Špenát po celé léto
Na zahradě nám nesmí chybět, my pěstujeme tu vínovou. Vyroste z ní statná rostlina plná spousty výborných listů, takže je to určitě dobrá náhrada za špenát, který nevydrží růst v horkém letním počasí a jde rychle květu. Lebedu sbíráme po celé léto, i když už jsou na rostlině semínka.
Jak lebedu využít v kuchyni
Úplně stejně jako špenát, chuť má nevýraznou, hodí se k jiné zelenině. Listy můžete konzumovat syrové nebo upravené na páře. Můžete je přidat do polévky, do burgerů, luštěninových karbanátků, do salátů, rýžových závitků, těstovin, rizota a všude tam, kde používáte špenát. Listy lebedy nám chutnají daleko víc než ty špenátové. Určitě vyzkoušejte lebedové pesto, které můžete použít na chleba, placky, k těstovinám nebo obilovinám a které si jistě oblíbíte.
Proč pěstovat lebedu
- Nemá škůdce a choroby.
- Jako řezaná květina vydrží až 7 dní.
- Je to jemnější náhrada špenátu.
- Na záhonech je okrasná.
- Snadno se pěstuje i v létě.
- Podporuje imunitní systém.
- Je plná prospěšných látek, jako vitamínu C, karotenů, draslíku, železa, vápníku, zinku, selenu a dalších.
Zkuste to taky
U nás lze koupit semínka lebedy ve čtyřech barvách. Letos jsme vyseli i odrůdu Aurora. Jakou pěstujete vy a jak si ji v kuchyni připravujete? Máte rádi tu divokou? Podělte se s námi o vaše zkušenosti s lebedou.
“Já pěstuju červenou odrůdu, líbí se mi barva, krásně zpestří talíře, přidávám ji i do kimči. Na jaře jsem vděčná za tu divokou v době, kdy naše záhonky zejí prázdnotou. Ale tahle zahradní je jemnější a chutnější, takže tu pěstujeme pravidelně” dodává osobní zkušenost s lebedou Eva Cikrytová, autorka projektu Jíme Jinak.
Komentáře
Evi, děkuji za inspiraci na lebedové pesto, určitě vyzkouším – mám také oblíbenou červenou odrůdu. Mám ráda syrovou (zajímavá slaná chuť) nebo si upeču něco na způsob svítku.