Také se vám svírá nitro při pohledu na černé, zkažené nebo zcela chybějící zoubky u velmi malých dětí? Tento pohled se mi vryl hodně pod kůži a nikdy jsem to nechtěla dopustit. Ale s prvním synem se to až tak nepovedlo. Než jsem se dostala k opravdu zdravému jídelníčku, uplynulo mnoho let. Vyzkoušela jsem si neblahé účinky syrové stravy. Na moje zdraví i na jeho zuby. Dnes mám "krásné" porovnání vlivu výživy dětí na zoubky u našich dvou synů.

Prvorozeného bolelo bříško po všem

S prvním synem v těhotenství jsem jedla poměrně dost konvenčně, sladce, kupa bílé mouky. Po jeho narození jsem se snažila jíst lehce, “zdravě”, ale byla jsem úplně mimo – brambory, mrkev, vařené ovoce, rýži. Zkoušela jsem, po čem ho nebude bolet bříško, nedočkala jsem se. Nikde luštěniny, zeleniny pramálo a ještě to bylo období MLM koktejlů. Zase samé rychlé cukry.

Zkoušela jsem raw stravu

Jak syn rostl, z tolika stran se hrnuly přechvalné ódy na raw (tzv. živou) stravu, až jsem se rozhodla ji vyzkoušet. Koupila jsem kvalitní mixer, později i odšťavňovač. Jedla jsem opravdu velká kvanta ovoce, koktejly, sušené ovoce, různé kuličky. Syn toto vše jedl se mnou. Až později jsem přidala zeleninové šťávy. Byla jsem závislá na sladké chuti. Po sladkém jídelníčku, obzvlášť šťávách, nás neskutečně začalo bolet trávení. Myslím, že v té době začaly mé zdravotní problémy, o kterých jsem se dozvěděla o několik let později.

Neříkám, že na živé stravě není nic fajn, to ne. Ale když už, tak spíš v létě a s rozumem. Sama vím o nadšencích raw food a o tom, jak jejich děti mají zkažené zuby, neb jsou zahrnovány ve velké míře sušeným ovocem a je jedno, že je nesířené a bio. Sama za sebe tuto stravu neshledávám vhodnou. Nikdy nedokázala uspokojit mé chutě a zasytit mne tak jako JJ.

Syrová strava se na synových zoubcích velmi podepsala

Již ve dvou a půl letech jsme s hrůzou zjistili, že má zkažených několik zubů! Naštěstí jsme chodili a chodíme pravidelně k dobrému zubaři a ten nás uklidnil, že jsou to všelijaké pigmentové skvrny. Ale přísahám, že pro laika to vypadá jako kazy. Tu tečka na horní jedničce, nezměnitelné barvy na zubech, z boků stoliček načernalé fleky. Ptali jsme se čím to a dozvěděli jsme se šokující zprávu – zoubky jsou demineralizovány! Aha, tak jo, to nás opravdu nenapadlo, že mu vlastně chybí živiny…Z živé stravy?! V šesti letech mu byl vrtán první mikro kaz (odpovědnost už mu postupně předáváme – nebaví ho péče o chrup, nedal si říct a jí i konvenční a nejen sladké, byť ne pravidelně).

Před třemi lety, když jsem začala s JJ stravou jsem s překvapením zjistila, že se mu zoubky již nehorší, jsou stejné! A nebo když jí opravdu hodně zdravě, tak se mu dokonce v etapách i lepší! Hurá, tak v tento zázrak jsem opravdu ani nedoufala. Toto pozorování mne uklidnilo a jsem velice ráda za tento směr a jen jeden malý vrtaný kaz “až!” teď v šesti letech. Určitě by k tomu došlo dřív, kdybychom se stravovali dál jako dřív.

Teď už prvorozenému roste druhý chrup a je to již úplně na něm, jak se k tomu postaví. Zatím to pořád flinká 🙂  Pro mě je to nepochopitelné, já čištění zubů miluji! Ale je pravda, že se tak stalo až v dospělosti, jako dítě i dospívající jsem to tak vážně nebrala. Tak už víme, po kom to má 🙂 .

Druhorozený jedl Jinak od prvních příkrmů

Ve druhém těhotenství mi vyhovoval veganský jídelníček, ale o JJ jsem ještě nevěděla nic, kromě toho, že tento projekt existuje. Zmínila se mi kamarádka, ale to jsem zatím ani zběžně nekoukla na stránky. Byla jsem od raw období chronicky nemocná a nevěděla jsem to. Přišlo se na to během testů v těhotenství. Měla jsem gynekologické obtíže a pokročilý zánět v močovém měchýři. Dále hrozilo zasažení ledvin. Nepohodu jsem cítila, ale byla jsem zvyklá bolest snášet a nebýt citlivka. A to se málem nevyplatilo. Nebýt těhotenství, nevím, co a jak by se mnou bylo.

