Biologické zbraně proti hrabošům
No nejsem tak úplně salámista a tuříny, které jsem to léto ani neochutnala, jsem jim jen tak nechat nemohla. Mizela postupně i další zelenina a hrabošům se u nás zřejmě velmi zalíbilo, no proč by ne, když bylo co mlsat. Přemýšlela jsem, jak je zlikvidovat. Studovala jsem a hledala co s nimi.
Jed? V žádném případě. Kočka? Je moc líná na to, aby je všechny pochytala. Pastičky? To taky ne. Tak co dál? Napsala jsem do skupinky ostatním zahrádkářům, jak jsou na tom oni a co dělají s hraboši? Díky tomu se ke mně dostala semínka bylinky, která se jmenuje užanka lékařská nebo lidově psí jazyk. Silně zapáchá a údajně by měla odpuzovat hraboše. S užankou to nebylo tak jednoduché a nemohla jsem čekat, až se jí bude chtít vyrůst. Vyzkoušela jsem tedy na podzim do všech záhonů vysadit česnek. Další rok už jsem o hraboších ani nevěděla.
A jsou pryč, ale…
Na malé zahrádce u domku jsme si tedy s hraboši poradili. Jenže poté jsme si pořídili větší pozemek, který byl plný hrabošů. Pozemek vypadal jako ementál, byl samá díra. Na některých místech se díky tomu půda propadala. Co s tím? Tolik česneku se mi vážně vysazovat nechtělo…
Začalo opět studium
Teď už nešlo o pár záhonků, ale o velký pozemek složený nejen ze záhonů, ale i z louky a sadu. Zjistili jsme, že nám pomohou dravci (ptáci). Udělali jsme tedy dřevěná “téčka”, která se zatloukla všude, kde nebyl žádný strom, na který by se dravec usadil. Zprvu jsme mysleli, že to nefunguje, ale za krátkou chvíli jsme objevovali na téčkách ptačí trus, to byla jasná známka toho, že jsou téčka využívána. Hrabošům jsem na odlehlá místa, dost vzdálená od záhonů vysadila topinambury, abych odklonila jejich pozornost od jiné zeleniny. Naivně jsem si myslela, že nám něco nechají, ale nenechali vůbec nic. Každopádně zelenině se vyhnuli, takže to vše splnilo svůj účel. S hraboši už problémy nemáme. Stav pozemku se zlepšil. Zřejmě se odstěhovali k sousedům.
Na česnek nedám dopustit a na záhonech mi nesmí chybět.
A co vy? Jak jste na tom s hraboši?
PS: Stále na sebe nemáte čas?
Co se postarat konečně i o sebe? Startujeme podzimní detox. Spravíme si jídelníčkem postavu, odstresujeme se a nabijeme energií. Budeme o vás 8 týdnů pečovat a podporovat vás na cestě k lepšímu zdraví.
Chci trochu péče a porozumění.
Komentáře
sousedi mají jedlou zahradu. ale jsou líní plít, takže mají na velké části fólii a štěpku. je to učiněná líheň, mají chodbičky pod fólií, páč pod ní nic neroste a mají volný pohyb. snědli jim jibaloně, moruši i okrasnou trávu. druhá sousedka je taky líná plít a nechala si vylít pozemek roundupem, dá si fólii a štěpku, takže vytvoří další líheň. rozhodně vyzkouším česnek. díky moc rady. <3