Domů > Magazín > Žijeme jinak > Ekozahrada

Už jste vysadili česnek?

Česnek je oblíbenou cibulovitou zeleninou, pěstuje se u nás velmi hojně. Na výběr máme z mnoha odrůd s odlišnými vlastnostmi.

Česnek

Dělí se na paličák a nepaličák.
Paličák vytváří květní stvol, můžeme sklízet pacibulky k vlastnímu množení česneku, z pacibulek nám naroste česnek za cca 3-4 roky. Nepaličák nevytváří pacibulky, je méně náročný na pěstování, má delší skladovatelnost a lze jej vysazovat na jaře i na podzim.

Odrůdy česneku

Než se pustíme do vysazování česneku, nejprve si vybereme vhodnou odrůdu, při výběru zohledníme podmínky pro pěstování na naší zahradě. My si vybíráme česnek, který je vhodný do vyšších poloh a to je Benátčan, Bjetin anebo Japo II. Mírné zamokření půdy zvládne Vekan a Lukan. K dispozici jsou i staré krajové odrůdy česneku, jako třeba Bzenecký paličák. Některé rodiny si česnek předávají z generace na generaci, což je ta nejlepší volba, protože vysazujete česnek, který je ve vaší oblasti již řadu let vyzkoušený a osvědčený.

Nároky na pěstování

Česnek vyžaduje chráněné, humózní polohy, které jsou dobře prokypřené. Nevyhovuje mu těžká a studená, přemokřená půda.

Domácí moření česneku

Mořit česnek je nutné proti houbovým chorobám a také proti háďátku. Česnek můžete namořit doma sami, namočíte ho v mykohirzním přípravku anebo si můžete jako my, vyrobit výluh ze skořice a hřebíčku.

Vysazujeme česnek

Když už je česnek připraven a namořen stroužek po stroužku, můžeme začít s jeho výsadbou. My česnek vysazujeme, dokud nezamrzne půda, a teplota je přes den stabilně max. do 6° C. Sázíme do hloubky cca 10 cm. Vzdálenost volíme cca 25 – 50 cm a vzdálenost mezi řádky cca 15 cm. Při nedodržení sponu a vysazování česneku na husto budete mít nižší výnos. 

Sklizeň

Kdy česnek začne dozrávat, poznáme podle žloutnoucích listů v červenci až srpnu, dle odrůdy. U paličáků vylamujeme květenství. Při předčasné sklizni se ztrácí cca 20% z výnosuPřezrálý česnek se v půdě rozpadá, ale pokud se stane, že se na nějaký ten česnek v půdě zapomene anebo už nám nejde vyndat, nevadí. Takový česnek vyraší znovu zelenou natí a pak je možné ho vyrýt a použít v kuchyni. Po sklizni je třeba česnek ještě dosušit na suchém místě a očistit, splétáme jej do copů anebo necháme rozložený na lískách

Zkuste to taky

Do konce prosince anebo dokud půda nezamrzne, se dá česnek ještě vysazovat, a kdo by to náhodou nestihl, může česnek vysazovat i na jaře.

PS: Stále na sebe nemáte čas?

Co se postarat konečně i o sebe? Startujeme podzimní detox. Spravíme si jídelníčkem postavu, odstresujeme se a nabijeme energií. Budeme o vás 8 týdnů pečovat a podporovat vás na cestě k lepšímu zdraví.
Chci trochu péče a porozumění.

Jsem máma tří malých kluků, ráda se neustále vzdělávám a zkouším nové věci. Miluju zahradničení, vaření a pečení všeho dobrého a zdravého. Co můžu, to si sama vyrobím. Zajímám se o přírodní medicínu, sílu bylin a jejich využití v běžném životě.

1 člověk už poděkoval za článek. Oceňte práci autora také.

Komentáře

Dobrý den, Evi,
česnek je tam kde má :), ale zkouším naklíčit batáty, ale spíše začínají hnít. Musí se naklíčit nebo je mohu zasadit přímo do země? Nemám s nimi ještě zkušenost na zahradě, ale ráda bych je pěstovala. děkuji předem za radu Jarka

Mohla bych poprosit o přesný návod na skořicovo-anýzový výluh?

Ukázat další komentáře

Vyzkoušejte také

Ohlédnutí za jarem v permazahradě

Léto je již v plném proudu, vše roste, vše je oseto či osázeno, na zahradě už nezbyl ani kousek volné plochy. Nejen díky tomu mám čas ohlédnout se a zhodno...

Horská čočka na smetaně

Lehce pikantí a přesto krémová, přesně taková je horská čočka na smetaně. Lze nakombinovat s různými obilovinami, ale také s plackami či těstovinou. Zahřej...

Risotto alla milanese s obalovaným tempehem

Risotto alla milanese je italská klasika. Jeho příprava je velice jednoduchá a z mála ingrediencí dostanete výborný voňavý talíř.

Farfalle s červenou řepou

Těstoviny ve formátu motýlů vypadají vždy na talíři moc hezky a hodí se k nim prakticky všechno. Bude vám chutnat tato kombinace?

Přírodní postřiky na zahradní škůdce a choroby

V zahradních centrech je v nabídce velké množství různých zaručeně fungujících postřiků. Pokud nechcete používat chemii, zkuste si vyrobit přírodní postřik...