Bezpečný sex je základem zdravého života. Ale pokud se stravujete a žijete jinak, možná po přečtení těchto informací budete chtít poohlédnout po jiné alternativě nebo způsobu ochrany, než jsou klasické latexové kondomy.

Historie kondomů: Od plátěných, přes znovu použivatelné až po latexové

Prvotní doklady o používání kondomů pocházejí ze starého Egypta a první důkazy o jeho použití se nacházejí v rytině v jeskyni Combarelles v jižní Francii. Prvotně kondomy sloužili k jiným účelům, než je používáme dnes. První kondomy se používaly jako návlek na penis v době, kdy řádil syfilis. Nejdříve se vyráběly z tkaných látek, ale nebyly příliš efektivní. Efektivnější kondomy byly ze zvířecích střev nebo jiných zvířecích blán, ale nezaručovaly 100% jistotu prevence těhotenství a přenosu infekce. Kolem roku 1850 začala masová výroba gumových kondomů, které se daly omýt a opakovaně používat, až do příchodu latexových v roce 1912.

Běžné kondomy NEJSOU veganské

Dřívější kondomy se vyráběly z ovčích střívek, což je zcela v rozporu s veganstvím, ale ani ty dnešní nejsou tak nevinné. Obsahují totiž kasein – protein pocházející z kravského mléka. Kasein se přidává do roztoku, ve kterém se konvenční kondomy namáčejí, aby měly hladký a jemný povrch. Živočišný původ mohou mít často také barviva a aromatické látky. Běžnou praxí u klasických kondomů je testování látek použitých ve výrobě na zvířatech.

Tyto chemikálie obsahují konvenční kondomy!

1Parabeny – riziko vzniku rakoviny

Tyto chemické látky se v kosmetickém průmyslu používají jako levné, umělé konzervační látky zaručení dlouhé trvanlivosti produktů a k eliminaci přítomnosti bakterií. Několik let jsou tyto látky spojovány s rizikem vzniku rakoviny prsu. V roce 2004 byly parabeny objeveny Philippou Darbre, Ph.D u žen v maligních nádorech prsu (1). Parabeny byly zařazeny vědci mezi xenoestrogeny – endokrinní disruptory, tj. narušitele normálního fungování ženských pohlavních hormonů. Při každodenním používání množství kosmetiky s obsahem parabenů (např. kondomy, deodoranty a antiperspiranty atp.) stoupá riziko vzniku zdravotních problémů.

2Glycerin – způsobuje kvasinkové infekce

Glycerin je bezbarvá tekutina bez zápachu, sladké chuti. Používá se hlavně v lubrikantech a v ochucených kondomech ke zlepšení chuti během orálního sexu. Používaní glycerinu může způsobovat kvasinkové infekce, protože mění pH ve vagíně a tím podporuje tvorbu kvasinek. ​To může nejen zvyšovat u žen riziko HIV, ale také rozšíření viru.

3Benzokain – dráždí kůži

Jedná se o lokální anestetikum používané v některých kondomech ke snížení citlivosti a zvýšení komfortu při pohlavním styku. Mezi nejčastější nežádoucí účinky patří například dlouhotrvající necitlivost (až několik dní), záněty, podrážděnost a suchost kůže. ​Vzhledem k tomu, že benzokain se snadno vstřebává kůží, může vzácně způsobit i závratě, zrychlený srdeční tep nebo potíže s dýcháním. Benzokain se často kombinuje s jinými látkami stimulujícími tkáně, jako je mentol, který může způsobit také lokální svědění. Větší množství benzokainu navíc může zapříčinit kardiovaskulární poruchy.

4Spermicidy – způsobují záněty

Nonoxynol-9 je nejčastější spermicid používaný v kondomech. Zabíjí spermie a patogeny sexuálně přenosných chorob tím, že narušuje jejich buňkové stěny. Díky tomuto je nonoxynol-9 sice efektivní (brání nežádoucímu těhotenství), ale také nebezpečný, protože mimo spermií a patogenů působí i na kožní buňky ve vagíně, či na krčku dělohy, kde může způsobit záněty. Poškozené vnitřní prostředí také může zvyšovat riziko přenosu chorob, které potom může žena i dál přenášet.

5Kasein – vyvolává alergické reakce

Většina konvenčních kondomů obsahuje bílkovinu z kravského mléka – kasein. Do kondomů se přidává, aby byly hladké a pružné. Z etického hlediska je tato ingredience nepřijatelná pro vegany. Ale na pozoru by měli být i ne-vegané, protože je tu možnost alergické reakce.