Zpátky k jídelníčku. Nic moc. Často jsem jedla kombinaci ovoce, obilí a to na uzdravení nebylo dobré. Věděla jsem to, ale ze začarovaného kruhu jsem se sama nedokázala dostat. Při životě mě držela probiotika. Psychika byla velmi oslabena.

Od synových tří měsíců jsem začala zavádět JJ stravu, s různými výkyvy syn takto jedl od prvních příkrmů. Musím se smát při pohledu na jeho zoubky, v kombinaci, jak to má s kartáčkem a jak reaguje zubař. Jste zvědaví?

Zoubky jako perličky

V těhotenství tedy strava opět nic moc. Ale mám pro vás dobrou zprávu! I když vám to v těhotenství třeba také nešlo zdravě, ani trochu dle JJ, i tak vaše dítě může mít nádherný chrup, když s touto stravou začnete buď od kojení, nebo později, s příkrmy. Samozřejmě čím dříve tím lépe! Už v prenatálu se buduje jejich zdraví včetně zubů.

Náš čerstvý tříleťák zrovna před pár dny potěšil pana zubaře pohledem do dutiny ústní. Pan zubař mu div neplácal po zádech: “Dobře to děláš, kamaráde! Paráda, jen tak dál!”

Fakt se směju! Protože ON a čištění zubů??? Ne, sociálku prosím na nás neposílejte. Aby se neřeklo, letem světem mu je sem tam čistíme. Ale ono, když člověk zdravě jí, tak to ani není tak potřeba. Navíc nám u něj ke zdravému chrupu přispívá to, že je na bezlepkové dietě a nedělá mu dobře ani přehršel sladkého (ani ovoce, obilí na sladko), takže ani není moc po čem by se mu zoubky kazily. Přešlapy v jídelníčku vedou k ekzému a to nám za to nestojí. Věřím tomu, že i když vaše dítko nepotřebuje bezlepkovou dietu, může mít suprový chrup. Je tady spousta dalších maminek s podobnými zkušenostmi, nemýlím se, že? 🙂

Juniorka ještě zoubky nemá

Upřímně jsem moc zvědavá, jak to bude mít naše malá. Je třetí v řadě a na této stravě je “nejvíc”, tedy od základu. Už před početím, pak v těhotenství a až přijdou příkrmy, budou samozřejmě podle Jíme Jinak. Tuším, že lepek pro ni také nebude ideál, po sladkém ji také bolí bříško, tak že by zase zoubky jako perličky? Moc jí to přeji, já je neměla a nemám. Jen díky JJ stravě si zuby držím v dobré kondici.

A jaké máte vy zkušenosti s chrupem svých ratolestí?

Pomozme jim v začátcích a naučme je zdravě jíst. Jde to i hravě. Buďme jim příkladem, když už víme jak na to!

Hubneme do plavek online: Shoďte 5 kg za 14 dnů

38 komentářů. Jak to vidíte vy? Napište komentář.

 1. U nás se zubami je to tak, že já co jj a zuby si myji zodpovědně, mám s nimi problémy-moje zubařka mi říká, že to mám z kousání toho zrní:((, manžel-masař, kuřák, piják kávy má zuby zdravé, syn jj – má zuby zdravé a vnučka vždy zoubky měla jak perličky bez jediného kazu, v posledním roce v MŠ dostávají za cokoliv bonbony:((, tak už měla tři malinké kazy.

  • Z kousání zrní to nebude, Naďo :-)) A u manžela uvidíte. Někdo hřeší na svoje dispozice, ale jak to sleduju v čase, tak na spoustu lidí dojde. Mě se tolik lidí na začátku smálo, že jídlo tak řeším, že oni jedí normálně (nebo mnohdy příšerně nezdravě) a nic jim není. To byste viděla, kolik lidí za ty roky řeší vážné zdravotní problémy…Uvidíte, jak to bude u vás, třeba se vám zuby spraví a jemu časem pokazí. Jeden takový můj hrdý známí si zrovna lehce po šedesátce musel nechat za strašné peníze udělat všechny zuby nové. O bolestech, které si s tím zkusil ani nemluvím. Zajímavá je diagnostika podle zubů. Ten kdo to umí, se podívá do pusy a řekne, který orgán je nemocný i jaké vztahy nejsou v pořádku. Každý zub totiž k něčemu náleží, je to fakt zajímavé.

