Domů > Magazín > Žijeme jinak > Ekozahrada

Zahrada v květnu

Květen je nejdůležitější měsíc pro vysazování rostlinek z předpěstované sadby, kterým by vadily nízké teploty, případně mrazíky.

Co v květnu vysadit

V tuto dobu vysazujeme rajčata, papriky, okurky, dýně, celer, pórek, cukety, patizony, různé bylinky, předpěstované fazolky, a také brokolice, kapusty, zelí atd. U nás vyséváme hned na začátku května petržel, pastinák a také během tohoto měsíce vyséváme další várku mrkve a červené řepy.

Sledujte počasí

Je toho opravdu hodně a člověk musí vše dobře naplánovat a hlavně sledovat teplotu, která může ohrozit naše jarní snažení s pěstováním sazenic. U nás opravdu neriskujeme a čekáme na příhodnou teplotu. S postupem času ale zjišťujeme, že je toto plánování čím dál tím složitější, počasí si tak trochu dělá, co chce a co platilo ještě před pár lety, tak teď už neplatí. I v květnu může nasněžit a mrazíky nás mohou překvapit i v druhé půlce měsíce. V tuto dobu už je ale zem docela vyhřátá, tak stačí rostlinky při nízkých teplotách překrýt netkanou textilií. Ale pokud je v květnu zima, tak se růst všech rostlin může o dost zbrzdit.

Jak na to

Celou zahradu je dobré si dopředu rozvrhnout. Každá rostlina chce svůj prostor, a tak je dobré dodržovat rozestupy mezi jednotlivými řádky i rostlinami. (pozn.: Čísla v závorkách značí vzdálenost jednotlivých rostlin v řádku.)

My nejčastěji používáme rozestup mezi řádky 30 cm, 40 cm, 50 cm nebo 75 cm.

Vzdálenost 30 cm používáme u mrkve, pórku (10 cm), kedluben (30 cm), červené řepy (12 cm), cibule (10 cm). Vzdálenost řádků 40 cm používáme u špenátu (12 cm), pastináku, máslových kedluben (40 cm) a vzdálenost řádků 50 cm u celeru (40 cm), zelí (40 cm), kapust (40 cm), petržele.
Vzdálenost řádků 75 cm používáme u brambor.
Rajčata a okurky dáváme od sebe 40 cm, papriky 35 cm od sebe a cukety 80 cm od sebe.

Každá rostlina zkrátka potřebuje svůj prostor.

Pro některé druhy zeleniny je také důležité, jak hluboko se rostlinky vysazují:

  • celer – stejně, jako byl v květináčku (po děložní lístky, ne hlouběji!)
  • rajčata – můžeme zasadit tak hluboko, abychom byli schopni zasazenou rostlinku zalít, kořeny se tvoří po celé délce rostliny
  • papriky – po děložní lístky
  • okurky – zasadíme po děložní lístky
  • kedlubny – po děložní lístky nebo i trochu hlouběji
  • kapusty, zelí – můžeme i hlouběji než po děložní lístky
  • pórek – asi 10 cm hluboko, po první rozevírání lístků, později se ještě přihrnou
  • dýně – po děložní lístky

Při vysazování ještě kontrolujeme, jak jsou rostlinky prokořenělé, popř. kořeny můžeme trochu narušit, aby mohly růst dál do volné půdy. Pak sazenice dostatečně zalijeme a případě zamulčujeme a během růstu kontrolujeme, zda rostliny někdo neohrožuje (slimáci, drátovci, housenky….).

A hlavní sezóna začíná. V květnu už začínáme sklízet první saláty, ředkvičky, kedlubny a postupně je všeho čím dál tím víc a zahrada začíná být neuvěřitelně pestrá a úrodná.

Jsem máma dvou skvělých kluků a manželka zahradníka, který mi nechává volnost ve všech mých tvůrčích pokusech ..:) Jsem vystudovaná textilní výtvarnice, která vždy tíhla k tomu být a žít venku. Díky mému muži už 20 let pronikám do pěstování květin, bylin a hlavně zeleniny a poznávám duši zahrady, ale i tu svou. Je to nekončící proces učení, vše se neustále proměňuje a nuda rozhodně nehrozí..:)

Buďte první, kdo poděkuje za tento článek.

Komentáře

Klub

Tedy klobouk dolů, nádhera. Co je mulč v řádcích mezi zeleninou, posekaná tráva?

Klub

Moc pěkný článek, já jsem v tomhle všem naprostý začátečník, svoji zahradu mám teprve tři roky, a tak se pořád vše učím – co se má kdy zasít, kdy to může na zahradu, co s čím může nebo nemůže sousedit, kdy a kolik zalévat, co se slimáky… no nekonečné učení se, ale těší mě to :)

Ukázat další komentáře

Mohlo by se vám líbit

12
41

Startujeme online kurz Podzimní detox

Čtěte více na toho téma

Vyzkoušejte také

Listopad – sázíme česnek

V listopadu už je u nás na záhonech tak trochu prázdno, jsou tam jen pórky, petrželka, kapusty, mrkev. Zkrátka to, co vydrží mráz a dá se sklízet větší čás...

Permazahrada aneb chci se naučit vypěstovat si jídlo (Janka)

Permazahrada, to je malý krůček k potravinové soběstačnosti. Jak to všechno začalo…

Permazahrada v lednu (Janka)

Leden je čas bilancování loňského roku a vytváření nových plánů na rok nadcházející. Jinak tomu není ani v zahradě. Co se povedlo? Co ne? Co bych letos moh...

Permazahrada v únoru (Janka)

I když je v únoru stále zima, někde ještě leží sníh a mrazům rozhodně neodzvonilo, a to ani u nás v nížině, jaro je cítit ve vzduchu! Letošní sezóna už opr...

Zahrada v září a říjnu – děláme zásoby na zimu

Září i říjen jsou ve znamení uskladňování ovoce a zeleniny. Tento rok je to dost o kličkování mezi dešti. Jsem moc ráda, že jsme za ty roky půdu přeměnili ...

Divoký koutek zahradníkovi navzdory

Znáte to také? Na jaře zrytou půdu pohrabete, všude krásně čisto, nikde ani lístečku plevele a s prvními teplými dny to začne. Nestíháte okopávat, jednotit...