Jak to vypadá, když se namísto hromady plastových výrobků v domácnosti usídlí sklo? Tedy ne jen tak ledajaké sklo, ale přímo zázračné, byť někdy zcela přehlížené.

Vrtěti sklem

Na rozdíl od povědomě znějícího názvu amerického filmu, ve kterém ale vůbec nejde o žádného psa, tedy toho čtyřnohého, já s tím svým sklem v domácnosti ale opravdu vrtím. Jakmile se mi podařilo zbavit se co nejvíce úložných boxů a krabiček z plastů, tak namísto nich se usadily obyčejné zavařovací sklenice s twist uzávěry v různých velikostech, tedy pardón v objemech. Avšak ne jen k uskladnění nejrůznějších sypkých potravin, ale také jako alternativní malý úložný prostor nebo jako pomůcka například při minimalizaci spotřeby vody. Zní to zvláště, či podivně? Tak čtěte dál.

Smáčení

Mou v poslední době hodně používanou pomůckou je objemnější zavařovačka naplněná kohoutkovou vodou. Co je na tom tak zvláštního? Mno, samo o sobě rozhodně nic. Ale když tam přidám v obchodě zakoupené a už delší čas ležící a tím také notně “vyschlé” a stejně tak měkké, neduživé citróny nebo limetky, takto ve sklenici je přendám do lednice, počkám alespoň do druhého dne, tak získám zcela jiné, pěkně tvrdé a šťávou přímo nabušené plody, téměř jako čerstvě utržené. Žádný zázrak? Možná, ale mě i tato nepatrná změna opravdu potěší. A ve vodní lázni v lednici vydrží opravdu dlouho. Kromě citrusů jsem zkoušel i scvrkávající se povadlou červenou řepu se stejně zázračným výsledkem. I když vařím poměrně dlouho, tak ta červená řepa mi tam neustále tvrdošíjně zůstává.

A kde je to vrtění? 

Pravda, pravda, skoro bych pro samé citrusy na další pomůcky zapomněl. Mám rád česnek, popravdě, hodně česneku. Ale nebaví mě jej loupat nožem. Plastová, či silikonová udělátka jsou již tabu, ale malou štíhlou zavařovačku mám vždycky k dispozici. Stačí vložit pár jednotlivých stroužků, uzavřít víčkem, dobře chytit a pak řádně zavrtět. Tedy ne tak doslova, ale spíše chvilku zašejkrovat. Já ji uchopím mezi malíček a palec a přidržuju zbylými prsty z boku a kmitám ze strany na stranu nebo shora dolů. Netrvá ti ani moc dlouho. Dle odrůdy, popřípadě jeho “čerstvosti”, ze sklenice vyklopím pěkně oloupané česnekové stroužky. Doporučuji ale víčko opravdu dobře zavřít. To když vám ve víru vrtění to víčko odletí, tak máte o zábavu s hledáním obsahu sklenice postaráno na skutečně dlouhou dobu.

Proplachování

Jiná vrtící metoda je zcela za mokra s notnou úsporou vody. Zejména při proplachování červené čočky, bílé rýže, či rozinek je úspora opravdu znát. Já obvykle naplním adekvátně velkou sklenici dle obsahu, doleju vodou cca centimentr nad, uzavřu víčkem a vrtím a vrtím a vrtím. Po otevření překlopím vyboulenou částí menšího cedníku do hrdla zavařovačky a zcedím. Cedník lze samozřejmě nahradit i jiným víčkem, avšak s otvory od hřebíku. A pro velký úspěch zpravidla opakuji ještě jednou. Doporučuji opravdu dobře uzavřít, neboť výmalba v této podobě, by nebyla příliš vítaným zpestřením domácího života.

Kam s tím

Zavařovačky se u mne, kromě své primární zavařovací funkce osvědčily i na jiné účely. Například jako alternativa adventního věnce, kdy do třetiny naplněné solí, se zapíchnutou svící, a z vnějšku obalené různě prostřihaným papírem, vyloudí v potemnělé místnosti pohodovou atmosféru. O kreativní řádění v mnoha podobách svíčkových lampiček jistě nebude nouze.

Jak jsem psal o vyklízení své kuchyňské pracovní desky, tak i obsah ze zde umístěných kořenek z plastů se přestěhoval do malých zavařovaček s barevnými víčky, kde ty často používané jako sůl, skořice, kurkuma a mořské řasy skončily s víčky přišroubovanými naspodu horních kuchyňských skříněk a větší počet z nich šel do po minimalizaci zcela vyprázdněného šuplíku. Zprvu jsem měl nutkání ta víčka popsat názvy pod nimi ukrytého obsahu, avšak časem a barevností víček jsem si již zvykl a vím, kde je to které požadované koření, či směs.

