Domů > Zdravé recepty > Přílohy

Nákyp z kukuřičné krupice a pohanky

Uvařeno
bez lepku
sezóna jaro

Dostala jsem chuť na kukuřičnou krupici. Je sice vhodná víc na léto, ale když víte, jak na to, můžete si ji dát i v zimě. Toto je jedna z mnoha možných variant, kterou moje děti nazývají dortíčkem.

Ingredience
pro 4 porce
 • 1/2 hrnku kukuřičné krupice
 • 1/4 hrnku pohanky (loupané)
 • 3 hrnky vody
 • špetka soli

Kdy dát dětem mobily? A kdy je pustit na sociální sítě? Může přijít šikana, když dítě nebude IN? Všechno, co si níže ...

Postup
 1. Kukuřičnou krupici zalijeme vodou a necháme pár hodin (nebo přes noc) namáčet.
 2. Pohanku propláchneme ve studené vodě a přidáme před vařením do hrnce na krupici.
 3. Přidáme špetku soli
 4. Když přijde voda k varu, zmírníme plamen na minimum.
 5. Na mírném plameni vaříme 30 až 45 minut do vstřebání vody.
 6. Pokud chceme zachovat vrstvy, nemícháme. Pohanka klesne na dno. V opačném případě promíchejte.
 7. Necháme trochu zchladnout a ztuhnout, abychom mohli porcovat dílky.

Praktické

Vařím obvykle z hrnku krupice a půl hrnku pohanky, abych měla na víc jídel. Studené krájíme na kousky podobné dortu a bereme na výlety k svačině. Pokud chci ohřát už zcela vychladlé, dám na chvíli do trouby na plech.

Kombinujeme

Uvařené obilí použijeme jako přílohu k luštěnině a zelenině, pokud chceme připravit kompletní talíř. Pokud chceme jen lehčí večeři, přidáme pouze tepelně upravenou zeleninu.

Obměna

Pokud nenecháme vzniklou hmotu ztuhnout, můžeme ji podávat jako kaši.

Můžeme přidat do vaření i propláchnutá semínka dýně, sezamu, lnu či slunečnice.

Děti

Miminkům nesolíme, nejmenším pasírujeme. Pohanku zařazujeme u dětí na přirozené výživě až v zimě kolem 1,5 roku. Pokud dítě jí maso, vejce a pečivo, není co řešit a pohanku dejte, kdy chcete.

PS: Co zkusit vaření podle vyváženého jídelníčku?

Ze zdravých surovin, z prvopotravin a chutně. S nákupními seznamy, videorecepty, naší živou podporu, motivaci a mnohem více. Už za 2 týdny uvidíte výsledky. Mrkněte na letní výzvu, jak shodit 5 kg za 14 dnů!

Se změnou jídelníčku jsem se zbavila mnoha zdravotních potíží, se kterými si medicína nevěděla rady 30 let. Jídlo, vaření, psaní a šíření zdravého životního stylu se stalo mojí vášní. Je mi čím dál lépe a konečně mám své zdraví ve svých rukách. Celý příběh

Buďte první, kdo poděkuje za tento článek.

Komentáře

Tento nákyp som akosi doteraz prehliadala, včera som skúšala. Trošku sa mi to ku koncu pripaľovalo na dno hrnca a voda ešte bola. Stuhlo to, trošku by som uvítala tuhšiu konzistenciu, možno na druhý pokus. Ale výborná zmena, určite ešte bude :-) Možno skúsim ešte v rúre, v komentároch som neskôr čítala, že aj to ide. Ďakujem za inšpiráciu :-)

A vida, tohle je takova zimni verze letni kukurice s ryzi – to je take dobry dorticek :-)

Ukázat další komentáře