Domů > Magazín > Jídlo pod lupou

Pijeme čaje z pesticidů. I ovocné dětské čaje mohou být rizikem

Očekávali bychom, že když si dáme čaj (a bez cukru), nemůžeme nic zkazit. Testy ale zjistily, že dokonce ani ovocné čaje nepatří do zdravého jídelníčku – každý druhý ovocný čaj obsahuje pesticidy. Dokonce ani dětské čaje nejsou výhrou – 3 z nich obsahují nebezpečně vysoké množství pesticidů. Nemáte je doma?

V testech propady i dětské čaje

Supermarkety nabízejí širokou řadu porcovaných ovocných čajů. Nezávislé testy dTest ukázaly, že z 22 druhů ovocných čajů ze supermarketů, 10 obsahuje velké množství pesticidů (mykotoxiny ani plísně naštěstí neobsahovaly). Očekáváte, že přinejmenším dětské čaje budou kvalitní? Dle testů ale mezi 10 čaji s pesticidy byly také tři čaje určené dětem, z toho jeden bio, které obsahovaly nepřípustně vysoké množství pesticidů. (1)

 „Zarazilo nás, kolik různých zbytkových pesticidů a v jak velkém množství obsahují čaje určené dětem. Kvůli těmto prohřeškům jsme podali podnět k prošetření situace Státní zemědělské a potravinářské inspekci,“ komentuje závěry testů Hana Hoffmannová, šéfredaktorka časopisu
dTest.

Věděli jste, že … ?
Pesticidy se používají v zemědělství v boji proti škůdcům a mohou se dostat do
potravinářských výrobků. Kvůli jejich toxicitě pro ně existují v mnoha potravinách
legislativní limity. To ovšem neplatí pro běžné, mnohasložkové a různorodé, ovocné
čaje. Na dětské a bio čaje se legislativní limity vztahují. (1) Problémem je rizikový tzv. koktejlový efekt, který způsobují nahromaděné chemické látky v těle.

Nemáte tyto čaje doma?

Nebezpečně vysoké množství pesticidů obsahovaly:

  • VeltaTea – Čaj Malé čarodějnice s příchutí lesní směs (čaj určený dětem od 9. měsíce věku)
  • Babio – Dětský bio čaj lesní plody (čaj určený dětem od ukončeného 6. měsíce věku)
  • Krtečkův čaj – Lesní směs (čaj určený dětem od 9. měsíce věku)

Velké množství pesticidů obsahovaly také:

  • Jemča Lesní plody
  • Penny/Tea Party Forest Fruit Tea
  • BioGena Lesní plody
  • Zlatý šálek Lesní směs
  • Mokate Minutka Ovocný čaj s příchutí ostružiny, maliny a borůvky
  • Grešík Lesní plody
  • Loyd Lesní plody

Jíme jinak doporučuje:

  • Tento článek vás nemá vystrašit, abyste si už nikdy žádný čaj nedali, ale pouze informovat o současné situaci.
  • Je už na každém z nás, jak si tyto informace přebereme.
  • Nejlepší možností je nasbírat a nasušit si vlastní ingredience na čaj z míst, která nejsou znečištěná.
  • Samozřejmě doporučujeme se snažit pesticidy a další nevhodné látky v jídelníčku snížit na minimum. Vybírejte pečlivě, zejména to, co konzumujete denně. Nebuďte ale ve stresu z toho, pokud nemůžete vše ovlivnit – to nemůže nikdo. Snažte se ale ovlivnit maximum toho, co jde.
  • Pro ty, kdo nás dobře neznají, bude možná zajímavé zjištění, že my v JJ běžně nepijeme ovocné čaje. Jen svátečně, pro zpestření, na návštěvách, v létě pro osvěžení apod. Ne denně.

PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?

Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !

Zdravé recepty, zdravé vaření a životní styl. Tisíce receptů zdarma. Co víme, sdílíme! :-)

1 člověk už poděkoval za článek. Oceňte práci autora také.

Komentáře

Jíme Jinak Ivana
15. 2. 2019

Davide, tento argument mě ale nepřesvědčil. Když výchozí surovina obsahuje pesticidy, kde by se měly louhováním vytratit a zlikvidovat? Proč je správně testovat výluh a ne sušené suroviny v čajovém sáčku? To bych si pak mohla myslet, že když uvařím chemicky ošetřené jablko, uvařený pudink už bude čistý a beze stop pesticidů? Soja mi přijde nevhodný příklad, tam jde o antinutrienty a odbourávání přirozeně škodlivých látek.

Ahoj, jen bych chtěl upozornit, že přebírané informace z dTestu mohou být zavádějící. Ve firmě, která vyrábí i čaje pracuji, sice v kuchyni jako kuchař ve zdravé jídelně, ale vím co se na firmě děje. Čaje byli podrobeny testům v suchém stavu, tedy v takovém, ve kterém se nekonzumují a ani netestují. Testuje se výhradně výluh a při tomto měření je čaj naprosto v pořádku. Proto firma již věc předala právníkům za šíření klamavé informace. Je to podobné jako se sojou. Je to nejhůře stravitelná luštěnina, ale pokud projde vhodným zpracováním, je dokonce prospěšná a v případě natta, dá se říct, i nenahraditelná.

Ukázat další komentáře