Domů > Magazín > Žijeme jinak

Jak u nás balíme vánoční dárky

Dnes se na balení dárků dívám jinak než když jsem byla malá, v pubertě nebo pracovala jako manažerka. Velkou změnu v myšlení u mě odstartovala změna stravy a projevilo se to mimo jiné tím, že jsem konečně začala realizovat i o Vánocích to, co jsem považovala za správné.

Babička kupovala levné papíry a schovávala je

Když jsem byla malá, babička všechny vánoční papíry po rozbalení dárků rukou přežehlila a schovala na další rok. Legrace byla, když se na dárku našla napsaná dvě jména – jedno loňské a jedno letošní. “Pro koho to je, babi?” smáli jsme se a babička podle tvaru balíčku přidělovala dárek jednou mě a jednou bratrovi. Jako puberťačka jsem se tomu vysmívala, že papíry schovává, že na nich šetří, že kupuje ty nejobyčejnější, nebarevné a netřpytivé…
V té době jsem neměla kapesné a to, co se dalo vydělat sbíráním lahví od piva a limonády, padlo v létě na zmrzliny. Dárky jsem proto vyráběla. Z papíru, z moduritu apod.

Moje dárky byly nádherné

Když jsem začala vydělávat peníze, nakoupila jsem krásné a drahé vánoční papíry. Neměla jsem děti, měla jsem dost peněz a měla čas (tehdy jsem si to ani neuvědomovala, kolik času jsem vlastně měla jen pro sebe!) si s balením vyhrát. Dělala jsem nádherné balíčky. Kromě papíru a stuhy jsem je ještě ozdobila různými dekoracemi. Někdy byl součet stuhy, obalu a dekorací dražší než sám dárek, který byl třeba jen drobností k svátku (máma je taky Eva, takže na Štědrý den potřebuji ještě dárek pro ni ke jmeninám). Až mě mrzelo, že se tak rychle rozbalí a je po nádheře. Ale radost to dělalo už od pohledu a tak jsem si s dárky hrála řadu let.
Na dárcích jsem nešetřila. Konečně jsem mohla dát svým blízkým něco skutečně hodnotného. A tak dostávali elektrospotřebiče, oblečení, drahé sady kosmetiky apod. V obchodech bylo (konečně) tolik zboží a já měla tolik nápadů, nebyl problém vymyslet dárek pro kohokoli v rodině.

Změna stravy ovlivnila i můj pohled na dárky a papíry

A pak přišla změna jídelníčku. Vždycky jsem byla duší ekolog. Ale po změně stravy nastala vnitřní demonstrace. Najednou jsem nemohla vystát to plýtvání. Koupila jsem papíry, zabalila dárky a během pár minut byly papíry na hadry. Rozcupované a hozené do kouta. Bylo mi líto těch stromů. Přistihla jsem se, jak dcerku krotím, aby to rozbalovala něžně a že dělám to samé, co babička a máma – rovnám papíry a dělám z nich hromádku. Na další použití to ale kolikrát nebylo. Byly potrhané, pomuchlané, ne dostatečně velké. A tak jsem je začala schovávat na tvoření. Od každého vzoru kousek a celý rok bylo z čeho tvořit.
A podobně dopadly i dárky. Najednou mi přestalo dávat smysl rozdávat ostatním věci. Vždyť všichni všechno, co potřebují, už mají! Došli jsme k tomu, že si dáváme jen drobnosti pro radost nebo když víme, že obdarovaný skutečně po něčem touží viz fotka, kde jsou dárky pro babičky a dědečky.

