7 rad, jak jíst při sportu bez živočišných bílkovin

4

Správná výživa při jakémkoliv pravidelném sportu je víc důležitá. Ať už sportujete závodně, navštěvujete posilovnu, anebo cvičíte doma a chcete vyrýsovat postavu, je třeba přizpůsobit tomu jídelníček. A jde to i bez živočišných produktů!

1Nebojte se víc jíst

Rostlinná strava má mnohem méně kalorií než živočišná, proto je třeba si při vyšším energetickém výdeji sportováním hlídat vyšší příjem a jíst více. Tělo na rostlinné stravě spotřebuje hodně energie na zpracování a trávení většího objemu stravy a také vlákniny. Doporučuje se proto mít cca o 10 % vyšší příjem než na živočišné stravě. Tělo potřebuje získat energii jak pro bazální metabolismus, tak pro energetický výdej při sportu a následně na regeneraci. To platí hlavně pro ženy. Pokud budete dlouho v kalorickém deficitu, může se vám zastavit menstruace, protože na ni tělo nebude mít energii. Všechnu energii dá do vašeho tréninku a fungování důležitých orgánů a na další (životně nedůležité) procesy v těle už žádná nezbude.

2Sacharidy jsou kámoš

Sacharidy jsou pro nás hlavním zdrojem energie. Vyhněte se ale těm jednoduchým jako je bílá mouka a cukr. Naopak zařaďte složité sacharidy jsou jsou celozrnné obiloviny (quinoa, jáhly, pohanka, celozrnná rýže atp.) a luštěniny (fazole, cizrna, hrách, čočka). Měly by tvořit zhruba 50-60 % denního příjmu. V sezónně nezapomínejte i v menší míře na čerstvé ovoce. Je zdroje důležitých enzymů, antioxidantů, vlákniny, vody a vitamínů. Sušené ovoce si nechejte na zimu, kdy je čerstvého nedostatek. Kvůli odstraněné vodě obsahuje velkou koncentraci cukrů. Omezte také přírodní sladidla a sirupy, které jsou rovněž zdrojem nepříliš vhodných jednoduchých sacharidů (výjimkou je sladěnka). Ty si nechejte na výjimečné události a případně do dezertů a svačin. Větší množství sacharidů si naplánujte před a po tréninku, aby je tělo nebralo ze svalů.

3Nezapomínejte na tuk, ale s mírou

Velkou chybou při fitness a hubnutí bývá snížení tuku na minimum nebo jeho úplné vynechání. Tělo určité množství tuku potřebuje pro jeho správnou funkci (např. mozek, ale i pro správnou hormonální funkci u žen). Zařaďte kvalitní zdroje tuků – oříšky, semínka a másla z nich. Získáte jak zdravé tuky, tak také vlákninu, bílkoviny, vitamíny a minerály. V menší míře také zdravé oleje jako je olivový, sezamový, slunečnicový a případně i olivy a avokádo jsou dobrým zdrojem.

4Proteiny v prášku nejsou potřeba

Ve fitness stravě se doporučuje extrémně velké množství bílkovin, např. až 3 g bílkovin na kg tělesné hmotnosti. Tyto nadbytky bílkovin ale tělo přetěžují. Pro běžnou populaci úplně stačí 0,8 – 1 g bílkovin na kg tělesné hmotnosti. Pokud máte velký výdej (závodní sportovci) množství bílkovin bude cca 1,6 – 2 g bílkovin na kg tělesné hmotnosti. Toto množství ale bez problémů získáte z rostlinné stravy. Jsou nejvíce obsaženy v luštěninách (100 g suchých luštěnin obsahuje zhruba 20-25 g bílkovin, což je jako v porci masa), také v celozrnných obilovinách (např. ovesné vločky obsahují 14 g bílkovin na 100 g vloček), zelenině, houby, oříšcích, semínkách. Na bílkoviny jsou bohaté polotovary jako tofu, tempeh, natto a seitan (seitan má obdobné živiny jako maso). Pokud budete jíst pestrou vyváženou rostlinnou stravu, není problém pro budování svalové hmoty získat dostatek bílkovin z veganské stravy i bez rostlinných proteinových prášků.

5Jezte pestře

Každá potravina obsahuje nějaké spektrum vitamínů, minerálů a aminokyselin – obiloviny, luštěniny, semena, ořechy i zelenina. Pokud jíme pestrou stravu (tj. co nejvíce různých potravin), máme zajištěno, že tělu dodáme všechny potřebné látky a esenciální aminokyseliny, které potřebuje. Navíc je to i zábava zkoušet nové potraviny, chutě a kombinace! Esenciální aminokyseliny není třeba jíst naráz v jednom jídle. Úplně stačí, když esenciální kyseliny sníme během dne a tělo si esenciální aminokyseliny poskládá. V říši potravin existují i ty, které obsahují všechny potřebné esenciální aminokyseliny – jsou jimi např. quinoa, sója, konopná semínka.

