Denně se u nás vyžvýkají stovky tisíc žvýkaček. Saháme po nich automaticky a zcela bez přemýšlení. Ruku na srdce - kolik z nás si někdy přečetlo složení žvýkaček? Víte o jaké látky se jedná? A co dělají s naším zdravím? Jsou žvýkačky více karcinogenní než cigarety? Je pravdivé tvrzení, že žvýkáme gumu z pneumatik a plastu? Podívejte se s námi na složení těch nejprodávanějších žvýkaček.

Žvýkačky šálí trávení

Ještě než se podíváte na složení, zamyslete se nad samotným žvýkáním. Když žvýkáte, váš mozek si myslí, že jíte. Vysílá signály do žaludku, slinivky a dalších trávicích orgánů, aby se připravily na příchod potravy. Začnou se vám tvořit sliny a enzymy v ústech, které jsou nezbytné pro trávení a vstřebávání živin z potravy. Při neustálém vylučování se proces začne zpomalovat, enzymy se spotřebují a může dojít ke zdravotním problémům jako jsou vyčerpaná slinivka nebo žaludeční a střevní potíže.

Žvýkáme gumu z pneumatik a plastu

Gumová báze žvýkaček je směs elastomerů, změkčovadel, plniv a pryskyřic. Mezi další ingredience patří i polyvinylacetát (tzv. tesařské nebo bílé lepidlo) a parafín (vedlejší produkt rafinované nafty). Při žvýkání se všechny tyto látky dostávají do úst a těla.

Věděli jste, že …?
– Po žvýkačce saháme nejčastěji pro zlepšení dechu.
– Češi žvýkají většinou 1 žvýkačku denně.
– Průměrná roční spotřeba žvýkaček v ČR je 128 kusů na osobu.
– 90 % žen nosí u sebe žvýkačky a žvýkají každý den, dokonce i více než jednu.

Karcinogenní a toxická umělá sladidla

Aspartam je syntetické sladidlo, které je 200x sladší než cukr. Zvyšuje sladkou chuť jídel. V našem těle se rozkládá na 3 látky – fenylalanin, kyselinu asparagovou a methanol. Aspartam byl poprvé schválen v roce 1974. Od té doby se vedou diskuze o tom, že je pravděpodobně karcinogenní. Spojuje se se vznikem rakoviny mozku, nežádoucími účinky (závratě, bolení hlavy, vyrážky, poruchy chování ADHD u dětí) a negativními účinky na nervový systém. V roce 2008 bylo dokázáno, že aspartam může narušit metabolismus aminokyselin a struktur proteinů, integritu genetického materiálu, nervové funkce, hormonální rovnováhu (1). Doporučujeme shlédnout dokument Dr. Russell Blaylocka „Sweet Misery: A Poisoned World„.

Acesulfam K je umělé bílé krystalické sladidlo a zvýrazňovač chuti. Je 200x sladší než cukr, ale nemá žádné kalorie. Vedou se diskuze o tom, že by mohl být karcinogenní a toxický. Studie uvádějí zvýšený výskyt nádorů u krys krmených acesulfamem. (2)

Kontroverzní umělá barviva

Oxid titaničitý je nanočástice používaná v opalovacích krémech, žvýkačkách, cukrovinkách, výživových doplňcích a dalších produktech. Existuje podezření, že se jedná o karcinogenní látku (3, 4). Citlivým osobám způsobuje podráždění. A je zcela nevhodná pro děti (ale obsahují ji dětské žvýkačky). Při vzdušné koncentraci může dojít k poškození plic. Většina umělých barviv (red 40, blue 2 lake) se vyrábí z nafty a pro naše zdraví jsou nebezpečná. Mohou způsobovat ADHD a další choroby. U citlivých jedinců mohou způsobit vyrážku, svědění, nevolnost, snížení krevního tlaku.

Hormonální disruptory a karcinogeny BHA a BHT

V posledních letech se vedou diskuze o tom, že legálně používané látky BHA (butylhydroxyanisol, E320) a BHT (butylhydroxytoulen, E321) narušují hormonální rovnováhu v těle. Dánská společnost provedla kontrolu 157 různých druhů žvýkaček a ukázalo se, že 2/3 žvýkaček obsahovalo BHA a 87 druhů obsahovalo BHT (i např. Mentos, Hubba Bubba, Chupa Chups aj.). Žvýkačky pro děti dopadly dokonce mnohem hůř než ty pro dospělé. Až 4 z 5 dětských žvýkaček obsahovalo BHA nebo BHT. BHA je navíc v Japonsku a v americké Kalifornii veden na seznamu karcinogenů, podezření na karcinogennost panuje i u BHT. BHA pro jeho hormonální účinky zařadil Mezinárodní sekretariát pro chemické látky (ChemSec) na tzv. SIN List, což je seznam chemikálií, které by měly být ve spotřebním zboží urychleně nahrazeny.

