Stav mého manžela se rychle horšil, až došlo na kolapsové stavy. Přes časté pobyty v nemocnici mu nikdo nezjistil, že se jedná o nedostatek železa. Po týdnu od změny začal spát, dnes má fůru energie a je šťastný.

Až celostní lékařka MUDr. Strnadellvá, kterou jsme navštívili na radu Evy z Jíme Jinak, odhalila, kde se skrývá příčina jeho špatného zdravotního stavu. Jeho stav se rychle zlepšuje a vděčíme za to mimo jiné i stravě podle zásad Jíme Jinak.

Nedostatek železa a jeho příznaky

Nedostatkem železa trpí bohužel přibližně třetina obyvatel světa a anémie neboli chudokrevnost, zapříčiněná právě nedostatkem železa, je z 80 % nejčastější anémií. Nedostatek železa se projeví většinou až za několik měsíců, protože při jeho nedostatečném příjmu tělo nejprve vyčerpá rezervy a teprve potom se začnou projevovat příznaky. Po počátečních problémech s padáním vlasů, třepením nehtů, přijde únava, slabost, závratě, objeví se dušnost, výrazná bledost, syndrom neklidných nohou, nakonec může dojít až ke kolapsovým stavům. U dětí to bývá ztráta chuti k jídlu, únava, netečnost a malá aktivita.

Naše zkušenost s touto nemocí

Všechny výše uvedené příznaky jsou celkem běžné pro jakékoli onemocnění. Takže když můj manžel začal trpět některými z nich, nevěděli jsme, o co se jedná. Začalo to syndromem neklidných nohou, končilo častými kolapsy. Po každé, když zkolaboval, volala jsem záchranku a začal kolotoč. Odvoz do nemocnice, dostal nějakou infuzi, přivezli ho domů ve stavu, kdy se nezvedl z postele, dávala jsem mu pít brčkem. Byl tak zesláblý, že spal už za přítomnosti lékaře, nikdo mu nedokázal pomoci. Že mu chybí železo nikdo nezjistil. Trvalo to už dlouho a my byli oba úplně vyčerpaní. Manžel z nemoci a já z toho, jak jsem se bála usnout a stále ho hlídala a starala se o něj. To už jsem v té době byla členkou Klubu Jíme Jinak a tak jsem si jednou posteskla v komentáři. Okamžitě se mi ozvala Evička a poradila mi, že mám manžela objednat k lékaři na celostní medicínu. Že opravdu nemáme na nic čekat. Tak jsem to udělala. Asi do 4 dnů manžela diagnostikovala lékařka a zahájila léčbu na míru. Musím s úlevou přiznat, že hned první týden manžel začal postupně spát a já s ním. Praktický lékař udělal krevní obraz a zjistil tak nízkou hladinu železa, že se divil, že manžel vůbec ještě žije. Nasadil léky obsahující železo a v kombinaci s čínskou medicínou začalo postupné zlepšování

Strava při nedostatku železa

A tehdy nastala ta správná chvíle pro mě, stravující se podle Jíme jinak. Začala jsem manželovi připravovat jídlo, jaké jím já. Nejdříve jsem byla v Jarní očistě, a tak mohla využívat velmi chutná jídla z první listové zeleniny a různých plevelů, rašících na zahradě, včetně kopřiv. Přidala jsem denně luštěniny, červenou řepu a obiloviny. Brokolice, celer, pórek, zelí, chřest a špenát se staly každodenní součástí jídelníčku. Vařím z prvotních surovin. Teď jedeme podle jídelníčku Hubneme do plavek a moc nám chutná. Lednice je nacpaná zeleninou, ve sklepě je pytel cibule. Každý třetí den u nás voní zeleninový vývar, na polévky a základ hlavních jídel. K obědu a večeři lžíce kysaného zelí. Na všechno spousta zelené posypky a pár pražených oříšků nebo semínek. Je to moc dobré a velmi pestré.

