Jíte zdravě, ale jste stále unaveni? Na poradách usínáte a ráno se budíte otráveni s lehkou bolestí hlavy? Možná vám chybí to nejzásadnější a to je kyslík. Přečtěte si, jak moc je důležité, a teď v zimě obzvlášť, větrat a jak to udělat nejefektivněji.

Naše tělo má spousty odpadních cest, ale ta nejdůležitější, kterou se zbavujeme až 70 % všech odpadních látek, je samotné dýchání. A jelikož dýchání úzce souvisí s kvalitou vzduchu, který dýcháme, budeme se tentokrát věnovat tomu, jak mít doma zdravý vzduch.

Nedá se tu dýchat

Asi to znáte, vejdete někam do místnosti a máte pocit, že je tam vzduch na padnutí, ale obyvatelé uvnitř nic necítí. Problém je ten, že na zápach, který často provází nevětrané místnosti, si člověk až překvapivě rychle zvykne. Bohužel většina lidí, místo aby pořádně vyvětrala a větrala během dne pravidelně, zakoupí raději nějaký osvěžovač vzduchu, tedy další věc chemického původu a jedy uvnitř ještě zkoncentruje. Přitom nedostatečné větrání je problém lidí, ne té místnosti nebo budovy.

Jsem chronický větrač a zajímá mě, jak to mají ostatní. Často tedy sleduji, kolik lidí větrá. Jelikož bydlím ve městě, stačí se podívat z okna ven. Jenže většina oken zůstává pevně zavřená a lidé si neotevřou ani ventilačku. Smutné je, že málokdy najdu víc jak dvě otevřené okna nebo ventilačky z celého paneláku. Jsou to spíše výjimky a to mluvím o měsících, kdy venku není zima. Lidé prostě nejsou zvyklí větrat, ani spát s přiotevřeným oknem.

Dříve místnosti větraly přirozeně

Byty, které měly dřevěná okna, nikdy úplně netěsnily a vzduch uvnitř přirozeně proudil. S výměnou oken se ale mění na uzavřené kobky, kde se daří plísním, roztočům a bakteriím. Stejně tak je to v klimatizovaných pracovištích, kde nemáte šanci otevřít okno a na chvíli pořádně vyvětrat. V zateplených, utěsněných rodinných a bytových domech je sice teplo, ale když se nevětrá, vzduch je v nich nezdravý. Bohužel může vyvolávat menší či větší zdravotní problémy. Ušetříme tedy teplo a energii, ale šetření se paradoxně obrací proti námČerstvý a zdravý vzduch je dneska v interiérech spíše vzácností a to bohužel velmi ovlivňuje domácí pohodu a obytný komfort.

Domy a byty také žijí a pokud se v nich nevětrá, hromadí se v nich různé nečistoty. Jsou to výpary z nábytků, různé chemikálie, které se používají k úklidu a praní, výpary z vaření, pot, vydýchaný vzduch, vlhkost z praní a sušení prádla a někde i zplodiny z kouření, topení v krbu nebo vaření na plynu. To vše se koncentruje a to vše dýcháme stále dokola.

Během jednoho dne se přitom nadýchneme dvacetitisíckrát a spotřebujeme tak asi 15-20 tisíc litrů vzduchu, to je o mnoho víc, než jídla a pití, které si alespoň vybíráme. Zatímco vzduch přijímáme bez jakéhokoliv výběru. Takže nestačí jen zdravě jíst a pít, ale úplně stejně důležité je to, co dýcháme.

Obzvlášť důležitá je kvalita vzduchu v místech, kde spíme a kde spí naše děti. Zde velmi často hodnota oxidu uhličitého rapidně vzrůstá, a s každým dalším obyvatelem se ještě zdvojnásobí.

Jak se projeví nedostatečné větrání?