Pryč s etiketou

Nechci Vás nabádat k nepravostem, ale zde se nejedná o společenskou etiketu, nýbrž o tu papírovou a řádně přilepenou na skle zavařovaček. Já se jí, po všemožných předchozích pokusech o odstranění, zbavují jednoduchým napařením sklenice na pařáčku a pak etiektu odrhnu nerezovou drátěnkou. Rychlé, jednoduché, účinné a bezchemické.

V odpadu nebo tvořivě

Tak co myslíte? Opět skončí zavařovačka v koši, či lépe ve tříděném odpadu? Nebo bude mít jiné lepší, praktičtější a současně netradiční použití? Já mám potřebu si přeuspořádat své šicí a galanterní, zejména ty kovové drobnosti, do přehlednější formy a používám k tomu právě malé zavařovačky. Jestli se mi to osvědčí, tak to nevím. Ukáže čas.

A vy máte také nějaké vlastní skleněné vychytávky? Tak sem s nimi, jsem tentokrát neminimalisticky zvědavý.

 

Přeji pěkné a úspěšné dny.

Martin Hetto

 

Hubneme do plavek online: Shoďte 5 kg za 14 dnů

Díky Jíme Jinak se cítím rok od roku lépe (Ivana)

Ivana: Uvědomila jsem si, že si sem pro ten...

Váš web mě stále obohacuje

Katka: Váš web mi přináší zajímavé články, obohacuje mne...

10 kg dole a krevní testy v normě (Jarmila, 57 let)

Jarmila: Ahoj všem, :-) , Jíme jinak určitě sdílím...

Poděkování

Dobrý den, chtěla jsem moc poděkovat za tyto inspirující...

Doslova hltám všechny nové články!

Zdenka N.: Poslední dobou hltám vaše nové články, jsou super!...

Jak krásný je svět, když máte zdraví

Vladka: Holky, chci Vám napsat krátký komentář. Byla jsem...

Nová inspirace

Andrea: Díky za kurz, sobě děkuji za odvahu za...

Je mi mnohem líp ve vlastním těle

Hanka: Dobrý den, děkuji za kurz. Zhubla v pase...

Vaření dle JJ je zábava a rychlovka a navíc s dobrým pocitem

Spenito: Klasické konvenční vaření mně v poslední době přestávalo...

Za těch pár korun za kurz jsem dostala nálož informací

Vlasztovka: Přesto, že podle stránek JJ jím už od...

Cítím se mnohem více v pohodě

Avka: Zase mě začalo bavit vařit a zjišťuji, jak...

Dal jsem dolů neuvěřitelných 16 kg a nespočet centimetrů (Fany)

Fany: Děkujeme za úžasně propracovaný kurz, prošel jsem Jarní...

Zlepšily se mi oči (Radmila)

Radmila: Oči mám stále jasnější, mám z toho radost.

Díky JJ mě to vždy nakopne zkusit něco nového

Lentvaruzk: Moc se mi vaše videa libí. Děkuji za...

S JJ mám zaručenou jak pestrost, tak i že si pochutnáme

Martina: Tak když už je ta neděle, dopřála jsem...
 1. Když si vzpomenu na dobu „dřív“ 80´a 90´léta, nosili jsme si od babičky jídlo v zavařovačkách. A do práce v termoskách či zavařovačkách (dobře těsnily) Od té doby, co je doba plastová, má většina lidí, co si nosí jídlo do práce „pastové korýtko“. Jakoby se za zavařovačku styděli/y ? Ale už jsem na trhu objevila i skleněná, s pevným klip víčkem. Sice stojí ranec, ale není to plast. Kdepak, sklenice jsou poklad!

  • Vy jste moje krevní skupina. :-) Ty, vládnoucí šicím strojem, si mohou spíchnout i jednoduchý obal proti popálení prstů při přenášení sklenic s horkým obsahem a také jako ochranu proti rozbití při nošení v tašce. Ideální pro tato jednoduchá spíchnutí je filc, byť to zpravidla není bezplastové řešení :-)

  • My se za zavařovačky nestydíme, u nás jsou v kurzu doma i na cestách, pár plastových korýtek (skvělý výraz) také máme, skleněné s tolika malými dětmi bych neuhlídala, stačí, že se mi úplně nedaří sžít s retapkami (skleněné lahve), nejsem s tím výrobkem zcela spokojena , tak přemýšlím co dál a co dětem koupit.. asi to vude muset být nějaký tvrzený plast, máte něco 9zkoušeného?

   • Neli a retapky se rozbily? Nám už spadla na beton a dobrý, tak jsem zvědavá, máme je nově od Vánoce.

