Jednou z prvních čerstvých bylinek, kterou používáme v jarní kuchyni už pár dnů, je řebříček. Možná se vám zdá, že ještě neroste, protože nevidíte bílé květy, ale nenechte se mýlit. Právě vykukuji z trávy první malinké zelené "žebříčky". Šup s nimi na talíř!

salat s hluchavkou klicky a rebrickemKdyž se podíváte do bylinkových knih, dočtete se o řebříčku samá pozitiva. Maria Treben dokonce píše, že kde už nic nepomůže, tam je potřeba nasadit právě řebříček, protože ten si poradí i s chronickými potížemi (zejména když jde o močový měchýř či gynekologické potíže). Řebříček léčí záněty, mírně snižuje tlak, pomáhá na menstruační křeče, migrény a funguje jako dezinfekce. O řebříčku většinou uvažujeme jako o bylině, kterou v sušené formě užíváme na ženské čaje a sedací koupele. Také se o něm říká, že ženám pomáhá podpořit pravé ženství a mužům zase vnímat naši ženskost.

Ale teď na jaře je škoda nevyužít také schopnost řebříčku čistit krev a  podporovat tvorbu žluči. Je období žlučníku a jater, takže šup s mladými výhonky na talíř. Není náhoda, že roste právě teď, když tyto orgány potřebují pročistit a podpořit.

Užívat ho můžete syrový jako ozdobu nebo zpestření talířů, stejně jako vařený do polévek, nádivek a zeleninových směsí. Řebříček není vhodné konzumovat ve velkém a samotný, je to bylina, tedy i droga (zejména užívá-li se sušený samotný), má silné účinky a nám stačí jen tolik, kolik se nám na procházce podaří sebrat do dlaně či košíčku. Pak je to skvělá divoká zelenina se svojí jarní sílou. Pokud máte možnost sbírat v čisté přírodě, tak je navíc i bio 🙂 Když si mladé lístky nasušíte, můžete je přidávat do polévek jako koření. Ale na sběr ve velkém je ještě chvíli čas, protože se sbírá v létě i s květem.

Pokud byste si s řebříčkem nevěděli rady, můžete si vzít inspiraci z naší kuchyně – na fotkách jsou jídla z posledních dnů.

Hubneme do plavek online: Shoďte 5 kg za 14 dnů

  1. Probuzená intuice? :-))) To je škoda, že jsou tak nedostupné ty sedmikrásky, budete muset, Martine, někam, kde je nižší plot 🙂

  2. Zrovínka při pondělní procházce jsem si říkal „mám to naškubat, nemám to naškubat“. A také, že jsem nenaškubal. K vlastní škodě. Příště jich přeci jen pár natrhám. Před domem je škola, před školou je velké hřiště s běžeckým oválem a mezi ním a hodně, hodně vysokým plotem je tráva posetá květy sedmikrásek. Jak já se nad tím rozplývám a nemůžu na ně.

Komentujte
Vaše jméno

Jméno uložíme a zobrazíme, váš e-mail nezveřejníme. Zásady ochrany údajů.

SDÍLEJTE PŘÍSPĚVKY - získejte členství v Klubu JJ nebo jeho prodloužení. Jak to funguje?
Autorem článku je Eva Cikrytová
Se změnou jídelníčku jsem se zbavila mnoha zdravotních potíží, se kterými si medicína nevěděla rady 30 let. Jídlo, vaření, psaní a šíření zdravého životního stylu se stalo mojí vášní. Je mi čím dál lépe a konečně mám své zdraví ve svých rukách. Celý příběh
Předchozí článekPolévka s tuřínem, batátem a vločkami
Další článekCo dělat při horečce (1. část)