V září jdou noví prvňáčci poprvé do školy. Je to veliká událost a vy se nás ptáte, co jim dát s sebou do školy. Zda přistoupit na model s kornoutem plným bonbónů a pro jednou přivřít oko, nebo dětem vysvětlit, že u vás doma se cukr prostě nejí a oni nic nedostanou. Máme pár tipů, jak to vyřešit, aby dítko nebylo smutné a vy jste nemuseli polevit ze svých principů.

Nový zvyk? Jak kde…

Mě osobně dotazy tohoto typu překvapily. Netušila jsem, že se dnes do školy nastupuje s kornoutem sladkostí. To jsem znala jen z filmu „Lucie postrach ulice“. Když jsem začala pátrat, zjistila jsem, že je to zvyk v německy mluvících zemí a u nás se držel v pohraničí už nejméně tři čtyři generace zpátky. O tom, jak velké rodinné téma to je a jak to prožívají už půl roku dopředu nám napsala osobní zkušenost i Renáta (Ti nejchudší nosili v kornoutu rozinky, křížaly a jablka). Některé maminky, které tento zvyk znají ze svého regionu, píší, že účelem je, aby se děti o sladkosti podělily a skamarádily se. Takže než se podíváme na to, jak se k situaci postavit, je potřeba se taky zamyslet, jak to chodí ve vašem kraji a ve vaší škole.
Za mého dětství nic takového nebylo a naše děti se učí doma, takže tenhle problém mě minul. Ony tedy úplně stačí kroužky, hudebky, sporty, návštěvy, restaurace a jiné příležitosti, kde se dětem strkají sladkosti a člověk se musí naučit v tom chodit. Takže jisté zkušenosti mám a co jsem se naučila ráda předám dál.

Nemá cenu je trápit

Ověřte si, že tento zvyk už prosákl i k vám. Třeba se to u vás nenosí a není co řešit. Ale jestli skutečně i ve vaší škole bude první třída plná dětí s kornoutem, bude potřeba se podle toho zařídit. Bylo by asi pro vašeho malého prvňáčka těžké přijmout, že je jediné bez něj. Nemá cenu dítě trápit chytrými řečmi o tom, že je to zbytečnost, komerce, nezdravé apod. Bude ostatním závidět. Koneckonců, já to té Lucii záviděla v době, kdy filmy u nás běžely, taky. A to jsem už určitě nebyla prvňák.

Speciální kornout pro první školní den

Připravte dětem vlastní speciální kornout. Můžete ho spolu vyrobit. Čas strávený společně nad přípravou na velký den je pro děti mnohem důležitější než ony bonbóny. To je to, co jim dává jistotu, pocit bezpečí a doplňuje jejich nádobku lásky. Pak si na ně školní nástrahy v nejrůznějších podobách nepřijdou! Takže se o víkendu chopte nůžek, papíru, lepidla, pastelek a tvořte spolu.

Hotový kornout můžete naplnit taky společně nebo se můžete domluvit, že to pro něj připravíte jako překvapení. Můžete se zeptat, co by tam chtělo dítě mít, ale můžete říct, že to nemůžete slíbit. Na vás pak bude, co do kornoutu dáte.

Co dát do kornoutu za sladkosti

Teď je přesně ta příležitost vytáhnout trumfy. Pokud doposud dítě nedostávalo konvenční sladkosti, máte to velmi snadné. Do kornoutu dejte:

 • čerstvé ovoce (jablíčka, švestky, hrušku, meruňku,….)
 • sušené ovoce (křížaly, rozinky, meruňky, švestky, fíky, ananas, hrušky,…)
 • ořechy (vlašské, lískové, mandle,…)
 • semínka (pražená dýňová nebo slunečnicová, ostatní jsou dost malé)
 • případně mlsání ve zdravější verzi (nějaké dezerty bez cukru nebo něco ze zdravé výživy – tyčinky, kuličky, sušenky, bonbóny bez cukru apod.)
 • pokud potřebujete ještě větší trumfy, přidejte dosud běžně nedávané tropické ovoce nebo něco jiného, co jste si nechávali pro tyto příležitosti jako eso v rukávu, ideálně něco, po čem dítě touží a o co si už říkalo

Bonus do kornoutu

A můžete přidat nějaký bonus – překvapení v podobě drobné hračky, pastelek, malé knížečky, hezkého ořezávátka, razítka, omalovánek apod. Nebo namalujte kartičku s jasným vzkazem – máma, táta, dítě a srdíčko. Pak dítě snadno přestane řešit, zda děti mají zelené, červené nebo žluté bonbóny a bude se radovat z nečekaného dárku.

