Domů > Magazín > Zdraví

Průjem u dětí a co na něj

Potýkáte se u svého dítěte s průjmem? Nevíte si rady, co by mohlo vašemu potomkovi pomoci? Strava dokáže zázraky, a to doslova! Pojďte prozkoumat, jaké potraviny jsou u průjmů vhodné a čemu se raději vyhnout.

Průjem u dětí a jeho příčiny

Příčin průjmu může být mnoho. Od nevhodného jídla, přejídání, špatné kombinace potravin po bakteriální onemocnění, potravinové intolerance či parazity. Právě odhalení příčiny průjmu je prvním krokem k jeho řešení.

Průjmy u dětí z přejídání a špatné kombinace potravin

Jako rodiče máme mnohdy starost, aby naše děti měly dost. A tak s radostí sledujeme, jak děti jedí. Ale kdy je to příliš? Existují varovné signály?
Pozorujte jaké kombinace vaše dítě volí. Při kombinování mléčných výrobků a ovoce dochází k nadměrnému zatěžování trávícího ústrojí, jehož funkčnost postupně slábne.

Velké množství sladkostí či slaných pochutin, průmyslově zpracovaných jídel či smažených polotovarů dítěti nejen že neprospívá, ale také dochází k oslabování střevních stěn.

Pokud vaše dítě neví, kdy má dost, vy musíte zastat roli pozorovatele a včas zakročit. Varovnými signály může být ztěžklé dýchání, hltání nebo dokonce ztráta koncentrace. Všichni víme, jak se cítíme, když si lidově řečeno přecpeme břicha. Žaludek dítěte je mnohem menší a unese o dost míň než dospělý. Buďte pro své děti rádcem a zvolte vhodnou kombinaci potraviny v přiměřeném množství.

V Klubu Jíme Jinak si můžete poslechnout rozhovor na téma, proč vznikají u dětí průjmy, jak postupovat a jak jim předcházet s odbornicí na výživu Ing. Dásou Lužnou.

Co na průjem u dětí

Zlehka začněte měnit stravovací režim. Ke snídani zvolte zeleninou polévku doplněnou o miso pastu. Taková polévka zahřeje tělo, po noci doplní potřebné tekutiny a nastartuje trávení. Miso pasta polévce navíc dodá enzymy a minerály. Můžete zvolit od jemných a nasládlých past (např. shiro miso) po výraznější chutě (např. rýžové tmavé miso).

Při akutním průjmu se vyhýbejte smaženým a mastným jídlům. Vhodně doplňujte tekutiny. S tím vám mohou pomoci obilné kaše, které připravujte z celých obilných zrn. Vyzkoušet můžete ovesnou kaši z přes noc namočeného ovsa, pohankovou kaši, jáhlovou či jejich kombinace. Pokud máte podezření na alergii na lepek, není vhodná kombinace obilovin a ovoce, jelikož se tráví jinak.

Malé šťastné dítě.

Průjem u dětí bez teplot

Jakmile vaše dítě nemá při průjmu teploty, soustřeďte se na změnu jídelníčku. Na talíři kombinujte celozrnné obiloviny, luštěniny, zeleninu a semínka či ořechy. Minerály skvěle doplníte při zařazení mořských řas. Této podmořské zeleniny existuje velké množství druhů od jemné řasy arame až po silnou dulce, která výborně doplní železo dětem i dospělým.

Stravu odlehčete a ze začátku se vyhýbejte přílišnému pečení či smažení. Jídlo děti musí bavit, a tak se nebojte experimentovat se zeleninou, ať je talíř pestrý a zábavný na pohled.

Malá holčička jí lžící z hlubokého talíře.

Průjmy u dětí a potravinové intolerance/alergie

Pokud máte podezření na potravinou alergii, je vhodné navštívit lékaře a podstoupit testy. Nejběžnější alergie bývají na mléčnou bílkovinu a lepek a jsou v mnoha případech doprovázeny kožními problémy jako jsou atopické ekzémy, akné, lupénka a další. Avšak i intolerance může pěkně pozlobit, i když je možné danou potravinu v průběhu života zase zařadit. Jestli vaše dítě trpí dlouhodobým průjmem, vynechejte ze svého jídelníčku mléčnou bílkovinu i lepek a pozorujte, co se bude dít.

Nebuďte na to sami

V klubu Jíme Jinak na vás čeká mnoho článků a rozhovorů s odborníky, které se zabývají tématem zdravého zažívání. Najdete zde mnoho receptů a video návodů, abyste věděli, jak na to. A co víc! Nebudete při tom sami.

Obklopíte se komunitou lidí na stejné vlně, a tak vaše cesta za změnou bude o dost jednodušší.

PS: Z práce do práce, život letí a vy nic nestíháte?

Pokud před sebou stále jen hrnete všechny ty povinnosti, které život přináší, je čas se zastavit. 🛑 Je tohle život, který chcete? O tomto jste snili? Asi ne. V přírodě začíná nový biologický rok, nový začátek a i my to letos můžeme udělat jinak. Právě tomu se v Jarní Očistě také věnujeme a máme dokonce připravený silný závěrečný aktivační rituál, aby se vaše záměry mohly uskutečit. Zdaleka v očistě nejde jen o vyvážený jídelníček. Pojďte si ujasnit touhy, naberte zas energii a pojďte se cítit ve svém těle lépe. Začněte s námi 8 týdenní Jarní očistu. Pročistíme tělo, zlepšíme jídelníček, postavu i psychiku.

Jsem šťastná máma, jogínka a hudebnice. Ráda se ladím na přirozenost přírody: v rytmu dechu, v rytmu života.

Buďte první, kdo poděkuje za tento článek.

Buďte první, kdo napíše komentář

Vyzkoušejte také

klub
31
13

Jaký je rozdíl mezi eliminací a nemocí?

Kdy se jedná o detoxikační symptomy a kdy o nemoc? Proč se v našem těle daří kvasinkám, plísním, parazitům? Jak strava ovlivňuje vznik rýmy, kašle, bronchi...
7
4

Způsobuje čokoláda akné? Odpověď vědců po mnoha studiích je …

Čokoláda způsobuje akné. Také jste to už někdy slyšeli? Jak to teda je? Vědci provedli mnoho a mnoho studií na toto téma a jejich odpověď je …
18
9

A pak že Jíme Jinak není pro chlapy a sportovce (František, 44 let)

Běhám maratony, plavu, cvičím. Přesto celý život zápasím s nadváhou. Vyzkoušel jsem snad všechny výživové směry včetně Low Carb. Ale líp mi nebylo, spíš hů...
19
2

Shodil jsem 16 kg, svaly a energie zůstaly (František, 44 let)

Mám dole 16 kg a nespočet centimetrů. Zbavil jsem se úporného průjmu, křečí i zánětu v kyčli. Nepřišel jsem o svaly a energie mám na rozdávání. Přítelkyně ...

S kdoulí proti nemocem

Kdoule obecná je využívaná nejen jako potrava pro člověka a zvířata, ale i jako bezpečnější fytomedicína. Běžně ji k léčbě mnoha onemocnění používala čínsk...

Jak podpořit své zdraví v červnu

Někdo se vrhne na zeleninové saláty, někdo začne cvičit jako o život. Všichni chceme být zdraví, štíhlí a spokojení. Ale jdeme na to chytře? Víme, co naše ...