Každý třetí člověk má občas problémy s nespavostí a více než polovina populace u nás vyloženě trpí na problémy se spánkem. Neustálé převalování, hlava plná myšlenek. Kdo by to neznal?! Problémy s usínáním jistě někdy zažil každý z nás. Přitom kvalitní spánek je pro zdraví, mysl a krásu alfou a omegou. Naštěstí existuje přírodní způsob, který zklidní divokou mysl, zrelaxuje tělo a zatočí s nespavostí. První pomoc hledejte u bylinkových čajů. 

Čajem proti nespavosti

To, že spánek patří k hlavním pilířům zdravého života, není třeba připomínat. Tělo potřebuje spánek k regeneraci a odpočinku. Ovšem důležitý je především kvalitní spánek. A právě bylinky jsou jedním z nejlepších osvědčených přírodních pomocníků, pokud jde o zdravý a kvalitní spánek. Bylinné čaje se již po staletí používají k uklidnění mysli, relaxaci těla a v boji proti nespavosti. Existují dokonce vědecké důkazy, které dokazují, že šálek bylinkové čaje je skvělý způsob, jak zlepšit kvalitu spánku. Velkou výhodou bylinných čajů je také to, že na rozdíl od prášků na spaní nemají žádné vedlejší účinky a ještě k tomu jsou lahodné a zahřejí nejen naše tělo, ale i duši.

A díky kterým bylinkám se můžeme vyspat do růžova?

1Heřmánek pravý

Heřmánek patří k nejoblíbenějším a nejpopulárnějším bylinným čajům vůbec. Již od nepaměti se heřmánkový čaj s medem před spaním předepisuje v případě úzkosti a nespavosti. Heřmánek má totiž podobné účinky jako sedativum. Obsahuje látku zvanou „apigenin“, která pomáhá uklidnit úzkostnou mysl. Heřmánkový čaj má však i další významné léčivé  vlastnosti – pomáhá při bolestech hlavy, ulevuje od menstruačních a trávicích potížích, mimo to také pročišťuje organismus, zejména krev, prospívá játrům a ledvinám. Heřmánkový čaj má také protizánětlivé a antibakteriální vlastnosti. Tento čaj je také vhodný pro děti a miminka. Ale pozor, nepijte jej den co den bez přestání, aby nedošlo ke vzniku alergie. Dejte si kúru a pak přestávku.

2Valerian (Kozlík lékařský)

Valerian je léčivá bylina, která má, podobně jako heřmánek, významné sedativní a uklidňující vlastnosti. Tato zklidňující bylinka byla po staletí bylinným favoritem v mnoha kulturách, především je velmi oblíbenou ingrediencí ajurvédských čajů. Obsahuje „přírodní sedativa”, která vám pomohou rychleji usnout (je zvláště prospěšný při chronické nespavosti), zlepšují kvalitu spánku a uklidňují nervy.  O kozlíku lékařském je také známo, že ulevuje od bolestí hlavy a je velmi prospěšný pro zdraví srdce. Bohužel je také charakteristický svou zrovna ne velmi lahodnou chutí, proto je lepší ho volit v kombinaci s jinou uklidňující a chutnější bylinkou.
Mějte na paměti také to, že tato bylinka není určena pro dlouhodobé užívání, protože u citlivých jedinců může spustit opačné reakce, proto nezapomínejte po měsíci udělat týdenní pauzu.  

3Levandule lékařská

Levandule, která je velmi bohatá na obsah éterických olejů, se především používá v kosmetice a aromaterapii pro svou uklidňující vůni.  Ovšem málo lidí ví, že tato voňavá bylinka je také velmi chutným čajem, a to především před spaním. Levandulový čaj uklidní nervy, zrelaxuje tělo a podpoří kvalitní spánek. Zmírňuje podrážděnost, úzkost, stres, deprese a zlepšuje náladu. Výzkum ukázal, že už jen pouhá vůně levandule pomáhá lépe spát a příští den se cítit více odpočatě. 

4Meduňka lékařská

Meduňka lékařská je velmi nedoceněnou bylinkou pro své úžasné léčivé vlastnosti. Je přímo balzámem pro naše nervy. Tato superbylinka je takovým přírodním antidepresivem, jejíž účinky potvrzují četné studie. Má zklidňující účinek, působí proti úzkosti, depresi, zlepšuje spánek a působí proti nespavosti. Kromě toho může pomoci zmírnit zažívací potíže, které mohou být velmi často také velkým narušitelem spánku. Meduňka navíc detoxikuje játra a ochlazuje je od horkostí způsobené toxiny. A nemusíme zmiňovat, že citrónová chuť meduňky je naprosto lahodná. 

5Čaj jako rituál

Šálek bylinkového čaje před spaním je tedy nejen skvělý “lék” v boji proti nespavosti, ale také skvělý večerní rituál, který je nezbytností v péči o sebe a o svou mysl. Nepijte však svůj večerní čaj pozdě večer, abyste nepřetěžovali ledviny!  

6Není to jen o bylinkách

Bylinky jsou velký pomocník, ale nemusejí vyřešit skutečnou příčinu nespavosti. Tou mohou být přetížené některé orgány, ale roli hraje i celá řada chyb v našem denní a večerním režimu. Pro skvělý a ověřený návod, jak zatočit s nespavostí si pusťte video Jak na nespavost.

7Dobrá zpráva pro nespavce

Dobrá zpráva pro všechny, kdo se s nespavostí potýkají je, že kdo spraví jídelníček a režim podle výše uvedeného návodu, tomu se spaní zásadně zlepší, jak se můžete dočíst v mnoha příbězích na Jíme Jinak (Příběhy o zlepšení spánku). Většina těchto čtenářů stravu změnila kvůli váze nebo zdravotním problémům a zlepšení spánku se dostavilo automaticky jako příjemný vedlejší efekt. 

„Potíže se spánkem jsem měla celý život. Už od dětství. Příčin byla celá řada, podrobně o tom píšu v článku Konečně spím jinak aneb ze sovy skřivanem. Změna stravy odstartovala neskutečnou sérii fyzických a psychických proměn a právě zlepšení spánku bylo velmi milým překvapením, ke kterému došlo zcela přirozeně. Kdo neví, co to je nevyspat se třicet let, ten nepochopí. Pro mě to bylo vysvobození z chronické únavy a špatné nálady, “ dodává Eva Cikrytová, autorka projektu Jíme Jinak.

 

Hubneme do plavek online: Shoďte 5 kg za 14 dnů

  1. ahoj všichni z Jíme Jinak. mám dotaz. asi trochu mimo téma.. omylem jsem koupila větší množství zelené Banchi místo pražené. netuší někdo zda by se dala podomácku, třeba v troubě opražit? děti jsou zvyklé na tu praženou. děkuju za odpověď. dlouholetá fanynka webu Katka;)

Komentujte
Vaše jméno

Jméno uložíme a zobrazíme, váš e-mail nezveřejníme. Zásady ochrany údajů.

Předchozí článekBalíček základních potravin s 20% slevou u Paní Dýně
Další článekUnavená? Posilte v zimě ledviny!