I krátkodobý pobyt v nevětraných místnostech má na nás negativní vliv. Projevy jsou různé, mezi obvyklé patří vysoký stupeň únavy, špatné soustředění, bolesti hlavy, pálení očí, časté onemocnění horních dýchacích cest a rozličné alergie. Navíc tam kde je ještě vlhko, tam se dobře daří plísním, bakteriím a roztočům. Plísně milují místa, kde se nevětrá a jejich důsledky jsou pestré, nejčastěji se projevují různými alergickými obtížemi. A když máme ještě k tomu sníženou imunitu, jsou důsledky přemnožených bakterií ještě závažnější.

Dlouhodobé nevětrání má na nás mnohem větší vliv, než si připouštíme. Náš organismus si totiž střádá, to co dýchá a problémy se mohou projevit až časem, klidně za 5, 10 let nebo později. Proto je důležité, co a jak dýchají malé děti ale i mladí lidé. Navíc oxidy dusíku mají vliv na vznik alergii, kterými dneska trpí skoro 30 % lidí.

Stačí otevřít okno

Běžný člověk tráví v průměru 85 % času v uzavřených prostorech a za den vydýchá 15 kg vzduchu, což je asi 12 tisíc litrů. Svým dýcháním produkuje oxid uhličitý. Jakmile je v místnosti více lidí, oxid uhličitý začne rychle stoupat. Pokud nevětráme, začne se snižovat procento kyslíku v místnosti a stoupat procento oxidu uhličitého, pracovní výkonnost klesá a pocítíme únavu.

Pokud tedy chcete mít zdravé bydlení, větrejte. Pokud se chcete v práci dobře soustředit, větrejte. Větrejte raději na pár minut, každou hodinu.

Pokud chcete, aby se vaše děti dobře učily a soustředily, snažte se zařídit, aby se ve škole, po každé hodině, krátce vyvětralo. Doma, před psaním úkolů a přípravou do školy, nezapomeňte dobře vyvětrat.

V noci nespěte se zavřeným oknem. Vyvětrejte pořádně ložnici těsně před spaním a pak si nechte otevřené okno alespoň na mikroventilaci. Otevřená ventilačka nebo trošku otevřené okno, kvůli stoupajícímu oxidu uhličitému, je ještě lepší volba. A aby vám nebyla zima, pořiďte si teplejší peřinu.

Já spím celý život, už od dětství, s otevřeným oknem a trpím, když někde, kvůli choulostivosti ostatních nebo šetřením s teplem, větrat nejde. Pak se budím s bolestí hlavy a cítím se doslova otrávená. Spím tak i v zimě, ale bývala mi někdy v noci zima. Od té doby, co jsem si pořídila teplou, péřovou peřinu, je mi krásně teplo a spím celý rok s otevřeným oknem. Užívám si ten čerstvý vzduch a ráno se budím jako znovuzrozená. Běda ale, když usnu v posteli u čtení a okno už si nemám sílu otevřít, ráno se cítím strašně unavená a bez své obvyklé energie. 

Pojďme trochu počítat

Složení venkovního vzduchu je: 78 % dusíku, 21 % kyslíku, 0,03 oxidu uhličitého a 0,07 % vzácných plynů.

Pokud spíme ve 12m3 místnosti, je zde asi 26 tisíc litrů vzduchu. Na nábytek padne odhadem 6 tisíc vzduchu, takže nám zbývá v ložnici 20 tisíc litrů vzduchu.

Jedna osoba za noc vyprodukuje asi 450 litrů CO2.

Dvě osoby za noc vyprodukují asi 900 litrů  CO2.

20 tisíc litrů čistého vzduchu v ložnici obsahuje 0,03 % CO2, což je 6 litrů CO2.

Ale 20 tisíc vydýchaného vzduchu od dvou spáčů obsahuje už 906 litrů CO2, což je nárůst na 4,5 % CO2!!!

Kyslíku už zbývá pouhých 16,5 %, což je silně pod normu.

