Sezónní vaření
Začala nám sezóna dýní, cuket, zelí, kapusty a kapustiček, celeru a dalších dobrot, které se každý den objevují na našem stole. Na sezónním vaření je prima, že nevaříte celý rok dokola stále to samé, ale zařazujete do jídelníčku to, co tam přirozeně patří. Díky tomu některé potraviny jíte v jejich sezóně často a když se jich nasytíte, akorát přijde sezóna další a je zase dostatek něčeho jiného. A my už dnes víme, že to je právě to, co potřebujeme jíst. V kuchyni není nuda, na talíři není nuda a nic se nám nepřejí. A vždycky je důvod se těšit na další období, místo nářku nad tím, že končí to předchozí.
Proč změnit jídelníček
Význam úpravy jídelníčku se obecně stále velmi podceňuje. Přitom všichni ti, kdo to s námi vyzkoušeli v podzimním kurzu, nám jistě dají za pravdu, že přizpůsobit výběr ingrediencí aktuálnímu ročnímu období se skutečně vyplatí.
Vyhnete se tak snáze podzimním chřipkám, nachlazení, migrénám a mnoha dalším zdravotním a psychickým potížím jako jsou stále běžnější deprese.
Na řadu přicházejí jiné orgány, než které byly citlivé v létě, a my máme šanci jim udělat něco jako roční servis a mít zase na rok vystaráno. Pokud se budeme dobře stravovat, tak ani nepřibereme, což je na podzim právě tak nebezpečně snadné.
Intuitivní vaření
Když jsem změnila jídelníček, tak mi zpočátku naprosto unikalo, které potraviny jsou zahřívající a které ochlazující, které se mají víc jíst v zimě a které v létě. Ale časem jsem zjistila, že to dělám zcela automaticky a bez přemýšlení. Že vařím velmi intuitivně. A v knihách jsem ke své velké radosti našla potvrzení správného výběru. Už to mám tak, že když v kostech cítím blížící se chladné dny, přirozeně namočím jiné obilí a luštěniny než bych vybrala pro ten den, kdy je třeba ještě velmi pěkně. A druhý den se musím smát, jak jsem to trefila.
Jak jste na tom vy?
Víte, co máte vařit? A děláte to? Nebo už si dlouho plánujete, že jídelníček přizpůsobíte, ale pořád to nějak nevychází. Zajímá nás, jestli taky vaříte sezónně nebo je to pro vás vyšší dívčí, kterou zatím nezvládáte.
Pokud patříte k těm, co stále neví, jak na to, stáhněte si zdarma seriál se vzorovým jídelníčkem a videem na téma podzimní strava. Tam to všechno je! Anebo se k nám přidejte do podzimního detoxu, kde se to vše společně naučíme a budeme praktikovat.
Chci podzimní seriál
PS: Stále na sebe nemáte čas?
Co se postarat konečně i o sebe? Startujeme podzimní detox. Spravíme si jídelníčkem postavu, odstresujeme se a nabijeme energií. Budeme o vás 8 týdnů pečovat a podporovat vás na cestě k lepšímu zdraví.
Chci trochu péče a porozumění.
Komentáře
Sezónní jídelníček, to je krásná věc. Už dávno si všimla, že na jaře mám obrovskou chuť na klíčky a všechny zelené listy, které vyrostou na zahradě, v létě zase na květák, hrášek, houby atd.,na podzim mně moc chutná korenova zelenina,dyne, jablíčka a v zimě kysane zelí. Když jsem si zeleninu a ovoce zamrazila nebo zavarila,velkou část jsem později vyhodila,protože už na to nikdo neměl chuť. Proto nás ani nenapadne, si v zimě koupit např. hrozny nebo papriky a na jaře třeba upéct hokaido a v zimě,když si představím zelený salát , je mně chladno už teď. Tak se řídím tím,
co říká tělo a nehledim moc na to,co je v regalech obchodů.
Já dostala konečně chuť na jáhly a pohanku, celé léto jsem si na tyto dvě obiloviny ani nevzpomněla. A najednou jsem musela mít jáhlovo batátovou kaši a tempeh na medu. To střídání ročních období je fakt boží, nikdy jsem si to neuvědomila tolik jako v poslední době. Jsem ráda, že žiji v tomto podnebném pásmu, kde není nuda:-)