Domů > Magazín > Blog

Země na talíři – filmový festival zdarma na Jíme jinak

Pokud se zajímáte o to, co jíte, jak se potraviny pěstují, o ekologii nebo farmaření, bude se vám následujících 12 filmů líbit. Jde o filmy z Francie, Belgie, Itálie, USA, Slovenska a dalších zemí. Osm z těchto filmů se vysílalo v kinech v rámci festivalu Země na talíři na podzim. Ve spolupráci s organizací Glopolis se nám podařilo získat licence pro promítání filmů online, což je naprosto unikátní počin v České republice!

To musíte vidět

My jsme s manželem festival Země na talíři na podzim navštívili a od té doby přemýšlíme, jak tyto filmy dostat do místní knihovny, do škol, zkrátka všude. Máme pocit, že by je měl vidět prostě každý. Ač se sami aktivně zajímáme o témata, které filmy přinášejí, bylo pro nás jejich shlédnutí velmi důležité a v mnoha ohledech nás to inspirovalo.

Jaká témata vás čekají

Jedná se o dokumenty, které přinášejí autentičnost, svědectví, inspiraci i moment prozření. Tyto filmy vám pomohou zorientovat se  a lépe porozumět spletitým problémům dnešní doby, kterými témata jako zemědělství, výživa a hlad ve světě bezesporu jsou. Možná se po jejích shlédnutí zcela změní váš postoj i vaše představy o světě. 

Promítané filmy zachycují různé aspekty výroby potravin ve světě a problémy, jež se objevují napříč kontinenty. Odhalují také provázanost naší každodenní spotřeby potravin se situací v rozvojových zemích. A co je snad nejdůležitější – nabízejí možné způsoby, inspirace a řešení jak se s těmito problémy vypořádat.

Filmy, které vám přinášíme představují témata spojená s plýtváním jídlem, konzumací masa, palmovým olejem, ztrátou rozmanitosti zemědělských plodin, městským zahradničením a dalšími.

Osm z filmů uvedeme postupně v premiéře a jedné repríze, čtyři filmy jsou ke zhlédnutí kdykoliv. Program a ukázky z filmů a možnost diskutovat o zhlédnutých filmech najdete zde. Nyní si tyto filmy z celého světa můžete pustit s českými titulky doma v čase, kdy se vám to hodí! Stačí si rezervovat vstupenku a je to.

Festival vám přinášíme úplně zdarma

Online festival ekologických filmů je celý naprosto zdarma! Asi se ptáte, jak je to možné, když posbírat informace, natočit filmy, sestříhat je a přinést až k vám, divákům, zabralo spoustu úsilí mnoha lidí. Tvůrci a všichni zúčastnění v projektu považují sdělení filmů za natolik zásadní, že se rozhodli je sdílet zdarma – zkrátka musíte vědět, co se opravdu děje

Dopady našeho chování

Každý devátý člověk na světě stále trpí chronickým hladem, jako lidstvo konzumujeme tolik masa, že bychom potřebovali třikrát větší planetu, a třetina celosvětově vyprodukovaných potravin přitom skončí v odpadkových koších. Globálně se obchoduje více než kdy předtím, ale zároveň si čím dál tím méně uvědomujeme dopad našich každodenních činů na planetu a na prostředí kolem nás. Přitom každé sousto má za sebou příběh, který stojí zato vyslyšet!

Proč to děláme

Prostě si nemůžeme pomoct. Navzdory všeobecně rozšířenému postoji, že svět se nezmění a jsme zkrátka oběti doby a konzumu, věříme, že má smysl se globálními tématy zabývat a informovat o nich. Proto se festival Země na Talíři snaží vzbudit zájem o problémy globálního potravinového systému a rozkrývá skutečné příběhy našeho jídla.

Podpořte dobrou myšlenku a sdílejte

Čím více lidí bude vědět, jaká je skutečnost a jakou moc my spotřebitelé máme, tím lépe se všem bude na této planetě žít. Je potřeba rozšířit lidem obzory a případně je také povzbudit k činům. To přesně tyto filmy dokážou. Proto vás prosíme, pošlete informaci o možnosti shlédnout filmy zdarma doma přátelům, které by to mohlo oslovit. Můžete jednoduše sdílet kliknutím na sdílecí tlačítko na jakékoliv stránce festivalu nebo kliknutím na tento odkaz –  Sdílejte na Facebooku.

Užijte si první festival ekologických filmů, sledujte a komentujte!

 

Chci vstupenku ZDARMA

 

Festivalová videopozvánka

PS: Co shodit 5 kg za 14 dnů? 😍

Sezóna plavek začne brzy. Máme chutný jídelníček, skvělé recepty, videa, jemné cvičení - a samozřejmě živou podporu a motivaci. Už za 2 týdny uvidíte výsledky. Mrkněte na výzvu Hubneme do plavek a naskočte!

Se změnou jídelníčku jsem se zbavila mnoha zdravotních potíží, se kterými si medicína nevěděla rady 30 let. Jídlo, vaření, psaní a šíření zdravého životního stylu se stalo mojí vášní. Je mi čím dál lépe a konečně mám své zdraví ve svých rukách. Celý příběh

Buďte první, kdo poděkuje za tento článek.

Komentáře

Ahoj holky, ráda bych se zeptala, jestli můj příspěvek o ekodrogerii byl nevhodný.Vůbec mě nenapadlo, že by byl, protože v některých článcích o lidech, kteří zhubli apod..je i napsáno, že je to dovedlo k vlastnímu podnikání a odkaz na jejich výrobky nebo stránky.Ale jestli to byla ode mě blbost, tak se omlouvám, fakt mě to nenapadlo.Určitě bych nechtěla abyste se na mě zlobily, na to mám tenhle web příliš ráda:-)budu ráda za případnou reakci.

iva.honigova
17. 1. 2017

Evo, Vaše zmínka o ekodrogerii mě přivedla ještě na jednu myšlenku (na expanzi do další oblasti – to až nebudete mít, do čeho píchnout – myšleno s velkou nadsázkou :-)). Zdá se mi, že vedle jídla bude mít vliv na zdraví i kosmetika a drogistické prostředky, které používáme v domácnosti. Nevím, jak velký – o koktejlovém vlivu vší kosmetiky se nikde nelze dočíst. Princip předběžné opatrnosti ale zčásti lze uplatnit snadno: mnohá klasická drogerie a kosmetika je zbytečná a nahraditelná snadno (např. velká část saponátů a pracích prostředků), některou dokonce považuju za dobře navoněnou šalbu, která ve skutečnosti poškozuje zdraví (šampóny, osvěžovač vzduchu na WC). Doba tomu přeje a s portály s recepty na domácí kosmetiku se roztrhl pytel. Určitě to není třeba duplikovat, ale napadlo mě, že by se tady dalo to téma aspoň otevřít – a upozornit na ty věci, které jdou doma snadno vyrobit, jsou šetrné vůči zdraví, přírodě a často i peněžence. Ostatně nepíše o vlivu kosmetiky něco Kushi nebo jiný z makrobiotických klasiků?
Jasně, někdo by mohl říct, že jsme ovlivňováni chemickými látkami z mnoha zdrojů, z nichž většiny se můžeme zbavit jen těžko. To je pravda, ale o to mi přijde smysluplnější se zaměřit na ty, které ovlivnit můžeme.
Asi to nebude téma pro uhoněnou mámu, která řeší, jak skloubit školku se svou prací a vařením pro celou rodinu. Ale možná by to mohlo být téma pro někoho, kdo řeší zdravotní problém a těch sem taky pár chodí.

Ukázat další komentáře