Domů > Magazín > Zdraví

Mobily a rakovina aneb křehká věda mezi mlýnskými kameny

Ničíme si používáním mobilních telefonů zdraví? Ani vědci se v odpovědi na tuto otázku neshodnou. Na výsledky výzkumů má totiž vliv mnoho faktorů a jedním z nich je i to, kdo tyto výzkumy financuje.

Mobil je náš životní partner

Je používání mobilních telefonů rizikové? Způsobuje dlouhé telefonování rakovinu? Může elektromagnetické záření z mobilů poškodit naši DNA? Tyto a další podobné otázky se ve společnosti řeší snad od začátku používání našich kapesních aparátů. A v současné chvíli, kdy se mobilní telefony staly pro většinu lidí nejen komunikačním prostředkem, ale také osobním počítačem, diářem, platební kartou a v podstatě i životním partnerem, jsou tyto otázky ještě víc než kdy jindy na pořadu dne.

Krátká exkurze do vědeckých laboratoří

Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny (IARC) při Světové zdravotnické organizaci (WHO) označila záření z mobilních telefonů jako „možný karcinogen“, což je na pětistupňové klasifikaci této organizace přesně uprostřed, společně například s tradiční asijskou nakládanou zeleninou.

Podle doktora Michaela Gregera, který se touto problematikou dlouhodobě zabývá, existuje řada vědců, kteří usilují o to, aby IARC v rámci své pětibodové škály přesunula mobilní telefony do rizikovější skupiny, zatím však zůstává stav nezměněný.

S přibývajícími studiemi ale přibývá i dat, která prokazují, že používání mobilních telefonů neblahý vliv na zdraví člověka rozhodně má. Například studie z roku 2017 říká, že při dlouhodobém používání mobilního telefonu máme o 33% zvýšenou pravděpodobnost mozkového nádoru a o 46% vyšší pravděpodobnost nádoru na té straně hlavy, kde telefon používáme nejčastěji. A to jsou v tomto výzkumu zahrnuty i studie, které byly některými označeny za zaujaté či podceňující rizika, především kvůli tomu, že je financovaly společnosti z oblasti komunikačních technologií.

Nejde jen o mozek

Možný vliv mobilů na naše zdraví vědci nezkoumají jen z hlediska nádorů na mozku, ale zajímají se také o slinné žlázy, které jsou umístěné vedle ucha. Výzkum prokázal, že lidé, kteří telefonují více než hodinu denně, mají výrazně nižší antioxidační kapacitu než ti, kteří mluví do telefonu méně. Oponenti ovšem namítají, že nemusí jít o přímou souvislost, je prostě jen možné, že ti, kteří celý den stráví s mobilem na uchu, mají tendenci k celkově horší životosprávě než ti, kteří používají mobil méně často.

Zajímavější výsledek přinesl jiný pokus, kdy sliny odebrané ze strany hlavy, na které byl mobilní telefon používán, měly vyšší hladinu zánětlivých parametrů než sliny odebrané z druhé části hlavy, která do styku s telefonem tak často nepřijde. Ovšem i zde lze kontrovat argumentem, že nemusí jít o vliv záření z mobilu, ale o teplo generované přístrojem přitisknutým k tváři a že stejné výsledky by přineslo dlouhodobé přikládání čehokoli teplého na stejné místo. Zkrátka zdá se, že na každý podnět se v řadách zastánců moderních technologií najde odpověď.

A jak je to s DNA?

Mobilní telefon není jaderná bomba. Jeho záření neničí DNA přímo, ale generováním volných radikálů, které snižují hladinu antioxidantů přesto dokáže DNA nepřímo poškodit. Ze 100 studií jich 93 tyto oxidační účinky potvrdilo, konkrétně se jednalo o poškození našich genů, DNA nebo chromozomů.

Čí telefon používáš, toho píseň zpívej

Jak bylo naznačeno výše, ne všechny studie jsou považovány za seriózní a čistě vědecké. Mnoho výzkumů je financováno ze soukromého sektoru a zapojení technologických společností není výjimkou. A protože se jedná o průmysl, ve které jde o miliardy dolarů, lze u některých studií očekávat „nasměrování výsledků tím správným směrem.“ Abychom si udělali obrázek o „finanční síle“ telekomunikačního sektoru, můžeme uvést např. tržní kapitalizaci jedné z největších firem v oblasti, americké AT&T, která má hodnotu přes 200 miliard dolarů a zabírá asi 25. místo v žebříčku nejhodnotnějších firem na světě.

