Domů > Jak začít > Základní suroviny

Rooibos – čaj, který omlazuje

Hledáte alternativu k vaší oblíbené kávě nebo zelnému čaji? A zkoušeli jste už čaj rooibos? Mimo to, že úžasně chutná, také prospívá našemu tělu, pleti i psychice. Omlazuje, zklidňuje a léčí.

Lahodný čaj se spoustou benefitů

Rooibos neboli čajovníkovec kapský, také známý jako “červený čaj” nebo “čaj z červených keřů”, je bylinný čaj s úžasnou nasládlou chutí a vůní. Fermentací listů získává čaj krásnou červenohnědou barvu. Zajímavostí je, že se pěstuje pouze na plantážích Jižní Afriky v pohoří Cederberg.
Hlavní nutriční přínos čaje rooibos spočívá především v jeho vysokém obsahu antioxidantů. Ale obsahuje také spoustu vitamínu, minerálů a stopových prvků, jako železo, měď, draslík, hořčík, mangan, vápník či zinek. 

Proč si dát rooibos

Čaj rooibos má spoustu léčivých účinků pro naše tělo, psychiku a krásu, které se projeví především při dlouhodobém a pravidelném užívání. Mezi jeho hlavní přednosti patří:

 • Neobsahuje kofein (tein)
  Věděli jste, že kofein obsažený v kávě nebo zeleném čaji může způsobovat bušení srdce, bolesti hlavy, dráždit žaludek, zhoršit úzkosti nebo narušovat spánek? Protože čaj rooibos přirozeně neobsahuje kofein, je skvělou alternativou pro ty, kteří se kofeinu vyhýbají nebo se snaží omezit jeho příjem. Je tedy vhodný i pro těhotné, kojící maminky nebo malé děti.
 • Vysoký obsah antioxidantů
  Zdravotní přínosy tohoto čaje jsou spojeny především s vysokým obsahem antioxidantů. Antioxidanty chrání buňky před poškozením volnými radikály, podporují náš imunitní systém a chrání srdce a zdraví cév. Mohou pomoci také předcházet rakovině a rozvoji diabetu. Ale nejen to…
 • Zbavuje stresu a napětí
  Rooibos je čaj s tonizačním působením, a to na úrovni těla i mysli. Působí celkově relaxačně a může nám tedy pomoci také pokud trpíme lehkou depresí, úzkostmi, vnitřním napětím nebo neklidem. Pomůže dokonce při bolestech hlavy nebo nespavosti.
 • Pomáhá s trávením, tlakem, cukrem i cholesterolem
  Rooibos potlačuje překyselení žaludku a nadýmání, snižuje hladinu cholesterolu, stabilizuje hladinu cukru v krvi, pomáhá při vysokému tlaku,
 • Posiluje kosti a uzdravuje dásně
  Díky svému složení zlepšuje stav dásní i zubů a také osvěžuje dech, díky vysokému obsahu vápníku působí posiluje naše kosti.
 • Pomáhá při rakovině
  Ničí volné radikály, čímž prodlužuje náš život, dokonce je využívám některými terapeuty jako podpůrný prostředek pro onkologické pacienty.
 • Krásnější s čajem
  Tento čaj se může chlubit také svými “anti-aging” účinky.  Popíjení čaje rooibos pomáhá zlepšit kvalitu naší pleti a udržet pokožku hladkou, pružnou a bez vrásek. Studie prokázaly, že rooibos má také úžasné protizánětlivé vlastnosti a poradí si s kožními problémy, léčí ekzémy a alergie.

  Rooibos latte

  Čaj rooibos můžete popíjet teplý i studený coby občerstvující nápoj pro horké dny. Pokud chcete změnu, skvělou alternativou v chladnějších měsících je rooibos latte. Jak na něj? Jednoduše smíchejte vyluhovaný čaj s vaším oblíbeným ohřátým rostlinným mlékem (mandlové, kokosové nebo rýžové mléko), můžete osladit vašim oblíbeným zdravým sladidlem (třeba slad nebo rýžový sirup) a dochutit kořením, jako je například skořice, zázvor, muškátový oříšek. Nejen, že tento nápoj zahřeje, ale skvěle se hodí, když nás honí mlsná.

  Všeho s mírou

  Rooibos sice nemá žádné známé vedlejší účinky, všechny zdroje naopak oslavují jeho jedinečné léčebné vlastnosti a vhodnost pro těhotné ženy i malé děti. Nicméně je to čaj z horké Afriky a má proto specifické energetické účinky – osvěžuje a ochlazuje, což v některých případech nemusí být žádoucí. Testy na savcích ukázaly, že při dlouhodobém užívání může poškozovat játra a reprodukční orgány. Na lidech to sice nikdo netestoval, ale je to opět signál, že ani tenhle čaj by neměl být na našem stole každý den celý rok.

  A co vy a čaj rooibos? Už jste ochutnali tento lahodný čaj? 

  PS: Stále na sebe nemáte čas?

  Co se postarat konečně i o sebe? Startujeme podzimní detox. Spravíme si jídelníčkem postavu, odstresujeme se a nabijeme energií. Budeme o vás 8 týdnů pečovat a podporovat vás na cestě k lepšímu zdraví.
  Chci trochu péče a porozumění.

  Je mi 27 let a jsem studentkou dějin umění. Zdravá strava je mým koníčkem již několik let - ráda vařím zdravá jídla a peču, je to pro mě skvělý způsob meditace. Mezi mé další koníčky patří umění, cestování, pilates a jóga.

  14 lidí už poděkovalo za článek.

  Komentáře

  Rooibos je super 👍

  Martina Kamradová
  10. 11. 2022

  Čaj rooibos je super 👍

  Ukázat další komentáře

  Vyzkoušejte také

  4
  4

  Vilcacora – Kočičí dráp – mocný bojovník proti zdravotním neduhům

  Braňte se virům a nemocem  zuby nehty… a nebo drápem… kočičím.
  35
  9

  Žabinec ptačinec v kuchyni

  Potřebujete léčit plíce a začít konečně odkašlávat? Chcete si pojistit dostatek železa, vápníku a kyseliny listové? Podívejte se kolem, jestli nemáte výbor...

  Jak využít první jarní rostlinky

  Jaro je už tady a nabízí nám zdarma spoustu divokých jarních bylinek a rostlinek, které můžete využít doma k tvorbě výtečných receptů a pokrmů. Přečtěte si...
  57
  2

  Bršlice kozí noha – 10 tipů, jak ji využít v kuchyni

  Zatímco nejeden zahrádkář neúnavně bojuje s rozpínavým plevelem, srdce strávníka podle Jíme Jinak plesá nad výživovým pokladem. Zjistěte, jakou sílu skrývá...

  S kdoulí proti nemocem

  Kdoule obecná je využívaná nejen jako potrava pro člověka a zvířata, ale i jako bezpečnější fytomedicína. Běžně ji k léčbě mnoha onemocnění používala čínsk...

  Úžasný a mocný zázvor

  Kdo by neznal zázvorový čaj? Je výborný při nevolnostech, příjemně nás zahřeje, ale věděli jste, že sušený zázvor má příznivé účinky při léčbě demence nebo...