Moje osobní zkušenost je, že děti (aspoň ty naše) mají raději tyto malé věcičky než nějakou sladkost. Navíc už z toho mají rozum a snadno si domyslí a nám pak taky vypráví, že „ostatní si to snědli a my máme medvídka“.

Pro jednou přivřete oko

Jestli ale takhle jako rodina nefungujete nebo vaše dítko patří k těm, které velmi těžko snáší odlišnosti, pak pro tentokrát stáhněte krovky a přivřete oko. Nebo rovnou obě oči. Vyrobte kornout, naplňte ho něčím z obchodu a pak se modlete, aby cukrová vichřice rychle přešla. Třeba to bude pro vás i dítko poučné a až cukrové běsnění přejde, budete si mít o čem povídat. 

Moje zkušenost

Mě osobně se vyplatilo držet děti nenápadně zkrátka úplně od začátku. Nejprve jako batolátka dostávaly místo sladkostí ovoce. Dlouho jsme si pak vystačili s jablíčky apod. Postupně jsem přidávala naše dezerty. Rozinky nebo oříšky pak byly vrcholným mlsáním. Teprve vloni jsme začali řešit zmrzlinu a sušenky. A když jsem potřebovala zabodovat u holek, když jim bylo 6 a 9 let něčím extra, stačily k jejich euforii doma vyrobené agarové bonbóny, lízátko a pralinka v krabičce viz obrázek výše. Vše bez cukru, bez mléka, bez chemie, bez éček. To bylo radosti! Zachytila jsem ten moment na fotce vpravo, mladší má pusu dokořán a starší se tetelí blahem. Byly z toho úplně na větvi, nadšené, spokojené. Když se začne přísně, máte několik let co přidávat :-)  Dnes už chtějí i takové věci jako je zmrzlina, tak ji občas vyrobím a je klid.

Buďte citliví, naslouchejte a čtěte mezi řádky

Nejsnazší to mají ti, kdo se už delší dobu jako rodina stravují jinak a možná i spoustu jiných věcí řeší jinak. V takové rodině jsou děti zvyklé, že nemají všechno, co mají ostatní (mobil, tablet, hračky, které jsou zrovna IN, oblečení, které zrovna letí apod.) Takové děti už mají jiné hodnoty a dokáží si uvědomit výhody i nevýhody toho, že jsou jiní.

Pokud máte doma malého oduševnělého prvňáka, který skutečně netrpí, když se kolem mlsá, klidně mu o kornoutové situaci řekněte a domluvte se s ním, jak to vidí on/a. Připravte dítě na to, že zřejmě všechny děti první den vybalí sladkosti a budou mlsat. Řekněte mu, že takový zvyk teď je a klidně mu řekněte, co si o tom myslíte. Pak se spolu domluvte, jak to provedete vy. A naslouchejte bedlivě!

Když dítko bude se situací úplně smířené a nebude chápat, proč teď najednou řešíte, že by mělo být smutné, když nebude mít sladkost, máte vyhráno. Dejte mu s sebou speciální kornout viz výše a pochvalte ho, jak je úžasné.

Pokud vycítíte, že dítko vám sice říká, že je to v pohodě, ale ve skutečnosti mu to je trochu líto, budete muset něco vymyslet. Buď se domluvte, že mu uděláte speciální kornout, nebo že po škole to půjdete oslavit do místní kavárny na dortík bez cukru (kéž by bylo něco takového u nás) nebo že doma uděláte nějaký oblíbený dezert. Nebo holt pro jednou přistoupíte na cukrový nášup a třeba to bude pro vás všechny zajímavá zkušenost.

Jak to vidíte vy?

Už jste takovou situaci řešili? Šly vaše děti do školy s kornoutem? A jak jste to řešili? Nebo se to u vás nenosí?

 

Hubneme do plavek online: Shoďte 5 kg za 14 dnů

Chuťové orgie díky kurzu Jarní očista

Dudysek: Zdravím moc do JJ a musím vyjádřit velké...

Mé tělo i duše blahem si vrní (Petra)

Petra: Moji milí, jsem nesmírně šťastná, že jsem s...

