Na středních školách už se nebudou nabízet slazené nápoje typu Coca-Cola, Fanta, Sprite, ani ledové čaje či energetické nápoje. Odstraní se také reklamy a loga z automatů ve školách. Místo nich se objeví výzvy k dodržování pitného režimu. Ale co budou automaty nabízet školákům místo těchto nápojů? Ještě nebezpečnější nápoje s aspartamem a cyklamáty... Co s tím my rodiče?

V Česku zmizí kromě sycených nápojů i ledové čaje a „energeťáky“

Coca-Cola se od září rozhodla v rámci dobrovolného závazku evropské organizace výrobců sycených nápojů UNESDA ze středních škol po celé Evropě stáhnout sycené nápoje s cukrem a reklamy a loga ze školních automatů. Změnou projde zhruba 50 tisíc škol s automaty v Evropě, z toho 400 škol s automaty v České republice, k nimž má přístup okolo 40 milionů mladých lidí ve 28 zemích. V Česku se dokonce nad rámec dohody stáhnou i ledové čaje a energetické nápoje.

Z deště pod okap! Cukr nahradí nebezpečná umělá sladidla

Ze škol tedy zmizí sycené nápoje s přidaným cukrem. Firma je ale nahradí svými „nízkokalorickými“ alternativami. K 19 ze svých 21 značek má Coca-Cola dostupné alternativy s nižším nebo nulovým obsahem cukru, příkladem je třeba Coca Cola Light nebo Zero. Pyšní se tím, že jsou nízkokalorické a bez cukru. Cukr je v nich ale nahrazen ještě nebezpečnějšími umělými sladidly jako jsou aspartam, cyklamáty a acesulfam K.

  • Složení Coca Coly Light: voda, E290 – oxid uhličitý, E150d – karamel, E338 – kyselina fosforečná, E330 – kyselina citronová, E952 – cyklamát sodný, E950 – acesulfam K, E951 – aspartam, fenylalanin, aroma, kofein.
  • Složení Coca Coly Zero: voda, E290 – oxid uhličitý, E150d – karamel,  E338 – kyselina fosforečná, E952 – cyklamát sodný, E950 – acesulfam K, E951 aspartam, E331 – citronan sodný, aroma, kofein.

Aspartam, acesulfam, cyklamát – co jsou tyto sladidla zač?

Aspartam je syntetické sladidlo, které je 200x sladší než cukr. Zvyšuje chuť jídel. V našem těle se rozkládá na 3 látky – fenylalanin, kyselinu asparagovou a methanol. Aspartam byl poprvé schválen v roce 1974. Od té doby se vedou diskuze o tom, že je pravděpodobně karcinogenní. Spojuje se se vznikem rakoviny mozku, nežádoucími účinky (závratě, bolení hlavy, vyrážky, poruchy chování ADHD u dětí) a negativními účinky na nervový systém. V roce 2008 bylo dokázáno, že aspartam může narušit metabolismus aminokyselin a struktur proteinů, integritu genetického materiálu, nervové funkce, hormonální rovnováhu. (1)

Acesulfam K je umělé bílé krystalické sladidlo a zvýrazňovač chuti. Je 200x sladší než cukr, ale nemá žádné kalorie. Vedou se diskuze o tom, že by mohl být karcinogenní a toxický. Studie uvádějí zvýšený výskyt nádorů u krys krmených acesulfamem. (2)

Cyklamáty se používají jako umělé sladidlo, které je až 40x sladší než cukr. Vyrábí se přidáním hydroxidu sodného nebo vápenatého do cyklohexylaminu, který se používá jako přípravek proti hmyzu a korozi, nebo při výrobě plastů. Do roku 2002 byly v ČR cyklamáty (E952) zakázány. Oficiálně se udávalo, že poškozují zdraví a způsobují rakovinu močového měchýře. Kvůli sjednocování s EU se ale nyní mohou cyklamáty znovu používat. Zakázány zůstaly v Británii a USA. U pokusných zvířat vyvolávají rakovinu močového měchýře, vrozené vady, mutace a poškození varlat. V těle se cyklamáty přeměňují na cyklohexylamin, který může způsobit záněty močového měchýře. (3)

Podívejte se na 6 šokujících důvodů, proč přestat pít slazené nápoje.

Co s tím?

