Z čeho měly holky na Mikuláše největší radost

21

Věřili byste, že mikulášská nadílka může pomoci s matematikou a češtinou? Víte, jaký balíček nám donesl dědeček, který to myslel dobře, ale nevěděl, co do něj dát, aby to u nás prošlo? Tiply byste si, z čeho měly holky největší radost? Ten rok dostaly poprvé bonbóny bez cukru a mandarinky.

Mikuláš šel na střední

Jeden rok jsme nesehnali Mikuláše, který by jako v předchozích letech přišel k nám domů. Naše oblíbená partička hodných čertů, anděla a Mikuláše, který koktal vzkazy od  rodičů zapsané v knize hříchů, opustila devítiletku a nastoupila ve městě na střední školu. Na Mikuláše nebyli tyhle velké děti doma, takže nemohly dorazit. Navíc jsme měli návštěvu a do večera program mimo domov, takže by se to stejně špatně organizovalo.

Čtyři balíčky??

Rozhodla jsem se to tedy pojmout jako když byly holky malinké. Nechala jsem nadílku za oknem. Našli ji tedy až druhý den ráno ještě nečesané, nemyté a v pyžamek. A jásaly! K mým balíčkům se totiž přidal i děda, který k nám na pár dní přijel, takže v košíčku za oknem je čekaly čtyři balíčky! Ty naše dobré dušinky si myslely, že dva menší jsou pro ně a dva větší pro nás. Ale děda včas zakročil, že balíčky jsou jen pro děti. Holky tedy konstatovaly, že se s námi rozdělí.

Dědeček řeší mikulášský balíček

Když mikulášskou nadílku pro děti chystal, nevěděl si tak úplně rady. Postřehl, že jsme v minulosti nějak řešili lepek, a protože na rozinkách i oříšcích bylo napsáno, že tam mohou být stopy lepku, rozhodl se raději pro jablíčka a mandarinky. Když mi to s obavami ve tváři říkal, bylo mi ho líto, jak neví, co jíme a co ne, a chtěl to udělat dobře. Byli jsme moc rádi, že je u nás, rozhodně jsem ho nechtěla trápit tím, že my nekupujeme tropické ovoce ani během roku natož v zimě. Nechala jsem si to pro sebe a byla ráda, že to nepřehnal s množstvím. Holky jsou zdravé, dvě mandarinky každá z nich přežije.

Cibule, česnek a bonbóny

Do balíčku jsem dala hlavně sušené ovoce, poprvé v životě tehdy taky dostaly od nás nějaké bonbóny. Každá jeden sáček bonbónů z odpařené hroznové šťávy, bez cukru, bez éček. Byla jsem dřív nadšený konzument gumových medvídků a běžela opět akce s Danfoodem, který nám pro Klubáky dává každoročně slevu, tak jsem chtěla ochutnat :-) Tradičně jsem jim dala do balíčku každé dva česneky a dvě cibule. Opět to vzaly radostně, že bude co cucat a z čeho vařit, veškeré morální ponaučení, které jsem chtěla naznačit, se nekonalo. Normálně jásaly, že to tam mají!

Největší radost udělal balzám na rty

Tak nějak automaticky jsem očekávala, že největší radost budou mít z mandarinek a bonbónů, protože to běžně nedostávají. Ale k mému velkému překvapení nechaly mandarinky zcela bez zájmu, jak při vybalování, tak ještě několik dalších dnů. V podstatě dokud jim nedošlo všechno ostatní, co v baličku měly. Jásaly nad tou cibulí a česnekem, ale hned je odnesly do kuchyně a kochaly se balíčkem se sušeným ovocem. Sušené hrušky, jablka a švestky je potěšily náramně. Naprosto však ryčely nadšením, když rozbalovaly maličký dáreček se stužkou. Byl to malinký kelímek s přírodním balzámem na rty. Bambucké máslo, kokosový olej, vše přírodní, ani to nevoní. Od té chvíle si mazaly pusu v podstatě bez přestání. Trefila jsem to dobře, měla jsem radost. Když si sem tam namažu pusu já, hned chtějí taky. A protože jsou to malinké parádnice, nejraději by se už malovaly. Tak jsem jim umožnila se něčím bezpečně patlat a všichni jsou spokojení.

