Domů > Magazín > Blog

Podzim už je fakt tady! Jste připraveni?

Na mě už leze podzim a projevuje se to různými způsoby. A tak vám chci připomenout, co je teď důležité a dát pár praktických rad, jak se na příchod chladnější části roku připravit, aby nebyla plná únavy, prosmrkaná a prokašlaná.

Vidím to v přírodě i na sobě

Vždycky v půlce srpna vždycky hlásím rodině, že už začíná podzim a oni se mi smějí, protože je venku třeba 30°C a jedeme se koupat. Já samozřejmě myslím ten biologický podzim, nikoli kalendářní, kdy se bavíme o tom, že se v přírodě mění energie (a tedy i v našem těle, které je taky ovlivněno přírodními procesy) a vidím, že ačkoli je mnohdy přes den ještě horké letní počasí, večer už je dřív tma, ráno je větší chladno, voda z kohoutku teče chladnější, pole s obilím jsou sklizená a stromy nenápadně žloutnou.

Já už začínám zuřivě zavařovat, nakládat a sušit všechno, co chci zachovat na zimu a jaro. Cítím, jak se láme ta vrcholná letní energie, kdy denně běhám náruživě od jednoho “projektu” ke druhému, kdy tady něco nasbírám, tuhle dám do sušičky, tamhle zavařím a nesu do sklepa…a zaměstnám celou rodinu viz fotky, nenápadně ale jistě k tomu, že mi energie začne ubývat. Cítím, jak se mi chce čím dál víc sednout si večer ke krbu a už nic velkého neřešit (ono teda u krbu se dá taky dobře pracovat, můžu si dát klidně k tomu i nohy nahoru). Chce se mi dřív spát a není mi líto, když už jdu do postele. Stejně je venku tma a nevlídno. Jak to máte vy? Cítíte to taky?

Já jsem tyhle věci začala mnohem víc vnímat až po změně jídelníčku, protože předtím jsem jela na rezervu a byla děsně unavená 360 dní v roce – tudíž jsem žádné výkyvy neznala. Bylo unaveno nebo ještě unaveněji. A s přesunem z bytu do domu na vesnici a hospodařením na zahradě a políčku se kontakt s přírodou a jejími cykly stal samozřejmě ještě mnohem intenzivnější.

Dneska to na nás přišlo

Letos se mi tedy doma tak moc nesmáli, protože jsme už začátkem srpna hledali teplé oblečení na tábor a na festival. Dokonce jsme tehdy jednou i topili v krbu. Ale pak přišly slunné a velmi horké dny, takže na blížící se podzim nikdo moc nemyslel. No a dneska už dobrovolně vytáhli bundy, dali šátky kolem krku a hledali jsme i čepici. U nás na kopci to totiž dost fouká. Momentálně sušíme boty a všechno, co nám venku promoklo. A já vidím, že už to na nás přišlo. Po dloooouhé době jsme si včera pustili společně animovaný film, po dlouhé době jsem upekla v troubě koláč, po dlouhé době sáhla po jáhlách a upekla zeleninu v troubě. Ve dvě hodiny odpoledne jsem měla dojem, že už je nejméně pět a začala zívat. Ano, podzim je definitivně tady! U vás taky?

A zase to začne…

Změna počasí přinese zdravotní problémy. S blížícím se školním rokem začne opět období chřipek, rýmiček, kašlíků….bude se to svádět na chladné a vlhké počasí, na viry apod., ale my, co jíme jinak, víme, že se jen ukáže, jak jsme se o sebe starali v létě. Kolik jsme vypili alkoholu, snědli jídla pozdě večer na grilovačkách, spořádali zmrzlin, limonád a jinak maskovaného cukru a jaký jsme měli celkově režim. Jakmile nám skončí období žaludku, sleziny a slinivky, ohlásí se plíce a tlusté střevo. A ukáže se, co všechno si s sebou nosíme a co všechno chce v podobě hlenů ven nebo formou horečky se to pokusí tělo spálit, protože to tam uvnitř už vůbec neslouží. Pokud se teď trochu děsíte, protože jste si vybavili všechny ty letní akce a svůj jídelníček, tak se ničeho nelekejte, ale honem to zlepšete. Každé jedno dobré jídlo se počítá a vaše tělo se nenápadně začne čistit den za dnem, aniž by se to kumulovalo a čekalo až na podzimní virózu.

