Pokud se zajímáte o to, co jíte, jak se potraviny pěstují, o ekologii nebo farmaření, bude se vám následujících 12 filmů líbit. Jde o filmy z Francie, Belgie, Itálie, USA, Slovenska a dalších zemí. Osm z těchto filmů se vysílalo v kinech v rámci festivalu Země na talíři na podzim. Ve spolupráci s organizací Glopolis se nám podařilo získat licence pro promítání filmů online, což je naprosto unikátní počin v České republice!

To musíte vidět

My jsme s manželem festival Země na talíři na podzim navštívili a od té doby přemýšlíme, jak tyto filmy dostat do místní knihovny, do škol, zkrátka všude. Máme pocit, že by je měl vidět prostě každý. Ač se sami aktivně zajímáme o témata, které filmy přinášejí, bylo pro nás jejich shlédnutí velmi důležité a v mnoha ohledech nás to inspirovalo.

Jaká témata vás čekají

Jedná se o dokumenty, které přinášejí autentičnost, svědectví, inspiraci i moment prozření. Tyto filmy vám pomohou zorientovat se  a lépe porozumět spletitým problémům dnešní doby, kterými témata jako zemědělství, výživa a hlad ve světě bezesporu jsou. Možná se po jejích shlédnutí zcela změní váš postoj i vaše představy o světě. 

Promítané filmy zachycují různé aspekty výroby potravin ve světě a problémy, jež se objevují napříč kontinenty. Odhalují také provázanost naší každodenní spotřeby potravin se situací v rozvojových zemích. A co je snad nejdůležitější – nabízejí možné způsoby, inspirace a řešení jak se s těmito problémy vypořádat.

Filmy, které vám přinášíme představují témata spojená s plýtváním jídlem, konzumací masa, palmovým olejem, ztrátou rozmanitosti zemědělských plodin, městským zahradničením a dalšími.

Osm z filmů uvedeme postupně v premiéře a jedné repríze, čtyři filmy jsou ke zhlédnutí kdykoliv. Program a ukázky z filmů a možnost diskutovat o zhlédnutých filmech najdete zde. Nyní si tyto filmy z celého světa můžete pustit s českými titulky doma v čase, kdy se vám to hodí! Stačí si rezervovat vstupenku a je to.

Festival vám přinášíme úplně zdarma

Online festival ekologických filmů je celý naprosto zdarma! Asi se ptáte, jak je to možné, když posbírat informace, natočit filmy, sestříhat je a přinést až k vám, divákům, zabralo spoustu úsilí mnoha lidí. Tvůrci a všichni zúčastnění v projektu považují sdělení filmů za natolik zásadní, že se rozhodli je sdílet zdarma – zkrátka musíte vědět, co se opravdu děje

Dopady našeho chování

Každý devátý člověk na světě stále trpí chronickým hladem, jako lidstvo konzumujeme tolik masa, že bychom potřebovali třikrát větší planetu, a třetina celosvětově vyprodukovaných potravin přitom skončí v odpadkových koších. Globálně se obchoduje více než kdy předtím, ale zároveň si čím dál tím méně uvědomujeme dopad našich každodenních činů na planetu a na prostředí kolem nás. Přitom každé sousto má za sebou příběh, který stojí zato vyslyšet!

Proč to děláme

Prostě si nemůžeme pomoct. Navzdory všeobecně rozšířenému postoji, že svět se nezmění a jsme zkrátka oběti doby a konzumu, věříme, že má smysl se globálními tématy zabývat a informovat o nich. Proto se festival Země na Talíři snaží vzbudit zájem o problémy globálního potravinového systému a rozkrývá skutečné příběhy našeho jídla.

Podpořte dobrou myšlenku a sdílejte

Čím více lidí bude vědět, jaká je skutečnost a jakou moc my spotřebitelé máme, tím lépe se všem bude na této planetě žít. Je potřeba rozšířit lidem obzory a případně je také povzbudit k činům. To přesně tyto filmy dokážou. Proto vás prosíme, pošlete informaci o možnosti shlédnout filmy zdarma doma přátelům, které by to mohlo oslovit. Můžete jednoduše sdílet kliknutím na sdílecí tlačítko na jakékoliv stránce festivalu nebo kliknutím na tento odkaz –  Sdílejte na Facebooku.

Užijte si první festival ekologických filmů, sledujte a komentujte!

 

Chci vstupenku ZDARMA

 

Festivalová videopozvánka

Hubneme do plavek online: Shoďte 5 kg za 14 dnů

 1. Ahoj holky, ráda bych se zeptala, jestli můj příspěvek o ekodrogerii byl nevhodný.Vůbec mě nenapadlo, že by byl, protože v některých článcích o lidech, kteří zhubli apod..je i napsáno, že je to dovedlo k vlastnímu podnikání a odkaz na jejich výrobky nebo stránky.Ale jestli to byla ode mě blbost, tak se omlouvám, fakt mě to nenapadlo.Určitě bych nechtěla abyste se na mě zlobily, na to mám tenhle web příliš ráda:-)budu ráda za případnou reakci.

