7 rad, jak jíst při sportu bez živočišných bílkovin

4
Správná výživa při jakémkoliv pravidelném sportu je víc důležitá. Ať už sportujete závodně, navštěvujete posilovnu, anebo cvičíte doma a chcete vyrýsovat postavu, je třeba přizpůsobit tomu jídelníček. A jde to i bez živočišných produktů!

1Nebojte se víc jíst

Rostlinná strava má mnohem méně kalorií než živočišná, proto je třeba si při vyšším energetickém výdeji sportováním hlídat vyšší příjem a jíst více. Tělo na rostlinné stravě spotřebuje hodně energie na zpracování a trávení většího objemu stravy a také vlákniny. Doporučuje se proto mít cca o 10 % vyšší příjem než na živočišné stravě. Tělo potřebuje získat energii jak pro bazální metabolismus, tak pro energetický výdej při sportu a následně na regeneraci. To platí hlavně pro ženy. Pokud budete dlouho v kalorickém deficitu, může se vám zastavit menstruace, protože na ni tělo nebude mít energii. Všechnu energii dá do vašeho tréninku a fungování důležitých orgánů a na další (životně nedůležité) procesy v těle už žádná nezbude.

2Sacharidy jsou kámoš

Sacharidy jsou pro nás hlavním zdrojem energie. Vyhněte se ale těm jednoduchým jako je bílá mouka a cukr. Naopak zařaďte složité sacharidy jsou jsou celozrnné obiloviny (quinoa, jáhly, pohanka, celozrnná rýže atp.) a luštěniny (fazole, cizrna, hrách, čočka). Měly by tvořit zhruba 50-60 % denního příjmu. V sezónně nezapomínejte i v menší míře na čerstvé ovoce. Je zdroje důležitých enzymů, antioxidantů, vlákniny, vody a vitamínů. Sušené ovoce si nechejte na zimu, kdy je čerstvého nedostatek. Kvůli odstraněné vodě obsahuje velkou koncentraci cukrů. Omezte také přírodní sladidla a sirupy, které jsou rovněž zdrojem nepříliš vhodných jednoduchých sacharidů (výjimkou je sladěnka). Ty si nechejte na výjimečné události a případně do dezertů a svačin. Větší množství sacharidů si naplánujte před a po tréninku, aby je tělo nebralo ze svalů.

3Nezapomínejte na tuk, ale s mírou

Velkou chybou při fitness a hubnutí bývá snížení tuku na minimum nebo jeho úplné vynechání. Tělo určité množství tuku potřebuje pro jeho správnou funkci (např. mozek, ale i pro správnou hormonální funkci u žen). Zařaďte kvalitní zdroje tuků – oříšky, semínka a másla z nich. Získáte jak zdravé tuky, tak také vlákninu, bílkoviny, vitamíny a minerály. V menší míře také zdravé oleje jako je olivový, sezamový, slunečnicový a případně i olivy a avokádo jsou dobrým zdrojem.

4Proteiny v prášku nejsou potřeba

Ve fitness stravě se doporučuje extrémně velké množství bílkovin, např. až 3 g bílkovin na kg tělesné hmotnosti. Tyto nadbytky bílkovin ale tělo přetěžují. Pro běžnou populaci úplně stačí 0,8 – 1 g bílkovin na kg tělesné hmotnosti. Pokud máte velký výdej (závodní sportovci) množství bílkovin bude cca 1,6 – 2 g bílkovin na kg tělesné hmotnosti. Toto množství ale bez problémů získáte z rostlinné stravy. Jsou nejvíce obsaženy v luštěninách (100 g suchých luštěnin obsahuje zhruba 20-25 g bílkovin, což je jako v porci masa), také v celozrnných obilovinách (např. ovesné vločky obsahují 14 g bílkovin na 100 g vloček), zelenině, houby, oříšcích, semínkách. Na bílkoviny jsou bohaté polotovary jako tofu, tempeh, natto a seitan (seitan má obdobné živiny jako maso). Pokud budete jíst pestrou vyváženou rostlinnou stravu, není problém pro budování svalové hmoty získat dostatek bílkovin z veganské stravy i bez rostlinných proteinových prášků.

5Jezte pestře

Každá potravina obsahuje nějaké spektrum vitamínů, minerálů a aminokyselin – obiloviny, luštěniny, semena, ořechy i zelenina. Pokud jíme pestrou stravu (tj. co nejvíce různých potravin), máme zajištěno, že tělu dodáme všechny potřebné látky a esenciální aminokyseliny, které potřebuje. Navíc je to i zábava zkoušet nové potraviny, chutě a kombinace! Esenciální aminokyseliny není třeba jíst naráz v jednom jídle. Úplně stačí, když esenciální kyseliny sníme během dne a tělo si esenciální aminokyseliny poskládá. V říši potravin existují i ty, které obsahují všechny potřebné esenciální aminokyseliny – jsou jimi např. quinoa, sója, konopná semínka.

