Domů > Magazín > Blog

Dobrý skutek místo dárku

Když dojde na oslavu narozenin, svatbu nebo výročí, hosté si často marně lámou hlavu s dárkem. A oslavenec kolikrát ani sám nic nechce. Chce se setkat, pobavit, slavit. Nic nepotřebuje. Pro tento případ mám jeden hezký nápad jako inspiraci. Přivedl mě mě k němu před lety zážitek z práce na Magistrátu. Tehdy mě dojal a dodnes tu myšlenku považuji za příklad hodný následování.

Třešničky na dortu

Moc ráda bych se svěřila s příběhem, který se mi stal před několika lety, kdy jsem ještě chodila pravidelně do práce, na jednom nejmenovaném oddělení Magistrátu českého města. Nechci být konkrétní, promiňte, to vůbec není podstatné. Mou náplní práce bylo, krom evidence přestupků, i počítání veřejných sbírek. Říkala jsem tomu třešnička na dortu, protože to bylo nepravidelné a vzácné. Na tuto činnost jsem se vždy těšila, protože z ní vyzařovala pozitivní energie, na rozdíl od těch všech negativ přestupků. Jedno počítání zapečetěné kasičky bylo něčím mimořádné. Věřte nebo ne, ale dovedlo mě k slzičkám dojetí. Co se tedy dělo? Něco o co se s vámi chci podělit, neboť dobrých zpráv je jako šafránu. A navíc je to nápad hodný opakování – o to se nejde nepodělit.

Samé bankovky a pár drobných

Přišla jsem do jednoho dětského stacionáře, jako obvykle s tím, že spočítám spoustu drobných mincí, sepíšeme výčetku, protokol o rozpečetění a zapečetění kasičky a vrátím se zpět do kanceláře evidovat další dávku spáchaných přestupků. Bylo mi trochu divné to, že v kasičce tentokrát nebyly téměř žádné drobné mince, což u veřejných sbírek v úředně zapečetěných kasičkách bývá dobrým zvykem. Teď byly vidět jen samé bankovky. Bankovky a pár drobných mincí? Vrtalo mi to hlavou, s tím jsem se ještě za svou letitou praxi nesetkala. Zeptala jsem se tedy paní ředitelky, co za akci stacionář pořádal, že se vybralo tolik bankovek a tak málo drobáků?

Nebyla veřejná sbírka

“My nepořádali žádnou akci, představte si, volala jakási paní, že bude s kolegou pořádat oslavu, takovou větší narozeninovou párty, a zda by si mohla zapůjčit naši zapečetěnou kasičku s tím, že se pokusí do ní něco vybrat. Dítě  jedné její kolegyně navštěvuje náš denní stacionář, takže by nám chtěli v rámci větší párty pomoct něco vybrat. Zaskočilo mě její přání, ale proč to nezkusit.” Tím se rázem vysvětlilo, že tentokrát bude vše trochu jinak.

Byla to oslava padesátin

Oslava dvou padesátých narozenin se konala v příjemném duchu s tím, že oslavenci nechtěli od pozvaných hostů žádné věcné dary, měli chuť se pobavit, ne být obdarováni. Přijít na oslavu bez dárku je společensky nevhodné, řeklo by se, ale tady pozvaným předem sdělili, že pokud by jim bylo hloupé přijít se bavit s prázdnou, je pro ně připravena zapečetěná kasička. Všichni se dobře bavili, obě strany byly spokojené. A já pochopila. Výborný nápad, který by mohl někdo následovat. Tenkrát se podařilo vybrat neuvěřitelných 22.753 Kč pro nejmenovaný dětský stacionář!

Víno, kniha nebo dobrý skutek

Věřte nebo ne, já se do práce vracela se slzami v očích. Něco tak jednoduchého, ale nevšedního, nápad který se mi líbí. Spousta lidí slaví svá životní jubilea a může si vybrat, zda chce být obdarován lahví dobrého vína, dobrou knihou, poukázkou či dobrým skutkem…

Každý den slyšíme o věcech, které bychom osobně nechtěli prožít, litujeme ty, které neštěstí postihlo. Někdy k radosti stačí dobrý pocit z toho, že já sám jsem se něčeho vzdal a ono to druhému pomohlo. Sbírek jsou stovky, potřebných tisíce, ale každý sám za sebe se může svobodně rozhodnout čeho všeho je schopen se vzdát ku prospěchu jiným, se kterými by zajisté neměnil. Já jsem se rozhodla o tento příběh rozdělit s vámi. Nic mě to nestálo, ale kdyby se byť jen jeden jediný člověk rozhodl podobnou věc následovat, bylo by mezi lidmi nedostatkové pozitivní energie určitě mnohem, mnohem více.

 

PS: Co shodit 5 kg za 14 dnů? 😍

Sezóna plavek začne brzy. Máme chutný jídelníček, skvělé recepty, videa, jemné cvičení - a samozřejmě živou podporu a motivaci. Už za 2 týdny uvidíte výsledky. Mrkněte na výzvu Hubneme do plavek a naskočte!

Jsem žena, kterou potkalo mnoho dobrého, ale musela se poprat i s tím špatným. Jsem žena velice spokojená, která byla občas i hodně nešťastná a smutná. Jsem matka dvou dospělých dcer a žena neobyčejného muže. Jsem ta, co hledá čtyřlístky.

Buďte první, kdo poděkuje za tento článek.

Buďte první, kdo napíše komentář