Domů > Magazín > Zdraví

Co jíst při průjmu aneb recepty na dietní jídla

Zažíváte každodenní křeče a bolesti břicha spojené s průjmem? Cítíte, že vám poklesla energie a lítost proplouvá vaším životem? Zakousněte se do stravy, která vám pomůže od nepříjemných projevů a navíc přivede k pevnému zdraví.

Co jíst a nejíst při průjmu

Nejste v tom sami! Průjem je každodenní součástí velké části naší populace. Společně s příchodem průmyslově zpracovaných potravin, nadbytku živočišných potravin, zvýšené konzumace rafinovaného cukru a produktů z bílé mouky dostávají naše střeva zabrat. Jak si tedy ulevit při vzniklých potížích?

Mladá žena s vykulenýma očima za papírovým kartonem.

Dieta při průjmu

Navrácením k přirozenému stravování bohatému na základní potraviny můžeme pocítit velikou úlevu. Jakmile zařadíme celozrnné obilniny, luštěniny, zeleninu a ovoce, ořechy a semena zpět do našich jídelníčků, nastolíme ozdravný proces pro zatížená střeva. V době hojení je zapotřebí vyhnout se smaženým a mastným jídlům, omezit pečení a užít si ve stravě lehkost. Že vám taková strava nemůže chutnat? Omyl! Na Jíme Jinak vám rádi ukážeme, jak chutná dokáže být strava založená na principech přirozeného stravování.

O tom, jak funguje naše trávení a co je třeba pro jeho správnou funkci, si můžete poslechnout přednášku MUDr. Vladimíry Strnadelové, ve které vám objasní, jaké potraviny jsou špatně stravitelné a proč.

Jídla při průjmu

Pozdravte své střevo hned po ránu a přirozeně ho probuďte k činnosti. K tomu vám skvěle poslouží ranní miso polévka, která dodá tělu potřebnou vodu a přirozeně doplní vitamíny a minerály. Na snídaní si můžete dopřát také teplou obilnou kaši. Právě teplé jídlo nastartuje vaše zažívání. Přes den ochutnejte třeba českou klasiku ve zdravém kabátu nebo okořeňte svůj život s trochou indické exotiky. Na večer vyzkoušejte teplé obilné plackyluštěninovou pomazánkou. Jakmile hojíte své střevo, dávejte si pozor na nadměrnou konzumaci luštěnin a jejich správnou přípravu, aby nedošlo ke zbytečnému nadýmání. Právě správná příprava je klíčem ke spokojenému trávení.

Co vařit při průjmu

Vyměňte bílou rýži za její celozrnnou podobu. Obilniny mají kolem sebe slupku, která automaticky čistí střevní trakt. Jakmile je tato slupka procesem zbavena, přicházíme o mnoho benefitů přirozené potraviny. Vyzkoušejte přípravu zeleniny pomocí blanšírovaní, napařování a vaření. Měňte různé druhy a hrajte si s barvami.
Zkoušejte a zkoumejte nové kombinace a zajímavé chutě, které vám může zelenina přinést. Z obilovin můžete připravit chutné knedlíky, které se dají doplnit o lahodné omáčky. Vyhněte se přílišné konzumaci živočišných produktů a naopak zkuste výživné luštěniny. Ochutnejte tempeh, tofu či natto. Do svého jídelníčku přidejte kvašenou zeleniny.

Potraviny proti průjmu

Při akutním průjmu vyzkoušejte japonské kuzu (prášek z drceného sušeného kořene vinné révy), které rozmíchejte ve studené vodě a následně prohřejte na plotně. Tento nápoj popíjejte každý den. Zařaďte do svého jídelníčku lněné semínko, které před konzumací pomelte. Lněným semínkem můžete posypat ranní kaši nebo rýži u hlavního chodu. Nekupujte v obchodě již namleté semínko, jelikož má tendenci žluknout. Můžete také sáhnout po umeboshi švestkách, které účinně podporují trávení a pomáhají při problémech s průjmem.