   • + např: horní zuby jsou naše sny, přání, touhy, spodní skutky. Levá polovina minulost, pravá budoucnost. Velikost, síla, uspořádání horních jedniček je vztah našich rodičů.. a je toho mnohem víc, jak píše i Eva a spousta zajímavého volně k dispozici na internetu. Doporučuji 🙂

   • Ze zrní to není, doktorka si mě jen dobírá. Mám ale stále ještě více zubů svých než korunek :)). Diagnostika podle zubů na mě v některých případech sedí.

    • Náš zubař taky pořád špičkuje – myslím, že mu to dost vrtá v hlavě. Vždycky o jídle mluví on :-)))

 2. Tak u nás (zejména u mě) to byla dřív hrůza, ale co jsme přešli na JJ, tak říká naše zubařka: “Vaší rodinu mám ráda, vy jste holky takové bezúdržbové.” 🙂 Žádné kazy, žádný zubní kámen, žádné leštění. Jo, leštění jsem absolvovala pouze jednou, ale to bylo tím, že jsem se asi měsíc před zubařem nechala ukecat na šálek černého čaje. A šup, už byly zuby obarvené. Zlatá bancha, od té doby si jí nosím v kabelce a na návštěvách prosím jenom o horkou vodu (někdy jen hrnek, protože vodu mívám v termosce, ale to už na mě lidi koukají fakt blbě).

  • To jsou dobré zprávy, Petro, graguluji ke zdravým zubům! Lidi koukají divně i na nás, ale my jsme zvyklí, bývají z toho zajímavé seznamovačky 🙂

  • Peti, tak to vám závidím, mě tedy bancha velmi obarvuje zuby (a i vel i vysušuje) i slabounká, takže tu jsem teď dlouho nepila, bylinky mě také obarvují zuby, ale bez těch být nechci, tak musím střídmě.. a bílé zuby asi nikdy nebudou, ale hlavně když budou zdravé..

   Gratuluji k rychlým prohlídkám u zubaře! 🙂

 3. nám se u dětí prudce zhoršily zuby ted v létě, byla vedra, měla jsem strach o pitný režim, vody si vždy lokly lehce, tak jsme sem tam dali džus a to je to nejhorší, to se rozválý po celé puse…..v červnu jsme byli bez kazů, a v srpny s kazy, taková rychlost. řešila jsem to hodně a nej rada asi je, že pokud zhřešíte lízátkem, bombony, tak hned poté čistit zuby. naše holky to už vědí, že jestli bude lízo, tak je pak nástup do koupelny a čistíme.

  • Kari, díky za zkušenost. Je to vážně rychlé, jak se může stav zhoršit, naštěstí to funguje někdy i naopak. Mě se před časem při studiích zhoršil jídelníček, doktor hlásil kaz a chtěl vrtat, já řekla ať mi dá čas, že vím, z čeho to mám a už budu doma jíst zase po svém a od té doby za dva roky už ani jednou o kazu nepípl. Díky za praktickou radu, “když už”. Přodám další – je dobré to zapít čistou vodou, ještě lépe zásaditě působící bančou a zajíst umeboškou. Ideál je samozřejmě se tomu vyhnout. O slazených nápojích jsme psali zde https://www.jimejinak.cz/6-duvodu-proc-prestat-pit-slazene-napoje/

   • Evi, a co konkrétního pomůže na menší kaz? zvýšená konzumace brokolice,…? Dceři našla paní doktorka kaz, tak bychom měli asi 3 týdny na poléčení…děkuji

    • Bilkorji a kolik je dceři? Na léčení/dezinfekci je super kloktat kokosový olej, 2x denně cca 15-20min, ale určitě i 5-10min je fajn. Výplachy šalvějí, heřmánkem, co se týče stravy, vypustit vše sladké i veškeré ovoce a i 7 sebe mám vyzkoušené, že se zuby zhojí..

    • Prostě jíst podle Jíme Jinak, nic speciálního. Zeleninu máme v každém jídle a není to jen brokolice 🙂

 4. Taky si myslím, že stav zubů je hodně individuální – znám holku, co jí vegansky a zuby si čístí 3x denně, přesto je u zubaře přibližně každej měsíc:(

  Jinak se omlouvám za názor, ale že někdo tříletýmu dítěti čistí zuby “semtam, aby se neřeklo” mi hlava nebere.