Co není zakázáno, je povoleno
Výrobci žvýkaček se těmito námitkami spotřebitelských či zdravotnických organizací nechtějí zabývat. Odvolávají se na legislativu, která použití těchto látek v EU nijak neomezuje. (5)

Žvýkačky nejsou přirozené

Žádná z ingrediencí, kterou žvýkačky obsahují, není přirozená a přírodní. Jedná se o koktejl chemických látek, který našemu zdraví škodí. Nenechte se obalamutit reklamou o tom, jak jsou žvýkačky úžasné, že jsou bez cukru a budete mít po nich svěží dech celý den. Neriskujte… Zdraví máte jen jedno!

Složení žvýkaček

Složení nabízených žvýkaček je většinou dost podobné. Základem je některá z gum, doslazují se umělými sladidly, přidávají se umělá barviva a aromata a různé další chemické látky.

 • Orbit Spearmint: sorbitol, isomalt, sorbitolový sirup, mannitol, aspartam, sůl aspartamu/acesulfamu, acesulfam K, gumový základ, aroma, uhličitany vápenaté, glycerol, arabská guma, lecitiny, oxid titaničitý, karnaubský vosk, butylhydroxyanisol (BHA).
 • JET gum Menthol Strongsorbitol, isomalt, maltitol, sukralosa, žvýkačková báze s obsahem sóji, aromata, glycerol, arabská guma, oxid titaničitý, kurkumin, patentní modř V, karnaubský vosk, křemičitan hořečnatý.
 • Wrigley’s Airwaves Cassis – sorbitol, isomalt, maltitolový sirup, aspartam, manitol, acesulfam K, sukralóza, gumový základ, aroma, glycerol, arabská guma, sójový lecitin, barvivo E163, karbnaubský vosk, barvivo E163BHA.

Tak dobře jím a pořád mi není úplně dobře

„Když se člověk začne zajímat o složení potravin, které kupuje, rychle přijde na to, že hotové potraviny a cukrovinky v sáčcích a balíčcích nejsou to pravé ořechové pro naše zdraví. Ale žvýkačky málokdo prozkoumá. Mají tak titěrná písmenka, že složení nejde v podstatě přečíst. A navíc spousta lidí má dojem, že když žvýkačky nejí, tak není co řešit. Vždyť je to jen jakási vůně do pusy, říkají. Stále na to narážím – někteří lidé už jedí tak dobře, ale denně spotřebují balíček žvýkaček a diví se, že stále nemají v pořádku trávení. Většinou stačí je vynechat a je po problému, “ dodává k tématu Eva Cikrytová, zakladatelka Jíme Jinak.

Měla jsem průjem, hlad a bolela mě hlava

A přidává osobní zkušenost: „Já sama jsem kdysi vehementně žvýkala ve snaze zahnat chuť na sladké. Jenže jak ze žvýkačky mizela její příchuť, musela jsem si dát novou, pak další … Také jsem zvládla balíček za den. Pak se objevilo skvělé balení v lahvičce s téměř 50 kusy. Měla jsem jedno v kabelce, jedno v kanceláři v šuplíku a jedno v autě. A bylo mi zle. Stále častěji mě bolela hlava. Bolely mě i panty z neustálého žvýkání, ale to bylo to nejmenší. Horší bylo, že jsem si úplně rozházela trávení. V břiše mi to škrundalo, běhala jsem stále častěji na velkou, měla jsem neustále průjem. A taky neustále hlad. Naštěstí jsem sama přišla na to, že se to všechno stupňuje ve dnech, kdy jsem si vzala víc žvýkaček. Tehdy jsem poprvé žvýkačky otočila a přečetla si složení. Od té doby nežvýkám. Mimochodem žádný nový kaz se mi za ty roky neudělal.“

Žvýkáte žvýkačky?

Co na to říkáte? Budete stále žvýkačky žvýkat nebo je nahradíte či úplně vyloučíte?

Seriál: Jak na jaro

materiály
 • Stáhněte si jej a upravte jídelníček.
 • Vyhněte se nemocem a jarní únavě.
 • Jídelníček ke stažení!

