Domů > Magazín > Jídlo pod lupou

Díky salátům o 11 let mladší mozek

Počet lidí v Česku trpících demencí pořád roste. Do roku 2050 by to mohlo být až 380 tisíc lidí. Prevencí může být listová zelenina. Studie potvrzují, že denní porce listové zeleniny zlepšuje paměť, omlazuje mozek a chrání proti demenci. Poradíme vám, jakou chutnou formou můžete do sebe listovou zeleninu dostat. Odteď už si budete dávat salát pravidelně!

Demence se v budoucnu může týkat i vás!

Počet lidí s demencí se každoročně zvyšujeOd roku 1990 se počet lidí trpících demencí v Česku zdvojnásobil. Překročil už 150 tisíc. Do roku 2050 by dle odhadů takových lidí v ČR mohlo být až 380 tisíc (1), což je hrozivé číslo a mohlo by se to týkat klidně i vás. Jak tomu lze předejít? Jednou z prevencí může být denní konzumace listové zeleniny.

Chcete o 11 let mladší mozek? Jezte salát.

Vědci několik let studovali téměř 1000 starších občanů a zjistili, že ti, kteří jedí každý den dostatečné množství listové zeleniny, mají až o 0,03 jednotky za rok nižší pokles mozkových funkcí než ti, kteří listovou zeleninu nejedí. Konzumace alespoň 1 porce listové zeleniny denně může být spojena s pomalejším stárnutím mozku až o 11 let. Osoby, které jedly listovou zeleninu, měly v paměťových testech a testech na přemýšlení mnohem lepší výsledky a jejich mozek byl o více než dekádu mladší než těch, kteří listovou zeleninu nejedli. (2)

Přidáním porce listové zeleniny do vaší stravy může být jednoduchý způsob, jak podpořit zdraví mozku (profesor Martha Clare Morris)

Salát nemusí být nuda! Naučte se je připravovat…

Saláty nemusí být nuda – pořád jedna a ta samá kombinace se stejnou zálivkou. Když se naučíte, jak na to, můžete připravovat pokaždé jiné delikátní saláty jako profík, na kterých si pochutnáte vy i návštěva.

Může se jednat o saláty přílohové k hlavnímu jídlu, saláty lahůdkové pro mlsné jazýčky a náročné konzumenty nebo saláty, které jsou syté a hodí se jako teplý či studený hlavní chod. Klíčem je kombinace zelenin, skvělá zálivka nebo dresink a posypka. Přidejte se k nám do kurzu Super saláty a my z vás během pár lekcí uděláme salátového šéfkuchaře.

Chci být profíkem v salátech

Jak zařadit listovou zeleninu do jídelníčku

  • Zeleninové saláty – zkombinujte různé druhy listových salátů (ledový, hlávkový, římský, polníček, rukola, špenát aj.), a dalších druhů zelenin (mrkev, okurka, cibule, olivy aj.), případně luštěnin a obilovin se zálivkou a vytvořte si výborný obědový salát nebo salát jako přílohu k hlavnímu chodu.
  • Wrapy – zabalte vaši oblíbenou pomazánku, zeleninovou nebo luštěninovou směs do salátových listů.
  • Polévky – přidejte nakrájený špenát, mangold, kadeřávek, kapustu, listy ředkví, řepy, kedlubny aj. do polévek. Můžete je rozmixovat a získat výbornou krémovou polévku.
  • Posypka – nasekejte listy ředkviček, ředkví, mangold, špenát či jinou listovou zeleninu na drobno a posypte si s ní hlavní jídlo nebo polévku.
  • Stir-fry – přidejte listovou zeleninu do vašeho oblíbeného receptu na stir-fry.
  • Omáčky, pomazánky – rozmixujte listovou zeleninu spolu s omáčkou nebo pomazánkou.
  • Omelety, placky, palačinky – jednoduše přidejte nasekanou listovou zeleninu do těstíčka na omelety, placky a palačinky.

PS: Cítíš se v plavkách sebevědomě?

Pokud letos nechceš schovávat zadek pod ručník, pojď na to s námi jinak.
Chci lepší postavu!

Zdravé recepty, zdravé vaření a životní styl. Tisíce receptů zdarma. Co víme, sdílíme! :-)

29 lidí už poděkovalo za článek.

Komentáře

Nevím, zda je lepší jíst postříkanou zeleninu, nebo žádnou. Dokonce už i v mainstreamu mluvil neurolog o příšerném vzestupu Parkinsna a dalších, že to je kvůli pesticidům. Pokud někdo nemá na bio, a nemůže si ani sám nic pěstovat, tak je v háji…?

Ukázat další komentáře

Vyzkoušejte také

81
20

Nebezpečí zelených smoothie a šťáv – jsou nabité živinami, ale i riziky

Smoothie a zelené detoxikační šťávy zažívají boom. Možná o nich máte také představu, že jde o tu nejzdravější věc, kterou pro své tělo můžete udělat. Že je...
33
5

Letní saláty jako od profíka v 6 krocích

Naučte se připravovat zdravé saláty na mnoho různých způsobů. Jako profík. Jednoduše. V 6 krocích. Naučíme vás svěží letní saláty, které jsou lehké, ale zá...
12
5

Kompletní průvodce zdravým grilováním bez masa

Máme tu teplo a s ním přichází i grilovací sezóna, která spojuje samé příjemné aktivity – dobrou společnost, čerstvý vzduch a dobré jídlo. A tím nemu...
38

13 rychlých a zdravých svačin, které si vzít k vodě

Celý den u vody a jíst zdravě? Žádný problém! Nespoléháme na stánky s občerstvením, kde většinou mají jen nezdravá a těžká jídla. Máme pro vás 13 tipů na n...
26

Vedro útočí! 10 fit receptů, kterými se zchladíte

Osvěžte se, ochlaďte se, užívejte si parné dny zdravě! Jde to i bez přidaného cukru a útoku na vaší váhu. Máme pro pro vás 10 rychlých a osvěžujících recep...
62

Sezónní jídelníček: Co jíst v dubnu?

Chcete se stravovat zdravě a kvalitně, tak aby to přineslo benefity nejen vašemu tělu, ale i přírodě? Pak začněte vařit ze sezónních potravin. Seženete je ...