Domů > Magazín > Zdraví

Používáte klasické kondomy? Odteď už možná chtít nebudete!

Bezpečný sex je základem zdravého života. Ale pokud se stravujete a žijete jinak, možná po přečtení těchto informací budete chtít poohlédnout po jiné alternativě nebo způsobu ochrany, než jsou klasické latexové kondomy.

Historie kondomů: Od plátěných, přes znovu použivatelné až po latexové

Prvotní doklady o používání kondomů pocházejí ze starého Egypta a první důkazy o jeho použití se nacházejí v rytině v jeskyni Combarelles v jižní Francii. Prvotně kondomy sloužili k jiným účelům, než je používáme dnes. První kondomy se používaly jako návlek na penis v době, kdy řádil syfilis. Nejdříve se vyráběly z tkaných látek, ale nebyly příliš efektivní. Efektivnější kondomy byly ze zvířecích střev nebo jiných zvířecích blán, ale nezaručovaly 100% jistotu prevence těhotenství a přenosu infekce. Kolem roku 1850 začala masová výroba gumových kondomů, které se daly omýt a opakovaně používat, až do příchodu latexových v roce 1912.

Běžné kondomy NEJSOU veganské

Dřívější kondomy se vyráběly z ovčích střívek, což je zcela v rozporu s veganstvím, ale ani ty dnešní nejsou tak nevinné. Obsahují totiž kasein – protein pocházející z kravského mléka. Kasein se přidává do roztoku, ve kterém se konvenční kondomy namáčejí, aby měly hladký a jemný povrch. Živočišný původ mohou mít často také barviva a aromatické látky. Běžnou praxí u klasických kondomů je testování látek použitých ve výrobě na zvířatech.

Sada na podzimní detox
Stáhni si ZDARMA

Tyto chemikálie obsahují konvenční kondomy!

Parabeny – riziko vzniku rakoviny

Tyto chemické látky se v kosmetickém průmyslu používají jako levné, umělé konzervační látky zaručení dlouhé trvanlivosti produktů a k eliminaci přítomnosti bakterií. Několik let jsou tyto látky spojovány s rizikem vzniku rakoviny prsu. V roce 2004 byly parabeny objeveny Philippou Darbre, Ph.D u žen v maligních nádorech prsu (1). Parabeny byly zařazeny vědci mezi xenoestrogeny – endokrinní disruptory, tj. narušitele normálního fungování ženských pohlavních hormonů. Při každodenním používání množství kosmetiky s obsahem parabenů (např. kondomy, deodoranty a antiperspiranty atp.) stoupá riziko vzniku zdravotních problémů.

Glycerin – způsobuje kvasinkové infekce

Glycerin je bezbarvá tekutina bez zápachu, sladké chuti. Používá se hlavně v lubrikantech a v ochucených kondomech ke zlepšení chuti během orálního sexu. Používaní glycerinu může způsobovat kvasinkové infekce, protože mění pH ve vagíně a tím podporuje tvorbu kvasinek. ​To může nejen zvyšovat u žen riziko HIV, ale také rozšíření viru.

Benzokain – dráždí kůži

Jedná se o lokální anestetikum používané v některých kondomech ke snížení citlivosti a zvýšení komfortu při pohlavním styku. Mezi nejčastější nežádoucí účinky patří například dlouhotrvající necitlivost (až několik dní), záněty, podrážděnost a suchost kůže. ​Vzhledem k tomu, že benzokain se snadno vstřebává kůží, může vzácně způsobit i závratě, zrychlený srdeční tep nebo potíže s dýcháním. Benzokain se často kombinuje s jinými látkami stimulujícími tkáně, jako je mentol, který může způsobit také lokální svědění. Větší množství benzokainu navíc může zapříčinit kardiovaskulární poruchy.

Spermicidy – způsobují záněty

Nonoxynol-9 je nejčastější spermicid používaný v kondomech. Zabíjí spermie a patogeny sexuálně přenosných chorob tím, že narušuje jejich buňkové stěny. Díky tomuto je nonoxynol-9 sice efektivní (brání nežádoucímu těhotenství), ale také nebezpečný, protože mimo spermií a patogenů působí i na kožní buňky ve vagíně, či na krčku dělohy, kde může způsobit záněty. Poškozené vnitřní prostředí také může zvyšovat riziko přenosu chorob, které potom může žena i dál přenášet.

Kasein – vyvolává alergické reakce

Většina konvenčních kondomů obsahuje bílkovinu z kravského mléka – kasein. Do kondomů se přidává, aby byly hladké a pružné. Z etického hlediska je tato ingredience nepřijatelná pro vegany. Ale na pozoru by měli být i ne-vegané, protože je tu možnost alergické reakce.

Další​ nevhodné látky

  • chemická barviva
  • chemická aromata​​
  • zinek-N-dietylditiokarbamát zinku
  • zinek-N-dibutylditiokarbamát
  • formaldehyd
  • mastek

Vegan kondomy: Odteď už jediné zvíře v posteli budete vy:-)

Naštěstí už existují i 100 % veganské a přírodní kondomy, kde můžete mít jistotu, že jediný biologický materiál v nich je ten váš vlastní. Místo kaseinu se v nich používají přírodní výtažky z bodláku, nepoužívají žádné chemické látky, které by mohly dráždit pokožku a nejsou testované na zvířatech.

Věděli jste to?

Čím se chráníte vy? Napište nám do komentářů.

PS: Cítíte se pořád unavená a bez energie?

Vstáváte ráno s pocitem, že byste nejraději zůstala v posteli? Co si dobít baterky a postarat konečně i o sebe? Je čas na podzimní detox. Mrkněte jak opět získat energii.

Zdravé recepty, zdravé vaření a životní styl. Tisíce receptů zdarma. Co víme, sdílíme! :-)

7 lidí už poděkovalo za článek.

Komentáře

ja.mirca
22. 10. 2020

Manželovi jsem řekla, máme 2 dětičky, že už nikdy nebudu brát HA, takže jsme se společně rozhodli pro kondomy. Používáme značku fair squared ultra Thin a spokojenost na obou stranách ;), když se objednájí po 100 ks, tak je to cenově výhodnější.

Ehm, doufala jsem v živější diskuzi 😁 Před detma jsem měla dobrou zkušenost s pozorováním hlenu + prerusovany styk. Ale se 3 dětmi už je tato metoda příliš riskantní 😁 řešíme tudíž jak dál. Muze na veganske kondomy nenalakam, a on mě zase nenalaka na HA nebo na tělíska. Tak by mě taky zajímalo čím se chránite vy – jinak 🤭

Ukázat další komentáře

Vyzkoušejte také

45
4

Pupalka dvouletá – skvělá v kuchyni i v lékárničce

Královna noci, pupalka, se dá využít i přes den. Je to léčivka, krásně voní a její květy, kořen i listy se dají využívat v kuchyni. Pupalkový olej je hotov...
61
9

Jahody: 10 faktů, které vás o tomto ovoci překvapí

Napadlo by vás někdy, že toto první letní ovoce patří do rodiny růží? A víte, kolik semínek obsahuje jedna jahoda? Těchto 10 zajímavých faktů o jahodách js...