Bonbóny zmizely za jeden den

Balíček s bonbóny je samozřejmě nadchnul. Přepočítávaly je a měnily si je mezi sebou. Chtěla jsem totiž ochutnat dva druhy, takže dostaly každá jiný. Pozorovala jsem, jak stále počítají, kolik jich která má a kolik za ně dostane od té druhé. Dobrá matematická pomůcka, říkala jsem si.  A málem na mě nezbylo! Nedbaly mé rady, že si to mají nechat na další dny, že to mají zapít, protože je to koncentrovaná ovocná šťáva a že jim to v břiše naroste. Zbaštily je ještě ten den, navrch přidaly sušené ovoce a odpoledne už hlásily, že je to pěkně tlačí v břiše. „To je škoda, že jsem to snědla všechno dneska, teď už nic nemám a ještě mě bolí břicho. Příští rok si to rozložím aspoň na týden,“ mudrovala ta starší a já jásala, že pochopila, že bonbóny nebudou k dispozici dřív než zase na Mikuláše.

Děkujeme, Mikuláši

Holky byly z nadílky tak nadšené, že sedly ke stolu a bleskurychle vytvořily děkovné obrázky a psaníčka pro Mikuláše, čerta a anděla. Nechaly jim to za oknem, kde našly balíček. Ta starší to hrála s tou mladší velmi přesvědčivě, až jsem váhala, zda tomu skutečně nevěří. Když šly večer před tím spát, vzala jsem jejich obrázky a dala tam odpověď s obrázkem Mikuláše, čerta a anděla místo podpisu, aby z toho něco měla i ta, co ještě neumí číst. Mladší dcerka se ráno šla podívat, zda si nebeská parta dopis vyzvedla a křičela na celý dům, že je tam dopis a jejich psaníčka jsou pryč.  A tak jsme si dopisovaly. Nemusela jsem starší dcerku nutit do psaní v písance. Psala denně Mikulášovi a já odpovídala. Do jednoho dopisu opsala celou koledu! Je to legrace, taková naše adventní hra. Myslím, že jim to naprosto vynahradilo zklamání z toho, že ten rok nebyl Mikuláš u nás doma osobně.

Balzám zůstává

Balíčky byly rychle snědené. Ještě dlouho ležely na míse dvě mandarinky a čtyři jablíčka. Zato s námi všude cestovaly balzámy na rty. Holkám se leskly pusy i tváře, jak se stále mazaly. Všem se chlubily, že TOHLE mají z mikulášského balíčku. Byla jsem zvědavá, zda jim vydrží aspoň do vánoc. Já mám takové jedno balení už rok, protože co jím jinak, tak mi pusa nepraská.

A jak to proběhlo u vás?

Vloni jste nám poslali krásné mikulášské příběhy i nápady na adventní kalendáře. Jak to u vás proběhlo letos?

 

 

 

⏩ BRZY ZAČÍNÁ PODZIMNÍ DETOX KURZ

Čtěte na toto téma dále

Hltám všechny informace

Lenka B.: Ahoj Evi, děkuji za perfektně zpracovaný článek....

S Jíme Jinak zažívám zázraky (Věra)

Věra: Milá Evičko, Romane, gratuluji k výročí a děkuji...

Jíst Jinak mě baví, nabíjí energií a je mi neskutečně dobře (Pavlína)

Pavlína: Zdravím všechny vespolek :-) V první řadě bych...

Všichni pějí na vaše jídla chválu

Helena Š.: Dobrý den, protože nejsem na sociálních sítí, ale...

Anna: Objevila jsem vás díky České televizi

Anna: Dobrý den, jsem na těchto stránkách poprvé díky...

Hodnoty cholesterolu nejlepší za posledních 10 let (Alena)

Alena: Já se chci pochlubit a poděkovat 😉 Cca...

Recepty v kurzu jsou perfektně připravené

Dudkoa: Jste super, zatím mám za sebou 10. den...

5 kg dole a v pase o 8 cm méně (Martina)

Martina: Takže mi končí šestý týden Jarní očisty, sluší...

Jídleníček, recepty, nákupní seznam – vše je super (Jana)

Jana: Přiznám se, svíčkovou (byť od maminky) nemusím. Dvacet...