6Zelená je IN

Do jídelníčku přidejte co nejvíce zelené zeleniny – brokolici, saláty, polníček, petrželku, kapustu, zelí, hrášek, divoké rostliny, bylinky aj. Zelené rostliny obsahují aminokyseliny, chlorofyl a kyselinu listovou. Díky nim nejen podpoříte své zdraví, regeneraci, detox, ale také svaly.

7Pijte

Nezapomínejte pít. Zejména, pokud hodně sportujete. Ne slazené limonády, ale vodu, případně neslazený čaj. Minimum je u žen cca 2 litry, u mužů cca 3 litry. Voda je důležitá pro hydrataci, odplavování odpadních látek a přenos živin. Také pomáhá překonat chutě.

 
Dcera se mnou začala snídat polévku!
Kajkule: Všechna jídla jsou moc dobrá! Moc vás chválím, pěkně...
Objev stránek
Dobrý den, vaše stránky jsem objevila někdy v tomhle...
Potěšilo mě, že jste to vzali za správný konec
Štěpánka: Holky, mate to krasne. Daly jste si hodne...
Nemám chuť na sladké a už mi nechutná ani káva!
Petra: Tak pro dnešek jedno velké AHA! Nemám chutě...
Nezmizela mi jen přebytečná kila, ale i návaly, chuť na sladké a zlepšila se má paměť
kamlibe: Po dvou týdnech vaření z vašeho jídelníčku se dostavila...
Kurz pro začátečníky
Alena: Děkuji za spoustu podnětů, které jsem na vašem...
To, co děláte, mě obohacuje, inspiruje a učí
Pavla: děkuji Vám za Vaši lásku k jídlu, díky níž...
Jsem vaší velkou fanynkou a na JJ stránkách jsem už závislá
Miluše V.: Evi, moc děkuji za milé setkání v...
Díky JJ mě to vždy nakopne zkusit něco nového
Lentvaruzk: Moc se mi vaše videa libí. Děkuji za...
Po 10 dnech jsem zhubla 2,5 kg, nechybí mi káva ani sladké (Zdenka)
Zdenka: Milá Evo, po 10 dnech do plavek jsem...
Mojí největší motivací je zdraví (Věra)
Věra: Ahojte všichni, mám za sebou první den a...
Vaření dle JJ je jednoduché a nejsem unavená, takže to jde samo
Jana: Těch informací je hodně, ale strašně mě to...
Mám tolik energie a vypadám i cítím se JINAK!
Luci88: Musím říct, že změny jsou obrovské. Mám tolik...
Překvapilo mě, jak je jídlo rychle hotové
Pavlína: Velice příjemně mě překvapilo, jak je jídlo rychle...
Začala jsem milovat vaření díky JJ
Alena M. K.: Evi, moooc děkuji za kurz, týden...
Deti sa úspešne chopili varenia, všetci sme zhodili 3-4 kg (Eva)
Eva: Chcela by som sa vám poďakovať za super...
  1. Přes zimu teplé polévky,luștěninová jìdla,obohacuji se po lètech u Vás,máte krásný vzdělávacì program.Jak se oteplì snídám smothie-avokádo,pampeliška,banán,datle,rozinky..Přes den mlsám namočené vlašáky,mandlle,ovoce.Jen se mi nedařì na jaře vařit.Od července budu mìt na sebe zase vìce prostoru.Po 17 letech honênì pro firmu jsem si vědoma,že začìnàm nový přìstup ke svému bytì na světê.Zmênu se snażìm volit pomalou,aby to chod firmy a mou psychyku nenarušilo.Moźná to chce umět si skvěle zorganizovat chod dne.Nebýt lìná -umět překonat ùnavu a chystat,chystat.Mějte se pêknê.Zdenča

    • Zdeni, tak to držím palce s přechodem na mírnější program ve firmě! Mě pomohla mateřská, to se jinak než zvolnit nedalo :-)) A záhy jsem došla k tomu, že už to dělat nechci, že potřebuji také jiný přístup ke svému bytí na světě jako vy a po změně jídelníčku jsem firmu prodala ;-)

  2. Zobrazit 4 komentáře

Komentujte
Vaše jméno

Jméno uložíme a zobrazíme, váš e-mail nezveřejníme. Zásady ochrany údajů.

Předchozí článekNadýchané špaldové rohlíky z LM kvásku
Další článekSoutěž o balíček BIO koření značky Benkor