Existuje inciativa, která porovnala výsledky nezávislých studií s těmi průmyslově financovanými. Jejich závěr asi nikoho nepřekvapí – většina těch nezávislých prokázala špatný vliv používání na zdraví člověka, zatímco u těch podporovaných korporacemi to bylo ve většině případů naopak. Zkrátka záleží na tom, koho se ptáte

Jak se chránit

Vzhledem k tomu, že neexistují dostatečná data k tomu, aby se dalo riziko používání mobilů spolehlivě potvrdit či naopak vyvrátit, doporučuje doktor Greger dodržovat „zásadu předběžné opatrnosti.“ Je dobré vědět, že záření proniká do těla jen do vzdálenosti několika centimetrů. Používáním hlasitého odposlechu, hands – free soupravy nebo psaním zpráv se možné riziko významně sníží.

Na nějakou cílenou konkrétní osvětu, která by poskytla uživatelům preventivní doporučení jak s mobilními telefony zacházet, to tedy zatím nevypadá. Stále totiž existuje „vědecká nejistota“ a přece jen je mnohem pravděpodobnější, že vás zabije mobilní telefon v ruce roztržitého řidiče, než nádor na mozku.

Někteří zástupci technologických společností se dokonce nechali slyšet, že existuje mnoho aspektů lidské činnosti, které nejsou zcela bez nepříznivých účinků na zdraví, jejichž riziko jsme jako společnost akceptovali (například letecká doprava, horká voda v domácnosti apod.) a není nutné k jejich využívání vydávat varovné pokyny. Jakákoli doporučení by mohla lidi znervóznit a všichni víme, že úzkost může mít škodlivé zdravotní následky. Nemůžeme tedy říci, že by si výrobci mobilních telefonů nedělali starost o naše zdraví!

A jak to máte s mobilním telefonem vy?

Používáte ho denně? Znáte někoho, kdo mobil vůbec nemá? Nosíte ho na těle nebo ho odkládáte? Kam jej dáváte na noc? Mají mobil vaše děti? Podělte se s námi o svoje zkušenosti s mobilním telefonem a klidně napište, jak se váš život po zavedení mobilů změnil, pokud patříte k pamětníkům, kteří ještě zažili dobu, kdy žádné mobily nebyly.

Zdroje:

https://nutritionfacts.org/ 1
https://nutritionfacts.org/ 2
https://nutritionfacts.org/ 3

PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?

Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !

Jsem máma dvou dětí a do jejich narození jsem zdravou výživu vnímala spíše z pohledu různých diet a udržení štíhlé linie. S jejich narozením a prvními příkrmy jsem se ale začala o jídlo zajímat více v souvislostech a zdravá výživa se mi stala nejen každodenní rutinou, ale i zábavou a koníčkem. Jíme jinak je pro mě nekonečnou studnicí receptů, informací a inspirací na udržení zdraví, svěžesti a dobré nálady.

21 lidí už poděkovalo za článek.

Buďte první, kdo napíše komentář

Vyzkoušejte také

klub
17
9

Mikrovlnka – vše, co jste kdy (ne)chtěli vědět

Mikrovlnka je velmi pohodlný a obecně považovaná za „bezpečný“ způsob přípravy a ohřevu jídel. Toto označení ale v dnešní době nic neznamená. Za bezpečný b...
32
41

Mobilní síť 5G – internetový zázrak nebo zdravotní katastrofa?

Lidí vyžadují stále rychlejší mobilní připojení. Ale jaká bude cena? Možná vůbec nepůjde o peníze ale o zdraví. Vědci varují, že nově chystané mobilní přip...
3
2

Děti a dospělí, co si ještě umí hrát

Nedávno jsme byli s rodinou na horách, kde byly další rodiny s dětmi. Vařilo se po našem, lyžovalo se, hrály se společenské hry a na kytaru. Do očí bijící ...
13

Mobil víc než pohár?

Když se vypravíme ven, je vždycky co pozorovat. Občas jednání rodičů vůbec nerozumím, někdy se mi dokonce zdá, že mají děti víc rozumu než ti velcí. Třeba ...

Stop scrollingu

Člověk se občas může stát závislým. Na Jíme Jinak se snažíme o nejen o nezávislost např. na cukru, ale i na jiných jedech dnešní doby. Napadlo vás někdy, ž...
klub
11
20

Silná menstrauce – proč se objevuje a jak ji zmírnit

Někdo na ni trpí odjakživa, někdo má silné krvácení až po změně jídelníčku. Silná menstruace má různé příčiny. Každá situace vyžaduje trochu jinou stravu a...