Většině z vás se nelíbí, co se dětem dává jíst a pít ve školních a školkových jídelnách. O zdravější jídelníček našich dětí usiluje velmi intenzivně iniciativa Skutečně zdravá škola. A protože jejich činnost začíná mít výsledky, nastal boj se systémem. Ministr školství vydal stanovisko, které jde přímo proti iniciativě a rodiče s začínají ve velkém bouřit.

Denně se na nás obracíte s tím, že je příšerné, co se ve škole či školce podává k svačinám a jídlu a chcete to řešit. Není v našich silách to změnit plošně. Samy jsme pracně hledaly školku, kde by nám vůbec dovolily nosit vlastní jídlo. Nad jídelníčky v pražských školkách se nedalo ani přivřít jedno oko. Ani se zavřenýma oběma očima jsme nemohly kývnout na běžnou stravu ve školkách byť jen třikrát týdně. Největší úspěch byl rozšíření jídelníčku o naši stravu. 

Ale loni, jak už jsme vás informovaly, vznikla občanská iniciativa Skutečně zdravá škola, která si stravu našich dětí vzala na paškál a pustila se intenzivně do práce. Její iniciátoři a zpřízněnci se snaží vehementně a jejich práce už nese první výsledky. Ale protože jsme v ČR, jde o místa úředníků a velké peníze velkých firem, už se dějí kroky proti. V reakci na práci koordinátorů Skutečně zdravé školy, kteří se v krajích začali snažit o lepší stravu ve školních jídelnách vydalo Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy stanovisko, kterým nabádá ředitele škol a vedoucí jídelen, aby s iniciativou nespolupracovali. Bohuslav Sedláček z iniciativy k tomu říká: „V září vydalo MŠMT stanovisko, ve kterém se distancuje od našich aktivit. Bylo rozesláno na všechny školky a školy v ČR a fakticky je výzvou k bojkotu našich aktivit a určitým nátlakem varujícím před spolupráci s námi.“ A rodiče se bouří. Píší na ministerstvo dopisy a emaily. Nelíbí se jim zastaralý spotřební koš, nelíbí se jim jídelníčky a už vůbec se jim nelíbí, že když se někdo snaží stravování našich dětí zlepšit, tak jde ministerstvo proti tomu.

Dopis jednoho z rodičů

Vážený pane ministře, vážený pane náměstku,
dovolím si krátký komentář k Vašemu stanovisku k aktivitám společnosti Skutečně zdravá škola.

Stravování ve školních jídelnách je obecně negativní fenomén a rodiče, kteří se odpovědně zajímají o zdravou stravu stále marně prosazují posun dle poznatků o zdravé výživě. Neznám informační zdroje a činnost Vámi jmenovaných orgánů, které mají tuto věc na starost, ale strava, kterou dostávají naše děti i děti mnohých přátel z jiných regionů, přestala být za zdravou považována po listopadové revoluci.

Přes mnohé intervence v místní škole se nám nepodařilo změny dosáhnout. Důvod byl uváděn finanční, ale svou úlohu hrála i neznalost aktuálních poznatků (v horizontu desetiletí) o zdravé výživě dětí. Roste počet rodičů, kteří své děti na oběd odvádějí domů, nebo jim oběd naopak dávají s sebou do školy.

Prosím, pokud není v silách Vaší instituce pozitivní posun, nebraňte v něm jiným.
Partnerství neziskových organizací a státních orgánů je na vzestupu.
Připojte se, prosím.

S pozdravem
Tomáš Hauser

Další dopisy můžete nalézt zde.

Pokud ani vám není jedno, co vaše dítě v jídelně dostane, máte příležitost se ozvat. Vody už jsou rozvířené, můžete se přidat a poslat dopis na podatelnu nebo přímo ředitelce kanceláře ministra či náměstkovi ministra . Některé dopisy rodičů můžete najít na Facebooku Skutečně zdravé školy a třeba se inspirovat. Možná, když přijde od rodičů pár tisíc dopisů či emailů,  něco se pohne k lepšímu.

