Chytré telefony a internet

Většina z vás nejspíš vlastní chytrý mobilní telefon. A skoro všichni na něm dnes mají internet. Připojuje s k wifi a má mobilní data. V dnešní době se stalo téměř nutností vědět, co kdo měl na oběd a jak hezky to vyfotil na Instagram. Ale dejme tomu, že jsou tam i užitečné vlastnosti. Já se třeba neobejdu bez aplikace, která mi řekne, v kolik mi jede autobus. Přece když jdu kolem té zastávky, proč bych se zastavovala a dívala se na vytisknutý jízdní řád, že teda v kolik mi to zítra ráno jede do práce. Vytáhnu mobil, zapnu internet (no buďme upřímní, já ho skoro nikdy nevypínám) a podívám se na aplikaci, v kolik mi to jede. Téměř vše dnes stojí a padá na chytrém telefonu a jeho připojení k okolnímu světu.

Pamatujete na fax?

Taková ta doba, kdy můj tatínek odjel do Austrálie a aby dal mamince vědět, že doletěl v pořádku, musel poslat fax do jeho práce v Česku, tam zavolali k babičce domů a babička poslala dědu autem k nám, aby to mamce osobně řekl, jelikož my jsme tenkrát neměli telefon. Jo, ty doby už jsou dávno pryč. Na jednu stranu to teď máme trochu jednodušší, ale když náhodou internet vypoví službu jen na pět vteřin, všichni máme najednou problém. Ale je to opravdu problém? Tak či onak, lidé neustále vyžadují rychlejší a spolehlivější připojení. A tak se na scénu chystá nastoupit 5G bezdrátové komunikační připojení.

Telekomunikační společnosti vás vždy udrží v obrazu… jen vám možná neřeknou úplnou pravdu.

Určitě jste si někdy všimli, že vám na mobilu bliká 3G nebo 4G Lite, minimálně vám o tom říkal ten fešný chlapec v prodejně telefonů, že proboha 3G je zastaralé, přejděte na 4G Lite za výhodnou cenu… Ale ono to už asi nestačí. Tak přichází pátá generace – 5G. Ale nastávají obavy, co to udělá s lidstvem. Protože nikdo nikdy ještě tohle silnější připojení netestoval v dlouhodobém hledisku. A to málo, co vědí, se vědcům moc nelíbí. A mě taky ne. Hned vám řeknu proč.

I netechnik vidí, že to nějak nesedí

Na začátek si odbudeme definice a technologie 5G. Chytrá teta Wikipedie říká následující (1): 5G návrh se zaměřuje na vyšší kapacitu než stávající 4G, umožňující vyšší hustotu uživatelů mobilních zařízení… Výzkum 5G se také zaměřuje na snížení odezvy oproti 4G, snížení spotřeby baterie nebo také na lepší implementaci Internetu věcí. To zní krásné, ne? Ve zkratce by to totiž mělo znamenat mnohem rychlejší internet, naprostá milisekunda, než se vám to přepne na další stránku. Ráj pro všechny puberťáky. Ale mě už zaráží ta část definice, která zmiňuje vyšší hustotu. Hustota mínící víc lidí na menší prostor se stejnou rychlostí a silou internetu. Prostě to zvládne víc, ale za jakou cenu? A tak jsem pátrala dál.

Všude samé antény

Zavání to Velkým Bratrem (ne ta reality show, 1984 od George Orwella, doporučuji si přečíst). Aby 5G mohla fungovat a splňovat ty krásné možnosti rychlejšího internetu, technici se rozhodli používat milimetrové vlny ve frekvenci mezi 10 až 100 gigahertzů, jedná se o tzv. Elektromagnetickou frekvenci. Maximální použití je 300 gigahertzů. Na rozdíl od 4G, která fungovala v rozmezí 800 megahertzů až 2.5 gigahertzů. Myslím, že nemusíte být žádný vědec ani technik, aby vám došlo, že ta změna je obrovská. A právě kvůli tomuto má 5G trochu problém. Má menší dosah. Silnější výkon, ale jeden aparátek, který přenáší signál,  neobsáhne tak velkou plochu jako 4G a navíc nedokáže jen tak projít budovou, jelikož jeho frekvence je kvůli vysokým číslům opravdu hustá. Co to znamená pro nás? Že na každém rohu budou malé mobilní antény, aby 5G přenášely. Tahle technologie zvládne signál v rozsahu 10 metrů až 2 kilometry. To mi tedy nepřijde moc. Podle statistik to vychází 10 až 12 domácností na jednu anténku.