Okolí si všímá změny a já se cítím báječně

Pcmunoav: Přihlásila jsem se do programu Hubneme do plavek,...

Je až neuvěřitelné, jakou mám energii (Kamlibe)

Kamlibe: Moc děkuji za skvělý, pěkně a přehledně vedený...

„denní menu“

Mám takový návrh či dotaz - nebylo by možné...

Váš kurz mě znovu nakopnul

Iva: Milá Evo a Helčo, psala jsem osobní mail...

Úklid podle vás je super: kuchyň takový vítr dlouho nezažila

Radka: Jsem nadšená ze spousty skvělých receptů a rad....

Mé tělo i duše blahem si vrní (Petra)

Petra: Moji milí, jsem nesmírně šťastná, že jsem s...
 1. Jé, moc pěkný článek, dřív jsem se k němu nedostala, jen musím připsat od nás – i já jsem zklamaná nedostatečným vyjádřením výchovných snah, u nás cibule a brambory (pst, vím, že na JJ to musím psát potichu, ale ten zvyk držíme od malinka a tehdy jsme jaksi nevhodnost brambor ještě nechápali), velcí kluci oba mluví o nadílce týdny dopředu a tipují, kolik čeho kdo dostane. Zbytek nadílky jako by nebyl a celkem bez podkuřování matce už sami vyhodnotí, že cibule bude báječná do vaření a budeme zdraví a brambory odneseme na skauta a nemusí se na výpravu kupovat. Na to, že oni sladké dostávají a dostávají i některé varianty, které jsou jistě velice návykové (sušenky a perníčky), je to pozoruhodné, jak sčítají cibule a rok co rok mi sdělují, že dostali málo. :-D

 2. Mikuláš u nás poprvé nenechal balíček za oknem, ale v adventím kalendáři v pytlíčku – den pátý – lístky do kina. Vnučka se divila, jak je možné, že Mikuláš věděl, na co chce ona jít do kina:))

  • Máťa, se zase divil, jak Mikuláš ví, že rád hraje Člověče nezlob se – měl tam v neděli lísteček, že si s maminkou a tatínkem odpoledne zahrajou a malý pytlíček s mandličkama. Hned říkal, ten si necháme k tomu člobrdu… Úspěch měl i parník složený z papíru (děda si musel tedy skládání osvěžit s internetem:)). No s mužem jsme se při přípravě vyblbli… Zítra jdeme zpívat koledy – od loňska jsme pokročili se zpěvem – trénujeme při slepování papírového řetězu. S vnoučkem (budou mu v lednu 4) má advent úplně jiný rozměr – zúčastnili jsme se i soutěže o nejlepší štrůdl – my měli veganský bez cukru, nahoře jsme měli vykrájený hvězdičky). Napadá mě na příští „Vánoce jinak“ kolonka „Jak si to užíváte“:))))

   • To jsou přesně ty nejkrásnější dárky, co bych si jako dítě mohla přát – pozornost rodičů, společná hra u stolu. Skoro jsem zamáčkla slzu při té představě, jak zoufale jsem po těchto chvilkách prahla ❤

 3. Ja musim pochvalit nasu skolku v Bratislave, mojim 2 dceram nosim vlastnu stravu v termoskach a pred Mikulasom mi ukazali ich balicek pre deti a dali mi moznost priniest si vlastny, tak to som mala velku radost. A moje deti tiez :-)

  • Zlatá školka, to je chvalte až do nebe za lidský přístup! A pro zajímavost – je soukromá nebo státní? U nás to takto jde povětšinou jen v soukromých, ale najdou se i výjimky.Je to o lidech – ředitelce a vedoucí jídelny :-)

   • je to statna skolka. a na vlastnu stravu musim mat papier (mam od znameho lekara), ale na to, ze tu stravu nezohrievaju v mikrovlnke ako ostatnym s vlastnou stravou, to stacilo len poprosit a doniest v termoske. takze super

 4. Moc krásný příběh, škoda, že naši už na Mikuldu nevěří. Ale uplatnila jsem letos dopis od Mikuláše, ocenující, taky tip z JJ. Dala jsem ho dvojčatům (12 let) a starší (17 let) se vyjevil, proč ho jako nemá taky :-) Takže druhý den přinesl MIkuláš dopis i pubertákovi – pořádek holt musí být:-)

