Domů > Magazín > Jídlo pod lupou

Artyčoky – léčivá zelenina, kterou si můžete vypěstovat

Artyčok je vhodný pro léčbu jater, ledvin, pro cukrovkáře, při zácpě i na vysoký tlak. Roste na jaře, kdy potřebujeme detoxikovat organismus. V tom je artyčok skutečně mistr. Poradíme, jak ho upravit, i jak si ho můžete sami vypěstovat.

Jak se jedí artyčoky

Z artyčoků se konzumují nerozvitá květenství, která musíte pořádně očistit. Ostříhat trny, uříznout špičku a odstranit všechny tvrdé okvětní lístečky okolo. Musíte se dostat k srdci artyčoku.
Takto očištěný květ okamžitě ponořte do vody s citrónovou šťávou, jinak vám artyčok zčerná. Čistěte artyčoky v rukavicích, pokud nechcete mít hnědé prsty, jako od ořechů.

Pokud máte plody čerstvé, konzumujte je klidně syrové, pokapané citrónem a olivovým olejem.  Jinak se dají artyčoky dusit, péct, smažit, zavařovat a velké odrůdy plnit.

Co obsahují artyčoky

Artyčoky jsou skutečným pokladem pro naše zdraví. Obsahují vysoké množství vlákniny a důležité minerály jako je železo, vápník, fosfor, hořčík.  Obsahují  malé množství flavonoidních sloučenin s antioxidačními vlastnostmi: beta-karoten, lutein a .
Artyčoky jsou bohaté na inulin, polysacharid, který tělo nepoužívá k výrobě energie, a proto zlepšuje kontrolu hladiny cukru v krvi u diabetiků.

Artyčok pro naše zdraví

Podle USDA (U.S. Department of Agriculture) amerického ministerstva zemědělství jsou artyčoky na 7. místě z hlediska obsahu antioxidantů z 1000 druhů rostlinných potravin.

Vlastnosti artyčoků jsou známé po staletí zejména díky jejich očistnému působení na játra. V listech artyčoku se nachází cynarin, látka, která podporuje diurézu a sekreci žluči, takže je užitečná při onemocněních, jako je hepatitida a cirhóza. Deaktivuje se však vařením, takže je nutné konzumovat syrový artyčok, abyste z této vlastnosti měli užitek.

Artyčoky jsou vynikajícím spojencem v případě vysokého cholesterolu, cukrovky a hypertenze. Jsou detoxikační a diuretické. Artyčoky mají málo kalorií, a proto jsou ideální pro udržení kondice. Díky množství vlákniny má artyčok velmi nízký glykemický index, což z něj činí potravinu vhodnou pro diabetiky nebo pro ty, kteří potřebují udržovat glykemický index pod kontrolou.

Pomáhají také při zácpě, protože jsou bohaté na vlákninu – jsou užitečné při regulaci průchodu střevem a pomáhají očistit tlusté střevo od odpadu a toxinů.  

Artyčoky stimulují diurézu díky přítomnosti draslíku a cynarinu, proto jsou důležité pro čištění ledvin, ke snížení krevního tlaku a proti celulitidě. Nálev připravený z listů artyčoku je ideální pro stimulaci diurézy a eliminaci toxinů, chuť je velmi hořká, ale rozhodně stojí za to.

Artyčok jako léčivka

Z artyčoků můžete připravit čistící a močopudný bylinkový čaj:

  • Potřebujete 200 ml vody a 30 g sušených listů artyčoku (koupíte v obchodě s bylinkami).
  • Po uvaření vody vypněte oheň, vložte listy artyčoku a nechte je pět minut louhovat.
  • Přeceďte a pijte.

Nápoj je velmi hořký, kdo to nemá rád, může osladit zdravým sladidlem. Charakteristická hořká chuť artyčoku je způsobena látkou zvanou cynarin, která je zodpovědná za mnoho blahodárných vlastností artyčoku.

Kdy se artyčokům raději vyhnout

Konzumace této zeleniny se nedoporučuje u lidí, kteří trpí žlučovými kameny, protože by mohlo dojít k ucpání žlučovodu, vedoucímu k bolestivé kolice. Dále není doporučena osobám trpícím alergií na rostliny z čeledi Asteraceae.
Pro kojící ženy je konzumace zakázána,
protože artyčok omezuje vylučování mléka.

