Domů > Magazín > Jídlo pod lupou

Česká super potravina – moruše

Celé léto se dají sklízet. Jsou sladké a mají široké využití. Moruše obsahují vitaminy C, E a některé ze skupiny B. Najdete v nich také fosfor, vápník, pektiny, karoten, organické kyseliny, draslík, železo, hořčík a křemík. Moruše jsou plné přírodního antioxidantu resveratrolu, takže se odvážím napsat, že se jedná o superfood potravinu. Víte, jak vypadají a co s nimi?

Morušovník

Jedná se o ovocný strom, který se může dožívat až stovky let. Plody morušovníku se nazývají moruše a jsou podobné ostružinám. Existuje až 15 druhů, u nás jsou nejznámější bílé (Morus Alba), černé (Morus Nigra) a červené (Morus Rubra). Morušovníky milují teplejší oblasti, ale v ČR jsou známé případy, kdy přežily i chladnější místa. Často je lidé míjí bez povšimnutí v parcích a alejích, kde jsou pro každého volně dostupné.

Historie

Před stovkami let byl morušovník rozšířen a hlavně oblíben po celém světě. Evropané, Egypťané i Řekové ho znali od středověku. Nejznámější druhy pochází z Asie a z Ameriky. Naši předci ho používali v hedvábnictví – chov housenek bource morušového byl velmi úspěšný, dále v léčitelství a k barvení. Měl široké zastoupení v kuchyni – moruše spolehlivě nahradily cukr. Usušené a namleté plody sloužily jako mouka či k barvení vína.

Současnost

Morušovníky najdeme téměř všude po ČR. Dokonce existuje Mapa moruší, ale určitě jich je víc, než na mapě najdete. Koukněte se po svém okolí. Pokud uvidíte na zemi podezřelé množství ostružin, tak zvedněte hlavu – nejspíš stojíte pod morušovníkem.

Kdy kvete, zraje a jak chutná

Morušovník kvete poměrně brzy – začátkem května. Moruše rostou na větvičkách ve skupinkách, mají válcovitý tvar a velikost až 3 cm. Dozrávají od poloviny června až do srpna, sklízet tedy můžete celé léto. Pozor! Moruše jsou kvalitní barvivo.
Chuť moruší je nasládlá, sladkokyselá – záleží na druhu. Nejsladší jsou černé.

Využití v kuchyni

  • čerstvé – nejsou na dlouhé skladování.
  • do dezertů – všude tam, kde byste použili jakékoliv jiné ovoce
  • zavařeniny, marmelády, chutney, kompoty, šťávy či sirupy
  • jdou i zamrazit a poté z nich můžete zkusit umixovat zmrzlinu nebo v zimě použít do dezertů
  • víno
  • sušené – rozemleté poslouží na oslazení kaší, jogurtů, dezertů, buchet, koláčů, příměs do mouky či jako barvivo

Využití mimo kuchyň

  • Hedvábí – morušovník se používá k výrobě pravého hedvábí. Jeho listy jsou jedinou potravou housenky motýla bource morušového.
  • Dřevo a okrasné dřeviny – v Japonsku se ze dřeva vyrábí speciální soudky, v Turecku pak hudební nástroje. Některé druhy jsou hojně užívány jako okrasné stromy.

    Znáte moruše?

    Rostou ve vašem okolí? Sbíráte je? Co s nimi děláte? Podělte se s námi o svoje zkušenosti s tímto zapomenutým ovocem, které se pomalu vrací na výsluní. Bohužel zatím obvykle jen v sušené formě, navíc dovezené z daleka a za velké peníze.

 

Zdroje: wikipedia, pixabay, zahrada centrum, abeceda zahrady

PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?

Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !

Jsme Přéma a Evča, manželé, kteří milují dobré jídlo, zdravou domácnost a rodinnou pohodu.

5 lidí už poděkovalo za článek.

Buďte první, kdo napíše komentář

Vyzkoušejte také

55
8

Máte pár kilo navíc? Tipy, jak se jich zbavit a začít zdravěji

Na nic nečekejte! Vyzkoušejte těchto 14 snadných tipů, jak zatočit s kily, únavou a zdravotními neduhy.
13
8

7 tipů, jak co nejlépe zužitkovat nadúrodu ovoce a zeleniny

Máte bohatou úrodu ovoce a zeleniny a nestíháte ji spotřebovat? Mrkněte na tyto tipy a zazásobte se na zimu.
24
2

Jak získat výhody aspirinu bez nežádoucích rizik? Obsahují ho i potraviny

Aspirin známe všichni. Díky své léčivé látce kyselině salicylové nám pomáhá při chřipce, nachlazení, anebo ho bereme jako prevenci proti kardiovaskulárním ...