Domů > Magazín > Vaše příběhy

Jak se manžel zbavil chudokrevnosti, začal spát a má energii

Stav mého manžela se rychle horšil, až došlo na kolapsové stavy. Přes časté pobyty v nemocnici mu nikdo nezjistil, že se jedná o nedostatek železa. Po týdnu od změny začal spát, dnes má fůru energie a je šťastný.

Až celostní lékařka MUDr. Strnadellvá, kterou jsme navštívili na radu Evy z Jíme Jinak, odhalila, kde se skrývá příčina jeho špatného zdravotního stavu. Jeho stav se rychle zlepšuje a vděčíme za to mimo jiné i stravě podle zásad Jíme Jinak.

Nedostatek železa a jeho příznaky

Nedostatkem železa trpí bohužel přibližně třetina obyvatel světa a anémie neboli chudokrevnost, zapříčiněná právě nedostatkem železa, je z 80 % nejčastější anémií. Nedostatek železa se projeví většinou až za několik měsíců, protože při jeho nedostatečném příjmu tělo nejprve vyčerpá rezervy a teprve potom se začnou projevovat příznaky. Po počátečních problémech s padáním vlasů, třepením nehtů, přijde únava, slabost, závratě, objeví se dušnost, výrazná bledost, syndrom neklidných nohou, nakonec může dojít až ke kolapsovým stavům. U dětí to bývá ztráta chuti k jídlu, únava, netečnost a malá aktivita.

Naše zkušenost s touto nemocí

Všechny výše uvedené příznaky jsou celkem běžné pro jakékoli onemocnění. Takže když můj manžel začal trpět některými z nich, nevěděli jsme, o co se jedná. Začalo to syndromem neklidných nohou, končilo častými kolapsy. Po každé, když zkolaboval, volala jsem záchranku a začal kolotoč. Odvoz do nemocnice, dostal nějakou infuzi, přivezli ho domů ve stavu, kdy se nezvedl z postele, dávala jsem mu pít brčkem. Byl tak zesláblý, že spal už za přítomnosti lékaře, nikdo mu nedokázal pomoci. Že mu chybí železo nikdo nezjistil. Trvalo to už dlouho a my byli oba úplně vyčerpaní. Manžel z nemoci a já z toho, jak jsem se bála usnout a stále ho hlídala a starala se o něj. To už jsem v té době byla členkou Klubu Jíme Jinak a tak jsem si jednou posteskla v komentáři. Okamžitě se mi ozvala Evička a poradila mi, že mám manžela objednat k lékaři na celostní medicínu. Že opravdu nemáme na nic čekat. Tak jsem to udělala. Asi do 4 dnů manžela diagnostikovala lékařka a zahájila léčbu na míru. Musím s úlevou přiznat, že hned první týden manžel začal postupně spát a já s ním. Praktický lékař udělal krevní obraz a zjistil tak nízkou hladinu železa, že se divil, že manžel vůbec ještě žije. Nasadil léky obsahující železo a v kombinaci s čínskou medicínou začalo postupné zlepšování

Strava při nedostatku železa

A tehdy nastala ta správná chvíle pro mě, stravující se podle Jíme jinak. Začala jsem manželovi připravovat jídlo, jaké jím já. Nejdříve jsem byla v Jarní očistě, a tak mohla využívat velmi chutná jídla z první listové zeleniny a různých plevelů, rašících na zahradě, včetně kopřiv. Přidala jsem denně luštěniny, červenou řepu a obiloviny. Brokolice, celer, pórek, zelí, chřest a špenát se staly každodenní součástí jídelníčku. Vařím z prvotních surovin. Teď jedeme podle jídelníčku Hubneme do plavek a moc nám chutná. Lednice je nacpaná zeleninou, ve sklepě je pytel cibule. Každý třetí den u nás voní zeleninový vývar, na polévky a základ hlavních jídel. K obědu a večeři lžíce kysaného zelí. Na všechno spousta zelené posypky a pár pražených oříšků nebo semínek. Je to moc dobré a velmi pestré.

