Domů > Magazín > Jídlo pod lupou

5 světových trendů v jídle a hubnutí roku 2018

Jídlo plné jedlých květů, houbová káva nebo veganské řeznictví. To jsou trendy letošního roku!

1. Jedlé květy a plevel

Je jednoznačné a vědecky potvrzené, že bychom měli jíst co nejvíce přirozených a celistvých potravin jako je ovoce, zelenina, obilí, luštěniny, ořechy a semena a naopak co nejméně těch průmyslově zpracovaných. Ale trendem tohoto roku je jíst také květy a “plevel” – tedy volně rostoucí rostlinky. A to zejména díky tomu, že jsou květy a poklady z rostlinné říše krásnými dekoracemi jídel. Fotky jídel a jídla servírované v restauracích obsahující jedlé květy vypadají hned o dva stupně lépe. Květy dodávají jídlům a drinkům nové aroma a chutě. Jedlé květy se často v jídlech používají i namísto bylinek – například k ochucení rýže, dezertů, drinků a koktejlů.

Nejčastější květy, které potkáte v restauracích:

  • květy pažitky
  • květy cukety
  • levandule
  • chryzantéma
  • lichořeřišnice
  • zimolez
  • růže

Neznáte ještě tento trend? Pak určitě jedlé květy vyzkoušejte v těchto receptech!
Luxusní salát s květy pažitky
Ledové květy
Knedlíčky s květy měsíčku
Smažené bezinkové květy
Nápoj z pupálkových květů
Salát s vlčím mákem
Zmrzlina z bezinkových květů
Bezinková limonáda
Naložené sedmikrásky

2. Funkční houby

Tím se nemyslí naše lesní houby a typické houbaření. Tyto medicinální houby mají jiné vlastnosti než pouze hlavní složka pokrmu na našem talíři. Funkční houby nám pomáhají zbavit se stresu a léčit různé nemoci. Trendem je jíst zejména houbu reishi – říká se jí houba nesmrtelnosti, chagu nebo-li lesní diamant, cordyceps – tzv. “prodlužovač života” nebo lví hřívu. Tyto houby se většinou užívají jako doplňky stravy nebo se přidávají do různých lahodných drinků jako třeba do horkého kakaa nebo kávy.

Medicinální houby jsou jistě výborné a mají spoustu pozitivních účinků na naše zdraví, ale největší vliv vždy bude mít naše pravidelná strava, pohyb, spánek, vztahy s okolím a omezování stresu. Pokud budete dodržovat zdravý životní styl, není třeba brát žádné doplňky stravy. Samozřejmě občasná konzumace těchto hub je v rámci zpestření stravy určitě dobrá volba.

3. Alternativy masa a mléčných produktů

Dalším trendem a boomem tohoto roku jsou náhražky masa a mléčných produktů. Veganské burgery vypadající i chutnající zcela jako maso. Populární jsou tuňák “free” sushi, veganské klobásy, párky a salámy, rostlinná mléka, rostlinné jogurty, veganské sýry a stále se vyvíjí další a další produkty a náhražky těch klasických, ale na rostlinné bázi. A korunu tomu nasadily veganská řeznictví a veganská vejce. Pokud vám tedy chybí na rostlinné stravě nějaká ta klasika, tak si určitě brzy přijdete na své.

4. Od kořene ke květu

Ano, zelenina je jedlá celá, ne jen části na které jsme zvyklí – kořen mrkve nebo růžičky brokolice. Jedlé jsou také natě, stonky a květy. Tento trend se zaměřuje na použití celé rostliny. Například z natě mrkve se dělá pesto, stonky brokolice se používají do rizota a slupka z melounu se nechává kvasit jako pickles.

5. Superpotraviny a superprášky

Stále zůstává trendem si přidávat do kaší, šejků, smoothie, raw dezertů a dalších jídel superpotraviny (např. chia) a různé “superprášky” – tj. například kakao prášek, maca prášek, práškovou spirulinu, proteinové prášky aj. Superpotraviny se využívají hojně při redukčních dietách, kde doplní živiny a nepřidají tzv. prázdné kalorie.

My doporučujeme zaměřit se na naše české lokální, čerstvé a celistvé superfoods, které je levnější, bližší našemu tělu, stejně účinné a ekologičtější, protože necestovalo přes půlku světa. Navíc prášky jsou vždy izoláty a byly nějak zpracovány. My dáváme přednost celistvým, čerstvým a nezpracovaným potravinám, které si zpracujeme sami. Místo chia zkuste lněné nebo konopné semínko, acai nahradí naše borůvky a ostružiny, vlašské nebo lískové oříšky použijte namísto kešu a pokud potřebujete vitamín C, tak místo aceroly sáhněte raději po našem rakytníku.

A co vy na to?

Podléháte trendům v rostlinné stravě? Co si o tom myslíte? Používáte také superfoods nebo medicinální houby nebo raději vsázíte na naši lokální stravu? Napište nám váš názor do komentářů pod článkem.

PS: Z práce do práce, život letí a vy nic nestíháte?

Pokud před sebou stále jen hrnete všechny ty povinnosti, které život přináší, je čas se zastavit. 🛑 Je tohle život, který chcete? O tomto jste snili? Asi ne. V přírodě začíná nový biologický rok, nový začátek a i my to letos můžeme udělat jinak. Právě tomu se v Jarní Očistě také věnujeme a máme dokonce připravený silný závěrečný aktivační rituál, aby se vaše záměry mohly uskutečit. Zdaleka v očistě nejde jen o vyvážený jídelníček. Pojďte si ujasnit touhy, naberte zas energii a pojďte se cítit ve svém těle lépe. Začněte s námi 8 týdenní Jarní očistu. Pročistíme tělo, zlepšíme jídelníček, postavu i psychiku.

Zdravé recepty, zdravé vaření a životní styl. Tisíce receptů zdarma. Co víme, sdílíme! :-)

Buďte první, kdo poděkuje za tento článek.

Komentáře

Světýlko
17. 7. 2018

Už řadu let (s pauzama) piju kávu s houbičkou reishi a je to moc dobrá náhražka za klasickou kávu. I když nějaký kofein obsahuje, bude určitě přínosem pro zdraví ;-). Na caro prostě není vždycky chuť :-))))

Krásný článek plný inspirace! Díky za něj ;)

Ukázat další komentáře

Vyzkoušejte také

11

Vedro útočí! 10 fit receptů, kterými se zchladíte

Osvěžte se, ochlaďte se, užívejte si parné dny zdravě! Jde to i bez přidaného cukru a útoku na vaší váhu. Máme pro pro vás 10 rychlých a osvěžujících recep...
13
2

Stojíte blízko grilu? Vaše zdraví může být v ohrožení

Že grilované maso zvyšuje riziko vzniku rakoviny a vysokého krevního tlaku je již dlouho známé. Nový výzkum ale naznačuje, že je v ohrožení nejen ten, kdo ...