Živočišná strava mu železo nedodala

Většina lidí má obavy vyřadit z jídelníčku maso, mléko a vejce, v domění, že tělu budou chybět živiny, přijde únava, nemoci. Manžel, ač jedl živočišné bílkoviny, chybělo mu železo. Já jím stravu rostlinnou, mám všechno v pořádku. Dle mého názoru, když se tělo vyčistí, střevo je správně osídleno, může pak lépe vstřebávat živiny, které mu dodáváme stravou. Manželovi zatím, dokud nebude mít železo v normě, přidávám občas hovězí maso a rybu. Ale každopádně velký pokrok vidím v tom, že nechce už žádné uzeniny, lahůdkové saláty a různé polotovary. Jeho stav se rychle zlepšuje. Zase seká zahradu a věnuje se práci kolem domu. A hlavně v noci spí a je proto moc šťastný. A já děkuji osudu, že mě přivedl na stránky Jíme jinak a já poznala Evičku. Ona má největší zásluhu na tom, že manžel žije, protože já už jsem byla úplně zoufalá, že mu nedokážu pomoci. 

Nebojme se změny

A tak jsem se opět přesvědčila o tom, že všechno v životě přichází tak, jak má. Člověk jen musí vnímat věci kolem sebe a být připraven přijmout nové a nepoznané a nebát se poskytnout prostor ke změně. Ze začátku se mi nedařilo všechno kolem nového stravování na sto procent, možná ani na padesát. Ale řekla jsem si, že radši budu odhazovat malé kamínky postupně, než se snažit zvládnout velký balvan naráz.

Hubneme do plavek online: Shoďte 5 kg za 14 dnů

 1. Mám se změnou stravy a chudokrevností stejnou zkušenost. Když jsem si půjčila kuchařku pro anemiky, snad jediné jídlo bez masa byly meruňkové knedlíky. S přechodem na veganskou stravu se mi ozdravil a rozšířil jídelníček, železo postupně doplnilo a kolapsy jsou dávnou minulostí. V akutní fázi jsem sice brala železo, ale příčina chudokrevnosti nezmizela. Po změně jídelníčku mám konečně roky pokoj.

  • Tak to jsem ráda, že jste v pohodě.Manželovi změna stravy moc svědčí. Úplně jsme oba vyloučili alkohol a pochutnáváme si na kopci zeleniny, luštěnin a obilí.😄 Krásné, klidné Vánoce!🎄❄️🎁💖

 2. Napínavý příběh s dobrým koncem..teda vlastně začátkem něčeho nového a krásného!!!❤. Nadi, jste oba báječní, moc vám přeji tu radost, zdraví a energii z dobrého jídla💃
  Kdo nezažil, asi nepochopí, o čem mluvíme, ale my už máme srovnání, viď, my jooo👌😂

  • Ano, přesně Nadi! Nám to fakt chutná a kdyby jsi viděla ten kus plotu, porostlý fazolema, co jsem měla letos, tak nebudeš věřit, že je sníme.😆

 3. Supr, že se manžel odhodlal pro změnu a nechtěl to řešit jen léky, jako to má spousta lidí.
  Nechápu, proč lékaři neudělali krevní obraz, panebože, to se fakt plácám do čela. Nedávno jsem si musela zařídit výpis s lékařské dokumentace, kde bylo dokonce napsáno, asi aby si na mě dali pozor, že nejím maso :) Sám primář na hematologii se na mě furt gebil a drmolil, že mám jíst maso. V hlavě některých lidí opravdu ještě snad vládnou prvohory :))

  • Já jsem se ptala v nemocnici a bylo mi řečeno, že odběry mu dělali ale železo že nezjistuji. Máš pravdu, jak někdo nejí maso, hned je podezřelý. A taky kdo nepije alkohol . My radši říkáme, že bereme antibiotika, než vysvětlovat. 😀

 4. Zobrazit všech 9 komentářů

Komentujte
Vaše jméno

Jméno uložíme a zobrazíme, váš e-mail nezveřejníme. Zásady ochrany údajů.

Předchozí článekPodzimní dýňové galetky
Další článekPodzimní průvodce léčivými kořeny – díl I.