 

 

 

Kontakty:

Ředitelky kanceláře ministra MŠMT: Lucie.Orgonikova@msmt.cz

Náměstek ministra: Jaroslav.Fidrmuc@msmt.cz

 1. Pídil jste se někdo jaké možnosti stravování budou pro předškoláky, když budou mít od září školku povinnou? Když třeba budou muset vzít nečkované dítě, tak se stravou tam podle mě taky bude muset být nějaká vyjímka. Nemůžou po mě přeci chtít, že musí jíst školkovou stravu bez možnosti mít něco svého, když školka bude pro dítě povinná. Něco jíst musí. Zatím se mi nepovedlo k tomu nic dohledat.

  • Vůbec nevím že má být školka povinná.A od kolika let?Zaujalo mě taky to s přijetím neočkovaného dítěte, víte o tom něco víc?Ohledně stravy si myslím, že je to na domluvě, kamarádka měla s tím problém, pak šla přímo za ředitelem a ten v tom žádný problém neviděl……

   • má to být od září 2017 pro předškoláky tzn. pro děti co dosáhnou k poslednímu srpnu 5ti let. A tím, že to bude povinné tak budou muset vzít i neočkované pětileté děti, ale ty mladší očkovaní být musí – to je kocourkov. Už mi právě říkala ředitelka, že tam od září právě kluk bude muset být už v těch osm ráno, tak abycho ho na to už zvykala. Teď ho tam dávám na devátou, abych se vyhla jejich svačině a on tam přijde akorát po naší snídani, takže pořádně najeden, aby vydržel.

    • Aha, tak to jo, to vím, já myslela že to dali třeba už od 3 let:-) no je to jak říká Rozalio- prostě trestání neposlušných rodičů.Právě přemýšlím co s klukem, nechci mu dávat MMR, ale do školky asi bude muset, tak nevím…..Doufala jsem, že než se nás to bude týkat, tak k něčemu dojde a ono vpodstatě nic.Akorát se prodloužil interval mezi první a druhou dávkou.

 2. Strava ve školce… hrozné téma pro nás, jakkoliv nejsme nijak „výhradně se stravující“. Čím začít – denně maso na talíři? Zelenina v jakékoliv podobě denně není, kravské mléko, pomazánky nejasného původu (vidět jste někdo někdy třeba šunkovou pěnu?!)… Nejvíc mi vadí maso a nedostatek zeleniny. „Naštěstí“ školka pro nás asi reálná nebudu, protože nemáme očkované dítě.

 3. Zdravím všechny, neb bych potřebovala radu. Jak jsem níže v komentáři psala, blýská se mi naděje na zlepšení jídla ve školce. Vedoucí jídelny je tomu nakloněná, na poradu s ní jsem se ještě nedostala, ale jdu tam příští týden. Nejvíc mi na jídelníčku vadí asi svačiny (tedy ne, že bych z obědů padala nadšením – klasika maso a brambory apod., ale oproti svačinám mi to přijde jako menší zlo – i když moje prtě zrovna brambory extra nemusí, když je někde dostane ochutnat, to samý má s masem – masíčko je pro ni tofu a tempeh) – neb to jsou tavené sýry, rybičkové konzervové pomazánky, různé mléčné nápoje, sladkosti (spíš cukrosti). A co bych potřebovala poradit. Předpokládám, že když řeknu, že tohle mi vadí, tak padne otázka – a co místo toho (já bych tedy tuhle otázku položila). U cukru a sladkých nápojů mám jasno – ničím nenahrazovat, vyhodit:-D Ale co dát na tip na svačinu do školky, když to jsou právě ty chleby s pomazánkou? Pochybuju, že budou ochotni/schopni péct zdravé dezerty, nebo dělat obilné krémy… :( A jdu se ještě optat Daničky, posílala mi loni super elaborát školkový, já ho nemůžu objevit, asi jsem ho v zápalu čištění mailové schránky smazala:(

  • Proč já neudržím myšlenku a musím to psát na milionkrát… Co asi je náročnější na přípravu jídel v té naší školce – u nás jsou školky dvě, obě veliké, pod jedním zřizovatelem a veškeré jídlo pro obě školky se připravuje najednou ve školní jídelně, a pak se to autama převáží z jídelny do školek. Do prčic, ale při troše dobré vůle by to zas takovej problém být neměl….

