Domů > Magazín > Blog

Zvracení a průjem aneb co je příčinou a co vám pomůže

Zvracení a průjem může mít mnoho důvodů. Od akutního projevu těla, které se snaží vypudit škodliviny z těla až po chronické. Objevte přičiny a zjistěte, jak si od nepříjemných projevů pomoct.

Zvracení

Nepříjemný tělesný projev, který má však důležitou funkci. Jedná se o ochranný a přirozený reflex, při kterém se naše tělo chrání a brání před působením škodlivých látek. Jelikož jde o nervově řízenou reakci těla, které se snaží vypudit škodlivé látky, nemáme nad ním kontrolu. Příčin může být mnoho, podívejme se na některé z nich.​

Žena na posteli si zakrývá ústa při pocitu na zvracení.

💡 TIP: Sezóna plavek je tu! Zkus tento jídelníček a sprav si postavu.

Příčiny zvracení

Rozdělme si příčiny zvracení na dvě kategorie.

  1. Akutní
  2. Chronické

Pokud se jedná o akutní projevy, zvracení při správných stravovacích postupech vymizí do dvou dnů. Příčinou je ve většině případů intoxikace těla špatným jídlem. Zamyslete se, jestli jste v nedávné době nejedli jinde či něco jiného, než je pro vás běžné.

U chronických projevů je důležité rozpoznat primární příčinu a začít ji řešit. Mezi příčiny zvracení spadá intoxikace těla po požití škodlivých látek, napadení parazity či potravinové alergie a intolerance. Zvracení doprovází také různé druhy onemocnění trávícího traktu či nadměrná konzumace alkoholu.

Zvracení a průjem

Pokud se ke zvracení přidává i průjem je důležité zjistit příčinu. Jestli je to možné, navštivte či konzultujte s celostním lékařem, abyste nic nezanedbali.

Bolestivé a nepříjemné projevy mohou vznikat z několika důvodů. Jakmile vidíme, že naše tělo volá o pomoc, je nejvyšší čas zasáhnout. Průjem a zvracení může mít celou řadu příčin:

Vhodně zvolená strava může střeva vyléčit a nastolit do těla zase klid a pohodu.

Strava jako lék proti průjmu a zvracení

Strava je tím nejlepším a nejpřirozenějším lékem na nemoci. Jakmile se zaměříme na základní potraviny, odlehčíme tělu a nastartujeme samouzdravovací procesy.

Kombinujte celozrnné obiloviny s dostatkem tepelně upravené zeleniny. Snižte příjem mléčných a masných produktů. Talíř doplňte o kvalitní rostlinné bílkoviny. Vyzkoušejte různorodé luštěniny. Dbejte na jejich správnou přípravu. Hlavní talíř doplňte o kvašenou zeleninu, která podpoří váš mikrobiom, semínka a mořské řasy.

Začínejte své ráno v teple. Připravujte zeleninové vývary doplněné o miso pastu a obilné kaše z celých zrn. Teplá snídaně probudí vaše tělo i zažívání a po noci doplní potřebnou vodu a minerály. Navíc vám pomůže pročistit střevo od nestrávených zbytků z předešlého dne. K večeři volte lehčí jídla. Vyzkoušet můžete obilné placky, luštěninové pomazánky či obilniny se zeleninou a luštěninovou bílkovinou.

Pečujte o svůj žaludek, abyste předcházeli zažívácím problémům. Přečtěte si, co dělat při oslabení žaludku.

Zvracení a průjem – Jak si pomohli naši čtenáři

Lucie (26) trpěla průjmy, bolestmi a křečemi. Nedokázala si představit existenci bez masa a sýrů. Změna stravy podle principů Jíme Jinak ji pomohla nejen od průjmů, ale také se zbavila lupénky.

Petru (34) trápily velké bolesti břicha a zažívací problémy. Ačkoliv se aktivně věnovala sportu, stále řešila problémy s nadváhou. Vyzkoušela mnoho hubnoucích směrů a když narazila na systém z Jíme Jinak, rozhodla se to zkusit. A výsledek. Kila šla přirozeně dolů a Petře zmizely všechny zažívací obtíže.

Silueta mladé ženy na houpačce při západu slunce

Pomoc od průjmu a zvracení – Klub Jíme Jinak

Jakmile se navrátíte k přirozené stravě, rychle pocítíte účinky. Zažívací problémy se zklidní, vaše tělo se uvolní a vy nabudete množství energie. První krok bývá nejtěžší, to dobře víme. A tak jsme tu pro vás!

V klubu Jíme Jinak najdete mnoho materiálů, které vám pomohou uzdravit střeva a žít život bez bolestí břicha a nepříjemných průjmů. Získáte nejen široké množství receptů a video návodů, navíc dostanete přístup k prémiovým videím s odborníky v oblastech zdraví, stravování a výživy. A nejen to. Obklopíte se širokým spektrem lidí, kteří jsou na stejné vlně. Vaše cesta za plným zdravím bude zase o krok jednodušší.

Tisíce lidí se v našich programech přesvědčilo o funkčnosti přirozené stravy. Budete dalším z nich? Obklopte se komunitou lidí, kteří mají stejný zájem a pociťte zase plné zdraví svého těla.

PS: Cítíš se v plavkách sebevědomě?

Pokud letos nechceš schovávat zadek pod ručník, pojď na to s námi jinak.
Chci lepší postavu!

Jsem šťastná máma, jogínka a hudebnice. Ráda se ladím na přirozenost přírody: v rytmu dechu, v rytmu života.

5 lidí už poděkovalo za článek.

Buďte první, kdo napíše komentář

Vyzkoušejte také

90
33

Není skořice jako skořice. Nenechte se napálit!

Skořice má spoustu blahodárných účinků na naše tělo. I proto je stále častěji součástí potravin, jídel i diet. Věděli jste ale, že existují dva druhy a jed...

Průjem a jeho příčiny

Trápí vás trávící problémy? Spěcháte na záchod a obáváte se, co zase přijde? Cítíte se unaveni a bez energie? Průjem trápí velkou část naší populace. Řešen...

Co pomáhá na průjem

Mnoho z nás to někdy v životě zažilo nebo zažívá na každodenním pořádku. Nepříjemné bolesti břicha, nadýmání, průjem. Jak ho zastavit a dlouhodobě si pomoc...

Průjem u dětí a co na něj

Potýkáte se u svého dítěte s průjmem? Nevíte si rady, co by mohlo vašemu potomkovi pomoci? Strava dokáže zázraky, a to doslova! Pojďte prozkoumat, jaké pot...

Zvracení a jak jej zastavit

Nepříjemný obranný reflex našeho těla nejspíš všichni dobře známe. Kdy je reakce v pořádku a kdy je důležité podívat se na jeho příčinu? Jak můžeme zvracen...

Pocit na zvracení a proč vás trápí

Nepříjemný tlak v oblasti břicha a pocit na zvracení. Proč se objevuje a jak si můžete pomoct?