Živočišná strava mu železo nedodala

Většina lidí má obavy vyřadit z jídelníčku maso, mléko a vejce, v domění, že tělu budou chybět živiny, přijde únava, nemoci. Manžel, ač jedl živočišné bílkoviny, chybělo mu železo. Já jím stravu rostlinnou, mám všechno v pořádku. Dle mého názoru, když se tělo vyčistí, střevo je správně osídleno, může pak lépe vstřebávat živiny, které mu dodáváme stravou. Manželovi zatím, dokud nebude mít železo v normě, přidávám občas hovězí maso a rybu. Ale každopádně velký pokrok vidím v tom, že nechce už žádné uzeniny, lahůdkové saláty a různé polotovary. Jeho stav se rychle zlepšuje. Zase seká zahradu a věnuje se práci kolem domu. A hlavně v noci spí a je proto moc šťastný. A já děkuji osudu, že mě přivedl na stránky Jíme jinak a já poznala Evičku. Ona má největší zásluhu na tom, že manžel žije, protože já už jsem byla úplně zoufalá, že mu nedokážu pomoci. 

Nebojme se změny

A tak jsem se opět přesvědčila o tom, že všechno v životě přichází tak, jak má. Člověk jen musí vnímat věci kolem sebe a být připraven přijmout nové a nepoznané a nebát se poskytnout prostor ke změně. Ze začátku se mi nedařilo všechno kolem nového stravování na sto procent, možná ani na padesát. Ale řekla jsem si, že radši budu odhazovat malé kamínky postupně, než se snažit zvládnout velký balvan naráz.

PS: Z práce do práce, život letí a vy nic nestíháte?

Pokud před sebou stále jen hrnete všechny ty povinnosti, které život přináší, je čas se zastavit. 🛑 Je tohle život, který chcete? O tomto jste snili? Asi ne. V přírodě začíná nový biologický rok, nový začátek a i my to letos můžeme udělat jinak. Právě tomu se v Jarní Očistě také věnujeme a máme dokonce připravený silný závěrečný aktivační rituál, aby se vaše záměry mohly uskutečit. Zdaleka v očistě nejde jen o vyvážený jídelníček. Pojďte si ujasnit touhy, naberte zas energii a pojďte se cítit ve svém těle lépe. Začněte s námi 8 týdenní Jarní očistu. Pročistíme tělo, zlepšíme jídelníček, postavu i psychiku.

Jmenuji se Naděžda. Je mi 60 let. Už pár let bydlíme s manželem téměř na samotě, na kraji lesa. Snažím se udržet bujnou přírodu za hranicí pozemku, tento boj většinou prohrávám a tak se učím žít s ní v souladu.

38 lidí už poděkovalo za článek.

Komentáře

Mám se změnou stravy a chudokrevností stejnou zkušenost. Když jsem si půjčila kuchařku pro anemiky, snad jediné jídlo bez masa byly meruňkové knedlíky. S přechodem na veganskou stravu se mi ozdravil a rozšířil jídelníček, železo postupně doplnilo a kolapsy jsou dávnou minulostí. V akutní fázi jsem sice brala železo, ale příčina chudokrevnosti nezmizela. Po změně jídelníčku mám konečně roky pokoj.

Napínavý příběh s dobrým koncem..teda vlastně začátkem něčeho nového a krásného!!!❤. Nadi, jste oba báječní, moc vám přeji tu radost, zdraví a energii z dobrého jídla💃
Kdo nezažil, asi nepochopí, o čem mluvíme, ale my už máme srovnání, viď, my jooo👌😂

Ukázat další komentáře

Vyzkoušejte také

24
28

Nepotřebuji léky na bolest ani na železo (Věra, 51 let)

Od první menstruace mi bylo už pár dní před začátkem špatně. První dva dny jsem trávila v posteli a na práškách. Bolela mě hlava, bylo mi slabo a špatně. T...
22
14

Strava hmatatelně řeší zdravotní problémy (Milu, 55 let)

Starám se o ležící maminku, vím, co to je pečovatelský syndrom. A protože problémy mám už od 19 let, byl nejvyšší čas udělat změnu. Začala jsem s Jíme Jina...

Tělo mi vypovědělo službu (Jana, 35 let)

Poslední dobou mi nebylo dobře. Dlouhé roky jsem se cítila velmi unavená, znuděná, bez nálady, bez energie, vystresovaná, objevovaly se mi neurčité bolesti...
9

Dejte šanci mangoldu

Mangold není obvyklou zeleninou našich zahrádek, což je velká škoda. Tato listová zelenina je nenáročná na pěstování, je nabitá zdraví prospěšnými látkami ...