Domů > Magazín > Žijeme jinak > Rodina

Z čeho měly holky na Mikuláše největší radost

Věřili byste, že mikulášská nadílka může pomoci s matematikou a češtinou? Víte, jaký balíček nám donesl dědeček, který to myslel dobře, ale nevěděl, co do něj dát, aby to u nás prošlo? Tiply byste si, z čeho měly holky největší radost? Ten rok dostaly poprvé bonbóny bez cukru a mandarinky.

Mikuláš šel na střední

Jeden rok jsme nesehnali Mikuláše, který by jako v předchozích letech přišel k nám domů. Naše oblíbená partička hodných čertů, anděla a Mikuláše, který koktal vzkazy od  rodičů zapsané v knize hříchů, opustila devítiletku a nastoupila ve městě na střední školu. Na Mikuláše nebyli tyhle velké děti doma, takže nemohly dorazit. Navíc jsme měli návštěvu a do večera program mimo domov, takže by se to stejně špatně organizovalo.

Čtyři balíčky??

Rozhodla jsem se to tedy pojmout jako když byly holky malinké. Nechala jsem nadílku za oknem. Našli ji tedy až druhý den ráno ještě nečesané, nemyté a v pyžamek. A jásaly! K mým balíčkům se totiž přidal i děda, který k nám na pár dní přijel, takže v košíčku za oknem je čekaly čtyři balíčky! Ty naše dobré dušinky si myslely, že dva menší jsou pro ně a dva větší pro nás. Ale děda včas zakročil, že balíčky jsou jen pro děti. Holky tedy konstatovaly, že se s námi rozdělí.

Dědeček řeší mikulášský balíček

Když mikulášskou nadílku pro děti chystal, nevěděl si tak úplně rady. Postřehl, že jsme v minulosti nějak řešili lepek, a protože na rozinkách i oříšcích bylo napsáno, že tam mohou být stopy lepku, rozhodl se raději pro jablíčka a mandarinky. Když mi to s obavami ve tváři říkal, bylo mi ho líto, jak neví, co jíme a co ne, a chtěl to udělat dobře. Byli jsme moc rádi, že je u nás, rozhodně jsem ho nechtěla trápit tím, že my nekupujeme tropické ovoce ani během roku natož v zimě. Nechala jsem si to pro sebe a byla ráda, že to nepřehnal s množstvím. Holky jsou zdravé, dvě mandarinky každá z nich přežije.

Cibule, česnek a bonbóny

Do balíčku jsem dala hlavně sušené ovoce, poprvé v životě tehdy taky dostaly od nás nějaké bonbóny. Každá jeden sáček bonbónů z odpařené hroznové šťávy, bez cukru, bez éček. Byla jsem dřív nadšený konzument gumových medvídků a běžela opět akce s Danfoodem, který nám pro Klubáky dává každoročně slevu, tak jsem chtěla ochutnat :-) Tradičně jsem jim dala do balíčku každé dva česneky a dvě cibule. Opět to vzaly radostně, že bude co cucat a z čeho vařit, veškeré morální ponaučení, které jsem chtěla naznačit, se nekonalo. Normálně jásaly, že to tam mají!

Největší radost udělal balzám na rty

Tak nějak automaticky jsem očekávala, že největší radost budou mít z mandarinek a bonbónů, protože to běžně nedostávají. Ale k mému velkému překvapení nechaly mandarinky zcela bez zájmu, jak při vybalování, tak ještě několik dalších dnů. V podstatě dokud jim nedošlo všechno ostatní, co v baličku měly. Jásaly nad tou cibulí a česnekem, ale hned je odnesly do kuchyně a kochaly se balíčkem se sušeným ovocem. Sušené hrušky, jablka a švestky je potěšily náramně. Naprosto však ryčely nadšením, když rozbalovaly maličký dáreček se stužkou. Byl to malinký kelímek s přírodním balzámem na rty. Bambucké máslo, kokosový olej, vše přírodní, ani to nevoní. Od té chvíle si mazaly pusu v podstatě bez přestání. Trefila jsem to dobře, měla jsem radost. Když si sem tam namažu pusu já, hned chtějí taky. A protože jsou to malinké parádnice, nejraději by se už malovaly. Tak jsem jim umožnila se něčím bezpečně patlat a všichni jsou spokojení.

Bonbóny zmizely za jeden den

Balíček s bonbóny je samozřejmě nadchnul. Přepočítávaly je a měnily si je mezi sebou. Chtěla jsem totiž ochutnat dva druhy, takže dostaly každá jiný. Pozorovala jsem, jak stále počítají, kolik jich která má a kolik za ně dostane od té druhé. Dobrá matematická pomůcka, říkala jsem si.  A málem na mě nezbylo! Nedbaly mé rady, že si to mají nechat na další dny, že to mají zapít, protože je to koncentrovaná ovocná šťáva a že jim to v břiše naroste. Zbaštily je ještě ten den, navrch přidaly sušené ovoce a odpoledne už hlásily, že je to pěkně tlačí v břiše. “To je škoda, že jsem to snědla všechno dneska, teď už nic nemám a ještě mě bolí břicho. Příští rok si to rozložím aspoň na týden,” mudrovala ta starší a já jásala, že pochopila, že bonbóny nebudou k dispozici dřív než zase na Mikuláše.