  • Ahoj Shari, skolkove stravovani je narocne tema. U nas byva na snidani miska ovesne/jahlove kase na mleku a pak maji deti chleb s pomazankou. Pomazanky muzou byt treba prave lusteninove, nebo chleb (zitny) se zeleninou. Pak take byva ‘ryzovy salat se zeleninou a tunakem’. Mleko u nas pouzivaji nepasterizovane z farmy. Jogurt se podava pouze bily a deti si nabiraji z misek susene ovoce a samy si ho dochuti. Sladka mleka nejsou, to byva ovocny koktejl vlastni vyroby. Pecou si ovesne susenky a vlastni kolace. Moznosti je hodne. Bohuzel to ztroskotava na nezajmu rodicu.
   Za priplatek, coz vyuzivam, mame moznost vegetarianske stravy. I kdyz jejich predstava je tristni – zemlovka, knedlik, sojove maso. Ale po radne intervenci doslo k vyznamnemu zlepseni ;-)

 4. Čeká nás od září školka. Podívala jsem se na jídelníček. Omdlela. Když jsem se probrala, napsala jsem dopis paní ředitelce. Popuzeně odpověděla, že jejich jídelníček je v pořádku, že byla na kontrole hygiena a nenašla pochybení. A vlastní jídlo mi nosit nedovolí. A odkázala mne ještě na vedoucí jídelny. Vedoucí jídelny na můj dotaz na změnu v jídelníčku ZAJÁSALA!!!!!!! Prý se snaží už nějakou dobu, ale naráží na nepochopení shora a tak touží po dalších lidech zdola, co by jí to pomohli nějak prorazit! Tak se k ní chystám na poradu, zda by se nám něco společnými silami pomohlo (snad přesvědčím i pár kamarádek). A ještě jsem se chtěla zeptat maminek, co jejich děti mají potravinovou zátěž. U nás to je na 99 procent zátěž na mléčné výrobky (psala jsem do poradny, je to pár týdnů, asi jsem spadla do spamu). Ale jak se tak ptáme přítele googla, tak se to ověřuje eliminační dietou. Ta mi to potvrdila. Ale jak bych mohla do školky přinést papír, že malá mléko ne? To by mi měla věřit doktorka a napsat mi papír? Nevíte někdo?

  • Záleží na doktorovi, jestli máte slušného a dá se s ním bavit, tak by vám to měla napsat. Možná vás pošle na testy, ale ty to často neprokážou, určitě bych to zkusila, nebo bych hledala pediatra, který vám jako matce dítěte bude věřit a i vám to pro školku napíše.

   • já mám doktorku, se kterou si zásadně nerozumím a atmosféra je vždy napjatá (kvůli očkování), ale do přihlášky do školky mi bez problémů napsala to, co jsem jí nadiktovala, že dcera nejí, aby neměla ekzém. V jedné školce vyžadovali další extra potvrzení od Dr., naštěstí jsme se na poslední chvíli dostali jinam, kde jim stačilo info z přihlášky. na základě toho jsme podepsali „smlouvu o ind.stravování“ a jídla, která složením nevyhovují, má svoje. Jelikož mlíko je skoro všude, tak většinu má vlastní.

     • Dáda očkovaná je. Tehdy jsem nevěděla. Problém s dr. mám kvůli Vašíkovi (ten měl hexu odloženou). Nejvíc ji ale vytáčí, že trvám na tom, aby byl pro očkování zcela zdráv.

      • Tady je nová petice proti tomu nesmyslu, co teď politici vymysleli ohledně očkování:
       http://e-petice.cz/petitions/petice-proti-represivnimu-pristupu-statu-v-otazce-ockovani.html

  • Na tomto komentáři je vidět, jak je to někdy problém prostě v lidech, kteří jedou jen podle norem a nepřemýšlí o tom, jak by to mohlo být jinak. Navíc poznatky jsou dneska už také úplně jinde. Skvělé je, že vedoucí jídelny má pochopení. Tam bych tlačila co to jde.

  • Zkuste se objednat k paní doktorce Strnadelové. My k ní jezdíme a díky tomu mám potvrzení do školky a stravu každý den vozím vlastní. V první školce nebyli moc nadšení, ale nakonec jsem uspěla. Po roce jsem změnila školku, kde je příznivější klima, ale potvrzení od lékaře je nutné. Držím palce. Čím víc nás bude, tím dříve dojde snad k nějaké změně.