Z maroda jsem zase činorodá!

Jarka: Ahoj Evi a Heli a všichni klubáci ♥...

Rychlá příprava jídel, které mi chutnají

Pribe: Mám dole 4,8 kg a pokračuji dál. Je...

Výborné recepty

Zlatka: Již týden vařím podle vašich receptů, výborné!

Moje tělo se rychle uzdravuje (Božena)

Božena: Zdravím všechny. Tak jsem zvládla i druhý půst...

Děkuji za skvělé stránky

Eliška: Dobrý den, moc děkuji za skvělé stránky, které...

Shodila jsem 7 kg a vysadila prášky na spaní

Hanka: Dobrý den, chtěla bych Vám napsat pár řádek...

Díky JJ mám více energie a 5 kg dole

Libenk: Hlavně chci moc poděkovat za Váš přístup, pořád...

Faldy na břiše jsou pryč, zálibně se dívám do zrcadla

Lucka: Tak činím nyní bilancování mé  Jarní očisty. Jelikož...

Mínus 5kg a 5cm v pase (Liana)

Liana: Ahoj Eva, u mňa je to -5 kg...

Děkuji za skvělý kurz

Ilona: Děkuji, děvčata, za skvělý kurz. Tady to jde...

Ušetřili jste mi roky života. Je tu vše přehledně na jednom místě

Anna: Web Jíme Jinak mně obohatil o spoustu různých...

Je mi skvěle na duši i po těle (Jana)

Jana: V článcích a komentářích na webu Jíme Jinak...

Pořád je tu něco zajímavého a nového, ani nestíhám sledovat!

Katka: Ahoj holky, moc děkuju za stránky, čerpám z...

Váš kurz mě znovu nakopnul

Iva: Milá Evo a Helčo, psala jsem osobní mail...

Díky zdravé stravě mi zmizel myom

Havliar: Já chci moc pochválit stránky!!! Jsou super! Teď...

S každým jídlem si říkám: „Tohle je TOP“

Eva: S každým dalším jídlem si říkám "tak tohle je...

Neuvěřitelných 52 komentářů. Jak to vidíte vy? Napište komentář.

 1. Mame doma kedrovou pryskyrici z Ruska – to je tam na kazdem rohu, za par drobnych. Nedalo by se to pouzit pred jidlem? Chvili zvykat, aby clovek nastartoval traveni? Porad se ucim jist a hodne kousat – dostatecne proslinit.

  • Asi dalo, Veroniko, ale v zásadě není to potřeba. Když se člověk zklidní, na to jídlo naladí a pak v klidu jí, nepotřebuje si pomáhat pryskyřicí.

 2. Měla jsem problémy s panickou poruchou, v té době jsem měla pořád pocit, že mám knedlík v krku a žvýkání mě uklidňovalo. Zvykla jsem si na to a žvýkám, když něco takového nepříjemného cítím. Teď už naštěstí ani neberu antidepresiva, tak se budu ještě snažit tenhle zlozvyk odstranit a nežvýkat. Fakta v článku jsou dost děsivá a já mám pořád ještě občas různé úzkosti z jídla, třeba z ochutnávání něčeho, co neznám, vždy se pak pozoruju, jestli nenastaly nějaké negativní účinky. A přitom věc, která mě uklidňovala, je takhle nebezpečná…

  • Olgo, to je docela běžné, nejste jediná, kdo to takto řešil. Psychologové se domnívají, že to má souvislost s kojením, které nás také uklidňovalo. Mnohdy k tomu tíhnou více lidé, kteří nebyli dostatečně kojeni, no je kolem toho celá věda. Takže je to zkrátka normální, jenže to má tyhle nevýhody. Když už o tom víte, máte to víc pod kontrolou a můžete se naučit zátěžové situace řešit jinak, třeba dechovým cvičením, meditací. To je mnohem účinnější na zklidnění a nemá to žádné negativní účinky, naopak samá zdravotní pozitiva. Jídlo podle Jíme Jinak vás bude bavit v tom, že sice budete čelit výzvám ochutnat něco nového, ale zároveň budete vědět, že je to pro vás to nejlepší a pro sebe děláte príma věc. Pozorovat se klidně můžete, ale zkuste to bez emocí – klidně si pište, jak se cítíte, co vám sedlo, co vám chutnalo, co ne. Ale skutečně to jen pozorujte jako byste dělala pokus s něčím/někým jiným a vás se to netýkalo, vy to jen sledujete a případně zaznamenáváte. To většinou pomůže nepropadat strachu a úzkosti. S dobrým jídlem se pak srovná i psychika a postupně toto vůbec nebudete řešit.

