Domů > Magazín > Blog

Life hacky aneb vychytávky pro podzim ve zdraví a klidu

Sedím u počítače s příjemným bederním pásem, na kamnech se mi vaří KKF čaj a já se těším, jak vám sepíšu své nejlepší osobní vychytávky, které mi pomáhají zvládnout nejen podzim ve zdraví a pohodě. Co jíst, jak cvičit, meditovat a oblékat se na podzim, aby nám bylo fajn?

Vše se chystá k odpočinku, my se bráníme

Podzim je nádherný, barevný, už nejsou taková vedra, sklízí se spousty čerstvého ovoce a zeleniny, ale zároveň vnímáme, že naše energie, imunita i dobrá nálada mizí v nedohlednu…

Je důležité uvědomit si, že je to naprosto přirozené. I v přírodě opadává listí, energie se stahuje pod zem do kořenů a vše se zpomaluje, zklidňuje. Pokud žijete hodně ve spojení s přírodou, je změna energie nádherně cítit například ze stromů. Světla je méně, stejně jako tepla, vše se chystá k odpočinku. To nepotřebné umírá a mění se v humus, který poskytne živiny novému životu na jaře.

Jen my přirozené střídání ročních období ne a ne přijmout. Svítíme si bílým (a ještě hůř modrým) světlem pozdě do noci, dopujeme se kofeinem a energy drinky a snažíme se ze sebe vymačkat po celý rok stejné výkony i nadšení. A pak se divíme, že se naše těla vypínají nemocemi, aby měla alespoň trochu šanci si odpočinout v peřinách.

Zpomalte, uvědomte si, co všechno jste za tenhle rok stihli, porovnejte si priority, urovnejte si vztahy, uvelebte se co nejčastěji do měkkoučkých dek nebo peřin, uvařte si hutnou polévku, bylinkový čaj a vydechněte. Přichází čas odpočinku.

Jak vnímá podzim Ajurvéda?

Na podzim je podle mé milované Ajurvédy v nerovnováze tzv. “Váta” (lze ji přeložit jako vítr) a ta přináší pohyb, změnu, chlad, ostrost, sucho. Abychom vátu zpacifikovali, potřebujeme do našich životů přizvat pravidelnost, teplo, odpočinek, objetí. Žádné uzobávání sušených oříšků v poklusu (sucho), smoothie z pomerančů a saláty (chlad), tu a tam vynechání jídla úplně (nepravidelnost), stres (a následné zažívací potíže, třeba bolesti žaludku ze stresu), shon a k tomu botasky, nízké ponožky a džíny začínající téměř až v půli lýtek (chlad). Abychom měli dostatek energie podzim i zimu zvládnout, potřebujeme teplá hutná jídla, silné trávení, teplo a relax.

A jak se o sebe na podzim starám já?

Letos extrémně cítím, jak mě podzim nepouští do žádných nových projektů. Jak mě vede víc a víc ke zpomalení, do mého nitra, k péči o sebe sama a do náruče k mým milovaným.

Každé ráno začínám hrnečkem teplé vody. Pak si dám čaj – bylinkový, občas “zahřeším” černým, zeleným nebo bílým a nebo si dám čaj KKF – podle chuti. KKF čaj je úžasný, jemný, pomáhá i na bolest břicha. Stačí si koupit celé koření římského kmínu, koriandru a fenyklu, smíchat, zalít vařící vodou a nebo chvilku povařit (to mám moc ráda – chuť je pak výraznější). Jde ho pít celoročně, jen koriandr lehce ochlazuje, na podzim a v zimě ho dávám menší poměr a nebo úplně vynechám. Snídáme nejčastěji kaše, ale mým přáním je uvařit alespoň několikrát do týdne zeleninovou miso polévku, která nádherně nastartuje a pohladí trávení a udělá neskutečně dobře ledvinám a slezině. Stačí si večer předem nakrájet jakoukoliv zeleninu (kořenovou plus kousek např. brokolice, batátu, dýně, pórku apod.) a tu zalít vývarem, ideálně přihodit kus mořské řasy (já teď ujíždím na Sea Salad z několika druhů divokých mořských řas, sušené vločky, které sypu snad do každého slaného jídla) a po vypnutí varu dám ještě lžičku miso pasty, která obsahuje výborně stravitelné bílkoviny, vitamíny, minerály a enzymy. Pokud máte z předchozího dne například zbytky vařené rýže, pohanky, jáhel apod, můžete do polévky přidat a nepotřebujete už žádné pečivo k zakousnutí.

