Domů > Jak začít > Základní suroviny > Divoká zelenina, byliny, čaje

Podzimní dary přírody

Procházet se přírodou a ještě si z procházky přinést nějaké ty dobroty, je lákavé. Procházet se, zkoumat, učit se, ochutnávat a objevovat, je ale mnohem lepší.

Na procházce

Je pravdou, že na procházky nemám moc čas, a tak když si nějakou tu procházku s dětmi naplánuji, většinou je to cílená procházka, na místo, kde vím jistě, co najdu. Chodíme i na nová místa. Letos jsem byla mile překvapena lesem, kde jsem nikdy nebyla. Je kousek od domu a naprosto plný překvapení.

Co jsme s klukama objevili

V tomto lese jsme našli jeřabiny ptačí, pro které se ještě určitě vypravíme a pár si natrháme třeba na čaj a tinkturu. Ochutnali jsme lesní maliny a ostružiny. Také jsme narazili na keříky lesních borůvek, ale ty byly už prázdné.
Kluky nejvíc bavilo objevovat houby a pozorovat, čím se která liší. Také jsme měli malý kapesní atlas hub a houby jsme zkoušeli podle něj určovat. Houby jsme ale nechali pěkně dál růst. Řídíme se heslem, že ty které neznáme, ponecháme v lese.
Místa, kde se těžil smrk, byla už zarostlá trávou a různými bylinami, ale jen jsme se kochali. Když jsme šli hlouběji do lesa, našli jsme nádherné místo plné kapradin. Taky jsme potkali keře bezů.
Zkoumali jsme pařezy a, pravda, dokonce stroje, které zrovna kácely smrky. Když je nejhůř a začnou bolet nožičky, je to signál, že je čas na svačinku. Nosíme sebou malý košíček, do kterého jsme si natrhali pár ostružin, ty velmi rychle zmizely, a tak přišla na řadu naše svačinka nabalená z domu.

Na co se ještě chystáme

Naše procházky nekončí, začínáme sbírat a zpracovávat černý bez. Děláme si krásné přírodní podzimní kytice, z toho, co nám dala louka. Dozrávají šípky, pár už si jich sušíme na čaj. Máme jednu louku, která je plná mochyně židovské, její lampionky si sušíme na podzimní tvoření. Trnka obecná už se dá sklízet a zpracovat. Semena divoké mrkve, která jsou skvělým kořením, jsou právě teď ke sběru akorát. V lese by se mohly objevit podzimní houby, ale u nás si možná podle počasí ještě nějakou tu chvíli počkáme. Nezapomeňte na vratič, my si ho sušíme, protože je to odpuzovač molů. A samozřejmě se chystáme na rytí podzimních kořenů. Louka nám nabízí i byliny, my si je sbíráme a každý den si připravujeme čaj. Na stromech už se červenají plody hlohu.

Jaké byliny sbíráme

Seznam bylin se bude lišit, záleží, na jakém pozemku se nacházíte a jaká je na ní půda. My máme louku plnou jitrocele, mateřídoušky, řebříčku, řepíku, černohlávku, slézu a dalších. I ty pěstované se dají sklízet, jako třeba máta, meduňka, divizna, slunečnice, měsíček, šalvěj, slézy a jiné.

Zkuste to taky

Příroda je bohatá a my máme možnost si z jejích darů připravit spoustu dobrot na zimu. Můžeme tak naplnit naše špajzky něčím jiným a originálním. Zdravým a chutným. 

A co sbíráte na procházkách přírodou vy ?

PS: Pozor, zavíráme vstup do Jarní očisty!

Poslední šance. Pojďte kuchtit 🍲 skvělá a svěží rostlinná jídla 🌱, pochutnat si, pročistit si tělo a zlepšit náladu v prima partě 🤗. Naskočte s námi na 8 týdenní Jarní očistu. Jsme s vámi živě, pomůžeme a podpoříme! ❤

Jsem máma tří malých kluků, ráda se neustále vzdělávám a zkouším nové věci. Miluju zahradničení, vaření a pečení všeho dobrého a zdravého. Co můžu, to si sama vyrobím. Zajímám se o přírodní medicínu, sílu bylin a jejich využití v běžném životě.

2 lidi už poděkovali za článek. Oceňte práci autora také.

Buďte první, kdo napíše komentář

Vyzkoušejte také

Sušené bezinky – superfoods i přírodní lék

Sušené bezinky jsou bezvadná první pomoc při migréně, nachlazení, silném průjmu, bolestech, zánětech a mnoha dalších potížích. Můžete z nich udělat čaj, kl...
14
1

Květy černého bezu v kuchyni: 6 tipů, jak je využít!

Bezinky už kvetou. Krásně voní a jsou léčivé. Pokud kolem nich chodíte, líbí se vám jejich květy a nevíte, co s nimi. Pojďte se inspirovat.
61
5

Černý bez je léčivý od květů až po kůru

Černý bez je léčivý od hlavy až po paty. Každá jeho část nám pomůže s něčím jiným. Užívat ho můžete při hubnutí, migrénách, rýmě, kašli, na léčbu akné, klo...
39
14

Jeřáb ptačí

Kdo by neznal jeřáb, hojně rozšířený strom, který zdobí přírodu svými krásnými červenými plody. Věděli jste, že má spoustu pozitivních účinků na naše zdrav...

7 důvodů proč sbírat divoké byliny a plody

Sběr divokých plodů a bylin v sobě skrývá mnoho výhod pro naše zdraví, ale také peněženky a v neposlední řadě i životní prostředí. Víte, jaké má ještě výho...
4
1

Podzimní průvodce léčivými kořeny – díl III.

Léčivé kořeny uzdravují naše fyzické tělo. Nezapomeňme, že každý problém na fyzické úrovni je odrazem naší duše, a proto je potřeba léčit i ji.