  • Kačko, starší nevěří už roky, mladší nevěří, dokud tu nejsou :-) Ale hrajeme spolu tyhle hry. Maminka píše ježíškovi (to je vlastně vzkaz pro ně), ony píšou ježíškovi (to je info pro nás), píšou Mikulášovi, ten jim odpovídá….To je super, že jsi jim napsala dopis!!! My to děláme už pár let a letos se stalo, že si to Mikuláš nechal předem poslat emailem a když odešel, holky ten jeho ohořelý list hledaly, takže jim ho do rána Mikuláš stršil na okno :-) Ještě že už jsme to měli v počítači, stačilo vytisknout a opálit :-))

 5. U nás Mikuláš plní adventní kalendáře a nic jiného nenosí. Máme kalendáře vlastní výroby a podle toho, co kdo rád, mu jej Mikuláš naplní na každý den 1 dobrotou. Pendrek, oříšek, marcipán, sušený banán ….. má to být co nejméně škodlivé (když jedí každý den 1), tak je to velmi drahé. Letos např. hodně i z domácí pralinkárny. Když byli malí, byly tam i drobné hračky nebo náušničky, gumička do vlasů, vánoční ozdoba, hlavolam, pohádka, ale postupně převážilo to, co se dá sníst a s nacpanou pusou přicházejí ráno k snídaní, asi aby se to náhodou nevypařilo, když budou ve škole. :))

  • No to se nedivím, třeba mýmu bráchovi se sladkosti ze zavařených kapsiček na zdi (socialistická plastová verze adventního kalendáře v 80. letech :-)) ztrácely lentilky a jiné kousky, kterých bylo víc než jeden kus na daný den :o))

 6. U nás nosí Mikuláš výtvarné potřeby, min. ve stejném množství jako zdravé sladkosti. A radují se i z brambor a cibule, obzvlášť ten mladší. :)

 7. Ty ovocné bonbóny jsem koupila loni synovi taky, zapomněl na ně, ale na jaře přinesl ze školky Haribo bonbóny, tak jsem je vyměnila za ty zdravé. Bohužel jsem je ochutnalataky a téměr celé mu je snědla…kam se hrabou Haribo….

  • Ještě o pár let dříve jsme byli na Mikuláše na kurzu ve Fr.Lázních, kam zavítala pouliční banda s čertem a andělem. Mikulášovi jsem hbitě vysypala košík s bombonama a nasypala mu tam oříšky a rozinky. Když si naše maličká Kája tehdy vystála spolu s ostatními děti frontičku a odříkala básničku, dostala jeden lískový oříšek a hrozinku. Tu dala do pusy a s oříškem pak chodila po restauraci, nosila ho před sebou a fascinovaně prohlašovala sama pro sebe: „Anděl mi dal oříšek, anděl mi dal oříšek,…“ Některé starší účastnice z ní byli úplně na měkko, jaké je to skromné dítě :-)) Nebyla skromná, jen neznala, že by mohla dostat něco jiného a už takový oříšek, to bylo něco! ;-)

 8. MŠ, kde chodí vnučka, měla tisíc výmluv, proč nemůže udělat 1 jiný balíček (náplň bychom dodali) a předat ji ho na mikulášské besídce.

  • To je někdy fakt těžký boj. My měli školku soukromou a tam šlo všechno. Je to bohužel vždycky o lidech…

 9. Zobrazit všech 21 komentářů

Komentujte
Vaše jméno

Jméno uložíme a zobrazíme, váš e-mail nezveřejníme. Zásady ochrany údajů.

Autorem článku je Eva Cikrytová
Se změnou jídelníčku jsem se zbavila mnoha zdravotních potíží, se kterými si medicína nevěděla rady 30 let. Jídlo, vaření, psaní a šíření zdravého životního stylu se stalo mojí vášní. Je mi čím dál lépe a konečně mám své zdraví ve svých rukách. Celý příběh
Předchozí článekSeitan se zeleninou a mrkvovou natí
Další článekPříběh o „zmizení“ myomu (Maruška, 30 let)