Už pokles kyslíku pod 18 %, má na naše tělo neblahé účinky. Proto je důležité větrat a nespat s úplně uzavřeným oknem. Nezapomeňte, čím více spí v místnost osob, tím rychleji stoupá obsah C02 a klesá obsah kyslíku.

Jak efektivně větrat

 • Větrat se má naplno a krátce. Pak dochází k intenzivní výměně vzduchu a k menším tepelným ztrátám. Větrat je potřeba pravidelně, pokud jste doma, tak ideálně každé dvě hodiny. Minimum je 3 x denně. Pokud nejste dlouho doma, je potřeba na začátku vyvětrat intenzivněji a pak větrat každé 2 hodiny.
 • Čím je chladněji, tím stačí kratší čas. V zimě si vystačíme při každém větrání se 4 – 6 minutami, na jaře a podzim je potřeba 10 až 20 minut a v létě by měla okna zůstávat otevřená půlhodinu i déle. Vyklopená ventilačka v zimě není vhodná, nedá se s ní rychle vyvětrat a dochází ke zbytečným tepelným ztrátám. Její využití je vhodné na období, kdy se netopí.
 • Pokud je to možné, využijte při větrání komínový efekt. To znamená otevřít jedno okno v patře a druhé v přízemí. Vznikne průvan a dům se mnohem rychleji a efektivněji vyvětrá.

Jak poznáme, že je „něco“ špatně?

Kromě pocitu únavy a dalších zdravotních projevů nám napoví i orosená okna. V tomto případě je potřeba okna otřít, v místnosti důkladně vyvětrat, vytáhnout žaluzie, rozhrnout závěsy, odhrnout záclony a případně o 1 až 2 °C přitopit. Pokud bychom rosení na oknech nevěnovali pozornost, mohly by nás po čase začít trápit nepříjemné plísně.

Jak to máte s větráním vy? Větráte pravidelně? Spíte s otevřeným oknem? Jak větráte v zimě?

Staňte se členy Klubu Jíme Jinak

Získáte videorecepty, jídelníčky, rozhovory s odborníky, rady, slevy na nákupy a online kurzy.

materiály

 1. Já ohledně větrání bojuju s manželem celou zimu, protože jak otevřu okno za minutu ho zavírá, že větrám zbytečně a že vymrazuju byt. Že bych větrala po 2 hodinách 4 minuty to by mi neprošlo. Většinou sedí celý víkend u PC nebo u televize, tak jak otevřu je mu hned zima. Hrozně mi to vadí.

 2. Moc podnětný článek, také spím s pootevřeným oknem…, V hlavě mi zūstalo, že se má větrat krátce a často…čím jsem starší, tím radši dýchám…..čerstvý vzduch…?

 3. Tak pod tohle se můžu podepsat! V noci bez otevřeného okna ani ránu, pro mě spát v místnosti se zavřeným oknem je horší než nespat vůbec :-D I v práci máme téměř nepřetržitě otevřenou ventilačku a pro budoucí bydlení dokonce vážně uvažujeme o rekuperaci, prostě jsme na kyslíku závisláci :-D

  • Vítej Jani! Mám to úplně stejně, závislost na kyslíku a po těch výpočtech, jak to rychle vydýcháme, přes den radši větrám co hodinu :)

  • A funguje to s vetranim? Ja tuhle byla v jedne rodine a stejne jako ty zaviska chtela obcas vyvetrat vecirkem vydychanou kuchyn, ale hlava rodiny porad vykrikovala, ze to neee, ze mame rekuperaci a to by nefungovalo. To bylo neco na me! Auu

 4. Díky za článek! Aspoň mám další náboje pro manžela. Jsme rozdílní. Máme dvě malé dcerky, které trpí na laryngitidy – hodne a silne! On je ten, který při představě že se otevírá nedej bože že vidí otevřeno … Protáčí oči snad počítá každou korunu co proletí oknem a na krk bere šátek. Nedej bože spát při pootevřeném okně…stěhuje se do vedlejší místnosti…. Holky a já chladne noci vyžadujeme a dělají nám dobře. Teď jsem se naučila, že když ráno odejde do práce, otevírám v našem 3OOm domě vše co jde…budu se snažit zvýšit počet denního točení vzduchu, ale jak píšete…zvykli jsme si na nevětrané místnosti a to musím co nejrychleji změnit.

