Umělá hnojiva a různé výživy pro rostliny, a nejen ty pokojové, které nabízí obchody, je možné nahradit domácími prostředky.

Hnojivo z droždí

Je nabité vitamíny a minerály, obsahuje hlavně vitamín B. Příprava je jednoduchá. Několik kostek droždí, rozdrobíte do kýble a zalijete vodou, já používám 10 kostek droždí na 10 l vody (dešťové). Dobře promíchejte a zakryjte kýbl víkem, aby se v kýblu nenamnožili nechtění kamarádi. Nechte stát týden na slunci a poté ještě řeďte vodou, já ředím v poměru 1:1.

Kávová sedlina

Seženete ji u známých, kteří kávu pijí nebo v kavárnách. Obsahuje draslík, dusík, fosfor, hořčík, vápník. Kávovou sedlinu sypu přímo do květináčů k pokojovým rostlinám. Je možné také smíchat kávovou sedlinu s hlínou nebo ji přidat do kompostu. Sedlinu můžete použít i na zahradě a sypat kolem rostlin, odpudí slimáky. Má mírně kyselé PH, proto se hodí k rostlinám, které jsou kyselomilné, a to jsou například borůvky, azalky, rododendrony, kamčatské borůvky, brusinky, fíkusy, monstera a další.

Vápno

Na zeleninové zahrádce je třeba dodávat pravidelně půdě vápník, který zelenina potřebuje, a to především ta košťálová, kořenová, ale i luskoviny. Vápno přidáme do půdy na podzim po sklizni nebo na kompost.

Dřevěný popel

Rostlinám dodá živiny jako draslík, fosfor, vápník a hořčík. Lze ho rozsypat kolem rostlin nebo zapracovat na podzim do půdy, také ho přidáváme do kompostu, ale i do hlíny pro pokojové rostliny.

Bylinkové čaje

Při předpěstování nejen těch zeleninových přísad, ale i květin, používám různé čaje na podporu růstu, ochranu před škůdci, proti houbovým chorobám a chřadnutí sazenic. Nejoblíbenější je čaj z heřmánku proti plísním, mátový na podpoření růstu, přesličkový čaj dodá křemík a má posilující účinky. Proti škůdcům, pokud už rostlinky napadli, používám čaj z pelyňku nebo vratiče.

Mléko

Už jako malá jsem s maminkou ošetřovala pokojové rostliny mlékem, čistily jsme mlékem naředěným vodou, zaprášené listy rostlin, což jim dodalo lesk.

Máte svůj osvědčený recept, jak podpořit zdraví rostlin?

Napište nám, jaký je ten váš.

⏩ BRZY ZAČÍNÁ PODZIMNÍ DETOX KURZ

    • Díky za tip, Jani. A jaké s tím máte zkušenosti? Je to na rostlinkách znát? 😉

      • Nu, popravdě těžko říct, začala jsem nedávno:-D Používám slupky jen z bio banánů, jinak jsme ještě hnojili zeleninu kopřivovou jíchou, úroda je pěkná, tak to asi funguje:-D Ale na pokojovky bych to nedávala, dost to smrdí:-D

  1. Zobrazit všech 5 komentářů

Komentujte
Vaše jméno

Jméno uložíme a zobrazíme, váš e-mail nezveřejníme. Zásady ochrany údajů.

Předchozí článekOstružinová zmrzlina bez cukru
Další článekBezlepkový krémový dortík s ovocem