6Další​ nevhodné látky

  • chemická barviva
  • chemická aromata​​
  • zinek-N-dietylditiokarbamát zinku
  • zinek-N-dibutylditiokarbamát
  • formaldehyd
  • mastek

Vegan kondomy: Odteď už jediné zvíře v posteli budete vy:-)

Naštěstí už existují i 100 % veganské a přírodní kondomy, kde můžete mít jistotu, že jediný biologický materiál v nich je ten váš vlastní. Místo kaseinu se v nich používají přírodní výtažky z bodláku, nepoužívají žádné chemické látky, které by mohly dráždit pokožku a nejsou testované na zvířatech.

Věděli jste to?

Čím se chráníte vy? Napište nám do komentářů.

 

Staňte se členy Klubu Jíme Jinak

Získáte videorecepty, jídelníčky, rozhovory s odborníky, rady, slevy na nákupy a online kurzy.

materiály

Díky kurzu jsem získala nové návyky a cítím se skvěle

Maradamc: Dobry den pani Evo a Heleno, nejdrive jsem...

Krásně vedený kurz (Michaela)

Michaela: Evi a spol, i já se přidávám s...

Kojené dceři se rapidně zlepšil ekzém

Veronbak: Následkem jídla dle JJ se mé 0,75 kojené...

Díky vám jsem objevila jiný styl přípravy a stravování

Štěpánka: Postupně se pročítám a sepisuji nákupní seznam. Zkouším a...

Konečně jsem začala chutně vařit

Julajka: Chtěla jsem Vám poděkovat za úžasný kurz, pečlivě...

Lucka, účastnice kurzu, nám napsala

Dobrý den Evo a Heleno, ještě jednou děkuji za příjemně...

První vyzkoušený salátek z kurzu a naprosto výborný!

Iva: Teda mňam, mňam, mňam, první vyzkoušený salátek z...

Po zvážení jsem se nestačila divit!

Eva: První týden jsem nedržela půst, byli jsme na...

Celý kurz shrnu jedním slovem: DĚKUJI

Alenka: Milá Evi, celý kurz bych shrnula jedním slovem,...

Faldy na břiše jsou pryč, zálibně se dívám do zrcadla

Lucka: Tak činím nyní bilancování mé  Jarní očisty. Jelikož...

Mám tolik energie a vypadám i cítím se JINAK!

Luci88: Musím říct, že změny jsou obrovské. Mám tolik...

Děkuji za vaši osvětu ohledně jídla a kurz zdarma

Andrea A.: Ráda bych Vám, vám všem, moc poděkovala...

Konec nudným salátům (Jaroslav)

Jaroslav: Můj první salát z tohoto kurzu. Jednou větou:...

Konečně vím, jak nahradit chuťově mléko a vejce

Ivetuska1: Od začátku kurzu už mám dvě kila dole....

Počáteční panika odpadla a já vařím ráda, stále a s chutí (Cačenka)

Cačenka: Ahoj všem, Jíme Jinak miluju, počáteční panika odpadla...

Centimetry jsou pryč, zdraví lepší (Zuzana)

Zuzana: Evičko, opět to byl přínosný kurz. Kila, spíš...
  1. Manželovi jsem řekla, máme 2 dětičky, že už nikdy nebudu brát HA, takže jsme se společně rozhodli pro kondomy. Používáme značku fair squared ultra Thin a spokojenost na obou stranách ;), když se objednájí po 100 ks, tak je to cenově výhodnější.

  2. Ehm, doufala jsem v živější diskuzi 😁 Před detma jsem měla dobrou zkušenost s pozorováním hlenu + prerusovany styk. Ale se 3 dětmi už je tato metoda příliš riskantní 😁 řešíme tudíž jak dál. Muze na veganske kondomy nenalakam, a on mě zase nenalaka na HA nebo na tělíska. Tak by mě taky zajímalo čím se chránite vy – jinak 🤭

  3. V článku jsou pro mě nové informace, které ovšem nevyznívají nijak příjemně. Mohli byste, prosím, dát nějaké odkazy nebo podrobnosti, kde lze koupit ony 100% veganské a přírodní kondomy, v nichž jsou například použity výtažky z bodláku. Děkuji.

  4. Zobrazit všech 6 komentářů

Komentujte
Vaše jméno

Jméno uložíme a zobrazíme, váš e-mail nezveřejníme. Zásady ochrany údajů.

Předchozí článekPestrý nudlový salát s kari dipem. Hotový do 10 minut.
Další článekDokonalý mazací paprikový „sýr“ (bez mléka). Ze 4 ingrediencí.