    • Napsala tam, že vzhledem k zdravotnímu stavu dítěte nedoporučuje ve stravě mléčné výrobky, cukr a brambory. Paní doktorka má razítko neurologa (nebo podobné specializace).

 5. Tak už jsem konečně něco sepsala, to bude pan ministr koukat :)
  Když ho budou takto rodiče bombardovat, tak na to prostě musí
  reagovat.Chtě nechtě.

  • Ale jo, Daničko, reagují. Už mi přišla odpověď. Bla bla bla bla bla bla bla… Že o tuhle aktivitu nestojí, nepotřebují, protože všechno znají sami. A nejsou přímo proti iniciativě, ale pouze proti některým jejím postupům. Dopisy budou chodit všem stejné, takže zas tak práce jim to nedá, odnese to jen sekretářka, která ten jeden dopis bude všem odesílat.

 6. Ministerstvo tenhle projekt nepodporuje zřejmě proto, že konkuruje jejich vlastnímu a to „Pohyb a výživa“. Na základní škole mých děti to s velkou pompou vyhlásili na začátku školního roku. Jsou dokonce pilotní školou. zítra máme seznamovací rodičovskou schůzku, tak jsem opravdu zvědavá, s čím přijdou. pro zajímavost posílám odkaz http://www.zs-janskeho.cz/index.php/147-jsme-pilotni-skolou

 7. Tak tohle se považuje za nevyšší stupeň sebevědomí. Tedy slušní lidé to spíš nazývají arogancí, ale asi je to úhel pohledu. Jejich postoj stojí za zamyšlení. Na toto chování přesně sedí citát:„Abys v životě uspěl, potřebuješ dvě věci: nevědomost a sebevědomí.“ Mark Twain
  Aby nedošlo k omylu, mám na mysli tento příspěvek:

  Od založení naší iniciativy jsme usilovně přemýšleli, jak oslovit co nejvíce škol v České republice. Minulý týden to MŠMT udělalo za nás, když rozeslalo stanovisko k naší činnosti. Ač stanovisko nemá s realitou připravováného programu Skutečně zdravá škola nic společného, neboť vzniklo na základě nepochopení a neznalosti našich interních materiálů, reklama to pro nás byla skvělá a velmi rychlá. Jako poděkování jsme dnes nechali zaslat kytici paní Jitce Krmíčkové, která celou věc vyřizovala. Bohužel nám odepsala, že kytici nelze přijmout a že je třeba, abychom si ji vyzvedli na vrátnici MŠMT, v budově B. Proto tedy nabízíme komukoliv z našich řad (rodičů, podporovatelů, sympatizantů), aby si kytici vyzvednul na uvedeném místě a udělal sobě nebo někomu jinému radost.

  Skutečně zdravá škola

  Jsme občanská iniciativa a usilujeme o změnu stravování ve školkách a školách.

  út · Veřejný

  To se mi líbí · Komentáře: 45 · Sdílet · Tato stránka se mi líbí · Nahlásit

  like
  To se líbí 3 uživatelům.

  Zobrazit předchozí komentáře

  Olda Reinberk
  zlobi caps lock?

  To se mi líbí · čtvrtek v 21:48

  Olda Reinberk
  „Tyhle kuchyne“ takze zobecnujeme? Keci v kleci. Ja jejich vysledky jejich osvety(SZS) vidim obcas na vlastnim taliri. Jo ke svacine treba dostanou zeleninovou pomazanku misto majky s glutamatem. Takze varianta majka je tedy lepsi Pavle? Pokud vim k veganskemu jidlu maji treba masovy vyvar a naopak, takze kdyz si prectes neci jidelnicek nekde neznamena to ze je to tak vsude.

