Už jste se s pojmem ZERO WASTE někde setkali, ale vlastně nevíte, co pořádně znamená? Nebo už o něm nějaké povědomí máte, ale stále nevíte jak a kde začít? S tím vším vám velmi ráda poradím.

Pojem Zero Waste, v češtině nulový odpad, představuje moderní životní styl, který spočívá v redukci vzniku odpadu. Zaměřuje se na to, aby společnost přestala produkovat nadbytečný odpad a žila ruku v ruce s přírodou a využívala především její zdroje. Tento životní styl se řídí několika zásadami:

1Vzdát se nekontrolovatelného nakupování a hromadění zásob

Každý už jsme se někdy v životě stali obětmi slevového šílenství obchodů s oblečením a nechali se strhnout nákupem věcí, které jsme ve finále využili pouze párkrát, ne-li vůbec. Tato lákadla se snažte ignorovat. Nejlépe uděláte, když budete kupovat neutrální a nadčasové oblečení, které je kvalitní a vydrží vám déle. To samé platí i pro nákup potravin. Vždy nakupujte raději kvalitnější produkty v menším množství, než levné náhražky, které škodí vašemu zdraví.

2Minimalismus

Další zásadou Zero Waste je minimalismus, tedy obklopování se věcmi, které opravdu využíváte a zbavení se těch, na které jste už dávno zapomněli. Pozitivní dopad na lidskou psychiku má život ve vzdušném a prostorném místě, ne v přeplněných místnostech, ve kterých není pomalu k hnutí. Proto zvažujte nákup nových věcí a v případě poruchy nějakého domácího spotřebiče zkuste nejprve kontaktovat opraváře, než se vypravit do obchodu pro nový. Mezi výhody minimalismu patří rychlejší a snadnější úklid vaší domácnosti, no upřímně, koho baví neustálé utírání prachu z dekorativních předmětů a odsouvání dekorací při luxování?

3Vyvarovat se nákupu a používání produktů na jedno použití

Vydáte-li se nakoupit, tak vždy s textilní taškou či batohem. Velký podíl odpadu tvoří právě jednorázové papírové tašky či ještě hůře igelitové sáčky. Nakupte si do zásoby znovu použitelné látkové (síťkované) sáčky a vyvarujte se nákupu již zabalených věcí. Skvělým příkladem je ovoce a zelenina, vždy vybírejte ty, které jsou bez jakéhokoliv obalu, u okurek, rajčat či jablek je obal zcela bezpředmětný. Ideální volbou je nakupování ve specializovaných obchodech, kde všechny potraviny jsou bez obalu. Tedy vámi volitelné množství těstovin, luštěnin, ořechů a mnoho dalšího si jednoduše navážíte do svých nádob či látkových pytlů.

4DIY

„Do it yourself“, v překladu „vyrob si sám„, je další cestou, jak být Zero Waste. Věděli jste, že čistící prostředky si snadno lze připravit i ze surovin, které běžně používáte ve vaší domácnosti? Jedná se především o jedlou sodu a ocet. Jedlá soda skvěle poslouží jako čistič odpadu a v kombinaci s octem zatočí s nečistotami v koupelně i s mastnotou v kuchyni. A co se týče kreativity, ta nemá žádné limity. Pokud se u vás doma vyskytne něco, co už nepoužíváte, zkuste to přetvořit na něco, co ještě poslouží. Například ti šikovnější mohou přešívat staré oblečení či látku z obnošených kousků využít na povlaky na polštáře nebo ji jednoduše použít jako hadr na úklid.

Je pochopitelné, že v dnešní době, ne všichni jsou schopni být na 100 % Zero Waste, nicméně nad produkcí odpadu by se měl zamyslet každý z nás. Pro začátek úplně postačí, když si začnete uvědomovat svůj vyprodukovaný odpad a ztotožníte se s některými body výše uvedených zásad. Tak přeji hodně úspěchů a výrazně málo odpadu!

 

⏩ BRZY ZAČÍNÁ PODZIMNÍ DETOX KURZ

Jak to vidíte vy? Napište komentář.

Komentujte
Vaše jméno

Jméno uložíme a zobrazíme, váš e-mail nezveřejníme. Zásady ochrany údajů.

Předchozí článekNuggets z černých fazolí
Další článekSWAP – moderní a udržitelný způsob nakupování