Co jíst a nejíst při průjmu
Nejste v tom sami! Průjem je každodenní součástí velké části naší populace. Společně s příchodem průmyslově zpracovaných potravin, nadbytku živočišných potravin, zvýšené konzumace rafinovaného cukru a produktů z bílé mouky dostávají naše střeva zabrat. Jak si tedy ulevit při vzniklých potížích?
Imunita + Jídelníček + Antistres
Tři nabité dny pro vitální podzim!
Rezervovat místo zdarma
Dieta při průjmu
Navrácením k přirozenému stravování bohatému na základní potraviny můžeme pocítit velikou úlevu. Jakmile zařadíme celozrnné obilniny, luštěniny, zeleninu a ovoce, ořechy a semena zpět do našich jídelníčků, nastolíme ozdravný proces pro zatížená střeva. V době hojení je zapotřebí vyhnout se smaženým a mastným jídlům, omezit pečení a užít si ve stravě lehkost. Že vám taková strava nemůže chutnat? Omyl! Na Jíme Jinak vám rádi ukážeme, jak chutná dokáže být strava založená na principech přirozeného stravování.
O tom, jak funguje naše trávení a co je třeba pro jeho správnou funkci, si můžete poslechnout přednášku MUDr. Vladimíry Strnadelové, ve které vám objasní, jaké potraviny jsou špatně stravitelné a proč.
Jídla při průjmu
Pozdravte své střevo hned po ránu a přirozeně ho probuďte k činnosti. K tomu vám skvěle poslouží ranní miso polévka, která dodá tělu potřebnou vodu a přirozeně doplní vitamíny a minerály. Na snídaní si můžete dopřát také teplou obilnou kaši. Právě teplé jídlo nastartuje vaše zažívání. Přes den ochutnejte třeba českou klasiku ve zdravém kabátu nebo okořeňte svůj život s trochou indické exotiky. Na večer vyzkoušejte teplé obilné placky s luštěninovou pomazánkou. Jakmile hojíte své střevo, dávejte si pozor na nadměrnou konzumaci luštěnin a jejich správnou přípravu, aby nedošlo ke zbytečnému nadýmání. Právě správná příprava je klíčem ke spokojenému trávení.
Co vařit při průjmu
Vyměňte bílou rýži za její celozrnnou podobu. Obilniny mají kolem sebe slupku, která automaticky čistí střevní trakt. Jakmile je tato slupka procesem zbavena, přicházíme o mnoho benefitů přirozené potraviny. Vyzkoušejte přípravu zeleniny pomocí blanšírovaní, napařování a vaření. Měňte různé druhy a hrajte si s barvami.
Zkoušejte a zkoumejte nové kombinace a zajímavé chutě, které vám může zelenina přinést. Z obilovin můžete připravit chutné knedlíky, které se dají doplnit o lahodné omáčky. Vyhněte se přílišné konzumaci živočišných produktů a naopak zkuste výživné luštěniny. Ochutnejte tempeh, tofu či natto. Do svého jídelníčku přidejte kvašenou zeleniny.
Potraviny proti průjmu
Při akutním průjmu vyzkoušejte japonské kuzu (prášek z drceného sušeného kořene vinné révy), které rozmíchejte ve studené vodě a následně prohřejte na plotně. Tento nápoj popíjejte každý den. Zařaďte do svého jídelníčku lněné semínko, které před konzumací pomelte. Lněným semínkem můžete posypat ranní kaši nebo rýži u hlavního chodu. Nekupujte v obchodě již namleté semínko, jelikož má tendenci žluknout. Můžete také sáhnout po umeboshi švestkách, které účinně podporují trávení a pomáhají při problémech s průjmem.
Co pít při průjmu
Při průjmu se obraťte na bylinky. Pomoci vám může čaj z listu malinovníku, odvar z kmínu případně černý čaj. Vyzkoušejte nadrobno pokrájenou dubovou kůru vylouhovat 30 minut ve studené vodě, poté krátce povařte a vypijte 30 minut před jídlem. Pro nastartování zažívání doporučuje ajurvéda rozkousat malý kousek zázvoru před hlavním jídlem, a tím podpořit správné trávení tuků a škrobů. Komu je rozkousání zázvoru nepříjemné, může vyzkoušet čaj z čerstvého zázvoru.
Konec průjmů s pomocí Jíme Jinak – příběhy naších čtenářů
Katka trpěla tak silnými průjmy, že při plánování cest potřebovala vědět, kde je nejbližší záchod. Po 3 měsících se stravováním podle principů Jíme Jinak nejen že jsou průjmy pryč, ale navíc zhubla 17 kg.
Šárka měla mnoho zdravotních problémů včetně průjmů. Když naskočila do Podzimního detoxu nastaly veliké změny. Po 1 měsíci na zdravém jídelníčku přestala mít problémy s průjmy a zhubla 7,5 kg. Za rok její změna postoupila až na 16 kg a k potěšení z plného zdraví.
Život bez průjmu je i váš příběh
Udělejte první krok na cestě za plným zdravím a energií. Začít můžete postupně. Podívejte se na svůj talíř a zjistěte, co dopřáváte svému tělu. V počátku zkuste zařadit ranní polévky, vynechejte sladkou tyčinku na svačinu a místo toho si užijte kvalitní dezert bez rafinovaného cukru. V klubu Jíme Jinak najdete mnoho materiálů, které vám pomohou na cestě za zdravím a životu bez průjmů.
Jakmile se obklopíte komunitou lidí, kteří jdou ke stejnému cíli, pocítíte, že cesta za životem v plném zdraví je mnohem jednodušší.
PS: Cítíte se pořád unavená a bez energie?
Vstáváte ráno s pocitem, že byste nejraději zůstala v posteli? Co si dobít baterky a postarat konečně i o sebe? Je čas na podzimní detox. Mrkněte jak opět získat energii.
Komentáře
Dobrý den, mam zjištěný reflux, posledni 2 mesice se snazim jiste podle jime jinak, ted cca pár dní se mi objevil prujem, dneska už celkem akutní, asi nějaká střevní disbalance, zkoušela jsem zazvorovy caj a nápoj z kuzu, ale nezabralo to, co ještě na to zkusit? Nebo už radši sáhnout po klasických lécích? Třeba černé uhlí?