Víte, kolik lidí na světě vlastní chytrý telefon? V roce 2018 je to 2,5 miliardy lidí, 2,5 půl miliardy chytrých telefonů (4). A každým rokem toto číslo roste. V roce 2020 to budou už skoro 3 miliardy. Na světě je momentálně zhruba 7 a půl miliardy lidí. To jsou čísla, co?

Doktoři a vědci varují, že 5G by mohl představovat velký hazard se zdravím.

A teď když jsme si odbyli tu technickou část, pojďme se podívat na tu pro nás opravdu důležitou. Je 5G bezpečné pro naše zdraví? Všichni se prozatím vesměs shodnou, že to tak úplně bezva není. Spousta vědců začíná poukazovat na to, že čím víc jsme vystaveni elektromagnetické frekvenci (EMF), tím víc nebezpečí nám hrozí (3). Myslím, že člověk nemusí být vědec, aby ho napadlo, že když se něco jmenuje elektromagnetické, že to možná nebude úplná procházka růžovým sadem.

Elektromagnetická hypersenzitivita jako moderní syndrom
Dokonce existuje syndrom s těmito frekvencemi spojený. Jedná se o elektromagnetickou hypersenzitivu. To už není moc sranda. Zahrnuje to příznaky jako bolest hlavy, ospalost, únava, stres, dokonce problémy s pletí, problémy se zažíváním, bolest svalů a mohla bych pokračovat. Všeobecně mezi možné zdravotní následky při vystavení elektromagnetické radiaci patří neurologické nemoci, problémy s rozmnožováním, problémy s pamětí a učením, dokonce i divočejší následky jako poškození DNA, taktéž se zmiňují nádory na mozku, rakovina. Už samotné 3G, mnohem starší a slabší generace, bylo studováno a podobné zdravotní problémy byly u lidí taktéž nalezeny. Co teprve když to někdo vytuní na frekvenci 5G.

 • Jako 17 minut v mikrovlnce
  Doktor Gabriel Cousens pro Natural News (2) uvedl, že 5G je “naprostá zdravotní pohroma”. Přirovnává vystavení se 5G technologii 17 minutám v mikrovlnce. Doslova vám to uvaří tělo a mozek. Jestli má pravdu, tak by vědci měli technologii 5G radši pořádně prozkoumat a pokud ji opravdu chtějí vypustit do světa, někdo by se měl zamyslet nad tím, jak její následky odbourat.

Konspirační teorie nebo děsivá skutečnost?

Když jsem tak hledala informace a pročítala si články, studie, i komentáře lidí, objevily se i takové zkušenosti (kde se nedá ověřit pravdivost, ale na zamyšlení je to určitě dobré), jako třeba tento příspěvek. Jedna slečna popisovala návštěvu svého strýčka v jeho práci, když byla malá. Z popisu nebylo přesně jasné, co strýček dělá, nejspíš technik nebo vědec, ale pracoval s technologii 5G. Ona už totiž dávno existuje, jen nikdy nebyla vpuštěna do světa. Prozatím měli vývojáři rozum. Slečna popisuje, jak jí strýček jednou vzal do práce, ale aby mohla vstoupit do místností, kde pracovali na frekvenci 5G, musela si obléct speciální oblek, který ji měl před radiací chránit. A strýček vždy říkal, že 5G je nepoužitelná technologie pro svět venku, že je to moc nebezpečné. Dle slečny strýček nakonec umřel na rakovinu, která se mu rozšířila po celém těle, a doktoři také objevili kompletně zničený kyčelní kloub, přesně tam kde strýček nosil svůj mobilní telefon a to ten samotný telefon v sobě měl mnohem starší technologii. Kombinace toho a pracovního vystavení 5G ho prostě zabila. Pravda či zfanatizovaná lež?

