Domů > Magazín > Blog

Jak mléko zahleňuje mimina i koťata

Už jako kojící maminka malého miminka, které ještě nic nejí a nepije (krom mateřského mléka), jsem měla možnost vypozorovat, že když zařadím do jídelníčku nějaké mléčné výrobky, mám v tu ránu zahleněného kojence. V létě jsme to mohli pozorovat taky na našich koťatech. A to všeobecně vládne názor, že kočky prý mléko milují a potřebují

Trocha sýra udělala ospalky a výtok z oka

Když jsme se před pár lety stěhovali, tak jsem měla dva dny za sebou při přejezdech sem a tam v hospodě zeleninové rizoto a na něm sýr. Protože jinak byl pokrm dost nejedlý, nechala jsem si tu trošku sýra a snědla to i s ním, aby to aspoň nějak chutnalo. Protože jsem jinak jedla vzorně, nehodlala jsem se ze dvou obědů v restauraci hroutit. Že se okamžitě přihlásilo moje staré odkašlávání a pupínky v obličeji, to mě nepřekvapilo, to už jsem znala z předchozích „experimentů“ s jídlem. Ale že se moje půlroční miminko další ráno probudilo a neotevřelo jedno očičko, protože bylo zalepené a přes den mu z něj pořádně teklo, to mě zaskočilo. Vlastně hned po prvním rizotu měla naše holčička ještě ten den v očích ospalky po odpoledním spánku.  Po druhém rizotu už to byl ráno slušný výtok.kotata 5

Vlastně jsem si až v tu chvíli uvědomila, proč mají mé kamarádky na přebalovacích pultech sady vatových tyčinek a dětem denně vytírají oči, uši a nos. To jsem já se svými dětmi nikdy nedělala. Nebylo co vytírat.

💡 TIP: Sezóna plavek je tu! Zkus tento jídelníček a sprav si postavu.

Byla to ukázková demonstrace toho, jak strava okamžitě ovlivňuje aktuální zdravotní stav dítěte. Jak do mateřského mléka přechází energie potravin, které sní kojící matka, a dítě hned začne vylučovat to, co mu nedělá dobře. V tomto případě to byl sýr.

Příroda je dokonalá

O tři roky později naše kočka porodila čtyři koťátka. Dvě černé kočičky a dva zrzavé kocourky. Měli jsme je v obýváku v bedýnce s dekou a pozorovali, jak se o ně kočka stará. Nás dospělé fascinovalo znovu nabité uvědomění, že příroda je dokonalá. Slepá koťátka dostávala všechno potřebné od maminky z mateřského mléka. Kočíčí máma svoje mimina permanentně čistila, takže v bedýnce se neobjevilo žádné čůrání, kakání ani jiná špína.kotata 4

Koťata u babičky

Rozpomínala jsem se při pozorování našich koťátek na dětství, kdy jsem vídala koťátka každé prázdniny u babičky. Vybavila jsem si, jak se nejdřív jen povalovala v krabici, pak postupně otevřela oči a začala se zvedat a pohybovat, po pár dnech začala lézt z krabice ven a chodit po pokoji. Úplně jasně jsem si vybavila jejich olezlá očička. Babička jim někdy omývala oči borovou vodou. Protože jsem taková koťata s ospalky vídala běžně i v jiných rodinách, považovala jsem to za normální jev.

Naše kočka kašlekotata

Naše koťata ale nic takového neměla. Co nám jenom kočka dovolila, tak jsme si je mazlili a čuchali k nim. Voněla a nikde ani náznak nějakého ospalku či nečistoty.

Blížil se náš přesun do nového domu a doma jsme byli čím dál méně. Někdy v té době naše kočka začala podivně prskat. Vypadala sice normálně, ale vydávala nezvyklé zvuky. Znělo to, jako když kýchá nebo se snaží po kočičím kašlat. Připomínalo to náběh na zvracení, ale zvracení se nekonalo. Zprvu jsem myslela, že něco sežrala a chce to ven. Když to ale trvalo týden a připomínalo to spíš alergickou reakci na pyl, měla jsem o ní obavu a zvažovala návštěvu veterináře. Do toho ale přišlo ono stěhování a nebyl na nic čas, ani na návštěvu u veterináře.

Dejte jí mléko, vždyť kojí

Naše kočka začala v tu dobu chodit na žrádlo k sousedům. Ne že by doma neměla dost, ne že by neuměla chytit myš. Ale sousedka ji krmila naředěným tatra mlékem, protože „Je to přeci matka a kojí, tak aby měla dost mléka“.  Když mi tyhle moudré ráda před časem dávala, tak jsem jí to, stejně jako to dělám s radami ohledně stravy svých děti, pro klid odkývala a dál krmila kočku, jak jsem zvyklá. Jenže sousedka nelenila a kočku začala dokrmovat sama, aby nepřišla zkrátka. Za pár dnů jsme se měli finálně přesunout, tak jsem to neřešila, stejně bych jí to nevysvětlila.