Co pít při průjmu

Při průjmu se obraťte na bylinky. Pomoci vám může čaj z listu malinovníku, odvar z kmínu případně černý čaj. Vyzkoušejte nadrobno pokrájenou dubovou kůru vylouhovat 30 minut ve studené vodě, poté krátce povařte a vypijte 30 minut před jídlem. Pro nastartování zažívání doporučuje ajurvéda rozkousat malý kousek zázvoru před hlavním jídlem, a tím podpořit správné trávení tuků a škrobů. Komu je rozkousání zázvoru nepříjemné, může vyzkoušet čaj z čerstvého zázvoru.

Konec průjmů s pomocí Jíme Jinak – příběhy naších čtenářů

Katka trpěla tak silnými průjmy, že při plánování cest potřebovala vědět, kde je nejbližší záchod. Po 3 měsících se stravováním podle principů Jíme Jinak nejen že jsou průjmy pryč, ale navíc zhubla 17 kg.

Šárka měla mnoho zdravotních problémů včetně průjmů. Když naskočila do Podzimního detoxu nastaly veliké změny. Po 1 měsíci na zdravém jídelníčku přestala mít problémy s průjmy a zhubla 7,5 kg. Za rok její změna postoupila až na 16 kg a k potěšení z plného zdraví.

Život bez průjmu je i váš příběh

Udělejte první krok na cestě za plným zdravím a energií. Začít můžete postupně. Podívejte se na svůj talíř a zjistěte, co dopřáváte svému tělu. V počátku zkuste zařadit ranní polévky, vynechejte sladkou tyčinku na svačinu a místo toho si užijte kvalitní dezert bez rafinovaného cukru. V klubu Jíme Jinak najdete mnoho materiálů, které vám pomohou na cestě za zdravím a životu bez průjmů.
Jakmile se obklopíte komunitou lidí, kteří jdou ke stejnému cíli, pocítíte, že cesta za životem v plném zdraví je mnohem jednodušší.

PS: Z práce do práce, život letí a vy nic nestíháte?

Pokud před sebou stále jen hrnete všechny ty povinnosti, které život přináší, je čas se zastavit. 🛑 Je tohle život, který chcete? O tomto jste snili? Asi ne. V přírodě začíná nový biologický rok, nový začátek a i my to letos můžeme udělat jinak. Právě tomu se v Jarní Očistě také věnujeme a máme dokonce připravený silný závěrečný aktivační rituál, aby se vaše záměry mohly uskutečit. Zdaleka v očistě nejde jen o vyvážený jídelníček. Pojďte si ujasnit touhy, naberte zas energii a pojďte se cítit ve svém těle lépe. Začněte s námi 8 týdenní Jarní očistu. Pročistíme tělo, zlepšíme jídelníček, postavu i psychiku.

Jsem šťastná máma, jogínka a hudebnice. Ráda se ladím na přirozenost přírody: v rytmu dechu, v rytmu života.

6 lidí už poděkovalo za článek.

Buďte první, kdo napíše komentář

Vyzkoušejte také

159
5

5 způsobů, jakým stres způsobuje tuk na břiše a co s tím

Asi to známe všichni: jíme zdravě, hýbeme se, ale i přes se nás tuk okolo břicha drží jako klíště a ne a ne dolů. Proč? Tělo nás tímto upozorňuje, že naše ...
klub
29

Jak se stravovat mezi jarem a létem

V čase mezi biologickým jarem a biologickým létem se někteří lidé cítí unavení, honí je chuť na sladké, trpí na nadýmání, jsou podráždění nebo smutní. Víme...

S kdoulí proti nemocem

Kdoule obecná je využívaná nejen jako potrava pro člověka a zvířata, ale i jako bezpečnější fytomedicína. Běžně ji k léčbě mnoha onemocnění používala čínsk...

Co pomáhá na průjem

Mnoho z nás to někdy v životě zažilo nebo zažívá na každodenním pořádku. Nepříjemné bolesti břicha, nadýmání, průjem. Jak ho zastavit a dlouhodobě si pomoc...

Průjem u dětí a co na něj

Potýkáte se u svého dítěte s průjmem? Nevíte si rady, co by mohlo vašemu potomkovi pomoci? Strava dokáže zázraky, a to doslova! Pojďte prozkoumat, jaké pot...
75
33

Není skořice jako skořice. Nenechte se napálit!

Skořice má spoustu blahodárných účinků na naše tělo. I proto je stále častěji součástí potravin, jídel i diet. Věděli jste ale, že existují dva druhy a jed...