  • Všechno je individuální, to je jasné, jsme každý jiný. A co člověk, to názor, takže je v pořádku, že ho máte. Já mám zkušenost, že mnoho maminek nestíhá dětem zuby čistit poctivě, mnoho dětí se taky s maminkami pere a je to každovečerní boj, který při narození druhého nebo třetího miminka leckterá vzdá. A tím spíš, když má dítě zuby zdravé 🙂 Taky jsme to nezvládali podle původních představ. Jedno dítě jsem sotva dokojila a uspala, druhé chtělo kakat a první se vzbudilo. Zapomněla jsem druhému umýt zoubky, protože první plakalo a druhému jsem zrovna myla zadeček. Večery s malými dětmi jsou náročné, minuty letí…Já to moc dobře znám. A jsem ráda za každou maminku, která má odvahu napsat své zkušenosti a jak to doopravdy doma mají. Cením si toho, že Neli si na nic nehraje a otevřeně napsala jaké má zkušenosti. Takových žen je málo.

   • Omlouvám se, asi jsem to napsala víc ostře, než jsem to myslela.
    Jen mám kolem sebe kupu maminek, co dětem zuby nečistěj, perou do nich sladký od rána do večera (to vím, že vy neděláte) a pak si mě stěžujou, proč maj ty jejich děti kazy a naše ne? Jsem už na to “alergická”. Skoro mi to přijde, jako by někdo řikal “Nevíte, proč mě ta noha bolí? Já si na ni zrovna pustil kámen, ale vůbec netušim, kde se ten pocit bere!” 🙂

    My se snažíme naučit děti čistit zuby poctivě, protože nevíme, co budou jíst v budoucnosti…

    • Joo, v pohodě, já tomu naprosto rozumím 🙂 Ale když mám být upřímná, tak to právě u nás je dost podobné. Až teď si ta starší zuby čistí víceméně od sebe a ta menší po dvou připomínkách. Ale mají je taaak rychle vyčištěné :-))) Myslím, že trochu hraje roli i to, že mají v ústech příjemně. Já sama si kolikrát uvědomím, že už se chystám do postele a zuby jsem si neumyla a tak se do té pusy “podívám” a chvíli váhám: “Myla jsem je nebo nemyla?” Protože jak používáme přírodní pasty, tak ani nemáme ten klasický mentolový odér :-)) Já jsem taky alergická na stěžování maminek v mém nejbližším okolí. Zvlášť těch, co nás znají dlouho, byly na našich kurzech, celý rok děti perou sladkým a tím nejhnusnějším mlsáním jako čipsy, kola apod., a pak mi volají, jestli bych jim neporadila, co teď s tím jejich, že už má zase nudle a doktorka mu chce trhat mandle, co by mu jako měla nasadit za léčbu. Já vím, že je to o celkové změně a oni chtějí kouzelnou přírodní pilulku 🙂

  • Bugino, děkuji za komentář. Ano, je to velmi individuální, pochybuji, že zrovna já bych někdy měla zářivě bílé zuby, když tomu tak nebylo ani v dětsví. Ale kdo ví? Třeba..

   Co se týče Vaší kamarádky, škatulka veganský jídelníček není všespásná a všeříkající. Vybavila se mi slova jednoho moudrého jogína, který též byl na veganském jídelníčku (již 17 let), měl značné bříško a fit se necítil. Sám říkal, že to, že jí vegansky, neznamená, že jí zdravě. V jeho případě to byly zrovna přehršle brambůrek a jiného zobání a rychlého jídla.. bylo by třeba mít mnoho informací o Vaší kamarádce, aby se dalo nějak vyvodit, co a jak může být příčinou a co důsledkem..

   • Ano, máte pravdu, taky znám vegetariánku, která má jako základ jídelníčku hranolky, bagetu, kečup a sladký lupínky:))

    Ale někdy je kazivost zubů opravdu trochu rodinná záležitost. Tato veganka jí opravdu dost vyváženě a zdravě, cukr nejí vůbec a zuby se jí opravdu doslova rozsypávají.
    Jeden z jejích rodičů to má taky a vpodstatě ani zubařka na to nemá radu.