Artyčoky můžete pěstovat i u nás

Určitě jste si všimli, jak se rok po roce mění klima. Není to pozitivní, ale bohužel se to děje. Proč toho nevyužít k pěstování další zeleniny? Artyčok je sice teplomilná rostlina, ale není až tolik choulostivá. Pokud žijete někde, kde v zimě neklesne teplota pod 5°C nebo máte skleník, určitě to můžete vyzkoušet.

Já je pěstuji v Itálii a mám s nimi skvělé zkušenosti. Teď už můžete mít tuhle drahou a dříve velmi exotickou zeleninu na talíři i vy. Vlastní.

Jak pěstovat artyčoky

Artyčok (Cynara cardunculus L. scolymus) vyžaduje poměrně dost místa, je to velká, mohutná trvalka. Na místě kam jí zasadíte, poroste klidně několik let. Určitě potřebuje hodně sluníčka a vyšší vlhkost vzduchu.

Rostlina má podlouhlý stonek, může vyrůst od 50, 150 cm nebo až do 2 metrů, podle odrůdy. Listy jsou velké a zelenošedé barvy a používají se jako bylinný lék. Plody šedohnědé barvy mají oválný a podlouhlý tvar a mohou být s trny nebo bez trnů, malé nebo velké. Já pěstuji menší odrůdy, mají výraznější chuť a jsou vhodné i do různých nálevů k nakládání.

Artyčoky jsou výborná a typicky jarní zelenina. U mě na zahradě je sklízíme od dubna do května.

Artyčoky mají nádherné květy, které přitahují hmyz, hlavně čmeláky na naší zahradu.

A jakou máte zkušenost s artyčoky vy?

Máte je rádi? Už jste je ochutnali? Nebo je dokonce pěstujete? Podělte se s námi o vaše zkušenosti s touto nezvyklou zeleninou.

 

A co dále? Blíží se čas na jarní detox!

Pokud vám po zimě chybí energie, trápí vás únava nebo máte kila navíc, pojďte s tím něco udělat. Nenecháme vás v tom a hážeme záchranné lano! 😊 Začínáme 8 týdenní Jarní očistu. Pročistíme tělo, zlepšíme jídelníček i postavu a zase bude dobře.

Ráda bych ukázala lidem, že veganská strava není jednotvárná, nudná a chudá, jak si bohužel mnoho lidí myslí. Jídlo pro mě má být zdravé a ne jednotvárné, skoro nemocniční. Mé recepty jsou určeny pro ty, kterým vaření z kvalitních ingrediencí, přináší radost, pro ty, co se nebojí experimentovat a chtějí poznat nové chutě, pro ty, co si najdou čas pro sebe i svojí rodinu a nebojí se do vaření investovat trochu času. Člověk sám nemůže změnit svět, ale každý člověk může šířit poselství, které ten svět změní..

2 lidi už poděkovali za článek. Oceňte práci autora také.

Komentáře

Video myslíš, že by se dal využít nějak odpad z artyčoku? Děkuji za info. Je mi líto tu hromadu odřezků vyhodit🤷

Ukázat další komentáře

Mohlo by se vám líbit

143
70

Videopřání Jíme Jinak 2022 – Uspořádejme si myšlenky

Čtěte více na toho téma

Vyzkoušejte také

To není plíseň! To jsou kořínky.

Často ve skupině na Facebooku někdo píše, že se mu nepodařilo naklíčit semínka, že se na nich udělala plíseň, tak letěla celá várka do koše. Jaká škoda!

Sencha – japonský zelený čaj

Nápoj bohů, čaj mládí a věčného života. Tyto a další atributy, si tento čaj získal díky své široké škále vlastností. Víte, jak ho správně uvařit a kolik ho...
4
4

Matcha čaj

Matcha má svůj původ v Číně, ale hlavně v Japonsku, kde se používá při čajových obřadech. Buddhističtí mniši používali Matchu ke koncentraci během dlouhých...

Permazahrada v lednu (Janka)

Leden je čas bilancování loňského roku a vytváření nových plánů na rok nadcházející. Jinak tomu není ani v zahradě. Co se povedlo? Co ne? Co bych letos moh...

Kokoška pastuší tobolka: blýskne se zastavením krvácení i pikantní chutí

Nejspíš si vybavíte její drobné bílé kvítky a typické semeníky ve tvaru srdíčka. Co ale chuť? Pojďme společně pozvat léčivku s dlouhým názvem do lékárničky...

Co vysít v červenci a srpnu

Sklízet ze zahrádky je možné i v zimě, sezóna nekončí poslední letní sklizní. Sklízejte i v zimě. Právě teď je čas na výsev zimní zeleniny!