6Zelená je IN

Do jídelníčku přidejte co nejvíce zelené zeleniny – brokolici, saláty, polníček, petrželku, kapustu, zelí, hrášek, divoké rostliny, bylinky aj. Zelené rostliny obsahují aminokyseliny, chlorofyl a kyselinu listovou. Díky nim nejen podpoříte své zdraví, regeneraci, detox, ale také svaly.

7Pijte

Nezapomínejte pít. Zejména, pokud hodně sportujete. Ne slazené limonády, ale vodu, případně neslazený čaj. Minimum je u žen cca 2 litry, u mužů cca 3 litry. Voda je důležitá pro hydrataci, odplavování odpadních látek a přenos živin. Také pomáhá překonat chutě.

 
Ještě, že tento web existuje!
Lenka: Děkuji Vám. Za rady i za celý tento web. Jsem ráda, že něco...
Objev stránek
Dobrý den, vaše stránky jsem objevila někdy v tomhle týdnu. Zaujaly mě, ale nějak...
Velké díky za filmový festival
Ivana: Holky, nechtělo se mi přihlašovat na festivalové stránky, ale musím vám napsat velké...
Dříve jsem byla agresivní. Na JJ jsem vznášející se bytost
Market: Tak třetí den téměř za mnou a jsem opravdu spokojená. Za poslední rok...
4 kg dole a jsem plná radosti a sebevědomí
Ajka: Manžel a syn, světe div se si oblíbili miso polévku a moc jim...
S vámi je očista vždy příjemnější
Iva: Každý rok si říkám, že budu šetřit a očistu zvládnu sama a vždy...
Cítím se skvěle a moje tělo nasává živiny
Iva: Dobrý den, jsem velice překvapena! Moje tělo reaguje na JJ stravu báječné, úplně...
I večer jsem plná energie. To už jsem dlouho nezažila!
Petra: Chci moc poděkovat za super kurz. Už je to 3 týdny, co jsem...
Zatím každé jídlo, které jsem dle JJ vařila, bylo mňam
Kattru: Zatím každé jídlo bylo moc dobré a ani tento oběd není výjimkou. Jedním...
Manžel, velký masožravec, vidí, že mu omezení masa prospívá
Stramis: Já vařím podle JJ od listopadu, teď mám verzi pro pokročilé. Doma se...
Poděkování
Dobrý den, vaše stránky jsem objevila cca před měsícem. S manželem se stravujeme tak...
Konečně jím pořádně jídlo!
Michaela: Chci moc poděkovat za detox. Konečně jsem se dokopala k tomu, najet na...
Děkuji za vaše recepty, mám 7 kg dole (72 let)
Zdeňka H.: Paní Evo. Bude mi 72 let, ráda vaše články prohlížím a snažím...
Děkujeme za mlíčko pro nekojené děti
Míla: Ahoj jíme jinak, chtěla bych vám poděkovat (hlavně) za recept na mlíčko pro nekojené...
Podpora v kurzu byla úžasná
Bilkorji: Kurz VÝBORNÝ, pro potěchu těla, duše i oka 🙂 Potěšilo mne, že i...
Eva: “Jím jinak” a jsem nadšená!
Eva: "Jím jinak" už podle vás vařím měsíc a po česku -"jsem z vás...

Hubneme do plavek online: Shoďte 5 kg za 14 dnů

4 komentáře. Jak to vidíte vy? Napište komentář.

  1. Přes zimu teplé polévky,luștěninová jìdla,obohacuji se po lètech u Vás,máte krásný vzdělávacì program.Jak se oteplì snídám smothie-avokádo,pampeliška,banán,datle,rozinky..Přes den mlsám namočené vlašáky,mandlle,ovoce.Jen se mi nedařì na jaře vařit.Od července budu mìt na sebe zase vìce prostoru.Po 17 letech honênì pro firmu jsem si vědoma,že začìnàm nový přìstup ke svému bytì na světê.Zmênu se snażìm volit pomalou,aby to chod firmy a mou psychyku nenarušilo.Moźná to chce umět si skvěle zorganizovat chod dne.Nebýt lìná -umět překonat ùnavu a chystat,chystat.Mějte se pêknê.Zdenča

    • Zdeni, tak to držím palce s přechodem na mírnější program ve firmě! Mě pomohla mateřská, to se jinak než zvolnit nedalo :-)) A záhy jsem došla k tomu, že už to dělat nechci, že potřebuji také jiný přístup ke svému bytí na světě jako vy a po změně jídelníčku jsem firmu prodala 😉

  2. Zobrazit 4 komentáře

Komentujte
Vaše jméno

Jméno uložíme a zobrazíme, váš e-mail nezveřejníme. Zásady ochrany údajů.

Předchozí článekSladké jidáše ve tvaru zajíčka
Další článekKopřivový šoulet