    • Holky, doporučuji si nastudovat epigenetiku – dědičnost je podle posledních desetiletí výzkumů jen 1% toho, co ovlivňuje naše zdraví. Téhle holce mohlo být zaděláno na špatné zuby třeba v těhotenství maminky anebo možná jede ve stejných emočních vzorcích jako rodiče, proto má stejné potíže. Vůbec nechci soudit nebo hodnotit, spíš ukázat, jak je těžké posoudit něčí strava a vliv na zdraví, když druhým lidem do hlavy ani do talíře nevidíme. Každý jsme strůjce svého štěstí. Něco zvládneme pochopit, překonat, přijmout, něco třeba ne.

 5. Ja má děti 3 a 5 let. Syn jedl do 3,5 roku konvenčně, do 5 let měl konvenční stravu ve školce. Nedávali jsme mu slazené nápoje, džusy, kupované sladkosti,od 3,5 roku žádný cukr ( kromě toho, co snědl ve školce). Do 3,5 roku měl zuby jako perličky, s JJ stravou se mu udělalo hodně pigmentací a bojujeme s tím dodnes. Dcera začala jíst dle JJ v 10 měsících, u zubaře jsme byli ve 14 měsícíh poprvé, zrovna ji dorůstaly horní jedničky- zubařka se zhrozila, že je má odvápněné. Dodnes má uprostřed jedniček pigmentovanú čáru a už i u dvojek. Takže nemůžu z toho posoudit, jaká strava je lepší. V JJ stravě je hodně barevné zeleniny, která může ty pigmentace dělat nebo přispívat u někoho, kdo má k tomu dispozici ( má v ústech pigmentotvorné bakterie). Syn měl hežčí zuby před JJ stravou- předsa jenom maso a mléko vám zuby nezbarví. Stav chrupu je podle mě taky hodně individuální- znám lidi, kterí si nečistí zuby a jedí
  konvenčně a mají zdravé krásné zuby.

 6. Ano, svira se mi hrdlo! Naše malá, pocata už při jj stravě má v roce a půl jeden zub oddroleny, jeden zcernaly a další z vnitřní strany bohužel asi kaz. U zubaře jsme ještě nebyli, protože stále nemůžeme vhodného najít. Nenecha si moc dobře čistit 😥 téměř neustále vyžaduje kojení. Snida polívku, svaci vařené ovoce, někdy kvaskovy chléb, oběd většinou odmítá, ať se snažíme jak se snažíme, večeře taky nic moc.. Hodně nás to trápí. Nikdy neměla mléčny výrobek, cukr a stejně máme takové trápení.

 7. Neli, jak já s tebou ve všem souhlasím. Já si taky pošla RAW stravou (šťavili jsme ty kvanta ovozele), já ještě preferovala ovoce před zeleninou, tak i nafouknutá. V létě to bylo dobrý – bylo to vlastně takový pročištění, ale podzim a zima mi dali zabrat. Měla jsem i velmi citlivé zuby (po citrusech). Jsem ráda, že jsem si po tomhle, našla stravu, která mně vyhovuje a dělá dobře na těle i duši. Nedávno jsem byla na dentální hygieně a nebylo, co čistit a odstraňovat. U vnoučka téměř tříletého (v lednu mu budou) vidím, že čištění kartáčkem zase tak velký vliv nemá, a jak píšeš čistí letem světem a má zoubky jak perličky a žádný kaz (na kontrole paní zubařka pouze konstatovala – je vidět, že nejí a nepije sladké). Má rád zleninu. Miluje fazole adzuki a ty, ač jinak jí už i přiborem, vybírá po jednom a vždycky říká babí, to je taková dobrota. Opravdu strava dělá divy a je jen na nás, na jaké dobroty dětičky naučíme.

  • Irmi, to je báječné! Mě takhle mladší synek prahne po polévkách po ránu, to je též krásné pozorovat 🙂 a když víc ovoce , tak hned hlásí, že ho bolí bříško a je viditelně nafouklý, je na tu stravu hodně citliví a ve finále je to skvělé po mnoha stránkách. Ať je takových dětiček co nejvíc 🙂

  • Je to tak, děvčata. Naše holky to s čištěním taky nepřehání, flákají to od mala a já nemám čas je pořád kontrolovat a honit zpátky do koupelny. U zubaře jsme byli minulý týden – ani jeden kaz na zbylých mléčných zubech, ani jeden na těch druhých. Je jim 6 a 9. Vyrostly na téhle stravě, bez mléka, bez cukru.

 8. Zobrazit všech 38 komentářů

Komentujte
Vaše jméno

Jméno uložíme a zobrazíme, váš e-mail nezveřejníme. Zásady ochrany údajů.

Předchozí článekTýdenní jídelníček 5
Další článekCuketovo-mrkvové muffiny