, které zrovna letí apod.) Takové děti už mají jiné hodnoty a dokáží si uvědomit výhody i nevýhody toho, že jsou jiní.

Pokud máte doma malého oduševnělého prvňáka, který skutečně netrpí, když se kolem mlsá, klidně mu o kornoutové situaci řekněte a domluvte se s ním, jak to vidí on/a. Připravte dítě na to, že zřejmě všechny děti první den vybalí sladkosti a budou mlsat. Řekněte mu, že takový zvyk teď je a klidně mu řekněte, co si o tom myslíte. Pak se spolu domluvte, jak to provedete vy. A naslouchejte bedlivě!

Když dítko bude se situací úplně smířené a nebude chápat, proč teď najednou řešíte, že by mělo být smutné, když nebude mít sladkost, máte vyhráno. Dejte mu s sebou speciální kornout viz výše a pochvalte ho, jak je úžasné.

Pokud vycítíte, že dítko vám sice říká, že je to v pohodě, ale ve skutečnosti mu to je trochu líto, budete muset něco vymyslet. Buď se domluvte, že mu uděláte speciální kornout, nebo že po škole to půjdete oslavit do místní kavárny na dortík bez cukru (kéž by bylo něco takového u nás) nebo že doma uděláte nějaký oblíbený dezert. Nebo holt pro jednou přistoupíte na cukrový nášup a třeba to bude pro vás všechny zajímavá zkušenost.

Jak to vidíte vy?

Už jste takovou situaci řešili? Šly vaše děti do školy s kornoutem? A jak jste to řešili? Nebo se to u vás nenosí?

 

Hubneme do plavek online: Shoďte 5 kg za 14 dnů

8 komentářů. Jak to vidíte vy? Napište komentář.

 1. Jé, tak tahle tradice k nám naštěstí nedorazila:))
  U nás se brala jen aktovka, bačkory a normální svačina.

  Horší je to ve školce, bonbóny jako motivace i jako “cokoli” málem na denním pořádku.

 2. Tuhle situaci jsme resili loni… v kornoutu bylo susene ovoce, orisky, pak takovy ten sypany caj plny ovocnych kousku v darkovem baleni, vonave hezke mydlo a dal uz ani nevim… ale byla fuska to naplnit, kornout byl velky… (dikybohu za ten caj 😊😊😊)

 3. Zobrazit všech 8 komentářů

Komentujte
Vaše jméno

Jméno uložíme a zobrazíme, váš e-mail nezveřejníme. Zásady ochrany údajů.

Předchozí článekTaké rádi Letrox? aneb jak ho Táňa přestala potřebovat
Další článekToto jídlo zmenšuje mozek a dělá nás hloupými