Na internetu najdete spoustu konspiračních teorií, co se týče mobilních telefonů a jejich vln, jak moc jsou nebezpečné nebo ne. Existují určité studii a názory vědců, ale na 5G neexistuje dlouhodobá studie vlivu na lidi a to je trochu alarmující. Ale rozhodně existují studie na 3G a 4G a hezky to nevypadá. Však si vzpomeňte, jak před víc jak 50 lety doktoři rozhlašovali, jak je kouření zdravé a zaručeně pomáhá na astma. A jak je tomu dnes? Dnes víme, že je to přesně naopak. Něco, o čem tvrdili, že je bezpečná a zdraví prospěšná věc, je dnes ten největší strašák a spousta lidí na to doplatila svým zdravím, někteří i životem. Takže protože, nám někdo něco tvrdí, neznamená to ještě automaticky, že má pravdu. Vždycky si hledejte další informace, nevěřte slepě všemu, co kdo řekne. Stejně tak může být, to co já tu dnes píšu, za pár let vyvráceno. Upřímně? Kéž by. Ale ty dosavadní informace, které máme již dnes, jsou už dost alarmující a možná se časem nebudeme stačit divit, na co všechno se ještě přijde. Takže zůstaňte na příjmu…nebo radši ne.

Offline režim – pár hodin klidu

Já osobně jsem po přečtení všech informací, co jsem mohla najít, ne zrovna nadšená. 5G mi moc sympatické není. Osobně věřím, že tyhle frekvence nás prostupují, a že když telefonujeme a máme ten mobil u obličeje, že do nás něco z těch frekvencí přechází. Nedovedu říct, co přesně se děje nebo jak je to bezpečné či ne. Nejsem vědec ani technik, ale jsem zvídavá duše a budu si zjišťovat dál. A opravdu si na noc ten mobil vždy radši vypnu, počítač a router taky, ať aspoň na pár hodin mám klid. Ono to není na škodu na chvíli přejít do offline režimu, on vám ten svět nikam neuteče.

 

Zdroj pro první dva obrázky přímo v článku: defendershield.com a naturalnews.com

 

Staňte se členy Klubu Jíme Jinak

Získáte videorecepty, jídelníčky, rozhovory s odborníky, rady, slevy na nákupy a online kurzy.

materiály

Díky vám jsem začala po 20 letech snídat!

Duetka: Jídlo je úplně skvělé. Díky vám Evi konečně...

Pomohli jste mi zachránit maminku

Pátik: Pomohli jste mi zachránit maminku. Měla deprese a...

První týden kurzu a 2 kg dole!

Lada: Už mi nepnou kalhoty přes stehna a je...

I má 84letá maminka si na JJ jídle pochutnává

Hana O.: Konečně jsem dostala odvahu se ozvat, jsem...

Konečně vím „ jak na to“

Marcela: Ahoj holky, Evičko, Helenko, opravdu moc pěkný kurs. Přála...

Jíst jinak je to nejlepší, co mě mohlo v životě potkat

Zabazaba: Jíst jinak jsem začala kvůli své dceři s...

Zánět močového měchýře je pryč bez ATB

Mona: Abych se taky pochlubila úspěchy, tak musím říct,...

Toto je stravování, který jsem celý život hledala

Danfejfar: Dobrý den, děkuji, děkuji. děkuji. Toto je stravování,...

Mám o 9 kg méně, přestaly zdravotní potíže (Milu)

Milu: Chtěla bych moc poděkovat za výborný kurz a...

Všechny vaše recepty jsou úžasné

Bobina: Všechny vaše recepty, které jsem zatím vyzkoušela (hlavní...

Díky zdravé stravě mi zmizel myom

Havliar: Já chci moc pochválit stránky!!! Jsou super! Teď...

Po kurzu mě vyřadili z diabetologie

Lentilka: Já se minulý rok přihlásila do Vánočního kurzu...

Věřím, že to půjde (Olga)

Olga: Zdravím a připojuji se ke všem, co děkují,...

Bez zmenšování porcí mám 1,6 kg dole!

Anička: Musím pochlubit, že i bez zmenšování porcí a se...

Shodila jsem 6 kg a 12 cm v pase (Lenka)

Lenka: Ahoj všem. Jsem absolventkou programu Hubneme do plavek....

Změna jídelníčku mi pomohla s problémy se spaním

Pavlína: S problémy se spaním mi opravdu pomohla až změna...
 1. Dobrý den,bydlíme v panelovém domě a delší dobu vnímám silné hučení,které dříve nebylo…používám špunty do uší,ale moc nepomáhají. Ráno mě bolí hlava a jsem unavená. Tento týden jsem zjistila,že máme v paneláku poskytovatele internetu s 5G. Je možné zabránit šíření této frekvence. Děkuji.