  • Milá Pety, měla jsem to s mým manželem podobně, já čekala, až usne a otvírala tajně okno a on ho tajně zavíral a spal v čepici a to měl vlasů dost :). Když jsem sbírala materiály na tento článek, úplně mě vyděsily výpočty, když se v noci nevětrá, jak moc klesá kyslík a také teď přes den větrám mnohem víc a užívám si ten průvan i pocit náhlé zimy. Přeci jen, když se pak zavře, člověk si mnohem víc váží, že má doma teplo, ale zdravý vzduch.

  • No jo, muži hned mají v očích dolary :-) To jim nemůžeme mít za zlé, často jsou to živitelé a platí ty účty za elektriku… Ale větrat se musí! :-))

 5. Taky v tom mám problém, chtěla bych větrat víc, ale kolikrát člověk něco začne dělat a pak si nevzpomene.

  Ale zrovna nedávno jsme se s partou bavili, že už dobu je mnohem lepší vůně ve městě (nemyslím centrum Prahy), kde se topí ústředním topením než na vesnicích, kde se vždycky najde nějakej blb, co pálí odpadky.

 6. Zdravím všechny a všechno živé.
  Najde se jedno řešení pro ty, co se nemohou odstěhovat k lesu, mají zimomřivé kolegy náchylné na průvan a podobně. To řešení je REKUPERACE (REKUPERAČNÍ JEDNOTKY). Nebudu zde dělat reklamu. Stačí prohledat web.
  Budu citovat Wim Hofa: „Dýchej vole, je to zadarmo!“ Tedy zatím SKORO zadarmo. To SKORO je o tom, že za vzduch už platíme, ale moc se o tom nemluví. Týká se to imisních limitů a platí se to z našich daní při překročení. Je to zas podvod na obyčejný pracující lidi. Jsou v tom velké peníze a kšefty. Kdo hledá, ten najde.
  Země je mým tělem
  Voda mou krví
  Vzduch je mým dechem
  a Oheň mou duší.

 7. Také jsem si nedávno posteskla, že jako malá a pak ještě i jako větší jsme před spaním hezky vyvětrali a to se pak spalo… Teď se už o to téměř nepokouším večer je ve vzduchu tolik kouře z topení až to štípe v nose a brzy ráno je vzduch zase nasycený inverzí úplně cítím to olovo a to prý máme bezolovnatý benzín… ach jo chudáci naše děti…

 8. Super článek. Mám pocit že větrání je můj životní problém. Po zkušenostech s nevětrající kolegyní a snahou to změnit jsem k sobě přitahovala podobné, jako třeba open space. Do open space jsem spadla ani nevím jak. Ani jsem si neuvědomila že by zrovna tam mohla být kancelář. No samozřejmě jsem nevydržela dlouho a od té doby mám vyloženě hrůzu z těchto a podobných prostor :-). Když jezdím autobusem do práce tak se dívám po barácích a budovách a taky nemůžu pochopit proč jsou všude zabedněná okna, nebo okna která se prostě vůbec nedají otevřít. Když vidím po celé Praze ty skleněné budovy…..No je mi z toho ouvej :-).

  • Mám také větrací fóbii, hlavně v noci, představa, že nebudu mít možnost mít v noci otevřené okno mě děsí víc než tvrdá postel. Ale naučila jsem v noci spát s otevřeným oknem moji neodolnou kamarádku, která je pořád nemocná a bojí se ofouknutí a dneska mi za to děkuje.