   • Evo, děkuji. Na psychoterapiích jsem se učila pracovat s dechem i meditaci, hodně jsem na sobě pracovala, takže jsem moc šťastná, že se mi podařilo vysadit léky a jsem víceméně v pohodě. Občas přijde trochu strachu, ale nic hrozného, jen chvilkové pocity, které se dají zvládnout. Věřím, že to postupně bude lepší a lepší i bez žvýkaček! :)

    • Tak to je skvělé, tak to máte super nástroj kdykoli po ruce a žvýkačky nebudou potřeba 👍

 3. Nežvýkám už roky.
  Když jsem podnikal a pořád seděl v autě,tak žvýkačky v krabičce byly mou každodenní společností.
  Našel jsem si dodolevnou auta levnou a snad zdravou náhradu.Obyčejné to kulaté párátko.
  Po rozkousaní a změknutí je to skvělý mezizubní kartáček.

   • Ahoj, tak mám pocit, že jsem tu něco jako rekordman. Denně 2 až 5 žvýkaček. Za rok tedy dejme tomu v průměru 1000Ks. Takhle už funguji od 18 let (do 18 byla spotřeba malinko nižší). Takže to máme minimálně 20000 většinou Orbitek. No, to už je opravdu hodně. A důvod proč žvýkám? Jen kvůli svěžímu dechu ve společnosti. Jinak, žádné obtíže se zažíváním apod. jsem nikdy nepozoroval. Ale na obhajobu.. lepší, než kdybych kouřil :-)

    • Tak to asi máte vážně prvenství, Radku :-)) Ale obávám se, že nás tady je víc, co už máme pěkně odžvýkáno :-) Nicméně určitě lepší než cigarety, rozhodně ohleduplnější vůči okolí :-)))

 4. Skvělý článek, děkuji. My žvýkáme celkem dost a tak jsme si našli žvýkačky s Mastichou a prokládáme občas mastichou přírodní. Myslím, že pro toho, kdo chce žvýkat je to lepší varianta. Šlo nám hlavně najít žvýkačky bez Aspartamu a BHT a BHA. Což bývá problém.

  • Je to určitě lepší než klasika. Ale já osobně nejsem zastáncem xylitolu denně v puse :-) Sice zubaři mu fandí, ale pro mě to není bezpečné na denní užití.

 5. My sme boli nedávno so synom u čeľustného ortopéda. Ako odmenu za statočnosť dostal papierovú medailu a žuvačku. Ešte šťastie, že ich nemá rád. ?

  • Papírová medaile je celkem super, naše holky nosí ze závodů a akcí čokoládové a chtějí si je schovávat na památku, já se bojím, že z toho polezou časem červíci :-)))

 6. Zrovna nedavno jsem slyšel, že jako trilobiti a vůbec jiní zivocichove na konci potravniho retezce budovali dlouha tisicileti sve obranne mechanismy (napr. exoskeleton), tak právě nyní je potřeba aby se lidé naučili vytvořit si obranné mechanismy proti neuplnym zavádějící nebo lzivym informacím. Děkuji že jste, že nás formujete.

 7. já žvýkám vyjímečně, když mám pocit že potřebuju natrávit rychle nebo jsem nervozní. mám doma přírodní, šalvějové Herb, ale tedy obsahuje to Acesulfam :/ Ale myslím, že 5x do roka to nění taková tragédie.

  • Díky za tip. Zrovna koukám na složení (Xylitol (vyskytující se v kůře břízy bělokoré a v ovoci), gumový základ, přirodní ovocná příchuť, arabská guma (pryskyřice z mízy akácií), sojový lecitin (ze soji, non-GMO), glycerol (rostlinného původu), oxid titaničitý (minerál), karnaubský vosk (z lisů palmy Copernicia). Určitě lepší než klasika, co jsme uvedli v článku.

  • Koukám na žvýkačky Hugo a přijde mi to ještě přijatelná varianta (občas, třeba na delší cestu autem).
   Kde jsou prosím žvýkačky Hugo k sehnání?

 8. Existují zdravé žvýkačky? Resp. považovala jsem občasnou potřebu žvýkat za zdravou. Ale protože se prodávají jen chemické produkty, tak nežvýkám. Ale tu potřebu občas pociťuji. Jak to nahradit? Nebo mé děti, když to chtějí. Co místo toho?

