Domů > Magazín > Žijeme jinak

Zahrada v dubnu

V dubnu už začíná být na zahradě rušněji. Už se nemůžeme dočkat , až něco vysejeme a zasadíme.

Chce to stále trpělivost

Ale občas nás počasí vcelku překvapí, když po slunečných dnech nasněží a podobně…Takže to chce stále trpělivost, hlídat počasí, teplotu. Můžeme sice vyset velmi brzy mrkev, petržel, ale mám již vyzkoušeno, že je lepší počkat na větší teplo, resp. na vyšší teplotu hlíny, protože když vysejeme například mrkev brzy, i když je ještě chladno, tak nám stejně neklíčí, trvá jí to opravdu dlouho a další vyseté várky ji mohou někdy i předehnat.

Co vyset a vysadit v dubnu

Pokud jsme si v březnu předpěstovali salát, tak ten je možné na začátku dubna vysadit do skleníku, foliovníku a  můžeme vyset i ředkvičky, popř. rukolu.
Pokud máme vytápěný skleník, můžeme vysadit i předpěstovaná rajčata.

Když by bylo v březnu chladněji, tak třeba nám to v dubnu počasí už dovolí a můžeme vyset hrášek nebo ho vysadit, jak to dělám já, ze sadbovače a přikryjeme ho netkanou textilií.

V první půlce dubna vyséváme ven mrkev, červenou řepu a vysadíme cibuli ze sazečky. Výsevy mrkve i cibuli můžeme překrýt netkanou textilií, potom hlína méně vysychá, pod textilií je tepleji a také je to ochrana cibule před kosy, kteří vždy velmi rádi sazečku vytahují.

Asi v půlce dubna i později vysazujeme předpěstované kedlubny, zelí, kapusty, brokolice i květáky. Pokud máte ve skleníku víc místa, můžete tuto sadbu z části vysadit i tam, ale je třeba počítat, že nedoroste do doby, kdy tam bude třeba vysadit rajčata, okurky a papriky.

V půlce dubna je možné vysadit i předpěstovaný špenát a ke konci dubna vysejeme další várku mrkve. Pokud pěstujeme brambory, tak je můžeme vysadit z předem předklíčené sadby (brambory dáváme naklíčit asi měsíc dopředu).

Co se děje v dubnu u nás ve skleníku

Skleník se začíná dost plnit, vše se přepichuje, přesazuje a na konci dubna už není pomalu kde chodit..:)
Na začátku dubna vyséváme rajčata po jednom semínku do sadbovačů. Do půlky dubna vysejeme bazalku, majoránku, melouny, perilu, rukolu planou, další várku špenátu a také zelí, kedlubny, brokolice, květáky a kapusty všech druhů. Saláty různých druhů můžeme vysévat průběžně.
U všech semínek platí, že pokud jsme je schopní vzít mezi prsty, tak je lepší je vyset buď do sponu do truhlíku nebo do malých sadbovačů.

V tuto dobu také přesazujeme papriky do květináčů s průměrem 9 cm – musíme počítat, že v něm budou až do půlky května, kdy se vysadí a kdy už nehrozí mrazíky.

Kolem 20. dubna vyséváme okurky a všechny tykve přímo do květináčů o průměru 9 cm a také přesazujeme celer do větších květináčků i předpěstované bazalky a veškeré rostlinky, které v tuto dobu už mají v sadbovačích málo místa. I kdybyste si mysleli, že už je nemá cenu přesazovat, že už je třeba za týden vysadíte ven, tak to udělejte, rostlinky se nezastaví v růstu a celkově to pro ně bude lepší, než je trápit v malých květináčcích, sadbovačích.
Vím, píšu tuto moji zásadu ve většině  článcích, ale je to dle mě jedna z opravdu důležitých  věcí.

Zápisky mají smysl

A tady už se osvědčuje vše si zapisovat, kdy se co vysévá a kdy přepichuje a přesazuje, protože další rok už budete vědět, zda udělat výsev dříve, či později…
Tomuto tématu se věnuji v článku Zahrada v zimě.

PS: Co shodit 5 kg za 14 dnů? 😍

Sezóna plavek začne brzy. Máme chutný jídelníček, skvělé recepty, videa, jemné cvičení - a samozřejmě živou podporu a motivaci. Už za 2 týdny uvidíte výsledky. Mrkněte na výzvu Hubneme do plavek a naskočte!

Jsem máma dvou skvělých kluků a manželka zahradníka, který mi nechává volnost ve všech mých tvůrčích pokusech ..:) Jsem vystudovaná textilní výtvarnice, která vždy tíhla k tomu být a žít venku. Díky mému muži už 20 let pronikám do pěstování květin, bylin a hlavně zeleniny a poznávám duši zahrady, ale i tu svou. Je to nekončící proces učení, vše se neustále proměňuje a nuda rozhodně nehrozí..:)

75 lidí už poděkovalo za článek.

Komentáře

Ahoj, vše v plném proudu, ale to počasí letos to je síla. Z letního horka jsme upadli do zimních teplot. Skleník mám plný a snad příští den půjde všechno na záhon. At se daří!

Moc děkuji, také se již na zahrádce činím. Přeii báječné dny Lenka🙂

Ukázat další komentáře

Vyzkoušejte také

Co vysít v červenci a srpnu

Sklízet ze zahrádky je možné i v zimě, sezóna nekončí poslední letní sklizní. Sklízejte i v zimě. Právě teď je čas na výsev zimní zeleniny!

Zahrada v červenci

Pokud si pěstujete většinu zeleniny sami, tak určitě znáte to těšení na první okurku, cuketu, rajče atd. Člověk má takto každý den z něčeho radost. Je začá...

Zahrada v červnu

Co v červnu na naší zahradě roste a co ještě budeme vysévat? Jak se správně o rostlinky starat, jak je vyvazovat, vyštipovat, jednotit a jak vysévat nové r...

Zahrada v květnu

Květen je nejdůležitější měsíc pro vysazování rostlinek z předpěstované sadby, kterým by vadily nízké teploty, případně mrazíky.

Dvě nezbytnosti pro vaši zahradu

Aby vaše činnost na zahradě byla maximálně efektivní a sklizeň bohatá, je potřeba mít na paměti dvě základní věci.  Pojďme si říct, na co jsme při vlastní ...

„Škůdci“ v zahradě

V tuto dobu vše roste a také začíná být na zahradě vcelku živo. Máme tu „ milé“ a „nemilé“ hosty. Je to jen takové člověčí rozdělení. Kdyby nebyli ti (pro ...