Nejlepší polévka. Kluci vylízali i hrnec a vaříme ji i dnes

Michaela: Prý nejlepší polévka světa a to došel zázvor....

Jsem tady moc ráda (Lenka)

Lenka: Za týden bohužel končíme Jarní očistu, chtěla bych...

Já sladkoholik potvrzuji: Když má člověk všechny živiny, nepotřebuje sladkosti

Jana: Přesně tak jak tu píšou holky! Když člověk...

Nepotřebuji už pečivo ani kávu (Olga)

Olga: Stránky Jíme Jinak a misopolévky se staly mou...

Přidala se ke mně i kolegyně z práce

Hanina515: Nemám ani extra chutě, když dětem peču klasickou buchtu,...

Děkuji, že se na JJ můžu dozvědět zásadní fakta o jídle

Maki: Musím říct, že pravda je často dost krutá..jsem...

Manžel je ze stravy nadšený. Řekl, že už končí se slaninou!

Bára: Dala jsem na stůl polévku a najednou dcery...

Vánoce v pohodě a podle našich představ (Věra)

Věra: V loni během Podzimního detoxu jsme doma měli...

Mám 6 kg dole a obrovskou chuť do života (Ivana, 71 let)

Ivana: I mně se podařilo za 2 měsíce dát...

Zatím každé jídlo, které jsem dle JJ vařila, bylo mňam

Kattru: Zatím každé jídlo bylo moc dobré a ani...

8 kg je dole a zlepšila se psychika (Martin)

Martin: Ahoj, tak 8 kg je dole, i když...

Děkuji za to, co děláte a šíříte

Inka: Pěkný předvánoční čas. Dnes jsem narazila Evi na...

Moje tělo po vašem jídle přede blahem

Verulka: Ja som tak nadšená :-D Kvôli svojím zdravotným...

To, co děláte, mě obohacuje, inspiruje a učí

Pavla: děkuji Vám za Vaši lásku k jídlu, díky níž...
 1. Žijeme v Rakúsku, kde táto tradícia je rovnaká ako v Nemecku. Mame už dve deti v škole a gro kornúta tvorili školské potreby a doplnky navyše, teda nejaké hry s písmenami, zošit, kde si mohli zdokumentovať prvý školský deň, proste drobnosti a domáce pečene sušienky, raz aj v tváre písmen. Ak som dobre pochopila túto tradíciu, deti sa pôvodne mali sladkosťami vzájomne ponúkať a tak zoznámiť (v dnešnej covid dobe absolútny non go). V triedach našich detí si ich priniesli a odniesli domov, nikto ich nerozbaloval. Boli roky, keď dostali ručne robený kornút na rozlúčku v škôlke, malý so sladkosťami v škole od učiteľky, alebo od sponzora. Inak klasickými sladkosťami sa odmenuju/motivujú/uplacaju deti úplne vsade (lekár, logoped, šport, hudobná, návštevy, učitelia v škole…) Pokiaľ je dieťa v kolektíve, u starších je nemožné držať ich od bežných sladkosti, pretože ich dostanú od spoluziakov/kamarátov. Kamarátkinej dcére na Slovensku nosila spolužiačka každý deň lízatko do skoly, lebo ju ľutovala, že jej rodiča nedávajú… 😀

  • Díky za zkušenost z Rakouska, Evo. Tak koukám, že tam máte stejnou masáž sladkostmi jako tady u nás…

 2. U nás z 19 dětí donesl kornout jen 1 klučina. Takže žádné slzy se snad u nikoho nekonaly.

 3. Jé, tak tahle tradice k nám naštěstí nedorazila:))
  U nás se brala jen aktovka, bačkory a normální svačina.

  Horší je to ve školce, bonbóny jako motivace i jako „cokoli“ málem na denním pořádku.

 4. Tuhle situaci jsme resili loni… v kornoutu bylo susene ovoce, orisky, pak takovy ten sypany caj plny ovocnych kousku v darkovem baleni, vonave hezke mydlo a dal uz ani nevim… ale byla fuska to naplnit, kornout byl velky… (dikybohu za ten caj ???)

 5. Zobrazit všech 10 komentářů

Komentujte
Vaše jméno

Jméno uložíme a zobrazíme, váš e-mail nezveřejníme. Zásady ochrany údajů.

Předchozí článekKořeněné cukety s fazolemi a červenou rýží
Další článekJak na obtíže v klimakteriu – II. díl