Koťata mají zánět očíkotata 1

Co se ale nestalo. Naše koťata začala mít ospalky. Nejdřív taková nevinná umazaná očička, jenže po pár dnech jim oči doslova tekly. Jejich batolecí období zrovna přišlo na období stěhování a my byli víc v novém domě než ve starém opouštěném. A kočka se rozhodla koťata přesunout k sousedce. Vlastně mi to vyhovovalo, protože 2 děti a 4 koťata pod nohama mi při balení věcí do krabic trochu překážely. Koťata jsem párkrát přenesla, ale kočka je zase odnosila zpět k sousedům. Tak jsem se nakonec  se sousedkou domluvila, že necháme koťata 3 kritické stěhovací dny u ní a že si je pak, jak jsem musela svatosvatě slíbit, opravdu odneseme. Rovnou jsem dostala za úkol koupit v lékárně kapičky do očí. „Mají v očích zánět. Chtělo by to kapky s antibiotikama, to vám asi nedají bez předpisu, ale aspoň nějaký Opthalmoxeptenech přineste.“ Bylo mi jasné, že koťata mají ospalky, protože jejich matka chlemtá u sousedky mléko a kojí je. Neměla jsem čas jezdit do lékárny a neměla jsem chuť koťata léčit, když vím, proč to mají a že to zase přejde, až bude kočka na domácí stravě.

Tvaroh jim moc chutnal

Když jsme si koťátka brali, vypadala i přes nejlepší sousedčinu péči zoufale. Hnisavá slepená očička i přes oplachování kapkami (nedalo jí to a pustila se do léčby sama) nevypadala lépe. Spíš hůře. Vzápětí se to vysvětlilo. Sousedka mi nadšeně líčila, že koťata už začínají jíst sama, že jim koupila tvaroh, rozmíchala s vodou a oni jí ho olizují z prstu. “A moc jim chutná”, jásala sousedka. Nekomentovala jsem to, poděkovala  za péči a odjeli jsme s kočkou a koťaty bydlet do nového domu.  Byla jsem ráda, že koťátka a kočka mají zázemí,  navíc už jsem dost stará a zkušená na to, abych zbytečně ztrácela čas vysvětlováním.

Léčba koťatkotata 2

Když jsme se finálně přestěhovali i s koťaty, vyděsili jsme jejich vizáží novou sousedku a její tetu. Dostali jsme spoustu dalších rad, jak o koťátka a jejich očička pečovat. Myslely to každopádně dobře, koťata opravdu nevypadala hezky, očička slepená, tekl jim z nich hnis, některá už skoro neviděla, jedno kotě bylo na jedno oko slepé, protože ho nemohlo vůbec otevřít. Zmohli jsme se na jedno uvaření heřmánkového čaje a dvoje vytření očiček. Na víc nebyl čas (musela jsem zabydlet nový domov a odjet na měsíc na studia) a ani chuť. Oba jsme s manželem věřili, že příroda je moudřejší a nechali to tak. Kočka koťátka pořád olizovala a čistila. Do týdne byla všechna koťata v normě a to jedno, které podle sousedky vypadalo na oslepnutí, ne-li na umření, potřebovalo ještě asi 3 dny navíc. Za pár dní byla koťata v normě a od té doby už zahleněná nikdy nebyla!

Kočka není telekotata 3

Nadšená tímto zážitkem jsem si o tom povídala s každým, kdo si k nám přišel koťátka pochovat. A moje obzory se víc a více rozšiřovaly.  Skoro každý návštěvník byl přesvědčený, že kočky běžně mléko pijí a že ho potřebují. “Vždyť jim tak chutná!” byla nejčastější první reakce.  Kdo kočku měl a mléko jí dával, mi vzápětí potvrdil, že jeho kočka má příšernou stolici a děsně to smrdí.  Ale kočky normálně nemají mít průjem!

Vzpomněla jsem si, že babiččiny kočky také smrděly, jejich řídká stolice se dala najít všude možně i nemožně. Těch pár lidí, co vědělo, že kočkám se mléko nedává, byli ti, kteří chovají kočky vědomě a vyloženě o ně pečují nebo je mají v bytě.

Kočka není tele

Umíte si představit v přírodě kočku, jak se přisaje krávě na vemeno? Tuhle myšlenku nám přinesla právě tato kočičí zkušenost. Stačí použít zdravý selský rozum. V přírodě by těžko kočka přišla ke kravskému mléku.