Nejvyšší čas najet zase na režim

Prázdniny a dovolené už beztak končí, a tak se přirozeně vrátíme k nějaké té rutině. Většina lidí se na to netěší, ale naše těla nám poděkují, protože jim pravidelný rytmus zásadně pomáhá fungovat lépe a efektivněji, ať už jde o metabolismus nebo eliminaci odpadů. Čím lépe se budete stravovat už teď, tím lépe budete snášet podzim a setkání s patogeny, které nebudou mít ve vašem těle živnou půdu. Dobrou stravou posilněte svůj střevní mikrobiom, ať jste i v plískanicích díky dobré imunitě odolní a zdraví.

Jak to udělat?

Mnohé rady už tu zazněly. Začněte vařit a jíst tak, jak si počasí a náš organismus žádá. Vzorové jídelníčky máte v Klubu (např. Vzorový jídelníček Podzim) a v receptech na Jíme Jinak tisíce receptů pro inspiraci. Dopřejte tělu dostatek teplého jídla, pijte už jen teplé nápoje, když venku fouká, tak si na krk dejte šátek, ať chráníte organismus před vniknutím větru do organismu (to je termín z tčm) a přitom se dál přirozeně otužujte a hýbejte se, ale už taky dbejte na odpočinek a přípravu na pomalejší část roku. Choďte hodně ven, dokud je světlo, teď už nám bude až do Vánoc jen ubývat, tak ať máte nějaké zásoby Déčka v těle. Choďte brzy spát, brzy vstávejte, po ránu se rozhýbejte (tady je např. vzorová Rozcvička pro pružné a sexy tělo) a všechno podstatné vyřešte dopoledne. Večer věnujte rodině, koníčkům, odpočinku, meditujte (tady moje oblíbená meditace Být tady a teď). Stáhněte si seriál “Jak upravit jídelníček na podzim a nepřibrat”. Využijte dary přírody v podobě dozrávajících bobulí jako jsou arónie, jeřabiny, bezinky a mnohé další. Jsou to super antidepresiva a zdroje vitamínů. Zrovna pro vás chystáme video, kde ty nejznámější představíme, tak budete mít i praktickou ukázku, pokud si nejste jistí, jak vypadají a co s nimi udělat.

Nečekejte, až to přijde

Zkrátka, nečekejte, až vás podzim doběhne a bude vám zle. Užívejte každý den ve zdraví už teď a podzim bude v pohodě! Já už vůbec neznám promaroděný podzim, kapky do nosu, kapky na kašel, odřený nos, prosmrkané kapesníky. A naše děti taky ne. Ale vždycky tomu tak nebylo, takže vím, že to jde změnit a že to můžeme změnit jedině my sami.

Já od té doby, co to takhle mám, mám podzim moc ráda! A co vy? Těšíte se na podzim?

Eva

PS: Cítíš se v plavkách sebevědomě?

Pokud letos nechceš schovávat zadek pod ručník, pojď na to s námi jinak.
Chci lepší postavu!

Se změnou jídelníčku jsem se zbavila mnoha zdravotních potíží, se kterými si medicína nevěděla rady 30 let. Jídlo, vaření, psaní a šíření zdravého životního stylu se stalo mojí vášní. Je mi čím dál lépe a konečně mám své zdraví ve svých rukách. Celý příběh

168 lidí už poděkovalo za článek.

Komentáře

Sušičku zatím nemáme,tak se u nás šípky suší postaru 😆

Od mala miluju podzim,ty barvy,vůně.Letos zkouším poprvé šípkový ocet,tak jsem zvědavá 🤭 jak se povede 🍀

Ukázat další komentáře

Vyzkoušejte také

Jídelníček na hubnutí pro muže

Správné zdravé stravování je pro muže stejně důležité jako pro ženy, ať už jde o návrat ke zdravé hmotnosti, udržení pevného zdraví nebo zlepšení celkové p...

Redukční jídelníček pro ženy 70 kg

Náš redukční jídelníček pro ženy okolo 70 kg by se přesněji měl jmenovat „ozdravý“. Nesnažíme se tělo vyhladovět, neomezujeme porce, nepoužíváme vysoce prů...

Jídelníček na hubnutí v menopauze

Dá se hubnout v menopauze a zdravě? My si myslíme, že ano. Připravili jsme pro vás jídelníček na hubnutí, který je vhodný pro toto období. Kromě podpory př...