Domů > Magazín > Žijeme jinak

Jak jsme začínali s potravinovou soběstačností

Víte co sbírat ve volné přírodě? Ochutnali jste už někdy plody trnky obecné? Pěstovat hrášek je snadné, vyzkoušejte, odrůdy s fialovými lusky. Divoké bylinky obohatí váš jídelníček o cenné vitamíny.

Pěstovat, sbírat a sklízet

Nikdy jste nic nepěstovali? Nevíte si rady?
Tato zelenina a ovoce se nám v našich začátcích velmi osvědčila. Začínali jsme pěstovat nejprve v nádobách, květináčích, pytlích a v truhlících a poté jsme budovali na malé zahrádce záhony. Pěstování se stalo naším velkým koníčkem a museli jsme si pořídit větší pozemek, kde už máme velká políčka. 

Tipy jak na to

  • Pěstujte zeleninu. Použít můžete květináče, vyvýšené záhony, záhonky na zahrádce či maličký truhlík. Vyzkoušejte ředkvičky, rajčata, rukolu, špenát, hrášek, ačokču (papriko-okurku), lebedu zahradní, topinambury, fazol zahradní na zelené lusky, toskánskou kapustu, cukety, bazalku, mátu, tymián, petrželku, pažitku, kopr, libeček, kerblík, oregano, měsíček, slézy, perilu křovitou, šalvěj, meduňku, růži svraskalou.
  • Vysaďte ovoce. Pro začátek, aby vás neodradily možné neúspěchy, vysaďte kamčatskou borůvku, rybíz, angrešt, jahody, aronii, maliny, ostružiny, velkoplodé brusinky. Toto ovoce je možno vysazovat i do malých zahrádek.
  • Založte kompost anebo si pořiďte vermikompostér. Získáte tak vlastní hlínu a hnojivo.
  • Sběr ovoce a plodů v přírodě. Lze sbírat šípky, trnky, bezinky, jeřabiny, borůvky, dřínky, ptačí třešně, ořechy. Nezapomeňte na houby, lze je sbírat v podstatě celoročně. V zimě sbíráme penízovku sametonohou, jidášovo ucho, čagu, březovník obecný.
  • Divoké bylinky mohou poskytnout vynikající léčivé čaje po celý rok a to čerstvé a na zimu pak sušené. Na kuchyňské zpracování se hodí bylinky jako pampelišky, bršlice kozí noha, kopřivy, fialky, sedmikrásky, jitrocel, medvědí česnek, česnáček, divoký česnek, popenec, ptačinec, šťovík, mladé listy lípy.
  • Vyměňujte výpěstky s přáteli a obohaťte si svůj jídelníček o to, co jste nevypěstovali.

Budeme rádi, když se s námi podělíte o vaše tipy, jaké divoké bylinky nejraději používáte vy a jak se vám daří zahradničit.

PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?

Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !

Jsem máma tří malých kluků, ráda se neustále vzdělávám a zkouším nové věci. Miluju zahradničení, vaření a pečení všeho dobrého a zdravého. Co můžu, to si sama vyrobím. Zajímám se o přírodní medicínu, sílu bylin a jejich využití v běžném životě.

7 lidí už poděkovalo za článek.

Buďte první, kdo napíše komentář

Vyzkoušejte také

Já, minimalista – V.díl

Kdo by dnes nepoužíval tu malou chytrou placku nabitou všemožnými funkcemi s tolika možnostmi. Panečku! Jak ten čas s ní pěkně letí. Hm, … a nechybí pak ně...

Já, minimalista – IV.díl

Jak to vypadá, když se namísto hromady plastových výrobků v domácnosti usídlí sklo? Tedy ne jen tak ledajaké sklo, ale přímo zázračné, byť někdy zcela přeh...

Já, minimalista – III.díl

Jak napsala ve svých knížkách Prof. RNDr. Anna Strunecká, žijeme v době jedové. A já dodávám i notně plastové. Tak proč ty plasty, potažmo i jedy, také nez...

Já, minimalista – II.díl

Shánění, nakupování, uschovávní a hromadění věcí je zpravidla zábavná činnost spojená s duševním uspokojením a počáteční radostí. Znáte hru škatulata hejbe...

7 důvodů proč sbírat divoké byliny a plody

Sběr divokých plodů a bylin v sobě skrývá mnoho výhod pro naše zdraví, ale také peněženky a v neposlední řadě i životní prostředí. Víte, jaké má ještě výho...
2

Podzimní dary přírody

Procházet se přírodou a ještě si z procházky přinést nějaké ty dobroty, je lákavé. Procházet se, zkoumat, učit se, ochutnávat a objevovat, je ale mnohem le...