    • Také je máme od Vánoc, Evi. Nám ještě drží též, kamarádčin manžel již teď v lednu rozbil (kupovaly jsme společně) a má další, výměna za novou proběhla úspěšně, já s ní zatím jen jednou dost ťukla a zatím žije, co mi vadí je, že tam moc nedrží ta víčka, z jedné v podstatě padá , na ostatních drží obstojněji, ale nepraktické mi to přijde v tom, že stačí, když při plnění trochu pocintám hrdlo (snažím se eliminovat trychtýřrm, ale jakmile otestuji, jestli drží a začne protékat, tak již není možnost mokré víčko úspěsně nasadit a musím vzít další, suché) a víčko již nedrží a nemám moc důvěru, že ji bez obav mohu dát do tašky a nenajdu vylitou , kvůli víčkům.. dostala jsem od týmu z econei pár tipů, jak používat, tak se snažím, ale dětem (5 a 2) stejně budu muset pořídit něco jiného, prozkoumám asi eshopy..

     • Víčko je trochu problém i u nás -nám sice drží, ale děti mají problém otevřít a nevylít :-) Jsou ale větší, tak si snad nějak poradí. Nám se zatím nevylilo a nosíme i v kabelkách (hlavně holčičky) naležato. Ty tipy od Econei bych ale brala!

      • To ten náš taky, že mu to nejde.. :-D přepošlu email ;) také nosím v kabele i naležato, ale jen ty 0,8, na 0,5 hur drží víčka, holky mají ty 0,5l?

       • Holky mají ty nejmenší, tuším 0,3 l, já mám 0,5 l a na výlety bereme tu největší. Zatím žádný průšvih se nekonal, jen to holkám cáká, když otevírají plnou lahvičku. Naštěstí v ní nosí vodu, takže to nevadí.

     • Což takhle vyzkoušet lahev s patentním (pákovým) uzávěrem, např. z IKEA http://www.ikea.com/cz/cs/catalog/products/20322472/ nebo https://svetlahvi.cz/lahve-na-pakovy-uzaver.php. Nebo také možno koupit pivo Bernard v láhvích s tímto uzávěrem. Manžel, či přítel bude mít jistě radost, vy možnost vyzkoušení lahve a když nebude vyhovovat, tak se zase vrátí jako zálohovaná zpět. :-)
      Pravda, nebudou asi tak nárazu-odolné, jako ReTapky, což se dá napravit vhodným obalem.

 2. Martine, ten proplachovací nápad je báječný! Hned jsem ho v kuchyni zavedla – celou dobu si říkám, jak při tom věčném proplachování čehokoli přes cedním plýtvám vodou.. A s tím je teď díky skvělému tipu konec – moc díky! ?

  • A krom úspory vody je myslím i účinnější, než je propláchnutí v sítu. Nejvíce poznám na rozinkách a rýži. Jen to chce opravdu dobré uzavření a držení víčka, aby se z toho ve výsledku nevyklubalo nechtěné a nežádoucí netradiční rychlo-vymalování. Takže přeji hodně zdaru i uspořené vody.

 3. Mám dotaz- ty twist uzávěry se dají sehnat i jiné než z plastu? A nasadím je na obyč. zavařovačku?
  Jinak mně se líbí skleněné misky z Ikey, jsou zapékací a dá se na ně nasadit (bohužel tedy plastové) víko, takže se dají rovnou zavřít a strčit do ledničky…a následně ( samozřejmě bez víka) v té samé misce zase v troubě ohřát…mají různé obsahy i formy…

  • Zavařovačka musí mít závit pro víčko, nikoliv jen okraj pro to „nabouchávací“ víčko. IKEA je také u mne oblíbená. Namísto plastového víčka lze použít i včelím voskem napouštěný textilní ubrousek, ale je to mírně nepohodlné a rozhodně ne tak dobře těsnící, jako ta plastová víčka. Na druhou stranu jsou zcela přírodní.

 4. Martine, Vy me proste bavite! :) Muj nevztah k plastum uz take trva nejakou tu „chvili“, ale jak nekde psala Evca.. taky jsem se jim uplne nevyhnula – predevsim kdyz byla moje mala jeste uplne mala, bylo to proste to nejschudnejsi reseni – bohuzel. S informacemi, co mam dnes (mimochodem diky za Vas tip na video „Plastova planeta“) uz bych si jiste poradila jinak. Porad se ucim. A diky Vam mi to jde mnohem snadneji a take rychleji! :) MOC DIKY..!!! :)

  • Rozhodně není zač. I já se stále učím a jsem rád, když i ty drobné zkušenosti pomohou někomu dalšímu. Samozřejmě nemohu o sobě tvrdit, že má domácnost je absolutně bezplastová, viz můj dnešní nákup běžných rafinovaných olejů pro výrobu domácího mýdla metodou za studena, které jsou prostě baleny v plastových pixlách. Ono i ty farmářské oleje také kupuji v plastech. I když bych raději např. stáčené, ale bezobalová prodejna v Plzni tuším není a kdyby byla, musela by mít otevřeno alespoň v sobotu, neb přes týden to prostě časově nejde. Ale jak se říká “ i o kapku stoupne moře“ a každá snaha se počítá.