  • Jani, já třeba někdy zobu k svačině křížaly, to je takové žvýkání :-) Ve zdravé výživě se prodávají různé „zdravé“ verze, ale když jsem to kdysi zkoumala, žádná se mi nelíbila. Nejlepší je žvýkat samotnou pryskyřici, ale kdo to má rád :-)) Děti chtějí všechno, co vidí, nejlepší je jim to vysvětlit a nechat je žvýkat ty křížaly.

 9. Žvýkání je zcela přirozené a existuje již tisíce let u všech různých domorodých kmenů. Tvorba slin je především žádoucí pro imunitu dutiny ústní chrupu, jelikož sliny obsahují imunoglobuliny. Je trochu zavádějící psát o trávících potížích způsobených žvýkáním. Článek se měl soustředit jen na to, že umělé sladidla a další látky jsou pro tělo toxické, toto další jen článek znehodnotilo.

  • Díky za poznámku, Robe. Myslím, že je potřeba vzít v potaz, kdy je produkce slin užitečná a kdy je toho moc. Sliny totiž produkujeme i když nežvýkáme. A když žvýkáme trochu, může to trávení podpořit (nemyslím žvýkačky), nejlépe je dobře žvýkat při jídle, samozřejmě. Ale zkušenost nám říká, že mnoho slinění také není vhodné, zvlášť při sklonech k hypoglykemii apod. Že žvýkačky jsou v první řadě plné sladidel a toxických látek je bez diskuse, ale ani to se moc neví, proto o tom píšeme.

 10. Dobry den.
  Ne ze bych byla takovy prezvykavec, ale zajimave to bylo si o zvykackach precist, vzdy mohu poradit nekomu jinemu.
  To co pisete o traveni me take napadalo drive, rikala jsem si jak asi telo reaguje na signaly jidla ktere se mu pak nedostava.
  Ted uz je mi to jasne.
  Zdravim, Pokorny

 11. Dobrý den, děkuji za poučný článek. Já osobně žvýkám mentolové žvýkačky každý den právě pro zlepšení dechu. Po přečtení článku k nim mám však zcela jiný postoj a rozhodně nemám zájem po nich sahat dál, ale nabízí se otázka, co teď – jak osvěžit dech, když jsem mimo dosah zubního kartáčku? Děkuji za odpověď :)

  • Jani, mám osobní zkušenost, že není potřeba nic. My ani nepoužíváme klasické zubní pasty s mentolovou příchutí nebo ústní vody a z úst nám není cítit. Stačí zuby ráno umýt a vypláchnout vodou a je hotovo. Pokud cítit je, je problém uvnitř, není v pořádku trávení nebo je nějaký problém přímo v ústech. Mému muži bylo dříve lehce cítit z úst, ale po změně jídelníčku je to zcela pryč. Moje děti na zahradě trhají mátu a meduňku a ty žvýkají pro chuť, pak jim z úst voní :-) Prodávají se ústní spreje, to je takové nouzové řešení, ale všechny tyhle věci zase zabíjejí naše potřebné bakterie pro dobré trávení, takže všeho s mírou.

   • Potvrzuji, my taky žádný vody nepoužíváme. Ráno si ústa vyžblochtáme olejem, vyplivneme, umyjeme vodou a žvýknem kartáček. Můj muž používá ještě přírodní pasty (od Econea). Z úst nám není cítit a mému muži kdysi dávali prognozu, že má paradentozu a přijde o zuby. Ejhle je mu 55 let, zuby má všechny a nemá kámen ani paradent.

    • Jé to je o žvýkačkách. tak přidám ještě tohle – moje kadeřnice měla jeden čas problém se zuby, a tak si myslela, že zvýkačky jí pomohou. Během 2 dnů vyžvýkala 4 balíčky (značku neznám) ale hodně voňavé a síla hurikánu – a byla přiotrávená – to jí řekli na pohotovosti, když jí tam odvezli úplně apatickou a s hroznou bolestí hlavy.

     • No tak to je gól! Ale vlastně se nelze divit, když si člověk čte to složení. Trošinku přiotrávení pak jsou všichni,kdo pravidelně žvýkají.

    • Super! A to musíme dopnit, že vy máte takové ty kartáčky – větvičky, pro ty, kdo nevědí, proč kartáčky žvýkáte :-) Díky za další povzbudivou zprávu na téma zuby, Irmo!