  Nejaky lepsi navrh ohledne osvety-nebo je to snad vse v poradku pavle?
  Zdraví na talíři:

  Vzdělává pracovníky školních jídelen a pedagogy v Pardubickém kraji. Projekt realizuje ekocentrum PALETA. Toto jsou některé změny, které nastaly v jídelnách od září 2013 (projekt začal v dubnu 2013):

  Podařilo se přesvědčit paní kuchařky o tom, že se vyplatí dát si více práce s přípravou pokrmů (děti chválí, že je jídlo lepší a chodí si více přidávat i nová jídla
  Do jídelníčku byly zařezeny nové potraviny, např. bio mouka, mořská řasa, bulgur, pohanka, červená čočka, cizrna, jáhly, kvašená zelenina (pickles)
  Bylo zvyšeno množství zeleniny, sniženo množství cukru, začala se používat mořská sůl, špaldová a cizrnová mouka
  místo margarínu bylo zařazeno máslo
  bílé pečivo bylo nahrazeno celozrným
  každý den bylo zařazeno zeleninové jídlo jako druhý oběd

  Více zde: http://www.skutecnezdravaskola.cz/priklady-dobre-praxe/projekty/

  Projekty dobré praxe :: Skutečně zdravá škola
  skutecnezdravaskola.cz

  To se mi líbí · čtvrtek v 22:09

  Pavel PG
  „Do jídelníčku byly zařezeny nové potraviny, např. bio mouka, mořská řasa, bulgur, pohanka, červená čočka, cizrna, jáhly, kvašená zelenina (pickles)“ A K ČEMU TYTO POTRAVINY SLOUŽÍ? JSOU TO BEZCENNÉ KALORIE S NEKVALITNÍMI BÍLKOVINAMI. AUTOŘI TĚCHTO „ZDRAVÝCH ZMĚN“ NEMAJÍ VE SKUTEČNOSTI O VÝŽIVĚ DĚTÍ ANI PÁRU. ALE CO BYCH SE DIVIL, ŽE. TO JE U TZV. VÝŽIVOVÝCH PORADCŮ NORMÁLKA. SEŠKRTÁVAJÍ NEJCENNĚJŠÍ ZDROJE ŽIVIN A NAVYŠUJÍ PODÍL NEJVĚTŠÍHO ODPADU LIDSKÉ STRAVY. KTERÝ VÝŽIVOVÝ KURZ NA SVĚTĚ TUHLE PERVERZI UČÍ?

  Upraveno · To se mi líbí · pátek v 0:27

  Pavel PG
  „Takze varianta majka je tedy lepsi Pavle?“ VARIANTA MLÉKO NEBO JOGURT S VYSOKÝM PODÍLEM BÍLKOVIN JE VARIANTOU, KTEROU ŽÁDNÁ JINÁ VARIANTA NEPŘEKONÁ.

  Upraveno · To se mi líbí · pátek v 0:05

  Společnost pro výživu
  Studovala jsem působení školení v pardubickém kraji, a za největší problém považuji snížení mléka v jídelníčku dětí, které jim p. Slimáková doporučila, a jídelny ihned vydaly petice za změnu spotřebního koše a radikální snížení mléka v něm. Také si všimněte, že zde zmíněný jídelníček opravdu mléko neobsahuje. A není to jen jeden. Podívejte se na příklady jídelních lístků, které jsou vystaveny na stránkách Skutečně zdravá škola, a zjistíte, že většina z nich, by nikdy nemohly splnit spotřební koš. Proto také sdružení SZŠ proti němu bojuje, přitom, kdyby chtěli jít svou cestou a plnit, mají k tomu příležitost, protože vyhláška obsahuje laktoovovegetariánský spotřební koš, který by měl zajistit dostatek živin pro rostoucí organizmus. Ale ten se nepoužívá, protože pro standardně se stravující děti nemá využití, a alternativnímu stravování nevyhovuje mléko a živočišné bílkoviny vůbec. Je to problém, protože jednak výhradně rostlinná strava není pro děti vhodná a pak, tímto způsobem se stravuje velmi malé procento dětí. Ideální je to rozumně zkombinovat, některé jídelníčky na zmíněné stránce jsou rozhodně inspirativní.

