Domů > Magazín > Jídlo pod lupou

White pine needles – bílý čaj

Bílý čaj lidstvo zná a pije mnoho set let, ovšem za časů staré Číny dostal tento bílý čaj označení čaj císařů. Tímto čajem čínští panovníci hostili nejvýznamnější hosty svého dvora. Jméno mu zůstalo, ale dopřát si ho nyní můžeme i my. Pojďte ho se mnou ochutnat.

Všeobecně o bílém čaji

Možná ne všichni ví, že bílý čaj vděčí svému názvu světlému chmýří, kterým jsou jeho poupata pokryta. Nejmenší lístečky, poupata a první výhonky se sklízejí, když je rostlina ještě mladá. Suší se ihned po procesu vadnutí, který probíhá na slunci, aby nedocházelo k nadměrné oxidaci.

Bílý je také známý jako “císařský čaj”, s odkazem na hodnotu tohoto produktu. Je jisté, že čajový zvyk se rozšířil v době prvních císařských dynastií (600-1300 n. l.) po celé Číně: podle některých svědectví byli občané povinni platit císařům každoroční hold ve formě vzácných a ušlechtilých čajů, získaných z nejmladších a nejjemnějších vrcholků čajovníku. Proto se zrodily císařské čajové zahrady, kde se pěstovaly tyto druhy ušlechtilých čajů. Tyto čaje označovali jako „bílé jako mraky, zelené jako sen, čisté jako sníh a aromatické jako orchidej“.

💡 TIP: Sezóna plavek je tu! Zkus tento jídelníček a sprav si postavu.

Tak proč si takovou dobrotu nevychutnat? Nejkvalitnější bílé čaje se často skládají pouze z pupenů, zatímco další kategorie jsou směsí poupat a prvních lístků. Existují různé druhy bílého čaje, které závisí na variacích ve výrobních procesech a metodách pěstování rostliny, přičemž ale všechny sdílejí chuť a jemné aroma typické pro tuto odrůdu. Původ bílého čaje je nejistý a opředený legendami. Víme, že jeho pěstování začalo v Číně, kde se dodnes, zejména v provincii Fujan, zpracovávají ty nejkvalitnější druhy bílého čaje.

Vlastnosti

Bílý čaj je bohatým zdrojem antioxidantů, které působí proti produkci volných radikálů, které v našem těle způsobují stárnutí. Obsahuje asi 15 mg kofeinu na šálek, je obzvláště bohatý na fluorid, který má pozitivní vliv na zdraví ústní dutiny. V tradiční čínské medicíně je považován za čaj znovuzrození, propojený s energií jara pro svou jemnou chuť a protože se získává z výhonků a poupat, symbolizuje tak nový život rostliny, sílu, růst, schopnost reprodukce a regenerace. Bílý čaj je všeobecně považován za jeden z nejlepších čínských čajů, protože pro jeho sběr jsou vybírána pouze poupata a první listy rostliny. Poupátko dává svou bílou barvu. Je to vlastně čaj z poupat, s ovocnou a jemnou chutí.

White Pine Needle, který jsem si koupila já, se pěstuje v oblasti Zhejiang v Číně. Tento vynikající bílý čaj je ručně sbírán z pupenů čajovníku a zpracováván na jaře. Má krásné dlouhé stříbrnozelené listy, které mu dodávají rostlinné aroma s květinovou, bylinkovou, sladkou, suchou a osvěžující chutí. Tyto čaje také vděčí za svou proslulost svým vlastnostem: jsou čerstvé a prvotřídní kvality, jsou velmi bohaté na antioxidanty, kofein v bílém čaji je velmi podobný jako kofein v zeleném čaji a v menším množství než v čaji černém.

Příprava

Vodu ohřejte na 70°C, počítejte 1 gram čaje na 100 ml vody. Louhujte napoprvé 4 minuty, s každou další infuzí se mění stupeň intenzity, prodlužte dobu louhování a opakujte až třikrát. Pozor na doby infuze: příliš dlouhé časy umožňují větší uvolňování kofeinu! Jakmile je voda přivedena na správnou teplotu, mohou být listy vylouhovány, přičemž dbejte na to, abyste zakryli konvici, gaiwan nebo šálek, aby se zabránilo rozptýlení vůní a těkavých látek. Pokud připravujete čaje pro přátele, určitě uvítáte skleněné pomůcky. Přes čiré sklo lze pozorovat barvu čaje a otevírání listů, to vše jen umocní radost z přípravy gong fu cha.

Kdy pít bílý čaj

Čaj lze pít kdykoli během dne, protože nemá žádné kontraindikace. Obsahuje malé množství kofeinu, ale pokud jste obzvlášť citliví, měli byste se vyhnout pití večer. Tento čaj je ideální ke konzumaci na jaře a při změně ročních období, podle tradice čínské filozofie, ale stále se jedná o velmi ušlechtilý a jemný čaj, který lze volně konzumovat v kteroukoli roční dobu.

Jak chutná 

Chuť White Pine Needles je vysloveně svěží a jemná, barva čaje je světlá, čirá, jemná. Rozhodně stojí za vyzkoušení, a to i díky skvělému poměru cena/výkon. Například jeho bratříček Yin Zhen Silver Needle vás může stát až 50 EUR za 100 gramů. Což je cena, kterou si asi většina z nás nemůže jen tak dovolit.


PS: Cítíš se v plavkách sebevědomě?

Pokud letos nechceš schovávat zadek pod ručník, pojď na to s námi jinak.
Chci lepší postavu!

Ráda bych ukázala lidem, že veganská strava není jednotvárná, nudná a chudá, jak si bohužel mnoho lidí myslí. Jídlo pro mě má být zdravé a ne jednotvárné, skoro nemocniční. Mé recepty jsou určeny pro ty, kterým vaření z kvalitních ingrediencí, přináší radost, pro ty, co se nebojí experimentovat a chtějí poznat nové chutě, pro ty, pro ty co si rádi u sporáku hrají, pro ty co nepotřebují zasytit jen žaludek, pro ty co si najdou čas pro sebe i svojí rodinu a nebojí se do vaření investovat trochu času. Jste připraveni opustit vaší komfortní zónu?

13 lidí už poděkovalo za článek.

Buďte první, kdo napíše komentář

Vyzkoušejte také

Kuličky z quinoy (bezlepkové)

Tyto kuličky můžete použít do teplých pokrmů, místo těch klasických masových. Výborné jsou i vychladlé na různá pohoštění s jakýmkoliv dipem.

Houbové bezlepkové kuličky

Tyto chutné bezlepkové kuličky můžete použít k těstovinám, k salátu nebo třeba jen tak na zobání.

Mls na špejli

Tento recept můžete využít i na letní zahradní oslavy, párty, jako mlsání pro hosty. Nezapomeňte na nějaký dip nebo na sójovou omáčku.
32
2

Zelený čaj Snow Dragon

Dnes bych vám ráda představila jeden z mých oblíbených zelených čajů, Snow Dragon.