Domů > Magazín > Žijeme jinak

Jak u nás balíme vánoční dárky

Dnes se na balení dárků dívám jinak než když jsem byla malá, v pubertě nebo pracovala jako manažerka. Velkou změnu v myšlení u mě odstartovala změna stravy a projevilo se to mimo jiné tím, že jsem konečně začala realizovat i o Vánocích to, co jsem považovala za správné.

Babička kupovala levné papíry a schovávala je

Když jsem byla malá, babička všechny vánoční papíry po rozbalení dárků rukou přežehlila a schovala na další rok. Legrace byla, když se na dárku našla napsaná dvě jména – jedno loňské a jedno letošní. “Pro koho to je, babi?” smáli jsme se a babička podle tvaru balíčku přidělovala dárek jednou mě a jednou bratrovi. Jako puberťačka jsem se tomu vysmívala, že papíry schovává, že na nich šetří, že kupuje ty nejobyčejnější, nebarevné a netřpytivé…
V té době jsem neměla kapesné a to, co se dalo vydělat sbíráním lahví od piva a limonády, padlo v létě na zmrzliny. Dárky jsem proto vyráběla. Z papíru, z moduritu apod.

Moje dárky byly nádherné

Když jsem začala vydělávat peníze, nakoupila jsem krásné a drahé vánoční papíry. Neměla jsem děti, měla jsem dost peněz a měla čas (tehdy jsem si to ani neuvědomovala, kolik času jsem vlastně měla jen pro sebe!) si s balením vyhrát. Dělala jsem nádherné balíčky. Kromě papíru a stuhy jsem je ještě ozdobila různými dekoracemi. Někdy byl součet stuhy, obalu a dekorací dražší než sám dárek, který byl třeba jen drobností k svátku (máma je taky Eva, takže na Štědrý den potřebuji ještě dárek pro ni ke jmeninám). Až mě mrzelo, že se tak rychle rozbalí a je po nádheře. Ale radost to dělalo už od pohledu a tak jsem si s dárky hrála řadu let.
Na dárcích jsem nešetřila. Konečně jsem mohla dát svým blízkým něco skutečně hodnotného. A tak dostávali elektrospotřebiče, oblečení, drahé sady kosmetiky apod. V obchodech bylo (konečně) tolik zboží a já měla tolik nápadů, nebyl problém vymyslet dárek pro kohokoli v rodině.

Změna stravy ovlivnila i můj pohled na dárky a papíry

A pak přišla změna jídelníčku. Vždycky jsem byla duší ekolog. Ale po změně stravy nastala vnitřní demonstrace. Najednou jsem nemohla vystát to plýtvání. Koupila jsem papíry, zabalila dárky a během pár minut byly papíry na hadry. Rozcupované a hozené do kouta. Bylo mi líto těch stromů. Přistihla jsem se, jak dcerku krotím, aby to rozbalovala něžně a že dělám to samé, co babička a máma – rovnám papíry a dělám z nich hromádku. Na další použití to ale kolikrát nebylo. Byly potrhané, pomuchlané, ne dostatečně velké. A tak jsem je začala schovávat na tvoření. Od každého vzoru kousek a celý rok bylo z čeho tvořit.
A podobně dopadly i dárky. Najednou mi přestalo dávat smysl rozdávat ostatním věci. Vždyť všichni všechno, co potřebují, už mají! Došli jsme k tomu, že si dáváme jen drobnosti pro radost nebo když víme, že obdarovaný skutečně po něčem touží viz fotka, kde jsou dárky pro babičky a dědečky.

Alternativní obaly a stuhy

A jak šel čas, moje cítění s přírodou nabývalo na síle. Začalo mi být zcela proti srsti používat stále nové dárkové papíry a po svátcích mě nesmírně iritovaly popelnice plné vánočních obalů. Tohle už nemůžu podporovat! A tak přišla další přirozená změna. Začala jsem dárky balit do látkových obalů. Využila jsem vyřazené povlečení, trička, šátky, staré ubrusy. Místo nerecyklovatelné stuhy, co se prodává v klubíčkách, jsem začala používat konopný provázek, tkalouny a všechny stuhy, co se kdy u nás našly a které jsem prozřetelně schovávala do krabice.
Už dávno jsem o tom přemýšlela, až po změně jídelníčku přišla síla to udělat. Proč jsem to neudělala dřív? Čeho jsem se bála?
Letos chci balení dárků povýšit na ještě praktičtější úroveň – chci z nastříhaných čtverců a obdélníků nadělat jednoduché sáčky, které se zaváží stuhou nebo provázkem, aby se mi balení ještě zjednodušilo. Díky systému, který učíme v programu Podzimní detox, už mám dávno dárky doma, většinu vánočního úklidu, cukroví a dalších příprav za sebou. Takže těch posledních pár adventních dnů můžu meditovat u šicího stroje a našít praktické ekologické obaly na dárky, které budou sloužit několik dalších let.

Jak balíte dárky vy?

Prošli jste taky nějakým obalovým a dárkovým vývojem? Balíte dárky jinak než dřív? Podělte se o své zkušenosti a inspirujte ostatní.

Se změnou jídelníčku jsem se zbavila mnoha zdravotních potíží, se kterými si medicína nevěděla rady 30 let. Jídlo, vaření, psaní a šíření zdravého životního stylu se stalo mojí vášní. Je mi čím dál lépe a konečně mám své zdraví ve svých rukách. Celý příběh

Buďte první, kdo poděkuje za tento článek.

Komentáře

Klub
Dominika
2. 10. 2022

Mám pocit, že se jaksi podvědomě už teď chystám na podzimní detox, že už teď sepisuji co komu pod stromeček 😁 Rozhodla jsem se pro jedlé dárky, jen ještě vykoumat jak je hezky zabalit ☺ Loni jsem na balení dárků využila tašek z rohlik.cz a obvazala provázkem. Vypadalo to super 😃

Klub

Taky jsem ezo-eko-bio matka i babka… hlásím se do klubu 😂. Pytliky máme uz nekolik let diky mé dceři, která mne k tomu dopostrcila, bylo to dilo spolecne, primo generační… děti vedi, ze Ježíšek chce setrit prirodu a darky nam dava do nasich krasných sáčků. Máme zelene a cervene i vzorovane. Pokazde jsem spokojena, ze papíru je méně a méně.

Ukázat další komentáře

Vyzkoušejte také

6

Lepší životní prostředí v ČR? Pojďme zavést zálohování PET lahví.

Institut cirkulární ekonomiky (INCIEN) vyzval vládu, sněmovnu a Senát: Zaveďme zálohování PET lahví a plechovek, jako to mají jinde v Evropě. K výzvě se př...
2

7 jednoduchých tipů, jak u vás doma minimalizovat odpad

Také si myslíte, že minimalizovat odpad je složité? Pojďte zjistit, že není a dokonce to může být i zábava. Zkuste některý z těchto jednoduchých a “b...
1

Přírodní kosmetika a eko drogerie jsou další přirozený krok

Podle čeho vybírám kosmetiku a drogerii? Mám pár zásad, kterých se držím. Pokud jste zatím změnili jen jídelníček, určitě začněte uvažovat i o změně toho, ...