  • Existují různé rušičky, ale v tomto nejsme odborníci a asi budete muset hledat radu jinde.😒

 2. Všichni víme, že na na nás všechny tyto sítě působí, ale to co se děje kolem 5G je strašný humbuk, vyvíjí se už poměrně dlouho a nikdo ještě vážné následky vlivem této technologie nepotvrdil, tedy nikdo z odborníků. Samozřejmě, může se stát, že to bude podobně jako s cigaretami to byl hezký příklad, to bohužel nemění nic na tom, že se budu raději stále držet toho, co tvrdí vědci. Třeba se pletou, kdo ví. Stále to je pro mě menší zlo, než fanatismus některých jedinců, kteří dokáží dělat už nyní skrz svojí víru v špatné 5G páchat zlo. Vzpomeňte si na upalování čarodějnic, také k tomu měli zaručené důvody, v Africe máte skupiny fanatických skupin muslimů, kteří páchají zlo. Tohle všechno přijde velké většině jako zvěrstvo a pak si přečtou pár konspiračních teorií, a začnou páchat totéž pouze vymění víru v něco za něco. Můžete si říct, že toto je jiné, protože jsou to věci a v tom co jsem zmínil já se ubližuje lidem, že ano. Ne není, pokud bude dost fanatiků, začnou na to doplácet další lidské životy ve víře ve větší dobro..

  • Patriku, myslím, že tady mícháme víc než jen hrušky s jablky 😉 Pokud sledujete vědce, tak jistě máte přístup i k těm, kteří jsou velmi proti 5G pro nedostatečnou bezpečnost a potenciální rizika, která už jsou známá a měřitelná i u stávajících sítí. Je snadné přejímat názory z mainstream medií, která mají jasný záměr 😉 Najít si pravdu a dát věci do souvislostí je fuška, kterou ne každý chce podstoupit.

 3. A ještě si tak říkám, kolik lidí by bylo ochotno protestně na vyjádření toho, že si nepřejí zavést 5G sítě, naprosto se odpojit na 5 dnů od mobilních sítí ? Ale totálně – telefony i data. Dobrá tak zmírním to zděšení, tak alespoň na dva dny – ne 50 hodin v kuse …. :-)

  • Myslím, že stačí pohrozit nějakým virem a lidé dokáží neuvěřitelné věci 😉

 4. Ahoj,
  na úvod – šlo by na úvod článků psát datum jejich zveřejnění ? Pokud to někde vidět je, tak prosím o nasměrování zraku :-)
  A k tématu:
  Odborně tomu nerozumím a nechce se mě hledat a ověřovat argumenty. Stejně si každý pes chválí svůj ocas a každá věc se dá stejně relevantně obhajovat i z protichůdných stran. Pocitově jsem pro to, aby se 5G síť nezaváděla. Myslím si že to co máme stačí bohatě. A když už tu to „neštěstí“ ve formě těch vysílačů je tak jej ale není třeba ještě hnát do dalších extrémů ve jménu hesla “ Jen dál, jen výš ! ). Můj ničím nepodložený pocit je že ty vysílače mimo jiné pomáhají „vysušovat“ planetu. Můj pocit je, že když už jsme před mnoha lety položili ty vysokorychlostní optické kabely do země tak se měli také využívat. Ano, také používám služby GSM, hlavně pro mou práci. Ale opravdu zvažuji jak se zachovám pokud operátoři přistoupí masivně k aplikaci 5G sítě. Pokud v obchodě nikdo nebude kupovat rohlíky, nikdo je nebude prodávat a péct …
  Vložím sem jeden „odkaz“, který se zřejmě odkazem nestane, ale je to k tématu 5G …

  https://www.vipnoviny.cz/celostni-lekar-hovori-o-siti-5g-sisince-a-moznostech-ochrany-pred-em-zarenim-navod-na-jednoduche-cviceni/?fbclid=IwAR0BUruFSP2tf2hyOb_eqbAP3Nai7HF8BaTmlvT86Q6uiAgXbZw2mJqY6vA

 5. 5G ma vysliat na 700Mhz (tam dnes vysila televize) a 3,5Ghz – tedy na jinych frekvencich nez uvadite. Muze te mi prosim zdelit jak pan vysel z toho, ze 5G je jako 17min. v mikrovlnce? Jsem technik a reknu Vam, ze je to hloupost.

