Domů > Magazín > Žijeme jinak > Ekozahrada

Jak posílit rostliny přírodními prostředky

Umělá hnojiva a různé výživy pro rostliny, a nejen ty pokojové, které nabízí obchody, je možné nahradit domácími prostředky.

Hnojivo z droždí

Je nabité vitamíny a minerály, obsahuje hlavně vitamín B. Příprava je jednoduchá. Několik kostek droždí, rozdrobíte do kýble a zalijete vodou, já používám 10 kostek droždí na 10 l vody (dešťové). Dobře promíchejte a zakryjte kýbl víkem, aby se v kýblu nenamnožili nechtění kamarádi. Nechte stát týden na slunci a poté ještě řeďte vodou, já ředím v poměru 1:1.

Kávová sedlina

Seženete ji u známých, kteří kávu pijí nebo v kavárnách. Obsahuje draslík, dusík, fosfor, hořčík, vápník. Kávovou sedlinu sypu přímo do květináčů k pokojovým rostlinám. Je možné také smíchat kávovou sedlinu s hlínou nebo ji přidat do kompostu. Sedlinu můžete použít i na zahradě a sypat kolem rostlin, odpudí slimáky. Má mírně kyselé PH, proto se hodí k rostlinám, které jsou kyselomilné, a to jsou například borůvky, azalky, rododendrony, kamčatské borůvky, brusinky, fíkusy, monstera a další.

Vápno

Na zeleninové zahrádce je třeba dodávat pravidelně půdě vápník, který zelenina potřebuje, a to především ta košťálová, kořenová, ale i luskoviny. Vápno přidáme do půdy na podzim po sklizni nebo na kompost.

Dřevěný popel

Rostlinám dodá živiny jako draslík, fosfor, vápník a hořčík. Lze ho rozsypat kolem rostlin nebo zapracovat na podzim do půdy, také ho přidáváme do kompostu, ale i do hlíny pro pokojové rostliny.

Bylinkové čaje

Při předpěstování nejen těch zeleninových přísad, ale i květin, používám různé čaje na podporu růstu, ochranu před škůdci, proti houbovým chorobám a chřadnutí sazenic. Nejoblíbenější je čaj z heřmánku proti plísním, mátový na podpoření růstu, přesličkový čaj dodá křemík a má posilující účinky. Proti škůdcům, pokud už rostlinky napadli, používám čaj z pelyňku nebo vratiče.

Mléko

Už jako malá jsem s maminkou ošetřovala pokojové rostliny mlékem, čistily jsme mlékem naředěným vodou, zaprášené listy rostlin, což jim dodalo lesk.

Máte svůj osvědčený recept, jak podpořit zdraví rostlin?

Napište nám, jaký je ten váš.

PS: Stále na sebe nemáte čas?

Co se postarat konečně i o sebe? Startujeme podzimní detox. Spravíme si jídelníčkem postavu, odstresujeme se a nabijeme energií. Budeme o vás 8 týdnů pečovat a podporovat vás na cestě k lepšímu zdraví.
Chci trochu péče a porozumění.

Jsem máma tří malých kluků, ráda se neustále vzdělávám a zkouším nové věci. Miluju zahradničení, vaření a pečení všeho dobrého a zdravého. Co můžu, to si sama vyrobím. Zajímám se o přírodní medicínu, sílu bylin a jejich využití v běžném životě.

1 člověk už poděkoval za článek. Oceňte práci autora také.

Komentáře

mám výborné zkušenosti s vodou použitou na propláchnutí při klíčení. říkala jsem si, že v ní bude spousta živin a rostlinkám se to líbí. :)

Používám podle youtuberky Noemi (Scandish Home) vodu ve které se louhovaly banánové slupky.

Ukázat další komentáře

Vyzkoušejte také

Permazahrada v lednu (Janka)

Leden je čas bilancování loňského roku a vytváření nových plánů na rok nadcházející. Jinak tomu není ani v zahradě. Co se povedlo? Co ne? Co bych letos moh...

Jak jsme začínali s potravinovou soběstačností

Víte co sbírat ve volné přírodě? Ochutnali jste už někdy plody trnky obecné? Pěstovat hrášek je snadné, vyzkoušejte, odrůdy s fialovými lusky. Divoké bylin...

Co můžeme ještě vysévat na záhonky?

Už je to tady, doba, kdy už můžeme vysévat různé druhy zeleniny přímo na záhon. My už naseto máme, a co vy? Už jste si nakoupili semínka? Udělali si osevní...

Zahrada v srpnu

Jaká je zahrada v srpnu? Mně vždy připadá, že v první půlce srpna se naše zahrada stává takovým malým rájem. Je k dispozici skoro všechna zelenina, jsou i ...

Ohlédnutí za jarem v permazahradě

Léto je již v plném proudu, vše roste, vše je oseto či osázeno, na zahradě už nezbyl ani kousek volné plochy. Nejen díky tomu mám čas ohlédnout se a zhodno...

Semenaření 2.díl – co je důležité vědět, než začneme

Chystáte se semenařit, tedy produkovat vlastní semínka vašich oblíbených plodin, která byste zaseli v další sezóně? V tomto článku najdete informace, které...