Hledáte alternativu k vaší oblíbené kávě nebo zelnému čaji? A zkoušeli jste už čaj rooibos? Mimo to, že úžasně chutná, také prospívá našemu tělu, pleti i psychice. Omlazuje, zklidňuje a léčí.

Lahodný čaj se spoustou benefitů

Rooibos neboli čajovníkovec kapský, také známý jako “červený čaj” nebo „čaj z červených keřů“, je bylinný čaj s úžasnou nasládlou chutí a vůní. Fermentací listů získává čaj krásnou červenohnědou barvu. Zajímavostí je, že se pěstuje pouze na plantážích Jižní Afriky v pohoří Cederberg.
Hlavní nutriční přínos čaje rooibos spočívá především v jeho vysokém obsahu antioxidantů. Ale obsahuje také spoustu vitamínu, minerálů a stopových prvků, jako železo, měď, draslík, hořčík, mangan, vápník či zinek. 

Proč si dát rooibos

Čaj rooibos má spoustu léčivých účinků pro naše tělo, psychiku a krásu, které se projeví především při dlouhodobém a pravidelném užívání. Mezi jeho hlavní přednosti patří:

 • Neobsahuje kofein (tein)
  Věděli jste, že kofein obsažený v kávě nebo zeleném čaji může způsobovat bušení srdce, bolesti hlavy, dráždit žaludek, zhoršit úzkosti nebo narušovat spánek? Protože čaj rooibos přirozeně neobsahuje kofein, je skvělou alternativou pro ty, kteří se kofeinu vyhýbají nebo se snaží omezit jeho příjem. Je tedy vhodný i pro těhotné, kojící maminky nebo malé děti.
 • Vysoký obsah antioxidantů
  Zdravotní přínosy tohoto čaje jsou spojeny především s vysokým obsahem antioxidantů. Antioxidanty chrání buňky před poškozením volnými radikály, podporují náš imunitní systém a chrání srdce a zdraví cév. Mohou pomoci také předcházet rakovině a rozvoji diabetu. Ale nejen to…
 • Zbavuje stresu a napětí
  Rooibos je čaj s tonizačním působením, a to na úrovni těla i mysli. Působí celkově relaxačně a může nám tedy pomoci také pokud trpíme lehkou depresí, úzkostmi, vnitřním napětím nebo neklidem. Pomůže dokonce při bolestech hlavy nebo nespavosti.
 • Pomáhá s trávením, tlakem, cukrem i cholesterolem
  Rooibos potlačuje překyselení žaludku a nadýmání, snižuje hladinu cholesterolu, stabilizuje hladinu cukru v krvi, pomáhá při vysokému tlaku,
 • Posiluje kosti a uzdravuje dásně
  Díky svému složení zlepšuje stav dásní i zubů a také osvěžuje dech, díky vysokému obsahu vápníku působí posiluje naše kosti.
 • Pomáhá při rakovině
  Ničí volné radikály, čímž prodlužuje náš život, dokonce je využívám některými terapeuty jako podpůrný prostředek pro onkologické pacienty.
 • Krásnější s čajem
  Tento čaj se může chlubit také svými “anti-aging” účinky.  Popíjení čaje rooibos pomáhá zlepšit kvalitu naší pleti a udržet pokožku hladkou, pružnou a bez vrásek. Studie prokázaly, že rooibos má také úžasné protizánětlivé vlastnosti a poradí si s kožními problémy, léčí ekzémy a alergie.

  Rooibos latte

  Čaj rooibos můžete popíjet teplý i studený coby občerstvující nápoj pro horké dny. Pokud chcete změnu, skvělou alternativou v chladnějších měsících je rooibos latte. Jak na něj? Jednoduše smíchejte vyluhovaný čaj s vaším oblíbeným ohřátým rostlinným mlékem (mandlové, kokosové nebo rýžové mléko), můžete osladit vašim oblíbeným zdravým sladidlem (třeba slad nebo rýžový sirup) a dochutit kořením, jako je například skořice, zázvor, muškátový oříšek. Nejen, že tento nápoj zahřeje, ale skvěle se hodí, když nás honí mlsná.

  Všeho s mírou

  Rooibos sice nemá žádné známé vedlejší účinky, všechny zdroje naopak oslavují jeho jedinečné léčebné vlastnosti a vhodnost pro těhotné ženy i malé děti. Nicméně je to čaj z horké Afriky a má proto specifické energetické účinky – osvěžuje a ochlazuje, což v některých případech nemusí být žádoucí. Testy na savcích ukázaly, že při dlouhodobém užívání může poškozovat játra a reprodukční orgány. Na lidech to sice nikdo netestoval, ale je to opět signál, že ani tenhle čaj by neměl být na našem stole každý den celý rok.

  A co vy a čaj rooibos? Už jste ochutnali tento lahodný čaj? 

  Hubneme do plavek online: Shoďte 5 kg za 14 dnů

  Jak to vidíte vy? Napište komentář.

  Komentujte
  Vaše jméno

  Jméno uložíme a zobrazíme, váš e-mail nezveřejníme. Zásady ochrany údajů.

  Předchozí článekVanilkový krém (sladký i bez oslazení)
  Další článekProč vznikají eliminace a nemoci po změně jídelníčku?