  • Naše normální mobily jsou mezi 500-900hertzi – 1G je 1miliarda hertzů. Studie o 5G ukazují, že rozmezí 1,7-1,8 gigahertzů neboli 1,7-1,8 miliard hertzů způsobuje různé rakoviny a neurologické potíže. Když se 5G spustí plošně bude to 30-300 gigahertzů což je 30miliard až 300 miliard hertzů. Nejsem technik abych si spočítala…co je to za průser!!!

   • Promiňte, ale to je úplný nesmysl a všechna ta čísla máte špatně. Mobily pracují (od začátku, co existuje GSM, tedy od začátku mobilů) na frekvenci od osmi set do cca dvou a půl tisíce MEGAhertzů, což je ten váš zhruba jeden až dva a půl GHz. Obyčejná Wifi běží na 2,5-5 GHz a máte jich kolem sebe v každém okamžiku hromady. Kdyby byla pravda to, co říkáte, lidstvo už je deset nebo dvacet let kompletně vyhubené… 17 minut v mikrovlnce je absurdní, to by samozřejmě každého zabilo. Opět: pokud by to bylo s čímkoliv síťovým srovnatelné, jsou všichni, co s technologiemi pracují, dávno mrtví.

 6. U nás ve Dvoře Králové nad Labem už bohužel 5G je. Jsem z toho nešťastná, nejradši bych se odstěhovala. Máme zájem o krytý bazén, dětská hřiště a vyfasujeme tohle, co nás všechny za pár let zabije. Kam ten svět spěje…

  • Asi by to chtělo, aby občani města udělali nějakou viditelnou akci a nutili vedení města dokázat, že je to bezpečné apod.

 7. Tak vysoká frekvence je extrémně Jin a dnešní zvláště mladá generace je už také extrémně Jin především zásluhou jednoduchých cukrů. Jestli to spustí, bude to naprostá katastrofa v dějinách lidstva. Nezbývá, než informovat co nejvíce lidí o skutečné pravdě. Vědeckých důkazů o škodlivosti projektu 5G je hodně, zastavme to, dokud je čas. Pokud si lidé zvyknou na tuto super technologii, už to nepůjde zastavit. Na komunikaci mezi stroji je to perfektní (internet věcí) ale pro člověka a všechno živé je to velmi nebezpečné a to nemluvím o ztrátě soukromí.

  • To bohužel chápe jen hrstka lidí, Františku. Můžete to podpopořit tím, že tento článek nasdílíte dál, my sami už nevíme, co víc udělat.

 8. Je nevhodné, že technickým opatřením znemožňujete kopírovat text z této stránky. Důvod nesrozumitelný.

  • Důvod je jednoduchý. Naše texty a recepty se objevovaly na jiných webech bez našeho souhlasu.

 9. Nikdy jsem neměla pocit, že by mi wifi nějak vadilo. Teda vím že je to škodlivé, tak si na noc dávám telefon co nejdál od hlavy a pod. Začátkem měsíce jsem ale nastoupila do malého skladu s přírodní kosmetikou. Chtěla jsem něco co mi bude trochu blízké, aby mě práce bavila. Pracuji téměř celý den se čtečkou kódů na wifi. Od začátku jezdím z práce dost unavená a otupělá, což jsem přičítala z nových věcí v nové práci. Ale už druhý týden jsem pociťovala hučení v uších, vadil mi hluk, hůř jsem slyšela. Myslela jsem si, že je to z dost hlučného větráku, který nám tam topí. Třetí týden co tam jsem, jsem se začala k ránu budit, hůř usínám, cítím tlak na srdci, píská mi v uších a jsem tak trochu na nervy. Až teď po třech nedělích mě napadlo jestli to nemůže být tou wifi. Tak jsem začala hledat informace a narazila jsem i na tenhle článek. Tak sdílím zkušenost. Po tom co jsem si načetla si jsem jistá, že to mám z toho. Ale zase si říkám, že mě by to dělalo takový problém a někdo si tam s tou čtečkou chodí třeba rok a nic mu není.

  • Diky za zkusenost, Simono. Neni nad vlastni zazitek. Rada lidi je mnohem cilivejsi nez jini. Kazdy take trpime jinou mirou zateze z naseho dosavadniho zivota a uneseme pak uz jen urcite mnozstvi zateze, nez se zacnou objevovat problemy.