  Upraveno · To se mi líbí · pátek v 8:17

  Patricie Kovářová
  SPV: Ano, jde o pestrost jídelníčku. Bohužel dnešní jídelníčky za pestré opravdu považovat nejdou To je z mé strany vše. Zjistila jsem, že s Vámi diskutovat bohužel nejde. Protože pro argumentaci jste schopní nalézt vitamíny i v párcích

  Upraveno · To se mi líbí · pátek v 10:54

  Společnost pro výživu
  Asi by se vitamíny našly i v párcích, ale to není podstatné, protože jednak tyto potraviny nejsou ve výživě zdrojem vitamínů a za druhé, ve výživě přece nejde jen o vitamíny. Nejprve musíme naplnit tři základní složky stravy, bílkoviny, tuky, sacharidy, a to ve správném poměru. Potom se zaměříme na mikronutrienty, a to jsou vitamíny a minerální látky. A všechno tohle má být ve správném poměru. A protože jednotlivé potraviny obsahují různé druhy nutrientů, musí se potraviny navzájem kombinovat a skládat z toho pokrmy. A věřte mi, že je to dost složité. Mohu si myslet, že syrová zelenina je to nejzdravější na světě, ale jen z ní tělo nevyžije. A tak je to se vším, neexistuje ideální potravina, která by obsahovala všechny potřebné nutrienty a ještě ve správném poměru. Je spousta úžasných zdravých potravin, ale nejlepšího efektu dosáhneme, když to správně zkombinujeme.

  To se mi líbí · pátek v 11:23

  Pavel PG
  Asi to bude tím, paní/slečno Kovářová, že vaše argumenty jsou neobhajitelné. Vy a vaši příznivci se opájíte, jak je strava od SZŠ plná minerálů a vitamínů, ale na to vůbec nejdůležitější – bílkoviny – jaksi zapomínáte. Pokud by autoři těch hrůzných jídelníčků, které jsem uváděl nahoře, věděli něco o dětské výživě, tak by pochopitelně omezili podíl obilovin na minimum. Obiloviny jsou nutričně vůbec nejhorší složkou lidské stravy následkem silného deficitu esenciální aminokyseliny lysinu, který je kritický důležitý pro syntézu tělesných bílkovin a je tedy naprosto nepostradatelný pro děti v růstu. V takových oblíbených veganských pochoutkách jako jsou obilné vločky nebo burizony může být navíc stravitelnost lysinu tak nízká, že byste možná své děti nasytila lépe, kdybyste je nechala křoupat stromovou kůru. Naše kalkulace ukazují, že nejjednodušší cesta ke zvýšení biologické kvality stravy vede přes snížení podílu obilovin, ne přes zvýšení podílu těch nejkvalitnějších bílkovin. Těžko totiž v lidské stravě najdete něco tak nutričně bezcenného jako obiloviny.

  Upraveno · To se mi líbí · pátek v 13:24

  Pavel PG
  Za obilovinami následuje ve výčtu prediktorů dětské podvýživy vámi oblíbená zeleninka a luštěniny. Zelenina je sice na tom po stránce „nutriční hustoty“ (tj. hustoty živin ve vztahu k přijatým kaloriím) nesrovnatelně lépe než obiloviny, ale problém je zase hustota živin v poměru k objemu. Naše žaludky nejsou nafukovací. Kromě toho, některé druhy zeleniny (jako např. rajčata a zřejmě i cibuloviny) obsahují látky, které lze označit za vyloženě protirůstové, protože potlačují hladiny růstového hormonu IGF-1. (Proto se zelenina osvědčuje jako prevence rakoviny.) Luštěniny jsou sice nejvýznamnějším zdrojem rostlinných bílkovin, ale tyto bílkoviny jsou špatné kvality (s výjimkou sóji). Dokonce ani kombinace obiloviny+běžné luštěniny, která je některými vegany považovaná za jakýsi Svatý grál, nezabezpečí kompletní spektrum aminokyselin a nemůže soutěžit ani s těmi nejhoršími zdroji živočišných bílkovin jako je kuřecí maso nebo některé sladkovodní ryby.

