Domů > Magazín > Blog

Jakou stravu chcete ve školce a ve škole pro svoje děti?

Většině z vás se nelíbí, co se dětem dává jíst a pít ve školních a školkových jídelnách. O zdravější jídelníček našich dětí usiluje velmi intenzivně iniciativa Skutečně zdravá škola. A protože jejich činnost začíná mít výsledky, nastal boj se systémem. Ministr školství vydal stanovisko, které jde přímo proti iniciativě a rodiče s začínají ve velkém bouřit.

Denně se na nás obracíte s tím, že je příšerné, co se ve škole či školce podává k svačinám a jídlu a chcete to řešit. Není v našich silách to změnit plošně. Samy jsme pracně hledaly školku, kde by nám vůbec dovolily nosit vlastní jídlo. Nad jídelníčky v pražských školkách se nedalo ani přivřít jedno oko. Ani se zavřenýma oběma očima jsme nemohly kývnout na běžnou stravu ve školkách byť jen třikrát týdně. Největší úspěch byl rozšíření jídelníčku o naši stravu. 

Ale loni, jak už jsme vás informovaly, vznikla občanská iniciativa Skutečně zdravá škola, která si stravu našich dětí vzala na paškál a pustila se intenzivně do práce. Její iniciátoři a zpřízněnci se snaží vehementně a jejich práce už nese první výsledky. Ale protože jsme v ČR, jde o místa úředníků a velké peníze velkých firem, už se dějí kroky proti. V reakci na práci koordinátorů Skutečně zdravé školy, kteří se v krajích začali snažit o lepší stravu ve školních jídelnách vydalo Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy stanovisko, kterým nabádá ředitele škol a vedoucí jídelen, aby s iniciativou nespolupracovali. Bohuslav Sedláček z iniciativy k tomu říká: “V září vydalo MŠMT stanovisko, ve kterém se distancuje od našich aktivit. Bylo rozesláno na všechny školky a školy v ČR a fakticky je výzvou k bojkotu našich aktivit a určitým nátlakem varujícím před spolupráci s námi.” A rodiče se bouří. Píší na ministerstvo dopisy a emaily. Nelíbí se jim zastaralý spotřební koš, nelíbí se jim jídelníčky a už vůbec se jim nelíbí, že když se někdo snaží stravování našich dětí zlepšit, tak jde ministerstvo proti tomu.

Dopis jednoho z rodičů

Vážený pane ministře, vážený pane náměstku,
dovolím si krátký komentář k Vašemu stanovisku k aktivitám společnosti Skutečně zdravá škola.

Stravování ve školních jídelnách je obecně negativní fenomén a rodiče, kteří se odpovědně zajímají o zdravou stravu stále marně prosazují posun dle poznatků o zdravé výživě. Neznám informační zdroje a činnost Vámi jmenovaných orgánů, které mají tuto věc na starost, ale strava, kterou dostávají naše děti i děti mnohých přátel z jiných regionů, přestala být za zdravou považována po listopadové revoluci.

Přes mnohé intervence v místní škole se nám nepodařilo změny dosáhnout. Důvod byl uváděn finanční, ale svou úlohu hrála i neznalost aktuálních poznatků (v horizontu desetiletí) o zdravé výživě dětí. Roste počet rodičů, kteří své děti na oběd odvádějí domů, nebo jim oběd naopak dávají s sebou do školy.

Prosím, pokud není v silách Vaší instituce pozitivní posun, nebraňte v něm jiným.
Partnerství neziskových organizací a státních orgánů je na vzestupu.
Připojte se, prosím.

S pozdravem
Tomáš Hauser

Další dopisy můžete nalézt zde.

Pokud ani vám není jedno, co vaše dítě v jídelně dostane, máte příležitost se ozvat. Vody už jsou rozvířené, můžete se přidat a poslat dopis na podatelnu nebo přímo ředitelce kanceláře ministra či náměstkovi ministra . Některé dopisy rodičů můžete najít na Facebooku Skutečně zdravé školy a třeba se inspirovat. Možná, když přijde od rodičů pár tisíc dopisů či emailů,  něco se pohne k lepšímu.

 

 

 

Kontakty:

Ředitelky kanceláře ministra MŠMT: Lucie.Orgonikova@msmt.cz

Náměstek ministra: Jaroslav.Fidrmuc@msmt.cz

PS: Co shodit 5 kg za 14 dnů? 😍

Sezóna plavek začne brzy. Máme chutný jídelníček, skvělé recepty, videa, jemné cvičení - a samozřejmě živou podporu a motivaci. Už za 2 týdny uvidíte výsledky. Mrkněte na výzvu Hubneme do plavek a naskočte!

Se změnou jídelníčku jsem se zbavila mnoha zdravotních potíží, se kterými si medicína nevěděla rady 30 let. Jídlo, vaření, psaní a šíření zdravého životního stylu se stalo mojí vášní. Je mi čím dál lépe a konečně mám své zdraví ve svých rukách. Celý příběh

Buďte první, kdo poděkuje za tento článek.

Komentáře

Pídil jste se někdo jaké možnosti stravování budou pro předškoláky, když budou mít od září školku povinnou? Když třeba budou muset vzít nečkované dítě, tak se stravou tam podle mě taky bude muset být nějaká vyjímka. Nemůžou po mě přeci chtít, že musí jíst školkovou stravu bez možnosti mít něco svého, když školka bude pro dítě povinná. Něco jíst musí. Zatím se mi nepovedlo k tomu nic dohledat.

Strava ve školce… hrozné téma pro nás, jakkoliv nejsme nijak “výhradně se stravující”. Čím začít – denně maso na talíři? Zelenina v jakékoliv podobě denně není, kravské mléko, pomazánky nejasného původu (vidět jste někdo někdy třeba šunkovou pěnu?!)… Nejvíc mi vadí maso a nedostatek zeleniny. “Naštěstí” školka pro nás asi reálná nebudu, protože nemáme očkované dítě.

Ukázat další komentáře