 2. Evo, Vaše zmínka o ekodrogerii mě přivedla ještě na jednu myšlenku (na expanzi do další oblasti – to až nebudete mít, do čeho píchnout – myšleno s velkou nadsázkou :-)). Zdá se mi, že vedle jídla bude mít vliv na zdraví i kosmetika a drogistické prostředky, které používáme v domácnosti. Nevím, jak velký – o koktejlovém vlivu vší kosmetiky se nikde nelze dočíst. Princip předběžné opatrnosti ale zčásti lze uplatnit snadno: mnohá klasická drogerie a kosmetika je zbytečná a nahraditelná snadno (např. velká část saponátů a pracích prostředků), některou dokonce považuju za dobře navoněnou šalbu, která ve skutečnosti poškozuje zdraví (šampóny, osvěžovač vzduchu na WC). Doba tomu přeje a s portály s recepty na domácí kosmetiku se roztrhl pytel. Určitě to není třeba duplikovat, ale napadlo mě, že by se tady dalo to téma aspoň otevřít – a upozornit na ty věci, které jdou doma snadno vyrobit, jsou šetrné vůči zdraví, přírodě a často i peněžence. Ostatně nepíše o vlivu kosmetiky něco Kushi nebo jiný z makrobiotických klasiků?
  Jasně, někdo by mohl říct, že jsme ovlivňováni chemickými látkami z mnoha zdrojů, z nichž většiny se můžeme zbavit jen těžko. To je pravda, ale o to mi přijde smysluplnější se zaměřit na ty, které ovlivnit můžeme.
  Asi to nebude téma pro uhoněnou mámu, která řeší, jak skloubit školku se svou prací a vařením pro celou rodinu. Ale možná by to mohlo být téma pro někoho, kdo řeší zdravotní problém a těch sem taky pár chodí.

 3. Výborná iniciativa, díky a fandím vám. Vlastně až trochu se zpožděním mě napadlo, že je to první (velká a samostatná) environmentální aktivita, kterou jsem u vás na JímeJinak zaznamenala – pokud nepočítáme to jídlo samotné. Sama se zajímám o obojí, takže mě filmy Země na talíři nijak nepřekvapily. Teď ale vidím, že se tím vydáváte do zcela nové sféry (pokud jsem to tedy schopná správně nahlédnout), která ale celou dobu stála za dveřmi – a vlastně se do nich občas už tak trochu vlamovala. Styl stravováním, který na celém JímeJinak propagujete, má velké environmentální důsledky – pozitivní (veganství – tj. větší efektivita produkce potravin; kvalitní (bio?) potraviny – míň znečištění ze zemědělství; omezení dovážených potravin – míň spálených dinosaurů a míň skleníkových plynů; lokální potraviny – podpora místní ekonomiky). Myslím, že přechod na JJ mohl kdekomu snížit ekologickou stopu klidně o 20% (v případě zájmu je výpočet na http://www.hraozemi.cz/ :-)

  • Díky Ivo, není to zdaleka první iniciativa, ale první skutečně velký počin v takovém rozsahu to ano. Však to dalo taky tři měsíce práce :-) Já myslím, že ono zdravé jídlo jde ruku v ruce s životním prostředím. Někdo začne u přírody a skončí u zdravého jídla, někomu je ekologie fuk, ale změní jídlo, změní se mu tím myšlení a dojte tam taky. Já osobně byla takový malý ekolog už na základce. Už před dvaceti lety jsme kupovala ekodrogerii a řešila kolik vody spotřubuju, kolik máme doma odpadků atd. Jsem si jistá, že ekologická stopa těch, co jedí jinak, je výrazně menší než běžných strávníků. Odhaduji spíš 50%, protože právě obalů a všeho, co souvisí s výrobou a dovozem produkujeme nejvíc právě díky jídlu, které řešíme několikrát denně. Každopádně díky za podporu! Kéž je nás čím dál víc :-)

 4. Skvele, diky!! Na podzim jsme na festivalu stihli s muzem videt jen 2 filmy a i tak z toho byla dlouha diskuze, do ktere se nakonec zapojili i nasi 2 pubertaci. Tesime se, ze ted zkoukneme filmy spolecne:-))

  • To jsem zvědavá, co na to děti řeknou. Myslím, že to je ideál vidět tyhle filmy jako rodina a mít možnost o tom hned diskutovat.

 5. Evo, Heleno, děkuji vám. Zkusím sezvat pár přátel, připravit nějaké dobré občerstvení a pouštět filmy :-) Na FB jsem již sdílela. Přeji velkou odezvu, nám všem :-) A vám ještě jednou děkuji.

  • Tak to je super nápad, Lucko! To je inspirace i pro nás ostatní, jak na filmy koukat.

 6. To jsme rády, že jsme vám to mohly takto splnit :-) Já viděla všechny, co byly na podzimním festivalu, a stejně se budu koukat znova, jsou fakt skvělé.

 7. Zobrazit všech 11 komentářů

Komentujte
Vaše jméno

Jméno uložíme a zobrazíme, váš e-mail nezveřejníme. Zásady ochrany údajů.

SDÍLEJTE PŘÍSPĚVKY - získejte členství v Klubu JJ nebo jeho prodloužení. Jak to funguje?
Autorem článku je Eva Cikrytová
Se změnou jídelníčku jsem se zbavila mnoha zdravotních potíží, se kterými si medicína nevěděla rady 30 let. Jídlo, vaření, psaní a šíření zdravého životního stylu se stalo mojí vášní. Je mi čím dál lépe a konečně mám své zdraví ve svých rukách. Celý příběh
Předchozí článekJak se u nás fotí a ochutnává
Další článekBulgur s houbami a rajčátky