 5. Také nemám ráda plasty a využívám skleničky od všeho co koupím. Zrovna před chvilkou odešla domů dcera s vnoučkem a nesla si uvařené fazole adzuki (myslím, že takovýto polotovar je úžasná věc, která jí ušetří spoustu času) a malému jsem udělala puding z mandlového mléka – osvědčily se mi skleničky od misa Danival, mají akorát objem na jednu svačinku a dobře se z nich nabírá lžičkou. V ledničce také vše uschovávám ve skle, lépe se to vejde než kastroly. A ve špajzu mám úplný poklad – zavařovací skleničky po mé prababičce z 1. republiky (takové ty na gumu, které se stahovaly svorkama). V tom si lebedí rozinky, mandle, sezam, slunečnice, …. Na dno skleniček z venku jsem si nalepila mandalky a řeknu vám, že mám pocit, že když si dám do pusy mandli ze sklenice, tak chutná úplně jinak, než ta z pytlíku. Od mala nemám plast ráda, přijde mi i na dotyk takový ošklivý. Když vidíte třeba starý nábytek ze dřeva, tak má patinu,duši a co teprve, když ho pohladíte. Když si sáhnete na plast, já tam cítím jak mi to „nejde do ruky“, za chvíli je omšelý a nehezký. Ať žijí přírodní materiály.

  • Líbí se mi Váš nápad s mandalkami na dně sklenic. Také využívám 400 ml zavařovačky na snídaňové kaše, kdy už to není tekuté, ani příliš horké. Ale i s tím jsem si před koupí termosky na jídlo poradil. U šil jsem si z filcu navlékací obal. Jednak proti teplu a také proti rozbití, když jsem jich nosil více najednou.

   • Martine, vy jste prostě boží. Pořád ještě nabízím vedlejšák v naší rodině, kdybyste se v té vaší už nudil :-) U nás by se toho pro vás našlo… :-))) Futrálky šít nestíháááám :-)

 6. Se vztahem ke sklu a plastu to máme, Martine, asi úplně stejné. Svého času jsem měla doma příliš mnoho skleniček, tak jsem začala ty klasické zavařovačky nosit pánovi, co dělám med. Měl radost. Ale jak přišlo nakládání a zavařování, není skleniček nikdy dost :-) Také ve skle skladují kde co. Skleněné lahvičky od miso pasty se skvěle hodí na svačiny – dá se to v nich pěkně skladovat, bezpečně dovézt na výlet a případně se dá odhodit do tříděného plastu, pokud třeba jede dítě jedním směrem a nevrací se po konzumaci domů. Vlastně ve skle skladuji i zbytky obilí, luštěnin apod. v lednici. Nač kupovat další dózy, že? Ve skle máme sbírku korálků, knoflíků, mašliček,..aspoň pěkně vidíme, co je uvnitř. Skleničky od horčice a jiné krásně tvarované lahve pak používáme na výtvarku – malujeme barvami na sklo, polepujeme apod. Prostě recyklujeme jak se dá. Sklo je super!

  • Ano, zavařování je dobrý způsob, jak s nimi zamést. Letos je to tedy horší, ale loňské zásoby ještě nějaké jsou.
   Na přehledné skladování drobností jsou naprosto skvělé. Pěkný způsob upcyklace jinak nevyužitelného skla.

   • Jo a taky jsem zapomněla, že téměř všechna semínka kytiček i z vykvetlé zeleniny pro příští setbu skladuji ve skleničkách od malých věcí, stejně jako veškeré bylinkové masti, tinktury apod., které vyprodukujeme.

 7. Zobrazit všech 20 komentářů

Komentujte
Vaše jméno

Jméno uložíme a zobrazíme, váš e-mail nezveřejníme. Zásady ochrany údajů.

SDÍLEJTE PŘÍSPĚVKY - získejte členství v Klubu JJ nebo jeho prodloužení. Jak to funguje?
Hetto Martin
Autorem článku je Hetto Martin
Jak se říká: “Tichá voda břehy mele”. Ano jsem tichý a mé nejbližší okolí si stále stěžuje, že i málomluvný. Na druhou stranu to vynahrazuji svou určitou šikovností. Mno, každý jsme nějaký, v něčem dobří, v něčem méně. Mám rád činnosti v nichž mohu propojit kreativní hlavu a ruce, i když za cenu dělání stále něco jinak a v častějších změnách.
Předchozí článekKyselo z bílých fazolí s koprem
Další článekSirupy a slady