Domů > Nepřehlédněte

Není dýně jako dýně! Poradíme, jak kterou dýni použít v kuchyni

Špagetová, máslová, marina, hokkaido, … Dýní je spousta druhů. Znáte je všechny a víte, která se hodí do jakých pokrmů? Mrkněte, která je která a inspirujte se tipy, jak je doma využít.

Špagetová dýně

Její tvar je podlouhlý a bývá žíhaná. Tato dýně, jak už její název napovídá, je specifická v tom, že dužina se po tepelné úpravě rozpadne na jednotlivá vlákna připomínající špagety. Proto jí také můžeme špagety v receptech nahradit. Můžeme ji buď uvařit vcelku (je vhodné ji na pár místech před vařením propíchnout) nebo upéct rozpůlenou a bez jádřince v troubě. Špagety z dýně pak jednoduše vydlabeme vidličkou. Výborná je zejména pečená, jako příloha, anebo jako zavářka do polévky. Dá se velmi dobře skladovat i více než rok.

Máslová dýně

Má hruškovitý tvar s velkým množstvím dužiny. Je velmi jemná a voní po rozpuštěném másle. Skvělá je pečená v troubě – plněná směsí (např. stejnou směsí jako na plněné cukety, anebo směsí, kterou plníme hokkaido dýně) i nakrájená na kostky. Doporučujeme také do polévek, gulášů, zeleninových směsí, na pyré, marmelády, do koláčů a sladkých pokrmů.

Hokkaido 3x jinak

Hokkaido je lahodná a jemná dýně. Nejčastěji ji seženeme v oranžové barvě, ale existují i zelená nebo stříbrná hokkaida. Dužina je sladká, hodí se proto do polévek, omáček, k zapékání (plněná nebo nakrájená na plátky či kostky), místo brambor jako pyré, do těst (noky, pečivo), rizot, sladkých dezertů aj. Je to jediná dýně, kterou můžeme konzumovat i se slupkou. Ta při tepelné úpravě perfektně změkne. Pokud ji chcete skladovat, mrkněte na tipy, jak na to.

Muškátová dýně

žebrovanou strukturu – od světle oranžové až po tmavě šedou, zelenou či oranžovou s charakteristickým bílým ojíněním. Pokrmům dodá nejen jemnou chuť, ale také vůni muškátového oříšku. Dá se použít do polévek, zapékat, do gulášů, zeleninových směsí, na pyré atp.

Dýně Goliáš

Velkoplodá dýně s hladkou oranžovou slupkou se nejčastěji využívá k vyřezávání na Halloween, na dezerty, ke sterilování, zavařování, výrobě marmelád, jako kompot nebo k získání dýňových semínek, kterých má opravdu hodně. Nehodí se k dlouhodobému skladování, má hodně vody a rychle uhnívá.

Dýně Marina di Chioggia

Tato dýně má italský původ. Má tmavě zelenou barvu a hrubou žebrovanou strukturu s tvrdou slupkou. Má nasládlou a velmi chutnou dužinu, připomínající sladkou mrkev. Hodí se k přípravě polévek, na pyré, dušená, pro přípravu noků, raviol, rizot, anebo do dezertů.

PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?

Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !

Zdravé recepty, zdravé vaření a životní styl. Tisíce receptů zdarma. Co víme, sdílíme! :-)

15 lidí už poděkovalo za článek.

Komentáře

Nedávno jsem měla možnost vyzkoušet dýni Hokkaido stříbrnou a zelenou. Slupku mají mnohem tvrdší než oranžová, ale jsou tak slaďoučké, že návrat k oranžové bude těžký.

Prosim jak pripravovat dýni sweet?

Ukázat další komentáře

Vyzkoušejte také

Kari krémová polévka

Rychlá a výborná krémová kořeněná pikantní polévka.