Co z toho pro nás vyplývákotata 7

  • Kravské mléko není dobré ani pro lidi, ani pro kočky.
  • Kravské mléko zahleňuje lidi i kočky.
  • Kojící matka, ať zvířecí nebo lidská, bude mít zahleněné mládě, když bude konzumovat zahleňující potraviny.
  • Kojící  matka sama nutně nemusí  mít viditelné příznaky. (Naší kočce netekly oči, jen prskala. Já například v prvním těhotenství před změnou jídelníčku nemohla vůbec dýchat v noci kvůli ucpanému nosu, což se po změně jídelníčku v druhém těhotenství vůbec nekonalo.)

Mylně se domníváme, že když kočkám mléko chutná, tak je pro ně dobré. Bohužel, ne všechno, co nám šmakuje, nám udělá dobře. Mě chutná mléko i mléčné výroby, ale jsem z nich v tu ráno znovu nemocná jako dřív. Naše kočka a koťata si klidně dají mléko nebo tvaroh, ale vzápětí mají stejný průběh jako já a moje kojené děti. Jsou zahleněné, tečou jim oči, „odkašlávají“.

Léčba není nutná

Můžeme si kapat do nosu kapky na rýmu, vytírat oči miminkům, smrkat do kapesníků a vozit kočky k veterinářům. Když ale nepřestaneme do těla cpát, co tam nepatří, budeme mít prostě problémy pořád dokola. Příroda si většinou poradí velmi dobře sama.

Tak, jako nechám své děti přirozeně projít teplotami jen s dietou, když jim teče z nosu, stejně naše kočka jen umývá koťata  a zbytek se při dodržení životosprávy dostaví sám. Neléčením se ušetří čas i peníze. Samozřejmě je potřeba vědět, proč se věci dějí. Není možné přecházet bez povšimnutí vážné zdravotní potíže, u kterých neznáme příčiny. Ale je snad zřejmé, že o ničem takovém tu nepíšu.

Snažím se jen ukázat na příběhu z naší rodiny, jak je to s mlékem a mléčnými výrobky. Jak je to velmi prosté a jak rychle to funguje. Ať už co do vzniku obtíží, tak do jejich vymizení.

Ano, je to tak jednoduché. Když konzumujeme mléko a mléčné výrobky, jsme zahlenění. Když je vyřadíme, zahlenění odezní.

Na fotkách vidíte, jak naše koťátka vypadala, když byla kojena mlékem dokrmovanou kočku, když sama dostávala tvaroh a když se vrátilo všechno do normálu.

Máte podobnou zkušenost? Napište nám!

 

PS: Cítíš se v plavkách sebevědomě?

Pokud letos nechceš schovávat zadek pod ručník, pojď na to s námi jinak.
Chci lepší postavu!

Se změnou jídelníčku jsem se zbavila mnoha zdravotních potíží, se kterými si medicína nevěděla rady 30 let. Jídlo, vaření, psaní a šíření zdravého životního stylu se stalo mojí vášní. Je mi čím dál lépe a konečně mám své zdraví ve svých rukách. Celý příběh

2 lidi už poděkovali za článek. Oceňte práci autora také.

Komentáře

Mě fascinuje jak řešíte jestli mléko ano či ne, ale že pouštíte ven nekastrovanou kočku a dokonce koťata jako problém nevidíte. Jinak problematika mléka u koček je poněkud složitější, problémy jsou způsobeny laktózou, kterou některé kočky stejně jako lidé tráví a některé ne, v dospělosti obvykle spíše ne. Proto existuje kotěcí a kočičí mléko bez laktózy, aby se problémům předešlo, pro koťata bez matky naprostá nezbytnost. Stejně tak zakysané mléčné výrobky problémy nezpůsobují, neboť obsahují minimum laktózy.

Ahoj, přečetla jsem celý článek o mléku a mléč. výrobcích. Mohu jenom potvrdit, že mléko zahleňuje koťata. Do teď jsem našim kocourkům sávala k snídani tvaroh a po čase opravdu oba začali mít výtoky z očí a jakoby kýchali. Kapala jsem do očí, ale bez výsledku. Takže dnes ho měli naposled a doufám, že”zdánlivé nachlazení” odejde. Díky moc za inspiraci!!!!

Ukázat další komentáře

Vyzkoušejte také

1
10

Krása, která dojímá (11. díl)

Milý deníčku, dnes jsem se meditací dostala k vyšší rychlosti na skútru, krása skalisek a moře mě dojala k slzám a portugalská skupinka rozesmála. Báječný ...