 10. Preco nezverejnujete vsetky komentare? Aj ja chcem pridat svoj komentar. Uverejnujete iba komentare ktore podporuju tuto teoriu,ktora sa nazaklada na pravde? Ziadna objektivita.. A to nemusim byt ziadny vedec aby som to zistil. Alebo nerozumiete slovensky?
  P.S. nezabudnite v dalsom „clanku“ napisat ze nam stat a media zatajuju dolezite informacie.
  P.S.2. Liecba onkologickych ochoreni (velmi casto uspesna. Osobne poznam niekolko uspesne vyliecenych ludi) je dost draha a stat to stoji priamo aj nepriamo velke peniaze (v 100vkach tisic, samozrejme zalezi od typu a vcasnej diagnostiky)

 11. Osobně zapínám wifi a síť pouze na nezbytnou dobu, polohu kormě navigace nikdy. Jsem sledovatelný pouze pomocí BTS, ale při použití Orbotu to není vůbec snadné mne lokalizovat. G5 jako člověk, který něco ví o bioelektřině a biofrekvencích mohu říci jediné – je to skvělý způsob zlikvidovat přebytečnou část populace a ponechat snáze ovladatelný zbytek.

 12. Ony komplet mobilni sluzby, WiFi, Bluetooth a pod. vysoce ohrozuji zdravi a zivoty, jenze i ti co je nevyuzivaji jsou ohrozovani, dokonce vice nez kourenim. Je az usmevne, jak nekdo broji proti vznetovym motorum a pritom ma BT hansfree strcene do ucha a jidle si ohriva v mikrovlnce

  • A jejda, někdo si nám plete 5G (5.generaci) a 5Ghz WiFi síť. 5G router samozřejmě nemáte, ten neexistuje.. ????

   • Dneska uz se nabizeji modmemy a routery, ktere 5G podporuji, ale ta sit samozrejme jeste neni spustena :-) zatim je to jenom reklama… pocitam, ze do konce roku (vyuziji vanoce?) se to rozjede ve velkem… takze pristi rok by se to mohlo spustit, pokud se domluvi instalace anten atd. (hlavnim hracem je tady cinsky Huawei, u ktereho ale hrozi, ze ty technologie zneuzije pro spionaz, takze by se to cele mohlo o par let zpozdit…)

    • podle toho, co jsme měli za informace na školení, tak pravá 5G síť ještě opravdu dostupná není, je to třeba 4,8G síť;)
     Na věci to ale nejspíš nic nemění.

 13. Ve Francii nemůže být WiFi, kde jsou malé děti, zde nám Lítačka Krnáčová „nasadila“ WiFi všude – do metra, tramvají, sama má 7 dioptrií, tak ať jsem taky slepí, že jo /EMP mimo jiné zvyšuje riziko subkapsulární katarakty, vzniku Parkinsonovy a Alzheimerovy nemocí atd. atd. Loni mi zemřela kamarádka, která 3 h denně telefonovala – předčasná smrt na rakovinu v pouhých 54 letech. Braňme se!
  Vysílače mohly být dříve 180 m od obytné budovy, nyní je to pomalu na každém 3. paneláku!

 14. presne. Nechcem už žiadne 5G a iné. Však 4G už dosť škodi ne? Prečo vlastné vymysleli take veci? Nebolo nam lepšie mat pripojeny kabel do počitača a internet išiel? Myslim že 3G,4G a 5G je zabijak života. Ani to nemaju riadne otestovane a už to chcu dať von? Myslim že kable boli lepšie jak dnes nejake 4G a blbosti.. Protestujem proti tomu :-) kto sa prida necg klikne tu : https://www.5gspaceappeal.org/

 15. V Americe už proti tomu protestovali a já to přepošlu taky některým lidem, protože nám to tady hrozí taky!

  • Nám tu hrozí mnoho věcí, které už v USA prošly a přitom evidentně škodí. Od technologických průšvihů po dovolené látky v potravinách, GMO apod. Určitě je dobré vědět a informovat dál, případně se včas bouřit.

    • A některá barviva má naopak povolená. Třeba karmínovou modří. Brilantní. A to je pěkný svinstvo. Hlavně na mozek malých dětí.

 16. Zobrazit všech 39 komentářů

Komentujte
Vaše jméno

Jméno uložíme a zobrazíme, váš e-mail nezveřejníme. Zásady ochrany údajů.

Předchozí článekObsah pesticidů v hruškách šokoval i vědce
Další článekPoprvé v životě vařím jen kvůli sobě. S láskou. (Petra, 34 let)