Domů > Jak začít > Základní suroviny

Rooibos – čaj, který omlazuje

Hledáte alternativu k vaší oblíbené kávě nebo zelnému čaji? A zkoušeli jste už čaj rooibos? Mimo to, že úžasně chutná, také prospívá našemu tělu, pleti i psychice. Omlazuje, zklidňuje a léčí.

Lahodný čaj se spoustou benefitů

Rooibos neboli čajovníkovec kapský, také známý jako “červený čaj” nebo “čaj z červených keřů”, je bylinný čaj s úžasnou nasládlou chutí a vůní. Fermentací listů získává čaj krásnou červenohnědou barvu. Zajímavostí je, že se pěstuje pouze na plantážích Jižní Afriky v pohoří Cederberg.
Hlavní nutriční přínos čaje rooibos spočívá především v jeho vysokém obsahu antioxidantů. Ale obsahuje také spoustu vitamínu, minerálů a stopových prvků, jako železo, měď, draslík, hořčík, mangan, vápník či zinek. 

Proč si dát rooibos

Čaj rooibos má spoustu léčivých účinků pro naše tělo, psychiku a krásu, které se projeví především při dlouhodobém a pravidelném užívání. Mezi jeho hlavní přednosti patří:

  • Neobsahuje kofein (tein)
    Věděli jste, že kofein obsažený v kávě nebo zeleném čaji může způsobovat bušení srdce, bolesti hlavy, dráždit žaludek, zhoršit úzkosti nebo narušovat spánek? Protože čaj rooibos přirozeně neobsahuje kofein, je skvělou alternativou pro ty, kteří se kofeinu vyhýbají nebo se snaží omezit jeho příjem. Je tedy vhodný i pro těhotné, kojící maminky nebo malé děti.
  • Vysoký obsah antioxidantů
    Zdravotní přínosy tohoto čaje jsou spojeny především s vysokým obsahem antioxidantů. Antioxidanty chrání buňky před poškozením volnými radikály, podporují náš imunitní systém a chrání srdce a zdraví cév. Mohou pomoci také předcházet rakovině a rozvoji diabetu. Ale nejen to…
  • Zbavuje stresu a napětí
    Rooibos je čaj s tonizačním působením, a to na úrovni těla i mysli. Působí celkově relaxačně a může nám tedy pomoci také pokud trpíme lehkou depresí, úzkostmi, vnitřním napětím nebo neklidem. Pomůže dokonce při bolestech hlavy nebo nespavosti.
  • Pomáhá s trávením, tlakem, cukrem i cholesterolem
    Rooibos potlačuje překyselení žaludku a nadýmání, snižuje hladinu cholesterolu, stabilizuje hladinu cukru v krvi, pomáhá při vysokému tlaku,
  • Posiluje kosti a uzdravuje dásně
    Díky svému složení zlepšuje stav dásní i zubů a také osvěžuje dech, díky vysokému obsahu vápníku působí posiluje naše kosti.
  • Pomáhá při rakovině
    Ničí volné radikály, čímž prodlužuje náš život, dokonce je využívám některými terapeuty jako podpůrný prostředek pro onkologické pacienty.
  • Krásnější s čajem
    Tento čaj se může chlubit také svými “anti-aging” účinky.  Popíjení čaje rooibos pomáhá zlepšit kvalitu naší pleti a udržet pokožku hladkou, pružnou a bez vrásek. Studie prokázaly, že rooibos má také úžasné protizánětlivé vlastnosti a poradí si s kožními problémy, léčí ekzémy a alergie.

    Rooibos latte

    Čaj rooibos můžete popíjet teplý i studený coby občerstvující nápoj pro horké dny. Pokud chcete změnu, skvělou alternativou v chladnějších měsících je rooibos latte. Jak na něj? Jednoduše smíchejte vyluhovaný čaj s vaším oblíbeným ohřátým rostlinným mlékem (mandlové, kokosové nebo rýžové mléko), můžete osladit vašim oblíbeným zdravým sladidlem (třeba slad nebo rýžový sirup) a dochutit kořením, jako je například skořice, zázvor, muškátový oříšek. Nejen, že tento nápoj zahřeje, ale skvěle se hodí, když nás honí mlsná.

    Všeho s mírou

    Rooibos sice nemá žádné známé vedlejší účinky, všechny zdroje naopak oslavují jeho jedinečné léčebné vlastnosti a vhodnost pro těhotné ženy i malé děti. Nicméně je to čaj z horké Afriky a má proto specifické energetické účinky – osvěžuje a ochlazuje, což v některých případech nemusí být žádoucí. Testy na savcích ukázaly, že při dlouhodobém užívání může poškozovat játra a reprodukční orgány. Na lidech to sice nikdo netestoval, ale je to opět signál, že ani tenhle čaj by neměl být na našem stole každý den celý rok.

    A co vy a čaj rooibos? Už jste ochutnali tento lahodný čaj? 

    PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?

    Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !

    Je mi 27 let a jsem studentkou dějin umění. Zdravá strava je mým koníčkem již několik let - ráda vařím zdravá jídla a peču, je to pro mě skvělý způsob meditace. Mezi mé další koníčky patří umění, cestování, pilates a jóga.

    35 lidí už poděkovalo za článek.

    Komentáře

    Rooibos miluju!😍

    Rooibos je super 👍

    Ukázat další komentáře

    Vyzkoušejte také

    11
    3

    Malý průvodce dobrými čaji

    Příroda nabízí pestré možnosti, když se venku ochladí a my dostaneme chuť na čaj. Každý má svá specifika a my vás jimi ve zkratce provedeme, abyste věděli,...
    17
    5

    Vilcacora – Kočičí dráp – mocný bojovník proti zdravotním neduhům

    Braňte se virům a nemocem  zuby nehty… a nebo drápem… kočičím.
    17
    3

    Znáte galgán?

    Seznamte se s rostlinou příbuznou zázvoru a kurkumě, používanou po staletí v v ájurvédské a tradiční čínské medicíně.
    16
    3

    Čekanka – superpotravina z louky

    Hledáte zdravou alternativu za vaši oblíbenou kávu? A už jste slyšeli o čekance? Čekanka je léčivá rostlina plná vlákniny a antioxidantů, která má spoustu ...
    15
    6

    Lék nejen na plíce – plicník lékařský

    Věděli jste, že tato bylinka léčí nejen plíce, ale i trávicí ústrojí? Na jaře a v létě si můžeme nasbírat zásoby na podzim, kdy nejvíce trpíme na kašel. 
    4

    Brusnice borůvka a její léčivá síla

    Borůvčí roste nejen v zahraničí, ale i u nás. Listy i plody brusnice borůvky v sobě skrývají mnoho zdraví prospěšných látek a byl by hřích nevyužít tento p...