Děkujeme, Mikuláši

Holky byly z nadílky tak nadšené, že sedly ke stolu a bleskurychle vytvořily děkovné obrázky a psaníčka pro Mikuláše, čerta a anděla. Nechaly jim to za oknem, kde našly balíček. Ta starší to hrála s tou mladší velmi přesvědčivě, až jsem váhala, zda tomu skutečně nevěří. Když šly večer před tím spát, vzala jsem jejich obrázky a dala tam odpověď s obrázkem Mikuláše, čerta a anděla místo podpisu, aby z toho něco měla i ta, co ještě neumí číst. Mladší dcerka se ráno šla podívat, zda si nebeská parta dopis vyzvedla a křičela na celý dům, že je tam dopis a jejich psaníčka jsou pryč.  A tak jsme si dopisovaly. Nemusela jsem starší dcerku nutit do psaní v písance. Psala denně Mikulášovi a já odpovídala. Do jednoho dopisu opsala celou koledu! Je to legrace, taková naše adventní hra. Myslím, že jim to naprosto vynahradilo zklamání z toho, že ten rok nebyl Mikuláš u nás doma osobně.

Balzám zůstává

Balíčky byly rychle snědené. Ještě dlouho ležely na míse dvě mandarinky a čtyři jablíčka. Zato s námi všude cestovaly balzámy na rty. Holkám se leskly pusy i tváře, jak se stále mazaly. Všem se chlubily, že TOHLE mají z mikulášského balíčku. Byla jsem zvědavá, zda jim vydrží aspoň do vánoc. Já mám takové jedno balení už rok, protože co jím jinak, tak mi pusa nepraská.

A jak to proběhlo u vás?

Vloni jste nám poslali krásné mikulášské příběhy i nápady na adventní kalendáře. Jak to u vás proběhlo letos?

 

 

 

PS: Z práce do práce, život letí a vy nic nestíháte?

Pokud před sebou stále jen hrnete všechny ty povinnosti, které život přináší, je čas se zastavit. 🛑 Je tohle život, který chcete? O tomto jste snili? Asi ne. V přírodě začíná nový biologický rok, nový začátek a i my to letos můžeme udělat jinak. Právě tomu se v Jarní Očistě také věnujeme a máme dokonce připravený silný závěrečný aktivační rituál, aby se vaše záměry mohly uskutečit. Zdaleka v očistě nejde jen o vyvážený jídelníček. Pojďte si ujasnit touhy, naberte zas energii a pojďte se cítit ve svém těle lépe. Začněte s námi 8 týdenní Jarní očistu. Pročistíme tělo, zlepšíme jídelníček, postavu i psychiku.

Se změnou jídelníčku jsem se zbavila mnoha zdravotních potíží, se kterými si medicína nevěděla rady 30 let. Jídlo, vaření, psaní a šíření zdravého životního stylu se stalo mojí vášní. Je mi čím dál lépe a konečně mám své zdraví ve svých rukách. Celý příběh

2 lidi už poděkovali za článek. Oceňte práci autora také.

Komentáře

Krákora
4. 1. 2020

Jé, moc pěkný článek, dřív jsem se k němu nedostala, jen musím připsat od nás – i já jsem zklamaná nedostatečným vyjádřením výchovných snah, u nás cibule a brambory (pst, vím, že na JJ to musím psát potichu, ale ten zvyk držíme od malinka a tehdy jsme jaksi nevhodnost brambor ještě nechápali), velcí kluci oba mluví o nadílce týdny dopředu a tipují, kolik čeho kdo dostane. Zbytek nadílky jako by nebyl a celkem bez podkuřování matce už sami vyhodnotí, že cibule bude báječná do vaření a budeme zdraví a brambory odneseme na skauta a nemusí se na výpravu kupovat. Na to, že oni sladké dostávají a dostávají i některé varianty, které jsou jistě velice návykové (sušenky a perníčky), je to pozoruhodné, jak sčítají cibule a rok co rok mi sdělují, že dostali málo. :-D

Mikuláš u nás poprvé nenechal balíček za oknem, ale v adventím kalendáři v pytlíčku – den pátý – lístky do kina. Vnučka se divila, jak je možné, že Mikuláš věděl, na co chce ona jít do kina:))

Ukázat další komentáře

Vyzkoušejte také

75
1

Nastává zimní Slunovrat – moc temných sil vrcholí. Jak slavíte Kračun?

Víte, proč naši předci házeli hrách na zeď? A jaké další zvyky prováděli, když přišel zimní Slunovrat a začátek astrologické zimy? Proč byl tento den pro n...
78
17

Sedíme na zemi, nemáme televizi a Vánoce slavíme po svém

Je víc věcí, které děláme jinak, nejen to, že jíme jinak. Třeba nemáme televizi, sedačku v obýváku, děti nemají v pokojíčku pracovní stůl a židli. Našli js...
4

Woofing – dovolená jinak (Ivana)

Jak to bude letos se zahraničními pobyty se zatím neví, možná bude nutné zůstat během dovolené v Čechách. Pokud vás zajímá i pomoc někomu dalšímu, nabízí s...