Eva Cikrytová, autorka Jíme Jinak k tématu dodává: „Tyhle tahy velkých firem jsou cesta do pekel. Nahradit cukru sladidly je mnohem horší než jen z bláta do louže. Nezbývá nám než vzdělávat své děti. Na mnoha úrovních. Jednak o tom, co tyto látky znamenají, jak ovlivňují naše zdraví, náš mozek. Jednak o síle peněz velkých firem a o tom, co je pravda a o co tady komu ve skutečnosti jde. Potravinářským firmám nejde o pitný režim a zdraví našich dětí, jak se budou tvářit plakátky a vychovávat další závislé na těchto nápojích. Bude potřeba je připravit na to, že když je něco bez cukru ještě to neznamená, že je to zdravé. Ideální by bylo děti naučit na pití vody a nošení vlastní znovu použitelné lahvičky už v útlém věku. Automaty s jakýmkoliv nápojem, který se vypije a obal vyhodí, jsou totiž ekologickou hrozbou. Podívejte se na čísla na začátku článku a vynásobte si je dvěma či třeba plechovkami na každého školáka denně. A teď si představte ty tuny odpadu. Naučme děti, že aby se mohli napít, stačí si vzít vodu z domova a ve škole si ji zdarma doplnit. Ke všemu tomu vzdělání pak budeme muset vychovat silné jedince odolné tlaku okolí, protože pokud se nám to všechno zadaří a děti si budou nosit v lahvičkách vodu, budou také muset ustát případný posměch spolužáků, že nemají na to, aby si koupili pití.“

Už po týdnu se cítím lépe a dokonce jsem zvládla i půst

Slunivok: Já jsem se radostně pustila do jarní očisty....

Cítím se mnohem více v pohodě

Avka: Zase mě začalo bavit vařit a zjišťuji, jak...

Zlepšilo se mi trávení a zhubla jsem (Zuzana)

Zuzana: Výzvu do plaviek som skončila včera. Viem, že...

Konečně po všech nezdarech našla (Veronika)

Veronika: Na luštěniny jsem si zvykla téměř hned, ty...

Jídlo je výborné, rychlé a léčí a navíc ušetřím na nákupech

Vherm: Ahoj všem, jsem 12. den v hubnutí do...

Nemám chuť na sladké a už mi nechutná ani káva!

Petra: Tak pro dnešek jedno velké AHA! Nemám chutě...

Raňajky papkáme spolu s manželom a velmi nám chutia (Marta)

Marta: Ďakujem Evička za všetky recepty. Ume ocot, tamari, shoyu,...

Díky JJ mě to vždy nakopne zkusit něco nového

Lentvaruzk: Moc se mi vaše videa libí. Děkuji za...

Už nemám chutě na sladké ani na maso…

Jitchramost: Cítím se skvěle, jsem překvapená, kolik mám energie...

JJ mi pomohlo najít směr, kterým chci jít

Petrushe: Ahoj Evi, chci touto cestou moc poděkovat za...

Z maroda jsem zase činorodá!

Jarka: Ahoj Evi a Heli a všichni klubáci ♥...

Děkuji za celý rok v Klubu

Dobrý den, Evo a Heleno, chtěla bych vám poděkovat za...

Můj jídelníček se díky vám úplně změnil

Petr C.: Nováček již nejsem, čerpám z Vašich volně dostupných...

Srovnal se mi cyklus (Adriana)

Adriana: Vďaka vašim radám som zaradila do jedálnička viac...

Královský oběd za půl hodiny

Lucie.L.: Chtěla jsem poděkovat za dnešní promyšlené "menu" pro...

Nepřestává mě fascinovat, co dokáže ranní polévka (Eva)

Eva: Vím, že už na to taky většina lidí...
  1. Ufounka: nevím, jak to funguje, ale protože coca colu nepiju, na bolest hlavy, nebo „žaludku na vodě“ mi fakt pomůže, stačí půl deci po malinkých doušcích, ale musí být studená nebo s ledem. Při zvracení silně studená po čajových lžičkách. Opět stačí asi půldecka.

    • Pak dejte vedet, co na to rikala ?Cola skutecne pomaha na ozhozeny zaludek – puvodne mel byt kolovy prasek lek prodavany v lekarne. Muze to byt prvni pomoc na cestach, kdyz se nenajde nic lepsiho. Ale urcite to neni napoj vhodny na leceni!

  2. Zobrazit 3 komentáře

Komentujte
Vaše jméno

Jméno uložíme a zobrazíme, váš e-mail nezveřejníme. Zásady ochrany údajů.

Předchozí článekJednoduché domácí tofu zcela bez sóji
Další článekVypadávání vlasů