  • Pracovala jsem open space bez otevíracích oken skoro pět let a vadilo mi to i tenkrát, ale když jsem se pak po skoro čtyřech letech mateřské na pár týdnů vrátila, tak už jsem to nedávala vůbec. Bolela mě hlava a musela jsem se chodit „nadýchat“ do uličky u WC, tak bylo jedno úzké okno a to se dalo otevřít na ventilačku. Takže jsem tak vždycky pár minut nasávala:-). A taky nevydržím celou noc bez vyvětrání nebo pootevřeného okna.

   • To je zajímavé, jak člověk po mateřské už některé věci nedává, já to mám ve více oblastech :-)

 9. Krásný článek, děkuji za něj! Byla jsem lajdák na větrání, zatím v tomto bytě jsou dřevená okna, tak nám tu líp proudí vzduch a větrám pravidelně i díky nynější situaci :-D s otevřeným oknem je to těžké kvůli vysoké četnosti kuřáků sousedů a nekvalitního topiva některých lidí kolem a též jsme sice na malém městě, ale u hlavní silnice a dýchat všechny ty splodiny nejde, rychle se natáhnou dovnitř a vyvětrat nejdou pomalu půl dne..

  • To je šílené, v jaké době to žijeme, že ani nemůžeme vyvětrat. Když už ne kuřáci, tak auta, nám to kazí…

   • :( je to tak.. neř8´kám, že to nejde, ale ne vždy je jednoduché se dostat do “vlastního” na vesničku nebo na ještě lepší místo na kraji městečka :(

    • Přitom tady u nás na vesnici se prodávají baráky za cenu čtvrtiny až osminy bytu ve městě :-)) Ale chápu, že to není snadné. Jen si říkám s Nohavicou na jazyku: „Kam jsme se poděli, kam jsme se to poděli,…“

     • My se právě kvůli vzduchu budeme stěhovat z velkého města na vesnici. Ale o tom, že na vesnici jsou levné domy, bych si dovolila polemizovat :-). Dům jsme hledali internzivně víc jak rok. My ale měli spoustu podmínek při nákupu domu, takže to je asi důvod, proč to levné není.

     • Ceny domů i k rekonstrukci, příp. k demolici s větší zahradou někde v čistém prostředí, jdou u nás do milionů. Hledáme a nenacházíme už několik let. Přestože bydlíme v Ostravě, větrat musíme.

      • Tak to možná dopadnete jako my – půjdete po nižších cenách, až nakonec zakotvíte úplně v jiném regionu :-) Když jsme hledali pozemek pro bydlení, zavedly nás ceny z Prahy a původně plánovaného Berounska až na Lipno :-)

   • Další z důvodů , proč zařídit dětem vlastní pokoj, spíme zhruba v těch 12m2. 4 a to je fajn, že se ti prcci ještě tak nepotí, nemají tak zanešená tělíčka, takže to není takové utrpení :-D s dospěláky by to bylo krapet horší :-D to bych radši volila jinou místnost :-D

 10. Nezbývá než souhlasit. Ale za předpokladu, že bydlíte na vesnici, kde máte osvícené sousedy, kteří ráno v sedm a večer v deset nenaloží do kamen. Ve městech také situace není nejlepší, otevřít okno je ještě horší, než vydýchaný vzduch uvnitř.
  jakmile odezní zima a inverze, tak na noc necháváme otevřené balkonové dveře v obýváku. Nejlepší řešení jsou asi čističky vzduchu. Mají ji třeba u nás ve školce.
  Pokud někdo čističku máte, uvítám doporučení, uvažujeme o koupi. Předem díky :-)

  • Taky ještě záleží, čím sousedi topí :-) Narážím dost často u starší generace na pálení běžných odpadků, které zahrnují i plasty…No nebo zbývá odstěhovat se někam dál od lidí :-)

 11. Zobrazit všech 29 komentářů

Komentujte
Vaše jméno

Jméno uložíme a zobrazíme, váš e-mail nezveřejníme. Zásady ochrany údajů.

Předchozí článekKroupová polévka s řepou a kapustičkami
Další článekPohyb