  Upraveno · To se mi líbí · pátek v 13:27

  Pavel PG
  Se živočišnými bílkovinami se může srovnávat jenom špenát a sója. Ve špenátu jsou ale mizivě koncentrované. Sója je spektrem aminokyselin na úrovni vepřového masa, ale ouha – obsahuje tzv. antinutriční faktory, které využitelnost aminokyselin aktivně blokují. Reálně je tedy na tom zhruba jako kuřecí maso. Výjimkou jsou koncentráty sójových bílkovin, které jsou dobře stravitelné. Vyšší stravitelnost se uvádí i u fermentované sóji, ale žádná konkrétní data jsem zatím nenašel. Každopádně tempeh vyhlíží jako výrazně lepší alternativa než sójové mléko a tofu (alespoň podle dat, která mám k dispozici). Ale zas ty fytoestrogeny… (Pokud můžu mluvit za sebe, já bych to tedy nežral.) Když to shrnu… Proč to komplikovat? Dávejte dětem ke svačině vždy mléko nebo vysokoproteinový jogurt, k tomu do stravy přidejte červené maso, ovoce, sýry a tvaroh, sem tam zeleninu, luštěniny, bílé maso, nějakou tu obilovinu. Líp to už vymyslet nejde. P.S:. Na závěr vám prozradím velké tajemství: Většinu zdravotních účinků zeleninky, po které jste tak posedlí, zastane plnotučné mléko – a to při objemu živin, který se nedá vůbec srovnávat.

 8. Tak z tohohle rozhovor jsem vážně paf https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=635876349844798&id=166632470102524&refid=17. Hlavně pozor na obiloviny! :)

  • Já ani paf nejsem. Pavel PG mi připomíná zde párkrát diskutujícího Dietologa. Ty argumenty svědčí jen o tom, že mají mozek v mlze z jídla. Zažila jsem to sama, takže vím, jaké to je. Taky je velmi zajímavé, že většina lidí obhajující úžasně zdravé stravování ve školních jídelnách jsou přinejmenším oplácaní. A zdravím na pohled rozhodně nezáří. Zajímalo by mě, kolik každý z nich bere léků a doplňků. Kolik z nich má alergii, ekzém, bolesti hlavy, vyoperovaný žlučník… a jak zdravé mají děti. Prostě kecy v kleci, myslím si o tom své :-)

 9. Navíc ministr školství a ministr zdravotnictví chtějí ze základních škol odstranit automaty na sladkosti (což je chválihodné), ale mají být nahrazeny automaty na mléko. To už tady přece jendou bylo, navíc mléko bylo dotované státem. Jak napsal MUDr. T. Lebenhart: Akci „Mléko do škol“ považuji za hazardování se zdravím dětí.

  • Zdá se, že mlékárny měly větší rozpočet na „marketing“ než továrny na sladkosti….

   • moje kamarádka to mléko (z toho automatu) ochutnala, protože její dcera to nadšeně koupila i spolužačkám, které nepřišly … a prý je to mlíko+strašně cukru a strašně škrobu a nějaký ochucovadla (nevím, jestli ovoce nebo zas umělotina), ale prý celkově sladký přeslazený hnus … tak jestli je to lepší než čipsy a cola ???

 10. Pridam se take rada jako rodic i jako zrizovatel soukrome MS, kterou nuti k dodrzovani nesmyslneho spotrebniho kose.

  • Předevčírem jsem taky posílala mail. Jsem zvědavá, jestli přijde nějaká odpověď, jsem si o ni totiž řekla.

 11. A to já se moc ráda přidám! Historka, kterak hotelová škola považovala za nemožné zajistit stravování celiakovi, již u nás zdomácněla, tak ať se pobaví i na ministerstvu :-D A faktem je, že člověku to hlava nebere, když čte názory lidí, kteří u nás a o nás rozhodují. Jako by žili někde jinde. Jako by si každý den ráno dali pár oblbováků. Jako by nemysleli. A přemýšlím, jestli by hlavní podmínkou výkonu jakéhokoliv povolání, ve kterém jde o veřejné blaho, neměla být podmínka: Schopen dohody, kompromisů, přijetí jiného názoru :-)

 12. Zobrazit všech 37 komentářů

Komentujte
Vaše jméno

Jméno uložíme a zobrazíme, váš e-mail nezveřejníme. Zásady ochrany údajů.

SDÍLEJTE PŘÍSPĚVKY - získejte členství v Klubu JJ nebo jeho prodloužení. Jak to funguje?
Autorem článku je Eva Cikrytová
Se změnou jídelníčku jsem se zbavila mnoha zdravotních potíží, se kterými si medicína nevěděla rady 30 let. Jídlo, vaření, psaní a šíření zdravého životního stylu se stalo mojí vášní. Je mi čím dál lépe a konečně mám své zdraví ve svých rukách. Celý příběh
Předchozí článekPitný režim
Další článekPrázdniny jinak