 12. Je to malinko mimo téma, ale proletělo mi hlavou jak jsem nedávno žvýkal hřebíček kvůli zubům neb zubař na mne měl čas až za měsíc… došel jsem k němu po měsíci a zíral, že mám v zubu díru jako kdyby tam byl kaz, ale kaz nikde… některé žvýkání umí i pomoci. Článek se mi ale moc líbí

  • Lukáši, mluvíš mi z duše, já to zrovna chtěla napsat jako tip na poslední dotaz, co tedy místo žvýkaček, ale pak jsem si vzpomněla, jak silný má hřebíček účinek a raději to nenapsala jako obecné doporučení. Vím, že lidé, co mají v sobě velkou horkost by ho neměli, ale že je právě skvělý na léčení zubů a dásní. Díky za osobní zkušenost! To vůbec není mimo téma, to jsi kápl hřebíček na zoubeček :-)

 13. Ja už tiež dlho nezvykam. Nemám rada aspartam a acesulfam k. Ani deťom ich nedávam, ale žiaľ deti sa k nim vždy dostanú inou cestou…

  • Díky za zkušenot, M.V., že to jde i bez žvýkaček. Nevím, jestli se ta rada někomu hodí – my jsme holkám vysvětlili, že vlastně žvýkají ropu a že ropa jsou vlastně rozložení dinosauři a nějak je to nebere :-)))

   • To by u nás asi nepomohlo – jak je něco dinosauří, tak to je super :-))

    Naštěstí žvýkačky jsou u nás hodně výjimečně, např. při dlouhém řízení auta.

    • No jooo, to asi v hodně rodinách. Holkám se nelíbilo, že jsou už rozložení :-))) V autě jsem mývala celou lahvičku orbitek…

 14. Jak jsem si přečetla článek, tak jsem si vzpomněla, že jsem také měla pořád hlad, když jsem žvýkala.. pamatuji si, jak se ke mne v 17letech dostala informace, že právě žvýkání stimuluje žaludek a připravuje ho, že přijde jídlo a ono nic, že je to nezdravé a já s tím sekla, děda mi tehdy kupoval jako pozornost žvýkačky, místo toho mi začal dávat jinou pozornost, kdyź jsem mu nesměla řekla. Sice náhrada nebyla nic zdravého, nějaky mlsík, někdy padesátikoruna, dokonce se pak naučili i na kousek ovoce.. a už je to dobrých 12 let bez nich a nikdy mi nechyběli.. zatěch 12 let jsem měla jednu, dvě? Za chvíli jsem vyplivla a shledala to jako přežitkem.. :) když přestanete žvýkat žvýkačky, přijde výzva a pozorování, kvůli jakým myšlenkám se k nim uchylujeme a zda tomu chceme čelit :) žvýkačky jsem zmákla, s mlsáním obecně je to horší a vím, že to pořád je ten únik a ne čelení, njn :)

  • Je fakt, Neli, že hodně lidí žvýká, aby zahnali nějaké emoce, ve stresu apod. Není od věci se zamyslet, nad tím proč vůbec potřebuju něco žvýkat :-)

 15. Děkuji za rozbor. Nenapadlo by mě přemýšlet nad složením žvýkaček. Jen už je moc nekupuji, protože vytahují plomby ze zubů.

  • Žvýkání pryskyřic je určitě lepší než toho, co obsahují žvýkačky, tady se dají očekávat i některé léčebné účinky. Ale pořád tu zůstává potíž s drážděním trávení, pokud někdo neustále žvýká.

 16. zatim jejn jeden komentar? zajimavy dukaz o ceskem chtici sedozvedetvice, nebo o gramotnosti a koncentraci docist clanek. Moc dekuji, opravdu zajimave tema

 17. Super clanek. Nikdy jsem se nad tim nezamyslela, jen se snazim zvykat ty mentolove. Cim je treba nahradit? :) Krasny den. Lily

  • Jsme radi, ze vas zauhjal,Lily. Popravde si nemyslim, ze je potreba zvykacky nahrazovat. Ja je proste prestala kupovat a hotovo. Uz kvuli tomu neustalemu drazdeni naseho traveni bych nezvykala.

 18. Zobrazit všech 52 komentářů

Komentujte
Vaše jméno

Jméno uložíme a zobrazíme, váš e-mail nezveřejníme. Zásady ochrany údajů.

Předchozí článekKřenová pomazánka s ořechy
Další článekNově v kurzu – video cvičení s Ivonou