Alternativní obaly a stuhy

A jak šel čas, moje cítění s přírodou nabývalo na síle. Začalo mi být zcela proti srsti používat stále nové dárkové papíry a po svátcích mě nesmírně iritovaly popelnice plné vánočních obalů. Tohle už nemůžu podporovat! A tak přišla další přirozená změna. Začala jsem dárky balit do látkových obalů. Využila jsem vyřazené povlečení, trička, šátky, staré ubrusy. Místo nerecyklovatelné stuhy, co se prodává v klubíčkách, jsem začala používat konopný provázek, tkalouny a všechny stuhy, co se kdy u nás našly a které jsem prozřetelně schovávala do krabice.
Už dávno jsem o tom přemýšlela, až po změně jídelníčku přišla síla to udělat. Proč jsem to neudělala dřív? Čeho jsem se bála?
Letos chci balení dárků povýšit na ještě praktičtější úroveň – chci z nastříhaných čtverců a obdélníků nadělat jednoduché sáčky, které se zaváží stuhou nebo provázkem, aby se mi balení ještě zjednodušilo. Díky systému, který učíme v programu Podzimní detox, už mám dávno dárky doma, většinu vánočního úklidu, cukroví a dalších příprav za sebou. Takže těch posledních pár adventních dnů můžu meditovat u šicího stroje a našít praktické ekologické obaly na dárky, které budou sloužit několik dalších let.

Jak balíte dárky vy?

Prošli jste taky nějakým obalovým a dárkovým vývojem? Balíte dárky jinak než dřív? Podělte se o své zkušenosti a inspirujte ostatní.

PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?

Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !

Se změnou jídelníčku jsem se zbavila mnoha zdravotních potíží, se kterými si medicína nevěděla rady 30 let. Jídlo, vaření, psaní a šíření zdravého životního stylu se stalo mojí vášní. Je mi čím dál lépe a konečně mám své zdraví ve svých rukách. Celý příběh

36 lidí už poděkovalo za článek.

Komentáře

Markéta
15. 12. 2023

Haha je to tak 3 nebo 4 roky, co jsem si našila látkové pytlíky na balení dárků, a dneska mám asi tak 1-2 kusy . Každý rok se mi některé nevrátily, někdy jsem si toho nevšimla, jindy jsem nechtěla loudit vrácení, když jsem viděla, jak si obdarovaný vše do pytlíčku spokojeně uložil :-)) a letos jsem znovu u papíru, protože se mi to fakt nechce znovu šít.. Ale teď jsi mě inspirovala s těmi látkami – sice se to bude balit hůř, ale tuším, že kus látky mi
nikdo nevezme :-)))

Nic nekupuji, všechno recykluji a dávám pozor, aby na případné taštičce bylo to správné jméno. Ale dárek od kamarádky je taková škoda rozbalit, jak to má vytuněné.

Ukázat další komentáře

Vyzkoušejte také

5
8

Retro: Vánoce tehdy a teď

Vánoce mám rád. Měl jsem je rád už jako dítě a mám je rád i dnes. Stejně jako pohádky, které dnes už nejsou tak vzácné. V dnešním díle retro seriálu si dov...
13
10

Vyhrajte boj s octomilkami

Také bojujete s otravnými octomilkami? Obzvlášť letní měsíce jsou pro tyto mušky ráj. Všude je spousta přezrálého ovoce, sladkých šťáv, vína, piva, moštů, ...
25
13

Tip na (nejen) vánoční dárek, který určitě potěší

Některé dárky nestojí ani korunu, přesto mohou být pro obdarovaného tím nejkrásnějším dárkem, jaký kdy dostal. Pokud se vám tenhle nápad líbí jako vánoční ...
18
2

Domácí adventní kalendáře za babku: pro celou rodinu!

Kupované adventní kalendáře s běžnými sladkostmi nejsou zdravé a navíc jsou nudné. Zkuste to letos jinak. Přinášíme vám spoustu nápadů a také postup toho n...
4
4

Barviva na velikonoční vejce pronikají i pod skořápku

Barvíte vejce klasickými koupenými barvivy v prášku? A víte, co obsahují? Riskujete zdraví (nejen) vašich dětí.

Několik způsobů, jak by houby mohly změnit svět

Věděli jste, že z hub lze vyrábět papír, vodní filtry a antibiotika?