Zdravá pochoutka i ozdoba zahrady
Topinambury jsou podzemní hlízy zvláštního druhu slunečnice zvané slunečnice topinambur. Někdy se jí říká také jeruzalémský artyčok. Tato rostlina patří do stejného rodu, jako známá slunečnice roční. Květy slunečnice topinambur jsou o něco menší, mají jasně žlutou barvu a stejně jako klasické slunečnice jsou ozdobou každé zahrádky.
Topinambury můžete koupit v obchodě nebo si je sami vypěstovat. Je to rostlina velice nenáročná na podmínky a v našich končinách se jí daří velice dobře. Hlízy se sklízí zpravidla na podzim, ale díky jejich mrazuvzdornosti je můžeme nechat v zemi a sklízet podle potřeby i v zimě.
TIP Jíme Jinak:
Tenká slupka topinamburů je velice dobře stravitelná, takže není třeba je loupat. Pokud máte topinambury čerstvé a pěkné, stačí je důkladně očistit kartáčkem.
Imunita + Jídelníček + Antistres
Tři nabité dny pro vitální podzim!
Rezervovat místo zdarma
Proč jíst topinambury
Hlízy topinambur obsahují zdraví prospěšný polysacharid inulin, vitamíny A, B1, B2, C a D, z minerálních látek jsou to železo, křemík a draslík. Neobsahují škrob ani nebezpečené alkaloidy a toxický solanin jako brambory a jsou proto jejich vhodnou alternativou. Dají se použít do polévek, salátů a všude tam, kde se brambory běžně používají. Je možné je konzumovat jak vařené, tak syrové. Uvařené jsou chuťově mírně nasládlé s „kouřovou“ vůní, za syrova mají chuť lehce oříškovou.
Blahodárné účinky
Díky obsahu inulinu jsou topinambury velice vhodné pro diabetiky a také pro ty, kteří se snaží shodit nějaké to kilo. Pomáhají snižovat hladinu cholesterolu v krvi, mají příznivý vliv na regulaci krevního tlaku, chrání játra a ledviny, díky tomu přispívají k detoxikaci organismu a zbavují ho různých jedů, jako například rakovinotvorných těžkých kovů a toxinů organického původu. Jsou skvělé také pro zvýšení obranyschopnosti organismu.
Topinambury mě baví
Eva, zakladatelka Jíme Jinak o topinamburách říká:
Topinambury mě naprosto nadchly. Je to nejlepší zelenina, co se nároků na naši péči týká. Dali jsme do země pár hlíz a už řadu let jen sklízíme. Na podzim máme pěkné kytičky kolem plotu a když dochází zelenina, stačí vytáhnout pár stonků a vybrat hlízy. Dokud zem nezmrzne na kost, chodím si pro čerstvé topinambury podle potřeby, protože v lednici po pár dnech měknou. Na jaře ani nemusíme sázet nové, protože z hlíz, které jsme nevysbírali, narostou zase nové rostliny. Je to perfektní zelenina pro začátečníky a ty, kdo mají takové problematické podmínky jako my u nás na větrném a skalnatém kopečku. My je neokopáváme, nehnojíme, jen sklízíme chutné “brambory”. Určitě si jich taky pár zasaďte!
PS: Cítíte se pořád unavená a bez energie?
Vstáváte ráno s pocitem, že byste nejraději zůstala v posteli? Co si dobít baterky a postarat konečně i o sebe? Je čas na podzimní detox. Mrkněte jak opět získat energii.
Komentáře
Topinambury lze uchovat také ve sklepě v písku nebo ve směsi hlíny a pilin obdobně jako kořenovou zeleninu. Vydrží celou zimu. A zkuste je upéci v troubě podobně jako se pečou brambory.
Miluji topinambury,syrové i vařené. Kvůli nežádoucím účinkům 💨🎈je však nekonzumujeme , bohužel, příliš často. Máte někdo typ jak je připravit, aby tolik nenadýmaly?