Obědy jsem se naučila jíst zásadně teplé a mezi 11. a 13. hodinou, kdy je naše trávení nejsilnější a dokážeme si z jídla vzít nejvíc živin. Už moc dobře vím, že pokud oběd odflinknu, nebudu mít dost energie po zbytek dne a večer se mi bude hůř usínat. Pokud jsem doma, přihodím si k obědu lžíci pickleskvašené zeleniny, kterou koupíte už i na Rohlíku :-)

Dřív jsem se ráda otužovala, každé ráno jsem skočila do ledového bazénu a nebo si dala alespoň ledovou sprchu. Teď cítím, že moje tělo už tolik chladu nechce. Sprchu si dám studenou jen občas, třeba během dne a do rybníka jsem vlezla naposledy v září. Celoročně ale spíme s otevřeným oknem. Zamilovala jsem si oleje, Ajurvéda sice doporučuje nejdříve masáž suchým kartáčem, pak naolejování a teprve poté sprchu, ale já mám radši olejování až po sprše. Můj oblíbený je lněný a sezamový (ne z pražených semínek!) – nádherně promaže a zároveň klidní Vátu. Nosím ráda bederní pás, je to bavlněný pruh, na internetu najdete krásné barevné kombinace, které vypadají bezvadně k riflím i legínám. Nádherně prohřeje bříško i bedra. Na cvičení už roky používám pletené návleky na kotníky – pokud jsou obnažené, trápíme tím naše ledviny. Každý den si pro sebe najdu alespoň pár minut, kdy si sednu a pozoruju svůj dech a nebo se ponořím do meditace. Když to nevyjde, nepeskuju se, ale je to hned znát na mé energii i náladě.

Tak a teď jsem vám prozradila snad všechno, co jsem mohla

Přeji vám krásný podzim a dejte mi vědět, jak se máte, ano?

Ivča

PS: Cítíš se v plavkách sebevědomě?

Pokud letos nechceš schovávat zadek pod ručník, pojď na to s námi jinak.
Chci lepší postavu!

Jsem wellbeing instruktorkou v oblasti jógy, pilates, meditací, zdravé stravy a osobního rozvoje. Miluju zdravý pohyb a mé poslání je předávat toto nadšení dál!

212 lidí už poděkovalo za článek.

Komentáře

Děkuji za článek. Už v minulém roce jsem měla problém s venkovním otužováním typu ” hop do studeného rybníku” a říkala jsem si, že mi asi něco je nebo bude, a že to letos bude lepší…není… to venkovní otužování mi šlo jen do konce října, a pak už zase jen občas studená sprcha pěkně doma, kde vylezu následně do tepla. Teď už mi to začíná dávat smysl proč se tak děje a začala jsem na sebe být hodnější :-)))

Díky za milý a obsáhlý článek. Skvělé je to uvědomění si zpomalení, od hodně lidí z okolí jsem slyšela, jak jsou teď zabrždění, jak jim nic nejde, nechce se jim, peskují se za to že nemají ten výkon stále stejný. Aleaaa tělo nemůže ten výkon dát. Mně se teď tolik nechtělo cvičit, ubrala jsem, dávám více procházek. Saláty většinou opouštím už koncem srpna, strašně cítím biologický podzim. Prostě to studený zelený najednou nemůžu. A skvělý nápad ta miso polévka, dlouho jsem jí nedělala a je čas ji zařadit, stačí trocha přípravy na večer. Díky za upozornění na ty kotníky. Já bych mohla v balerínách na boso chodit do zámrazu :) a i ve sněhulích chodím občas bez ponožek… Asi se podívám do prádelníku :D

Ukázat další komentáře

Vyzkoušejte také

21
15

Podzim a já

Mám moc ráda podzim. Sama se nacházím v podzimním věku svého života. Užívám si toho, co mi dává zahrada, o kterou jsem se začala starat. V zahradě cvičím ...
168
19

Podzim už je fakt tady! Jste připraveni?

Na mě už leze podzim a projevuje se to různými způsoby. A tak vám chci připomenout, co je teď důležité a dát pár praktických rad, jak se na příchod chladně...

Zbavte se alergie a fóbie jednou provždy

Pokud se trápíte roky s alergií nebo fobií, přichází jedinečná příležitost zbavit se těchto obtíží jednou provždy! Pokud se nevzdáváte a hledáte řešení, př...

Dietní večeře a jídelníček při hubnutí

Dietní večeče, které obohatí váš jídelníček a pomohou vám při vaší snaze zhubnout? S Jíme Jinak je to možné! V tomto článku vás inspirujeme chutnými recept...

Jídelníček na hubnutí na míru: Krok za krokem k vysněné postavě

Náš jídelníček na hubnutí na míru je plný zdravých, nutričně vyvážených a lahodných jídel. V článku vám vysvětlíme, jaké potraviny jsou pro vaše tělo vhodn...

Vločková indická kaše

Rychlá a bezlepková vločková kaše s vůní Indie.